Εμφάνιση 1-10 από 10

Θέμα: Wind

  1. #1
    Εγγραφή
    26-04-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα παίδες. Εδω που μενω ειναι λιγο απομακρυσμενα οποτε παντα στην διαθεσιμοτητα μου εβγαζε Cosmote 24/50 (εχω 50αρα τωρα και συνδεομαι στα 24) ενω στους αλλους παροχους μου εβγαζε μονο 24αρα. Τις τελευταιες μερες εχει προσθεσει στην διαθεσιμοτητα 100/200 απο Wind και 100 απο nova και vodafoneΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  29,3 KB 
ID: 214449 στην εικονα που παραθετω μενω στην οδο ψ. Δεν εχει ονομα (ειναι ενα αδιεξοδο) για να ψαξω κατευθειαν. Στην οδο Κ βγαζει 100/200 απο Wind και 100 απο nova και vodafone οπου μεχρι πριν 1 εβδομαδα εβγαζε μονο 24. Η κοκκινη γραμμηξ ειναι ολοκαινουρια καλωδιωση που ερχεται στο σπιτι μου γιατι ειχε ενα θεμα και την αλλαξανε.

    Η ερώτηση μου ειναι απλή. Υπάρχει περιπτωση αν υποστηριζει ο πανω δρομος (μιλαμε για αποσταση μικροτερη απο 80 μετρα) να υποστηριζεται και σε μενα; Ακομα και αν τα 200 πχ ειναι 180. Υπαρχει τροπος να το μαθω; Μην κανω αιτηση και ειναι χειροτερα απο οτι ειμαι τωρα.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Η wind δυστυχώς σε αρκετές περιπτώσεις έχει δώσει ψεύτικες διαθεσιμότητες.
    Ξέρεις το νούμερο της καμπίνας απο όπου παίρνεις σύνδεση;

  3. #3
    Εγγραφή
    26-04-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Eμ εννοεις τον αριθμο βροχου; Ειναι Α0002039874

  4. #4
    Εγγραφή
    22-04-2020
    Περιοχή
    ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η wind δυστυχώς σε αρκετές περιπτώσεις έχει δώσει ψεύτικες διαθεσιμότητες.
    Ξέρεις το νούμερο της καμπίνας απο όπου παίρνεις σύνδεση;
    Αυτό που αναφέρεις με ενδιαφέρει, στην περιοχή των Αμπελοκήπων έχει "γεμίσει" η WIND με καμπίνες, έχω ψάξει μέσω της εφαρμογής "ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣ" από την σελίδα της WIND 10 περίπου διευθύνσεις (όλες με καμπίνα κοντά τους) αλλά διαθεσιμότητα για 50-100-200Mbs βγάζει μόνο στην δικιά μου και σε ένα γνωστό μου ακόμη. Μίλησα και με τα κεντρικά Αθήνα και μου επιβεβαίωσαν την διαθεσιμότητα με βάση πάντα την διεύθυνση, αλλά παρόλα αυτά είμαι πάλι επιφυλακτικός, τους ρώτησα εάν θέλουν να τους δώσω και τον αριθμό της καμπίνας άλλα μου είπαν πως δεν χρειάζεται....

    Έχοντας γνώση της καμπίνας του ΟΤΕ αλλά και της καμπίνας της WIND (νούμερα), υπάρχει τρόπος να ξέρουμε σίγουρα τι ισχύει?
    Δεν θέλω να ξεκινήσω την διαδικασία φορητότητας και μετά από 10-15 ημέρες να μου πουν συγνώμη έγινε λάθος , και ότι θα σας περάσουμε σε 24 μέχρι να ενεργοποιηθούν οι καμπίνες!!

  5. #5
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmych Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που αναφέρεις με ενδιαφέρει, στην περιοχή των Αμπελοκήπων έχει "γεμίσει" η WIND με καμπίνες, έχω ψάξει μέσω της εφαρμογής "ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣ" από την σελίδα της WIND 10 περίπου διευθύνσεις (όλες με καμπίνα κοντά τους) αλλά διαθεσιμότητα για 50-100-200Mbs βγάζει μόνο στην δικιά μου και σε ένα γνωστό μου ακόμη. Μίλησα και με τα κεντρικά Αθήνα και μου επιβεβαίωσαν την διαθεσιμότητα με βάση πάντα την διεύθυνση, αλλά παρόλα αυτά είμαι πάλι επιφυλακτικός, τους ρώτησα εάν θέλουν να τους δώσω και τον αριθμό της καμπίνας άλλα μου είπαν πως δεν χρειάζεται....

    Έχοντας γνώση της καμπίνας του ΟΤΕ αλλά και της καμπίνας της WIND (νούμερα), υπάρχει τρόπος να ξέρουμε σίγουρα τι ισχύει?
    Δεν θέλω να ξεκινήσω την διαδικασία φορητότητας και μετά από 10-15 ημέρες να μου πουν συγνώμη έγινε λάθος , και ότι θα σας περάσουμε σε 24 μέχρι να ενεργοποιηθούν οι καμπίνες!!
    Η wind μπορεί να έχει ετοιμάσει τις καμπίνες αλλά υπάρχουν πολλά προαπαιτούμενα για να δουλέψουν με βασικότερο και ίσως το πιο χρονοβόρο την ηλεκτροδότηση.
    Στην Πολίχνη κάποιες καμπίνες πήραν ρεύμα και δώσαν διαθεσιμότητα σε 2-3 μήνες από τότε που εγκαταστάθηκαν και άλλες (όπως η δικιά μου) σε 1,5 χρόνο!!!!!
    Πιθανών η δικιά μου να καθυστέρησε επειδή χρειάστηκε να σκάψουν δρόμο (+άδεια από Δήμο, Τροχαία κλπ) και να κόψουν το ρεύμα σε όλη την γειτονιά για αρκετές ώρες....
    Εσύ τώρα μάλλον είσαι από τους τυχερούς που ήταν εύκολη η ρευματοδότηση της καμπίνας σου και έγινε σχεδόν άμεσα οπότε λογικά μπορείς να προχωρήσεις αν θες και εφόσον σου δίνει διαθεσιμότητα.

    (καλού κακού στήσε και αυτί στην καμπίνα σου να δεις αν ακούγονται φουρφούρια μέσα )

  6. #6
    Εγγραφή
    22-04-2020
    Περιοχή
    ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η wind μπορεί να έχει ετοιμάσει τις καμπίνες αλλά υπάρχουν πολλά προαπαιτούμενα για να δουλέψουν με βασικότερο και ίσως το πιο χρονοβόρο την ηλεκτροδότηση.
    Στην Πολίχνη κάποιες καμπίνες πήραν ρεύμα και δώσαν διαθεσιμότητα σε 2-3 μήνες από τότε που εγκαταστάθηκαν και άλλες (όπως η δικιά μου) σε 1,5 χρόνο!!!!!
    Πιθανών η δικιά μου να καθυστέρησε επειδή χρειάστηκε να σκάψουν δρόμο (+άδεια από Δήμο, Τροχαία κλπ) και να κόψουν το ρεύμα σε όλη την γειτονιά για αρκετές ώρες....
    Εσύ τώρα μάλλον είσαι από τους τυχερούς που ήταν εύκολη η ρευματοδότηση της καμπίνας σου και έγινε σχεδόν άμεσα οπότε λογικά μπορείς να προχωρήσεις αν θες και εφόσον σου δίνει διαθεσιμότητα.

    (καλού κακού στήσε και αυτί στην καμπίνα σου να δεις αν ακούγονται φουρφούρια μέσα )
    Αυτές οι καμπίνες που δίνουν διαθεσιμότητα σε μένα και στον γνωστό μου είναι και οι 2 επί της ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ κεντρική οδός της περιοχής, αρά να ισχύει πιθανός αυτό που αναφέρεις εύκολη πρόσβαση στην ηλεκτροδότηση.
    Στην δικιά σου περίπτωση πραγματικά βασανιστικός ο 1,5 χρόνος αναμονής, όσο για τα φουρφουρια είναι τόσο θορυβώδη ώστε να ακούγονται .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimmych : 28-04-20 στις 13:41.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmych Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι τόσο θορυβώδη οστε να ακούγονται .
    Αν πας βράδυ με ησυχία όλο και κάτι θα ακούσεις μέσα αν έχει πάρει ρεύμα

  8. #8
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας βράδυ με ησυχία όλο και κάτι θα ακούσεις μέσα αν έχει πάρει ρεύμα
    Αν πας μέρα μεσημέρι με ντάλα ήλιο να δεις, ακούγονται ήδη 5-10 μέτρα μακρυά.
    Για άκουσμα καμπίνας τι sms στέλνουμε;

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Έχε υπόψη επίσης ότι στη Βενιζέλου στο ύψος του Δημαρχείου μπορεί να σου δίνουν και από το ΑΚ που είναι λίγο πιο πάνω. Οπότε σε αυτή την περίπτωση μην περιμένεις πάνω από 30 Μbps.
    Καλό είναι να το ξεκαθαρίσεις με τους πωλητές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για άκουσμα καμπίνας τι sms στέλνουμε;

  10. #10
    Εγγραφή
    22-04-2020
    Περιοχή
    ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας βράδυ με ησυχία όλο και κάτι θα ακούσεις μέσα αν έχει πάρει ρεύμα
    Από περιέργεια θα το δοκιμάσω....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας μέρα μεσημέρι με ντάλα ήλιο να δεις, ακούγονται ήδη 5-10 μέτρα μακρυά.
    Για άκουσμα καμπίνας τι sms στέλνουμε;
    Πες το ψέματα.... αλλά αργούν ακόμη θερμοκρασίες στον ήλιο 40+

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχε υπόψη επίσης ότι στη Βενιζέλου στο ύψος του Δημαρχείου μπορεί να σου δίνουν και από το ΑΚ που είναι λίγο πιο πάνω. Οπότε σε αυτή την περίπτωση μην περιμένεις πάνω από 30 Μbps.
    Καλό είναι να το ξεκαθαρίσεις με τους πωλητές.

    - - - Updated - - -



    Δεν είμαι και τόσο κοντά στο Α/Κ είμαι περίπου στα όρια Αμπελοκήπων Μενεμένης, δηλαδή σε απόσταση πάνω από 1,5 Κlm από το Α/Κ, επειδή το είχα ψάξει και παλιότερα (πριν 3-4 χρόνια) είμαι περίπου στα 1800μ κάτι που ήταν απαγορευτικό τότε τουλάχιστον για να δώσουν VDSL. Πάντως καλός το αναφέρεις για να το ξεκαθαρίσω μαζί τους.

Παρόμοια Θέματα

  1. Wind Technicolor TG789vac v2
    Από eaioannidis στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-23, 23:48
  2. Using TP link router for wind fibre + telephony?
    Από Nilsakos στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-20, 00:18
  3. Vdsl 100Mbps Μελίσσια από Cosmote σε Wind
    Από anpho στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-20, 18:29
  4. WIND και απόπειρα πλαστογραφία-πλαστοπροσωπίας από άγνωστο
    Από Zounds στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-20, 20:54
  5. Wind 4G + voip νούμερο
    Από ilav στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-20, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας