Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Καλησπέρα, λίγο που το πιστό μου LG άρχισε να κάνει περίεργους θορύβους, λίγο το ότι το έχω πάνω απο 10 χρόνια, λίγο το ότι τα καινούργια έχουν καλύτερη ενεργειακή απόδοση, με τρώει να κάνω μια αλλαγή.

    Ήθελα να ρωτήσω τι άποψη έχετε για τα πλυντήρια που έχουν και την δυνατότητα ατμού;
    Αξίζει; ειδικά τώρα στην εποχή του covid;

    Μέτα είναι και το θέμα της μάρκας, θα ήθελα LG αλλά αυτά με τον ατμό είναι ακριβούτσικα, είδα μετά candy το όποιο είναι 1 κιλό παραπάνω και έχει σχεδόν 100 ευρώ λιγότερα


    Για πείτε καμία άποψη.
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εγώ θα έμενα στην LG, έχουμε και εμείς και είναι πολύ αξιόπιστα. Για ατμό δεν έχω άποψη.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Με στεγνωτήριο μαζί είναι καλύτερα.
    https://www.lg.com/gr/lg-magazine/pr...omo-april-2020
    Έχουμε το FH695BDH2N δεν φαντάζεσαι ποσό απαλές είναι οι πετσέτες και τα μπουρνούζια με ατμό.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πλυντήριο μαζί με στεγνωτήριο είναι Χαλάνε εύκολα.

    Σπύρε ο θόρυβος είναι είτε ιμάντας ή λασκαρισμένο ρουλεμάν στο τύμπανο είτε αμορτισέρ συνήθψς. Αν μπορείς τσέκαρε τα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    ^αυτό.
    Ο μηχανικός θόρυβος μπορεί να διορθώνεται εύκολα...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλυντήριο μαζί με στεγνωτήριο είναι Χαλάνε εύκολα.

    Σπύρε ο θόρυβος είναι είτε ιμάντας ή λασκαρισμένο ρουλεμάν στο τύμπανο είτε αμορτισέρ συνήθψς. Αν μπορείς τσέκαρε τα.
    Ναι λογικά θα είναι κάτι τέτοιο.
    Αλλά είναι και το θέμα της ενεργειακής απόδοσης και τα εξτρά όπως πχ ο ατμος και το wifi φυσικα για τον νετρουλα μέσα μου, όχι δεν θέλω και στεγνωτήριο μαζί γιατί εκεί ξεφεύγουμε πολύ στην τιμή.

    Για αυτό ρωτάω κατά πόσο πχ βοηθάει ο ατμός.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από ατμό δεν έχω εμπειρία.



    νέρντουλα
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Ατμός συνιστάται ανεπιφύλακτα.
    "Ο ατμός δεν είναι μόνο η καλύτερη επιλογή χωρίς χημικά για την απολύμανση των ρούχων μας, είναι και μία από τις πιο αποτελεσματικές επιλογές λόγω της απαράμιλλης ικανότητάς του να διαπερνά γρήγορα το ύφασμα και τις βρομιές."
    "Το πρόγραμμα Ατμού των πλυντηρίων της LG χρησιμοποιεί νερό και θερμότητα για να διαλύσει τα αλλεργιογόνα και να μειώσει κατά 99,9% τις αλλεργιογόνες ουσίες, όπως τα ακάρεα οικιακής σκόνης που μπορούν να προκαλέσουν και αναπνευστικά προβλήματα."

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ατμός συνιστάται ανεπιφύλακτα.
    "Ο ατμός δεν είναι μόνο η καλύτερη επιλογή χωρίς χημικά για την απολύμανση των ρούχων μας, είναι και μία από τις πιο αποτελεσματικές επιλογές λόγω της απαράμιλλης ικανότητάς του να διαπερνά γρήγορα το ύφασμα και τις βρομιές."
    "Το πρόγραμμα Ατμού των πλυντηρίων της LG χρησιμοποιεί νερό και θερμότητα για να διαλύσει τα αλλεργιογόνα και να μειώσει κατά 99,9% τις αλλεργιογόνες ουσίες, όπως τα ακάρεα οικιακής σκόνης που μπορούν να προκαλέσουν και αναπνευστικά προβλήματα."
    έχεις κάποιο πλυντήριο με ατμό;
    Αν ναι τι γίνεται με τα ευαίσθητα και χρωματιστά και γενικά με τα ρούχα που θέλουν θερμοκρασίες κάτω απο 50 βαθμούς;

  10. #10
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Δες το post3.
    Η γυναίκα μου είναι πολύ ευχαριστημένη σε όλες τις πλύσεις τα προγράμματα και ιδίως με το στέγνωμα.

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το post3.
    Η γυναίκα μου είναι πολύ ευχαριστημένη σε όλες τις πλύσεις τα προγράμματα και ιδίως με το στέγνωμα.
    δεν το πρόσεξα, σε ευχαριστώ!

  12. #12
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Νέρντουλα, το WiFi στην προκειμένη περίπτωση είναι ένα gimmick. Η μόνη χρησιμότητα που βρήκα είναι ότι σου στέλνει ειδοποίηση ότι τελείωσε η πλύση. Τα άλλα ειναι...meh.

    Ατμό χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε φορά, επιπρόσθετα της κανονικής πλύσης με νερό. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη πλύση με σκέτο ατμό. Δεν ξέρω αν είμαι ευχαριστημένος με τον ατμό, δεν έχω κάποιον τρόπο να ελέγξω την αποτελεσματικότητα.
    Ανυπόγραφος

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νέρντουλα, το WiFi στην προκειμένη περίπτωση είναι ένα gimmick. Η μόνη χρησιμότητα που βρήκα είναι ότι σου στέλνει ειδοποίηση ότι τελείωσε η πλύση. Τα άλλα ειναι...meh.

    Ατμό χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε φορά, επιπρόσθετα της κανονικής πλύσης με νερό. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη πλύση με σκέτο ατμό. Δεν ξέρω αν είμαι ευχαριστημένος με τον ατμό, δεν έχω κάποιον τρόπο να ελέγξω την αποτελεσματικότητα.
    Έψαξα και εγώ λίγο εχθές, αυτό με τον ατμό απο όσο είδα προσθέτει μια ώρα στον χρόνο πλύσης, όπως δηλαδή το να πας την θερμοκρασία απο 40 σε 60 βαθμούς.
    Αυτό με τις μαλακές πετσέτες που αναφέρει πιο πίσω ο tsorbi είναι μάλλον αποτέλεσμα του στεγνωτηρίου και όχι του ατμού.


    Δεν ξέρω κατά πόσο το αξίζει δηλαδή η αλλαγή.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ναι, οι πετσέτες βγαίνουν μαλακές μετά από το στέγνωμα.

    Για τον επιπλέον χρόνο δε νομίζω ότι αυξάνει τόσο πολύ. Δεν έχω δει να αλλάζει ο χρόνος κατά μία ώρα όταν ενεργοποιείται ο ατμός. Και ούτως ή άλλως η διάρκεια καθορίζεται από το βάρος του περιεχομένου.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, οι πετσέτες βγαίνουν μαλακές μετά από το στέγνωμα.

    Για τον επιπλέον χρόνο δε νομίζω ότι αυξάνει τόσο πολύ. Δεν έχω δει να αλλάζει ο χρόνος κατά μία ώρα όταν ενεργοποιείται ο ατμός. Και ούτως ή άλλως η διάρκεια καθορίζεται από το βάρος του περιεχομένου.
    Το είδα σε κάποια βιντεακια σε LG, επέλεγε το πρόγραμμα για βαμβακερά, το άφηνε να μετρήσει βάρος κλπ και του έβγαζε χρόνο 1 ώρα, το σταματούσε μετά επέλεγε πάλι βαμβακερά αλλά μαζί με ατμό, μετρούσε και του έβγαζε 2 ώρες.

    Το ανάλογο της Lg μαζί με στεγνωτήριο βγαίνει πιο ακριβό φυσικά και ρίχνει και την απόδοση στον Α σκέτο απο Α+++ που είναι μεγάλη διαφορά χωρίς καν να βάλει την λειτουργία στεγνωτήριο μπροστά

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας