Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 44
  1. #1
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.313
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Lightbulb
    Έχω φτάσει κοντά στα όρια του 3600x με κάποια benchs να φτάνουν τα 4.550mhz, αλλά πιστεύω ότι η ζέστη με κοβει από καλύτερα αποτελέσματα.
    Η Mugen Rev.B που έχω τώρα ήταν μια καλή αναβάθμιση για 50ευρώ, αλλά δυστυχώς στα ζόρια φτάνει 85-90 βαθμούς σε CB20 με 1.46v στα 4.400Mhz ή σε Prime95.

    Βρήκα αυτό το ΑΙΟ και γενικά όλα τα reviews το εξυμνούν για τα αποτελέσματα σε σύγκριση με άλλα γνωστά θηρία της αγοράς που κοστίζουν 2 φορές πάνω σε τιμή.
    Το βρήκα σε τιμή κάτω των 100ευρώ και είναι πιστεύω μια καλή αγορά που θα μου μείνει και για επόμενες αναβαθμίσεις.

    Ακόμα δεν το έχω αγοράσει, οπότε θα ήθελα γνώμες, ιδιαίτερα αν κάποιος το έχει δοκιμάσει.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails AFII.jpg  

    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #2
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.313
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν το πήρα το σύστημα, στήθηκε χτες και γενικά φαίνεται να δουλεύει οκ. Σε μαξ θερμοκρασία στο CB20, έχει 15 βαθμούς διαφορά από την Mugen Rev που είχα πριν.

    Έχω μια ερώτηση σχετικά με την θέση που το έβαλα.
    Το έχω βάλει πίσω από τον μπροστινό 23ρη ανεμιστήρα.
    Δηλαδή ο 23αρης παίρνει κρύο άερα και τον πετάει πάνω στο ψυγείο.Οι 2 μπροστινοί φανς του ψυγείου τραβάνε τον αέρα από το ψυγείο και τον ρίχνουν μέσα στο κουτί.
    Είναι λάθος η λογική;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20200627_182536.jpg  

    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Έχεις τσεκάρει να δείς να βγάζουν αέρα ή αν φυσάνε οι ανεμιστήρες στο ψυγείο; συνήθως έτσι όπως είναι η φορά των πτερυγίων είναι για να φυσάνε προς το ψυγείο.

    Πάνω εκεί που είναι ο μεγάλος ανεμιστήρας δεν μπαίνει;

  4. #4
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.313
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις τσεκάρει να δείς να βγάζουν αέρα ή αν φυσάνε οι ανεμιστήρες στο ψυγείο; συνήθως έτσι όπως είναι η φορά των πτερυγίων είναι για να φυσάνε προς το ψυγείο.

    Πάνω εκεί που είναι ο μεγάλος ανεμιστήρας δεν μπαίνει;
    Φυσικά και τους τσέκαρα.
    Στην παρούσα φώτο οι ανεμιστήρες φυσάνε το ψυγείο.
    Μετά τους γύρισα ανάποδα για να φυσάνε προς το εσωτερικό του κουτιού, όπως ανέφερα παραπάνω.

    Αν λες για το ταβάνι του κουτιού, ναι μπαίνει αν ξηλωσω τον ανεμιστήρα αλλά γιατί να το κάνω αυτό;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και τους τσέκαρα.
    Στην παρούσα φώτο οι ανεμιστήρες φυσάνε το ψυγείο.
    Μετά τους γύρισα ανάποδα για να φυσάνε προς το εσωτερικό του κουτιού, όπως ανέφερα παραπάνω.

    Αν λες για το ταβάνι του κουτιού, ναι μπαίνει αν ξηλωσω τον ανεμιστήρα αλλά γιατί να το κάνω αυτό;
    Αν το βάλεις ταβάνι τότε θα μπορέσεις να βάλεις τους ανεμιστήρες να φυσάνε το ψυγείο που είναι και το φυσιολογικό του απο τον κατασκευαστή ώστε να κάνει την καλύτερη δυνατή ψύξη.

    Μπορείς να βάλεις και έναν μικρό ανεμιστήρα πίσω στο κούτι ώστε να αναλάβει και την απαγωγή θερμότητας των υπόλοιπων parts του κουτιού που θα είναι πολύ μικρότερη απο την στιγμή που η θερμότητα του επεξεργαστή θα βγαίνει άμεσα απο το ταβάνι.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.313
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το βάλεις ταβάνι τότε θα μπορέσεις να βάλεις τους ανεμιστήρες να φυσάνε το ψυγείο που είναι και το φυσιολογικό του απο τον κατασκευαστή ώστε να κάνει την καλύτερη δυνατή ψύξη.

    Μπορείς να βάλεις και έναν μικρό ανεμιστήρα πίσω στο κούτι ώστε να αναλάβει και την απαγωγή θερμότητας των υπόλοιπων parts του κουτιού που θα είναι πολύ μικρότερη απο την στιγμή που η θερμότητα του επεξεργαστή θα βγαίνει άμεσα απο το ταβάνι.
    Υπάρχει ήδη μικρός πίσω για να βγάζει αέρα έξω.
    Οπότε παίζει να θέλει εντελώς αλλαγή τοποθέτησης;
    Τόση διαφορά θα έχει αν φυσάνε πάνω οι 2 μικροί αντί ο μεγάλος που φέρνει αέρα απέξω;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #7
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο οι ανεμιστήρες του ψυγείου να πετάνε έξω από το κουτί τον αέρα, είτε από πάνω, είτε από την πίσω πλευρά αν υπάρχει θέση να μπουν εκεί. Έτσι έχω βάλει το δικό μου της corsair εδώ και πέντε χρόνια που έχω υδρόψυξη στον παλιό μου i7 4770 (τώρα τελευταία βέβαια έχω μπει στο τριπάκι της αναβάθμισης, θα δούμε...). Έτσι όπως το έχεις δεν ξέρω πώς πάει η κυκλοφορία του αέρα, σα να ανακυκλώνεται μέρος του αέρα εντός του κουτιού... Μία φυσιολογική ροή είναι να μπαίνει ο αέρας από τον μπροστινό ανεμιστήρα, και να φεύγει από τους πίσω (είτε της υδρόψυξης, είτε απλούς ανεμιστήρες σε άλλη περίπτωση) και από τον πάνω. Όχι να κάνει κυκλους μέσα στο κουτί.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  8. #8
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.313
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο οι ανεμιστήρες του ψυγείου να πετάνε έξω από το κουτί τον αέρα, είτε από πάνω, είτε από την πίσω πλευρά αν υπάρχει θέση να μπουν εκεί. Έτσι έχω βάλει το δικό μου της corsair εδώ και πέντε χρόνια που έχω υδρόψυξη στον παλιό μου i7 4770 (τώρα τελευταία βέβαια έχω μπει στο τριπάκι της αναβάθμισης, θα δούμε...). Έτσι όπως το έχεις δεν ξέρω πώς πάει η κυκλοφορία του αέρα, σα να ανακυκλώνεται μέρος του αέρα εντός του κουτιού... Μία φυσιολογική ροή είναι να μπαίνει ο αέρας από τον μπροστινό ανεμιστήρα, και να φεύγει από τους πίσω (είτε της υδρόψυξης, είτε απλούς ανεμιστήρες σε άλλη περίπτωση) και από τον πάνω. Όχι να κάνει κυκλους μέσα στο κουτί.
    Οπότε συμφωνείς με την άποψη του sdikr και να αλλάξω θέση στους ανεμιστήρες ώστε να φυσάνε προς το ψυγείο και μετά να μπει το ψυγείο στο πάνω μέρος του κουτιού, ώστε η ροή να είναι προς τα πάνω και έξω;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #9
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    To σωστο ειναι να ρουφανε κρυο αερα τα φουρφουρια του ψυγειου και να τον ριχουν πανω στο ψυγειο. Ιδανικα δηλαδη το ψυγειο πρεπει να μπει μπροστα. Εφοσον αυτο δε γινεται τοτε το βαζεις επανω.

    Για να μη γραφω πολλα ενα προσφατο βιντεο



  10. #10
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.313
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    To σωστο ειναι να ρουφανε κρυο αερα τα φουρφουρια του ψυγειου και να τον ριχουν πανω στο ψυγειο. Ιδανικα δηλαδη το ψυγειο πρεπει να μπει μπροστα. Εφοσον αυτο δε γινεται τοτε το βαζεις επανω.

    Για να μη γραφω πολλα ενα προσφατο βιντεο

    Ωραίο σαν αναφορά, αλλά δεν το λες και πρόσφατο, είναι 3 χρονών και με τελείως διαφορετικό hardware σε σχέση με τα σύγχρονα συστήματα.
    Τα νούμερα δεν λένε τίποτα λοιπόν, απλά μπορούμε να λάβουμε υπόψην αν υπάρχει διαφορά στις θρμοκρασίες σε κάθε θέση.

    Η 570 μου είναι blower style? https://www.gigabyte.com/Graphics-Ca...70AORUS-4GD#kf
    Βλέπουμε ότι η καλύτερη θέση για το ΑΙΟ ειναι μπροστά και όχι πάνω, ΑΝ έχεις ανοιχτή κάρτα που βγάζει προς τα πάνω τον αέρα.

    Στην περίπτωσή μου, η ερώτηση είναι: θα δούμε διαφορά αν στην μπροστινή θέση που κάθεται το ψυγείο, φέρω τους 2 ανεμιστήρες απο την μπροστα πλευρά του ψυγείου, ώστε:
    - ο 23αρης μπροστά παίρνει κρύο άερα απέξω και τον πετάει πάνω στους 2 φανς του ψυγείου. Αυτοί μετά φυσάνε κατευθείαν πάνω στο ψυγείο

    Θέλει ξήλωμα ξάνα το ψυγείο και αλλαγή θέσεων ξανά των ΦΑΝ, αλλά ίσως αξίζει μια δοκιμή.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #11
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε συμφωνείς με την άποψη του sdikr και να αλλάξω θέση στους ανεμιστήρες ώστε να φυσάνε προς το ψυγείο και μετά να μπει το ψυγείο στο πάνω μέρος του κουτιού, ώστε η ροή να είναι προς τα πάνω και έξω;
    Σωστό, αφού μπορεί να μπει πάνω το ψυγείο...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  12. #12
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Εχεις δικιο δεν ειδα την ημερομηνια σωστα, αν την ειδα γενικως Το hardware ειναι αδιαφορο, η φυσικη ειναι παντα η ιδια.
    Η 570 σου δεν ειναι blower μοιαζει αλλα δεν ειναι.
    Ιδανικα θα πρεπει να μπει μπροστα με τους ανεμηστηρες να ρουφανε απο εξω και να φυσανε πανω στο ψυγειο, εαν δεν γινεται τοτε πειραματιζεσαι.
    Οπως βλεπω το κουτι εχεις εναν 23αρη επανω να βγαζει, εναν πισω να βγαζει και εχεις εισαγωγη απο μπροστα ??? και τις γρυλιες κατω. Το ψυγειο τραβαει αερα μεσα απο το κουτι και τον ριχνει επισης μεσα στο κουτι, εντελως mesh κατασταση Καλα αυτα τα κουτια και εγω με ενα stacker STC-T01 εχω μεινει αλλα απο αλλες εποχες ακαταλληλα για σημερινες απαιτησεις με νερα φουρφουρια κλπ.


  13. #13
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.313
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δικιο δεν ειδα την ημερομηνια σωστα, αν την ειδα γενικως Το hardware ειναι αδιαφορο, η φυσικη ειναι παντα η ιδια.
    Η 570 σου δεν ειναι blower μοιαζει αλλα δεν ειναι.
    Ιδανικα θα πρεπει να μπει μπροστα με τους ανεμηστηρες να ρουφανε απο εξω και να φυσανε πανω στο ψυγειο, εαν δεν γινεται τοτε πειραματιζεσαι.
    Οπως βλεπω το κουτι εχεις εναν 23αρη επανω να βγαζει, εναν πισω να βγαζει και εχεις εισαγωγη απο μπροστα ??? και τις γρυλιες κατω. Το ψυγειο τραβαει αερα μεσα απο το κουτι και τον ριχνει επισης μεσα στο κουτι, εντελως mesh κατασταση Καλα αυτα τα κουτια και εγω με ενα stacker STC-T01 εχω μεινει αλλα απο αλλες εποχες ακαταλληλα για σημερινες απαιτησεις με νερα φουρφουρια κλπ.
    Όχι δεν έγραψα πουθενά τέτοιο πράγμα.
    Είναι μία η κατεύθυνση του αέρα, διάβασε τα ποστ μου. Προς τα μέσα πάει ο αέρας μόνο από μπροστά.

    Επίσης, γιατί είναι ακατάλληλο το κουτί για νερά; Τρομερό αιρφλοου, αθόρυβοι οι μαμά ανεμιστήρες, 28 βαθμούς θερμοκρασία μέσα στο κέντρο του κουτιού και θέση για ψυγείο είτε πάνω είτε μπροστά. Τι του λείπει δηλαδή;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #14
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το θέμα δεν είναι αν ρουφάνε η αν φυσάνε οι ανεμιστήρες το βασικό είναι να υπάρχει ρεύμα αέρα. όλη τη δουλειά την κάνει η ροή αν λοιπόν έχεις Καλη ροη είτε ρουφάνε είτε φυσάνε είναι ακριβώς το ίδιο

  15. #15
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν έγραψα πουθενά τέτοιο πράγμα.
    Είναι μία η κατεύθυνση του αέρα, διάβασε τα ποστ μου. Προς τα μέσα πάει ο αέρας μόνο από μπροστά.

    Επίσης, γιατί είναι ακατάλληλο το κουτί για νερά; Τρομερό αιρφλοου, αθόρυβοι οι μαμά ανεμιστήρες, 28 βαθμούς θερμοκρασία μέσα στο κέντρο του κουτιού και θέση για ψυγείο είτε πάνω είτε μπροστά. Τι του λείπει δηλαδή;
    Αν ειναι ευκολο βγαλε μια φωτογραφια απο πλαγια να φαινεται ολο το κουτι.


Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας