Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Καλησπέρα,
    έχω το εξής ασυνήθιστο πρόβλημα:

    Για πολύ καιρό το σύστημα έβγαζε login screen σε 20 δευτερόλεπτα μετά το πάτημα του κουμπιού. Τον τελευταίο καιρό (ακόμα και πριν την αναβάθμιση έχοντας 1903) το σύστημα αργούσε πολύ να μπουτάρει και να βγάλει Login screen, θέλοντας 2 λεπτά περίπου.

    Για να βρω τι φταίει, ενεργοποίησα detailed messages on startup μέσω group policy. Τελικά βρήκα ότι έφταιγε το ProfSvc. Εδώ screenshot το οποίο δείχνει το πρόβλημα.
    Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το φτιάξω γιατί είναι αρκετά ενοχλητικό;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν το έχω παρατηρήσει, αλλά μήπως έχει κάποιο θέμα το Profile σου;
    Δοκίμασε να κάνεις ενα νεο profile και δεν αν συνεχίζει να σου το κάνει

  3. #3
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Ξέχασα να πω ότι έχω 4 προφίλ στο σύστημα:
    • A Administrator - MS Account
    • B Standard User - MS Account
    • C Standard User - MS Account
    • D Local Administrator


    Αυτό το "κόλλημα" γίνεται πριν την εμφάνιση της login screen. Θα φτιάξω και ένα πέμπτο τοπικό προφίλ να δω αν θα κάνει διαφορά.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν πήγα στο login screen και επέλεξα να κάνω Login με τον user D.
    Έκανα reboot και η login screen βγήκε σχεδόν αμέσως. Κάνω αυτή τη φορά login πάλι με τον User A και μου βγάζει αντίστοιχο μήνυμα "please wait for User Profile Service" και περίμενα 1,5 λεπτό μέχρι να εμφανιστεί το desktop.
    Καμιά ιδέα; Κοιτάω online αλλά λένε ότι ήταν ένα παλαιότερο θέμα το οποίο έχει patchαριστεί (υποτίθεται?)

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μάλλον κάποιο θέμα με το profile το συγκεκριμένο, κάπου να έχει χτυπήσει, κάνε μια δοκιμή αν θέλεις και με κάποιον άλλο ms account να βεβαιωθείς.

  5. #5
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Όντως τελικά έφταιγε το συγκεκριμένο προφίλ, βρήκα τι έφταιγε. Το %USERPROFILE%\AppData\Local\Temp folder είχε γεμίσει με ένα σωρό παλιά αρχεία (περίπου 50000 αρχεία 9GB σύνολο), σβήνοντας τα όλα το σύστημα μπουτάρει κανονικά πλέον.
    Το ερώτημα μου είναι τώρα α)αν συμφέρει να μεταφέρω τα environment variables για τα TEMP + TMP σε φάκελο στο μηχανικό δίσκο (π.χ. D:\tmp) και β) αν υπάρχει τρόπος να καθαρίζονται τα αρχεία αυτά μόνα τους (χωρίς να πηγαίνω κάθε τρεις και λίγο να τα σβήνω με το χέρι - το disk cleanup δεν τα σβήνει ούτε σε admin mode)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας