Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα παιδιά,
    Ήμουν σε καμπίνα ΟΤΕ με VDSL 50 και συγχρόνιζα στα 47-48.
    Μετά από προσφορά της WIND έκανα φορητότητα σε WIND Fiber 100.
    H υπηρεσία στη WIND ενεργοποιήθηκε και την πρώτη μέρα κλείδωνα στα 42! (ενώ φυσικά θα έπρεπε πολύ πάνω από τα 47-48).
    Ήρθε τεχνικός WIND, μέτρησε τη γραμμή στην είσοδο και του έδειξε 48.
    Δηλώθηκε "βλάβη" στον ΟΤΕ και αναμένουμε...
    Έχουν περάσει 2 ημέρες, από τον ΟΤΕ δεν έχει γίνει ακόμη καμία ενέργεια και το κλείδωμα πλέον έχει πέσει στα 35!
    Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Καταρχάς αν όντως συγχρόνιζες στα 48 και όχι στα 50 .. εξ' αρχής είχες προβληματική γραμμή και δε μπορούσες να πας πολύ παραπάνω (οκ ίσως λίγο παραπάνω αν η καμπίνα υποστηρίζει 35b προφίλ, έχεις 35b ρουτερ κλπ).
    Συμπερασματικά και πριν πρόβλημα είχες που απλά έγινε χειρότερο.
    Δωσε μας καμία πληροφορία είσαι σε 17Α ή σε 35Β? Σε ποια περιοχή (για να δουμε αν υποστηρίζει 35Β)? Τι ρουτερ έχεις? Την καλωδίωση σου στο σπίτι την τσέκαρες (6 Mbps πτώση δε τα λες και λίγα)?
    Απότι φαίνεται το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις το πΟΤΕ να φτιάξει τη γραμμή..

  3. #3
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Η καλωδίωση στο σπίτι είναι ΟΚ, όπως και πριν με ΟΤΕ, που λειτουργούσε μια χαρά στα 48.
    Το προφίλ που βλέπω στο ρούτερ είναι 17α.
    Υποτίθεται ότι από απλό VDSL θα έπρεπε να με πάνε σε VDSL Vectoring. Προφανώς αυτό δεν γίνεται από ΟΤΕ, του οποίου είναι και η καμπίνα.
    Υποτίθεται, επίσης, ότι όταν μου είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα 100 είχαν ελέγξει διεύθυνση, καμπίνα, ΑΚ στα οποία υπάγομαι.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    O ΟΤΕ επιλήφθηκε του θέματος, επισκέφθηκε την καμπίνα μου και τεχνικός της WIND και παρά ταύτα η ταχύτητα συγχρονισμού παραμένει ίδια.

    Ως τελική ενέργεια, η Wind θα ξαναστείλει τεχνικό σπίτι. Να ελέγξει τί όμως; Τα ίδια που έλεγξε και στην πρώτη επίσκεψη;

    - - - Updated - - -

    Να σημειώσω επίσης ότι με βάση τον ΟΤΕ η καλωδιακή απόσταση του σπιτιού από την καμπίνα είναι 900μ.
    Μπορεί να δοθεί 100 ή έστω 70 με τέτοια απόσταση;
    Ο ΟΤΕ πάντως δεν δίνει, μόνο οι εναλλακτικοί.

    - - - Updated - - -

    Και τα στατιστικά της γραμμής μου αυτή τη στιγμή από το ZXHN H268N WIND
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2020-04-29 (1).png 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  152,5 KB 
ID: 214601

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην απόσταση αυτή το καλύτερο που μπορεί να έχεις είναι περίπου στα 45Mbps και το πολύ 50άρι με πείραγμα του SNR σε συμβατή συσκευή.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Δηλαδή, όσο ακριβώς είχα και με ΟΤΕ και άρα κακώς η WIND έδωσε διαθεσιμότητα 100.
    Απορία:
    Το VDSL Vectoring 17a δεν μπορεί να διπλασιάσει την ταχύτητα που είχες με κανονικό VDSL?

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφίλ 17a έχουμε και με το απλό VDSL. Το Vectoring βελτιώνει τον συγχρονισμό μέσω προσπάθειας μείωσης του θορύβου, αλλά δεν κάνει θαύματα και επ' ουδενί διπλασιάζει την ταχύτητα.
    Η φυσική έχει κανόνες απαράβατους.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, οι οποίες ήταν κατατοπιστικότατες και ακριβείς!
    Σήμερα ήρθε εκ νέου τεχνικός της WIND, μέτρησε τη γραμμή στο κουτί του ΟΤΕ έξω από το σπίτι και του έβγαλε 43!
    Επομένως, απλά επιβεβαίωσε ότι λόγω απόστασης δεν μπορεί να δοθεί με την υπάρχουσα τεχνολογία 100 (ή έστω το 70%) σε απόσταση 800-900 μέτρα από την καμπίνα.

    Μου ανέφερε όμως, ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ στην περιοχή, με τον οποίο συνεργάζονται για τις βλάβες, του είπε ότι από Σεπτέμβριο ο ΟΤΕ σχεδιάζει να βάλει FTTH.
    Μάλιστα, μου είπε ότι αυτό το FTTH θα έρχεται από την καμπίνα και όχι από το ΑΚ. Γίνεται αυτό; Έχει κάποια αξιοπιστία ή τα έχει μπερδέψει ο τεχνικός της WIND?

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θεωρητικά μπορεί να γίνει. Στην πράξη και μέχρι τώρα δεν το κάνουν.
    Σήμερα η πρακτική είναι να δίνουν FTTH από το αστικό κέντρο στις περιοχές γύρω από αυτό και σε άλλες μακρύτερες μέσω σχετικών υπαίθριων καμπίνων για τις συνδέσεις αυτές.

    Υπόψη ότι στις οπτικές ίνες δεν μας απασχολεί η απόσταση, αφού μπορεί να δοθεί υπηρεσία ακόμη και σε 20 χλμ χωρίς απώλειες.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    "και σε άλλες μακρύτερες μέσω σχετικών υπαίθριων καμπίνων για τις συνδέσεις αυτές"

    Δηλαδή, εγώ τώρα που είμαι ήδη σε καμπίνα που συνδέεται με το ΑΚ μέσω οπτικής ίνας (έχω δηλ. ήδη FTTC), για να φέρουν την οπτική ίνα μέχρι το σπίτι μου, θα πρέπει να τη φέρουν από το ΑΚ απευθείας ή γίνεται να τη φέρουν από την καμπίνα, στην οποία ήδη συνδέομαι μέχρι τώρα μέσω χαλκού;
    Δηλ. γίνεται να περάσουν μόνο μία νέα οπτική ίνα που θα καλύπτει την απόσταση Καμπίνα- Σπίτι και την απόσταση Καμπίνα - ΑΚ, να την καλύπτει η υπάρχουσα οπτική ίνα, που φτάνει σήμερα από το ΑΚ στην καμπίνα;
    Το ρωτάω, γιατί το ΑΚ από εμένα είναι 3 χιλιόμετρα, ενώ η καμπίνα 800 μέτρα. Συνεπώς, είναι πολύ πιο οικονομικό και εύκολο να φέρουν οπτική στο σπίτι μου από την καμπίνα αντί του ΑΚ...

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε αυτό ακριβώς απάντησα.
    Θεωρητικά μπορούν να δώσουν FTTH από υπάρχουσα καμπίνα FTTC. Στην πράξη μέχρι σήμερα δεν γίνεται και πιστεύω ότι θα αργήσει πολύ να το κάνουν, αν το κάνουν ποτέ.

    Αυτό που γίνεται, είναι να δίνουν FTTH κατευθείαν από το αστικό κέντρο ή από υπαίθριες καμπίνες FTTH.

    Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνουν εργασίες εκσκαφής μέχρι να έρθει η οπτική ίνα στο σπίτι σου.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας