Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω τοποθετήσει ένα ζευγάρι powerline TP-LINK TL-PA7020P. Το ένα είναι συνδεδεμένο πάνω στο router και στο άλλο έχω συνδέσει το laptop. Ενώ βλέπω μέσω της εφαρμογής PLC Utility ότι επικοινωνούν μεταξύ τους με 250-300mbps, κάνοντας speedtest στο laptop το μέγιστο που παίρνω είναι 5-6 mbps. Να σημειώσω ότι έχω vdsl 50 mbps. Μήπως έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα;
    Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    οπως γραφεις "επικοινωνούν μεταξύ τους με 250-300mbps"" αρα πρεπει να δεις τι γινεται πριν απο powerline και μετα απο powerline και χωρις το powerline
    Το οτι αγορασες vdsl 50 mbps δε σημαινει οτι εχεις vdsl 50 mbps. Δες πχ στο ρουτερ τι ταχυτητα πραγματικα εχεις ..... αν εχεις 49999 δες μετα της συσκευες απεθειας πανω στο ρουτερ κτλ

  3. #3
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Το router κλειδώνει στα 49999. Συνδέοντας το laptop ενσύρματα πάνω στο router ''βλέπω'' 46 mbps στο speed test. Αλλά και οι άλλες συσκευές μου, κινητά, tablet κτλ, που είναι συνδεδεμένες με wifi δεν έχουν θέμα. Παίρνουν το μέγιστο της ταχύτητας. Το μόνο θέμα μου είναι όταν μια συσκευή συνδέεται μέσω των powerlines.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    αρα εχεις αποκλεισει καποια πραγματα και ελεγχεις παρακατω
    Δοκιμασε τo power line σε αλλη πριζα για να δει αν καποια πριζα εχει θεμα πχ αν εχεις τριφασικο ρευμα και ειναι σε αλλη φαση τα powerline κτλ
    Δυστηχος πρεπει να κανεις δοκιμες Η πριζες και τα καλωδια του ρευματος δεν ειναι για ιντερνετ... ακομα και ειναι τέλεια, ανοιγοντας καποια συσκευη πχ ανεμιστήρας, led φωτα, φορτιστης κιν στη πριζα, απορροφητήρας κτλ μπορει να κοψει το δίκτυο ...

  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Επίσης μην βάλεις το powerline στην ίδια πριζα με το ρουτερ (σε φριτζ πχ έχει θέμα).
    Δοκιμάσε να μετράς με copy αρχείου μεταξύ των 2 PC και όχι speedtest.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα δοκιμάσω όλα αυτά που προτείνετε μήπως και βγάλω κάποια άκρη. Δυστυχώς,είναι μια και μοναδική η θέση που μπορώ να έχω το ρούτερ οπότε αν είναι θέμα συνδεσιμότητας των δύο πριζών που μ' ενδιαφέρουν τότε μάλλον δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα. Μου κάνει εντύπωση βέβαια που μεταξύ τους τα powerline συνδέονται με την ταχύτητα που ανέφερα. Τι να πω......

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από huey43 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω τοποθετήσει ένα ζευγάρι powerline TP-LINK TL-PA7020P. Το ένα είναι συνδεδεμένο πάνω στο router και στο άλλο έχω συνδέσει το laptop. Ενώ βλέπω μέσω της εφαρμογής PLC Utility ότι επικοινωνούν μεταξύ τους με 250-300mbps, κάνοντας speedtest στο laptop το μέγιστο που παίρνω είναι 5-6 mbps. Να σημειώσω ότι έχω vdsl 50 mbps. Μήπως έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα;
    Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.
    Αφού έχουν ονομαστική ταχύτητα μεταξύ τους 1000Mbps και πέφτει στα 250-300mbps σημαίνει ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει στην τοποθέτηση ή στην εγκατάσταση, επίσης μερικά powerlines ή ρούτερ δημιουργούν μεγαλύτερο πρόβλημα σε VDSL σύνδεση.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...36#post6803636
    Κάνε δοκιμή βάζοντας τα powerlines σε διπλανές/κοντινές πρίζες, αν έχεις πάλι πρόβλημα σημαίνει ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται από το VDSL και κοίταξε αν έχουν φίλτρο για να το ενεργοποιήσεις.
    Αν δεις ότι είναι εντάξει και έχεις τριφασικό, κάνε έλεγχο αν είναι στην ίδια φάση, οδηγίες στο παρακάτω Link.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...41#post5757341
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχουν ονομαστική ταχύτητα μεταξύ τους 1000Mbps και πέφτει στα 250-300mbps σημαίνει ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει στην τοποθέτηση ή στην εγκατάσταση, επίσης μερικά powerlines ή ρούτερ δημιουργούν μεγαλύτερο πρόβλημα σε VDSL σύνδεση.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...36#post6803636
    Κάνε δοκιμή βάζοντας τα powerlines σε διπλανές/κοντινές πρίζες, αν έχεις πάλι πρόβλημα σημαίνει ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται από το VDSL και κοίταξε αν έχουν φίλτρο για να το ενεργοποιήσεις.
    Αν δεις ότι είναι εντάξει και έχεις τριφασικό, κάνε έλεγχο αν είναι στην ίδια φάση, οδηγίες στο παρακάτω Link.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...41#post5757341
    Θα κάνω τις δοκιμές για να δω αν υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα. Αν εννοείς να ενεργοποιήσω κάποιο φίλτρο μέσω του interface των powerlines, όχι δεν μου δίνει κάποια επιλογή. Είμαι σε μονοφασικό ρεύμα. Ευχαριστώ.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού έχεις μονοφασικό δυσκολεύουν τα πράγματα γιατί υπήρχε μια ελπίδα με αλλαγή φάσης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχεις μονοφασικό δυσκολεύουν τα πράγματα γιατί υπήρχε μια ελπίδα με αλλαγή φάσης.
    Από αύριο αρχίζω τις δοκιμές!! Φαντάζομαι όμως ότι δύσκολα θα δω αποτελέσματα....

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό το PLC Utility, πρέπει να έχει και επιπρόσθετες ρυθμίσεις φίλε μου. Μπορείς να ρυθμίσεις τι χρήση κάνεις στο PC. Streaming, gaming, generic internet κλπ. Δες μήπως σε βοηθήσει κάποια από αυτές. Φυσικά πρέπει να ρυθμίσεις και τα δύο με την ίδια ρύθμιση.

    Επίσης, πέρα από το speedtest, δοκίμασες να κατεβάσεις μερικά αρχεία ταυτόχρονα, να δεις τι ταχύτητες πιάνει;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #12
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το PLC Utility, πρέπει να έχει και επιπρόσθετες ρυθμίσεις φίλε μου. Μπορείς να ρυθμίσεις τι χρήση κάνεις στο PC. Streaming, gaming, generic internet κλπ. Δες μήπως σε βοηθήσει κάποια από αυτές. Φυσικά πρέπει να ρυθμίσεις και τα δύο με την ίδια ρύθμιση.

    Επίσης, πέρα από το speedtest, δοκίμασες να κατεβάσεις μερικά αρχεία ταυτόχρονα, να δεις τι ταχύτητες πιάνει;
    Αυτές τις ρυθμίσεις τις δοκίμασα όλες χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Αρχεία δεν δοκίμασα να κατεβάσω ταυτόχρονα. Θα το τσεκάρω, σ' ευχαριστώ πολύ.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Δεν τα έχεις βάλει σε πολύπριζο, έτσι; Υπάρχουν σαφείς οδηγίες (στο manual και όχι μόνο) για το πώς πρέπει να τα συνδέσεις και τι πρέπει να αποφύγεις. Για τι απόσταση μιλάμε μεταξύ router-laptop;

  14. #14
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα έχεις βάλει σε πολύπριζο, έτσι; Υπάρχουν σαφείς οδηγίες (στο manual και όχι μόνο) για το πώς πρέπει να τα συνδέσεις και τι πρέπει να αποφύγεις. Για τι απόσταση μιλάμε μεταξύ router-laptop;
    Οχι, και τα δύο είναι συνδεδεμένα απευθείας στις πρίζες. Η απόσταση δεν είναι πολύ μεγάλη, 8-9 μέτρα. Μάλιστα αλλάζοντας βάζοντάς τα σε διαφορετικές πρίζες, ενώ βλέπω ταχύτητα σύνδεσης μεταξύ τους μέχρι και 750-800 mbps, μόλις κάνω speedtest παίρνω το πολύ 5-6 mbps.

    - - - Updated - - -

    Επίσης αφαίρεσα για ορισμένο χρονικό διάστημα τα powerline και παρατηρώ στα στατιστικά του router ότι η γραμμή μαζεύει απείρως λιγότερα CRC errors σε σχέση μ΄αυτά που μαζεύει όταν έχω τα powerline συνδεδεμένα. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παίζουν ρόλο στα λάθη, το αναφέρουν και άλλοι στα Links που έχω πιο πάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας