Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-38 από 38
  1. #31
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Αδερφε αν θες να μου δειξεις κάτι δείξε μου ενα Powerline εν λειτουργία που να πιάνει την ονομαστική του ταχύτητα προς μια κατευθυνση (1000mbps). Αλλά ναι μάλλον από ότι καταλάβαμε δεν έχεις στο χώρο σου Powerline >1000αρια. Απλά τα τοποθετείς σε πολυκατοικίες.. και αυτό σε κάνει να ξέρεις περισσότερα από ειδικούς με μεταπτυχιακά και διδακτορικά (network scientists, electrical engineers και άλλους) που κάνουν σχετικές μελέτες (βλεπε link πριν).
    Εγώ σου βρήκα επιστημονική δημοσιευση..σου έδειξα και την ταχύτητα που πιανει (ονομαστική ) όταν το ένα είναι πάνω στο αλλο με Passthrough. Μη με βάλεις να πάω και στο άλλο σπίτι για να κάνω την ίδια δοκιμή με fritz 1000άρια

    Και για να επανέλθουμε ontopic.. όταν στα 0 μέτρα απόσταση το 1200αρι δείχνει 480 Mbps μη βάζεις τον φίλο να ψάχνει καλωδιώσεις όταν η εφαρμογή δείχνει 300 Mbps στα πάνω από 9 μέτρα καλωδιακής απόστασης με το 1000αρι! Ας ψάξει γιατί από τα 300 πιάνει 5!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 02-05-20 στις 18:36.

  2. #32
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά γιατί μάλλον ξέφυγε η κατάσταση αφού δεν καταλαβαίνεις τίποτα από ότι λέμε και έχεις πάει σε άλλο επίπεδο.

    Κατ' αρχήν το "Αδερφε" μπορείς να το λες μόνο σε αυτούς που σου το έχουν επιτρέψει, κομμένο εδώ λοιπόν και μιλάς με σεβασμό όπως άλλωστε αναφέρουν και οι Όροι Χρήσης και Κανόνες Λειτουργίας του FORUM.
    Σου ανεβάζω Link του 2016 που λέω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσεις την ονομαστική ταχύτητα και εσύ συνεχίζεις να λες να σου δείξω κάποιο να πιάνει την ονομαστική.
    Λέμε ότι τα powerlines έχουν πραγματική ταχύτητα ανάλογα με την εγκατάσταση που είναι τοποθετημένα και μας βάζεις ένα ss από την δική σου εγκατάσταση λες και είναι η τέλεια περίπτωση.
    Μας λες ότι τα έχεις το ένα δίπλα στο άλλο, λες και ο θόρυβος σταματάει όταν είναι δίπλα-δίπλα.
    Έχεις θέμα με τα Eλληνικά;; OK, δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά μην επιμένεις να γράφεις άσχετα γιατί συνεχίζεις να εκτίθεσαι και δεν βλέπω και τον λόγο.

    Γράψε όμορφα και ωραία τι πιστεύεις εσύ ότι θα πρέπει να κάνει ο συμφορουμίτης που ρωτάει και είσαι εντάξει, τα υπόλοιπα άφησε τα να τα κρίνουν αυτοί που θα τα διαβάσουν, θεωρείς ότι δεν έχουν κρίση για να κρίνουν τον καθέναν μας;;
    Είπαμε να αφήσουμε το θέμα όπως είναι, προσωπικά δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτα στο FORUM.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #33
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σύνδεσα το ένα powerline με το ρούτερ και το άλλο το τοποθέτησα σχεδόν σε κάθε πρίζα του σπιτιού κάνοντας δοκιμές με iperf3. Για server είχα ένα Η/Υ που χρησιμοποιώ σαν NAS και για client το laptop. Σε μία πρίζα ''είδα'' έως 250 mbits/sec και σε μία άλλη 110 mbits/sec. Στις περισσότερες ''έβλεπα'' από 40-80 mbits/sec. Το θέμα είναι ότι στην πρίζα που θέλω να τοποθετήσω μόνιμα το powerline, εκεί που έχω την smartTV και το Android box, οι ταχύτητες που πέτυχα όχι μόνο ήταν περίπου 1 mbit/sec, αλλά και κατά διαστήματα αποσυνδέονταν και τα powerline μεταξύ τους και τα CRC errors που μάζεψε η γραμμή σε ελάχιστο χρονικό διάστημα απίστευτα πολλά! Φαντάζομαι ότι είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης και οι επιλογές επίλυσης του προβλήματος είναι ανύπαρκτες. Ευχαριστώ όλους όσοι προσπάθησαν να μου προσφέρουν την οποιαδήποτε βοήθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος huey43 : 04-05-20 στις 16:12.

  4. #34
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Μόνο ένας σίγουρος τρόπος υπάρχει με ένα επακόλουθο

    Τρόπος
    Cat5e/Cat6
    Επακόλουθο
    Γκρίνια συζύγου

    Ανάλογα την διαδρομή θα σκάψεις λίγο ή θα πας εξωτερικά με καναλάκι αυτοκόλλητο στο σοβατεπί (που δεν φαίνεται καν).

  5. #35
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο ένας σίγουρος τρόπος υπάρχει με ένα επακόλουθο

    Τρόπος
    Cat5e/Cat6
    Επακόλουθο
    Γκρίνια συζύγου

    Ανάλογα την διαδρομή θα σκάψεις λίγο ή θα πας εξωτερικά με καναλάκι αυτοκόλλητο στο σοβατεπί (που δεν φαίνεται καν).
    Το ''επακόλουθο'' φίλε μου είναι τεράστιος αποτρεπτικός παράγοντας!!! Συμφωνώ όμως ότι είναι η καλύτερη λύση!

  6. #36
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από huey43 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ''επακόλουθο'' φίλε μου είναι τεράστιος αποτρεπτικός παράγοντας!!! Συμφωνώ όμως ότι είναι η καλύτερη λύση!
    Δεν μπορεί. Κάτι θα θέλει να βλέπει και αυτή στην tv και δεν θα μπορεί τώρα. Λίγο you tube καμια σειρα online, ....

    Παραφράζοντας "Μία μικρή γκρίνια για το καλώδιο ένα μεγάλο βήμα για το δίκτυο".

  7. #37
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί. Κάτι θα θέλει να βλέπει και αυτή στην tv και δεν θα μπορεί τώρα. Λίγο you tube καμια σειρα online, ....

    Παραφράζοντας "Μία μικρή γκρίνια για το καλώδιο ένα μεγάλο βήμα για το δίκτυο".
    Δυστυχώς μπορεί και βλέπει γιατί τα έχω συνδέσει μέσω wifi με ένα repeater. Απλά ψαχνόμουνα με τα powerline για μια πιο καλή και ίσως πιο σταθερή σύνδεση.

  8. #38
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από huey43 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ''επακόλουθο'' φίλε μου είναι τεράστιος αποτρεπτικός παράγοντας!!! Συμφωνώ όμως ότι είναι η καλύτερη λύση!
    Μονο εγω ειμαι κωλοφαρδος ρε παιδια και εχω cat6 με θερμοκολλα στο σοβατεπι και πάνω απο το κούφωμα της βεράντας?
    Ουτε κιχ δεν εβγαλε. Και μαλιστα χτες, έπεσε το καλώδιο και το ξανακόλλησα.
    Θα συμφωνησω παντως. Η λυση ειναι μια. "ΚΑΛΩΔΙΟ". Ολα τα αλλα ειναι ημίμετρα.
    Αν θελεις να δοκιμασεις, δοκίμασε με wifi με κανενα access point της ψιλοπροκοπης.
    Αυτά τα powerline ΠΟΤΕ δεν τα συμπάθησα. Ουτε ενα δεν εχω πετυχει να δουλευει αξιοπρεπώς.

    Υ.Γ Τελικα ποιος τον έχει μεγαλύτερο ρε παιδια?

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας