Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 44
  1. #16
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο όπως λες, αν και πάντα κάποιοι εξαπατούνται από νιγηριανούς πρίγκηπες, δήθεν υπαλλήλους ΔΕΗ και δεν συμμαζεύεται.

    Να επισημάνω μόνο πως τα εν λόγω καταστήματα, όπως λένε στις αναφορές του ΣτΚ, έπαιρναν και πιστωτικές. Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια αν κάποιος δοκίμασε αμφισβήτηση.
    Λίγο ή Πολύ δεν είμαι ο αρμόδιος να το κρίνω

    Κρίνω μόνο τον εαυτό μου (σαφώς σαν άνθρωπος που είμαι κάνω λάθη τα οποία προσπαθώ να τα διορθώσω και να μην τα επαναλάβω)

    Ως παλιός στα θέματα της τεχνολογίας (λόγω ηλικίας/εμπειρίας/γνώσεων) προσπαθώ να βοηθώ είτε συγγενείς είτε φίλους/γνωστούς είτε συναδέλφους στην δουλεία είτε γείτονες

    να χρησιμοποιούν την τεχνολογία προς όφελος τους και να κάνουν ασφαλείς συναλλαγές και φυσικά να αποφεύγουν τα "κακώς κείμενα"

    η τεχνολογία και το διαδίκτυο είναι εξαιρετικό εργαλείο αν ξέρεις να το λειτουργείς/διαβάζεις

    αν τώρα νομίζεις ότι κάποιος από την άλλη άκρη του κόσμου θα σου δώσει κάτι ...μύρια Ευρώ / Δολάρια Αμερικής

    ή μπορείς να αγοράσεις κάποιο προιόν πιο φτηνά από παντού στον κόσμο

    τότε δεν υπάρχει σωτηρία ... η μόνη θεραπεία είναι να την πατήσεις μια..δύο..τρεις να σε πονέσει η τσέπη σου και τότε θα μάθεις να ψωνίζεις πιο έξυπνα

    δυστυχώς ακόμα και τώρα που μιλάμε βλέπω "αγγελίες" σε αρκετές ιστοσελίδες που λένε

    κατάθεση στην τράπεζα (εγγύηση οι αξιολογήσεις μου)
    ή
    αντικαταβολή

    προσωπικά ποτέ δεν θα αγοράσω κάτι μεταχειρισμένο προτιμώ να το αγοράσω καινούργιο από κατάστημα εννοείται αξιόπιστο και ας είναι ακριβότερο από άλλα αμφιβόλου ποιότητας/αξιοπιστίας

    βέβαια αν κάποιος διαβάσει την σχετική ευρωπαική νομοθεσία για τα "μεταχειρισμένα" θα διαπιστώσει πολύ ενδιαφέρουσα πράγματα...

    αν υπήρξε συναλλαγή μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας στο οποιοδήποτε από τα καταστήματα που έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς στο διαδίκτυο είτε στο ADSLgr.com είτε στο Insomnia.gr είτε στο Myphone.gr είτε οπουδήποτε
    και έγινε αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα ο πελάτης/καταναλωτής έχει πάρει τα χρήματα του πίσω (δεν υπάρχει περίπτωση να μην του τα έχουν επιστρέψει)

    το έχω κάνει (ευτυχώς λίγες φορές) σε Εθνική Τράπεζα / Τράπεζα Πειραιώς / Alpha Bank (σε αγορές που τράβηξαν παραπάνω χρόνο από τον αναμενόμενο) εννοείται εις γνώση της επιχείρησης που είχα πραγματοποίηση την παραγγελία/πληρωμή (τις περισσότερες φορές μου ακύρωναν την παραγγελία και μου επέστρεφαν άμεσα το ποσό όπως το πήραν άμεσα έτσι έχω καταφέρει να έχω άριστη συνεργασία με αρκετές επιχειρήσεις.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199.999/19.999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport 724V
    SNR / Attn
    31(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην αντικαταβολή, τι πρόβλημα υπάρχει; Προσωπικά τις 2 φορές που χρειάστηκε να κάνω καταγγελία στο paypal, περίμενα ενα μήνα να επιστραφούν τα χρήματα.
    Μόνο αντικαταβολή πλέον και ας δίνω 2-3 ευρώ παραπάνω.

    Αν τελικά σταυρώνανε τον Βαραβά;

  3. #18
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Θα πω μια μικρή κακία.

    Κάποιες φορές (όχι όλες) οι εξαπατούμενοι πηγαίνουν γυρεύοντας από την τσιγκουνιά και την απληστία τους. Μου έχει τύχει περίπτωση 4 άτομα να επιμένουμε και να εξηγούμε σε κάποιον ότι δεν είναι ο έξυπνος που βρήκε το iphone καινούριο στην χαμηλότερη τιμή της υφηλίου, να δείχνουμε τους τρόπου συναλλαγής, ενδεικτικούς απάτης, να παραπέμπουμε σε παρόμοιες απάτες και ο άλλος εκεί, όχι. iphone μισοτιμής ήθελε, iphone μισοτιμής βρήκε. Τόση τσιγκουνιά που εγκατέλειψε και την κοινή λογική του (και μιλάμε για άνθρωπο που είχε λογική) απλά από το πάθος να πάρει τζάμπα πράμα.

    Όταν βρέθηκε στους εξαπατούμενους (και προς θεού, δεν λέω ούτε ότι όλοι είναι τέτοιοι, ούτε ότι όλοι είχαν άτομα να τους προειδοποιούν) δεν τον λυπήθηκε ούτε ένα άτομο της παρέας.

  4. #19
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUTSIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αντικαταβολή, τι πρόβλημα υπάρχει; Προσωπικά τις 2 φορές που χρειάστηκε να κάνω καταγγελία στο paypal, περίμενα ενα μήνα να επιστραφούν τα χρήματα.
    Μόνο αντικαταβολή πλέον και ας δίνω 2-3 ευρώ παραπάνω.
    να το πω απλά

    να υποθέσουμε ότι βρίσκεις ένα κατάστημα που πουλάει είδη τεχνολογίας
    εσύ είσαι πελάτης και δεν θες να πληρώσεις με χρεωστική/πιστωτική κάρτα
    αλλά θες να πληρώσεις με μετρητά αλλά δεν θες να έρθεις στο κατάστημα
    έτσι επιλέγεις την αντικαταβολή που σημαίνει ότι το κατάστημα θα στείλει το δέμα/πακέτο στην εταιρεία ταχυμεταφορών που συνεργάζεται και αυτή θα αναλάβει να λάβει το χρηματικό αντίτιμο και να σου παραδώσει το δέμα/πακέτο
    ωραία μέχρι εδώ...
    έρχεται λοιπόν η εταιρεία ταχυμεταφορών στον δικό σου χώρο ή πας εσύ στο κατάστημα τους
    αν δεν πληρώσεις πρώτα δεν μπορείς να ανοίξεις το δέμα/πακέτο που έστειλε το κατάστημα
    άρα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος το τι περιέχει το δέμα/πακέτο (έχει προιόντα τεχνολογίας ή ....)

    ακόμα χειρότερα τα πράγματα είναι και με την κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό τρίτου (στον γκισέ της τράπεζας) ή ηλεκτρονικά (γιατί αν θες να πάρεις τα χρήματα σου πίσω θα πρέπει να απευθυνθείς στις αρμόδιες αστυνομικές/δικαστικές αρχές πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να πληρώσεις και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα τα πάρεις ...

    ενώ αν αγοράσεις μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας για το οτιδήποτε που θα σου βαρέσει το καμπανάκι ότι κάτι δεν πάει καλά πας στην τράπεζα σου και κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής

    αντίστοιχα το ίδιο και με το PayPal.

    ελπίζω να με κατάλαβες εσύ και πάρα πολλοί άλλοι που έχουν την ίδια απορία

    αν όχι δεν πειράζει φίλοι μου όταν το πάθημα σας γίνει μάθημα θα μάθετε να ψωνίζετε με ασφαλείς τρόπους.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUTSIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αντικαταβολή, τι πρόβλημα υπάρχει; Προσωπικά τις 2 φορές που χρειάστηκε να κάνω καταγγελία στο paypal, περίμενα ενα μήνα να επιστραφούν τα χρήματα.
    Μόνο αντικαταβολή πλέον και ας δίνω 2-3 ευρώ παραπάνω.
    Τίποτα κακό, όπως δεν υπάρχει πρόβλημα και με τον βερεσέ και τα τεφτέρια, μόνο που είναι πλέον αναχρονιστικές μέθοδοι. Η αντικαταβολή έχει όλα τα μειονεκτήματα, πληρώνεις με μετρητά, πληρώνεις περισσότερα, αυξάνεται η χαρτούρα, καθυστερεί κι ο πωλητής να πάρει τα λεφτά του. Ούτε στο σουβλατζίδικο που θα φέρει την παραγγελία δεν υπάρχει πια λόγος να πληρώνεις επιτόπου, κάνεις μια χαρά την πληρωμή με κάρτα/paypal και δίνεις με μετρητά και το φιλοδώρημα που θες. Είναι θέμα μετάθεσης εμπιστοσύνης, το μαγαζί εσένα δεν σε ξέρει, εσύ αντίθετα ξέρεις από πού παραγγέλνεις, αν δεν ξέρεις υπάρχει πρόβλημα και είναι καλύτερα να στραφείς αλλού παρά να θεωρείς ότι σε προστατεύει η αντικαταβολή.
    hnesne

  6. #21
    Εγγραφή
    30-07-2004
    Περιοχή
    Cyprus
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Epic (CY)
    Ο καλόπιστος αγοραστής προστάτευεται από το Δίκαιο και με το παραπάνω. Στην τελική αν ήμασταν τόσο καχύποπτοι όταν εμφανίστηκαν Xiaomi και OnePlus, θα έπρεπε να καταδικάσουμε που τόλμησαν να προσφέρουν ένα τέτοιο πακέτο αξίας, ειδικά η 1+ με το invitation system θα μπορούσε να μοιάζει με πυραμίδα και μέση γη ????

    Για αυτό θα επιμείνω, το ζήτημα είναι καθαρά ποινικό. Προφανώς ήταν δόλος και όχι μια απλή αμέλη επιχειρηματική κίνηση. Αν ήταν τόσο χαζός που πιστέψε και δεν του βγήκαν τα νούμερα όπως τα υπολόγιζε, ας έμπαινε σε πτώχευση.

    Υ.γ.: Δεν ξέρω τα γεγονότα της υπόθεσης και δεν μοιάζει ποιος ακριβώς είναι αυτός ο μαγαζάτορας. Σίγουρα δεν ψώνισα από δαύτον, ούτε σχετίζομαι κάπως μαζί του. Απλώς διαβάζοντας το θέμα διακρίνω μια απτή ένοχη διάνοια και κρίνω την ενεργοποίηση μόνο του καταναλωτικού πέπλου ως μια βαθιά δυσλειτούργια της κρατικής μηχανής...

  7. #22
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @ Zer0c00L

    Βέβαια και στο να πληρώσεις με χρεωστική/πιστωτική κάρτα πάλι μπορεί να τύχει η περίπτωση που λες στην αρχή..
    Και εγώ συνήθως πληρώνω αντικαταβολή στις αγορές που κάνω..

    - Γιατί μερικές φορές είναι λάθος και το "άμεσα διαθέσιμο προιόν"..
    και μπορεί να θέλεις να ακυρώσεις την παραγγελία, όταν σε ενημερώνουν εκ των υστέρων..
    και να κάνεις άμεσα άλλη αλλού..

    - Τώρα το κάνω επίσης γιατί και η κατάσταση με τις μεταφορικές είναι περίεργη..
    Διαβάζω για καθυστερήσεις 2-3 εβδομάδες..
    ή "εκβίαση" να πας να πάρεις τελικά εσύ το πακέτο σου..

    Αποφεύγω επίσης τα καταστήματα που ζητάνε προκαταβολή για κάποιο λόγο..

    Επίσης σίγουρα θα αποφεύγω "καταστήματα" χωρίς σελίδα που θέλουν αγορά μέσω "Site αναζήτησης" κτλ..
    Ανοίξανε πολλά τέτοια τελευταία..

    Και πάντα να κοιτάμε κριτικές και πόσο καιρό υπάρχει το κατάστημα,
    νομίζω αυτό είναι το πιο σημαντικό πράγμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 29-04-20 στις 00:13.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-04-2020
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Eτσι κανουν και με τα τιμολογια με το 39α , σου ζητανε να προπληρωσεις και θα ψαξουν να σου βρουν συσκευη... αν ομως θελεις με αποδειξη σου φερνουν χθες για σημερα

  9. #24
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ Zer0c00L

    Βέβαια και στο να πληρώσεις με χρεωστική/πιστωτική κάρτα πάλι μπορεί να τύχει η περίπτωση που λες στην αρχή..
    Και εγώ συνήθως πληρώνω αντικαταβολή στις αγορές που κάνω..

    - Γιατί μερικές φορές είναι λάθος και το "άμεσα διαθέσιμο προιόν"..
    και μπορεί να θέλεις να ακυρώσεις την παραγγελία, όταν σε ενημερώνουν εκ των υστέρων..
    και να κάνεις άμεσα άλλη αλλού..

    - Τώρα το κάνω επίσης γιατί και η κατάσταση με τις μεταφορικές είναι περίεργη..
    Διαβάζω για καθυστερήσεις 2-3 εβδομάδες..
    ή "εκβίαση" να πας να πάρεις τελικά εσύ το πακέτο σου..

    Αποφεύγω επίσης τα καταστήματα που ζητάνε προκαταβολή για κάποιο λόγο..

    Επίσης σίγουρα θα αποφεύγω "καταστήματα" χωρίς σελίδα που θέλουν αγορά μέσω "Site αναζήτησης" κτλ..
    Ανοίξανε πολλά τέτοια τελευταία..

    Και πάντα να κοιτάμε κριτικές και πόσο καιρό υπάρχει το κατάστημα,
    νομίζω αυτό είναι το πιο σημαντικό πράγμα.
    πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις

    απλά μια υποσημείωση

    σε πληρωμή μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας αν πας στην τράπεζα σου και κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής γιατί ο έμπορος δεν είναι αξιόπιστος
    η τράπεζα σου θα σου επιστρέψει τα χρήματα

    το ίδιο συμβαίνει και με το PayPal

    αν ο έμπορος είναι αξιόπιστος (όπως ανάφερα ήδη σε μερικά παραδείγματα) και για κάποιο λόγο που πιθανόν να μην ευθύνεται αυτός δεν υπάρχει διαθεσιμότητα το προιόν τότε σου ακυρώνει την παραγγελία και σου επιστρέφει τα χρήματα (έχω αρκετά παραδείγματα αξιόπιστων εμπόρων/καταστημάτων

    για τις εταιρείες ταχυμεταφορών δεν θα το σχολιάσω (είναι άλλου θέματος συζήτηση και έχω αναφέρει και την λύση τουλάχιστον σε ότι αφορά εμένα προσωπικά)

    για την αντικαταβολή ανάφερα το απλό παράδειγμα ότι το δέμα/πακέτο που θα πάρει στα χέρια της η εταιρεία ταχυμεταφορών από τον έμπορο/κατάστημα μπορεί να είναι το οτιδήποτε και για να το ανοίξεις ώστε να δεις αν έχει αυτό που έκανες παραγγελία από τον έμπορο/κατάστημα θα πρέπει να πληρώσεις την εταιρεία ταχυμεταφορών άρα αν ο έμπορος/κατάστημα δεν είναι τόσο αξιόπιστος απλά θα πληρώσεις την εταιρεία ταχυμεταφορών και θα παραλάβεις ένα δέμα/πακέτο που θα έχει το οτιδήποτε

    το ίδιο ισχύει και για τα μεταχειρισμένα προιόντα μέσω αγγελιών

    για την προκαταβολή εννοείται ότι την αποφεύγεις

    όπως αποφεύγεις και την κατάθεση στην τράπεζα σε λογαριασμό τρίτου

    πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις για τα Site αναζήτησης ή μέσω κοινωνικών δικτύων

    πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις για τις κριτικές στις μηχανές αναζήτησης αγορών όπως skroutz.gr και bestprice.gr

  10. #25
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε στο σουβλατζίδικο που θα φέρει την παραγγελία δεν υπάρχει πια λόγος να πληρώνεις επιτόπου, κάνεις μια χαρά την πληρωμή με κάρτα/paypal και δίνεις με μετρητά και το φιλοδώρημα που θες.
    Το σουβλατζίδικο δεν το συμφέρει αυτό. Ο ένας λόγος είναι νόμιμος ο άλλος παράνομος. Ο νόμιμος λόγος: Πρέπει να πληρώνει τέλη και προμήθειες στον πάροχο/τράπεζα του POS και του διαχειριστικού λογαριασμού. Δευτερευόντως ο κάθε ντελιβεράς θα πρέπει να έχει και από ένα pos (άρα εξτρα που θα πληρώνει ο επιχειρηματίας στον πάροχο/τράπεζα). Μην μου πεις τώρα online παραγγελία. Αυτό θέλει έξτρα στήσιμο/εξοδα από τον επιχειρηματία και αμφιβάλλω να αξίζει ο κόπος για σουβλατζίδικο.
    Ο παράνομος λόγος φυσικά είναι η απόκρυψη εσόδων.

    Από την στιγμή που οι ληστείες χρημάτων από ντελιβεράδες δεν είναι συχνό φαινόμενο και από την στιγμή που δεν είναι ξεκάθαρο ότι θα έχει αυξημένα έξοδα λόγω του POS, τότε δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος για τον σουβλατζή να το γυρίσει το ντελίβερι σε POS.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  11. #26
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Δηλαδή οι τύποι έκαναν ξεκάθαρα απάτη κατα συρροή (κακούργημα) και μιλάμε για πρόστιμο;

  12. #27
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Για το paypal που λέτε να το καταλάβω. Ναι ισχύει. Μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής και να σου επιστραφούν τα χρήματα.
    Για πληρωμή με πιστωτική και αμφισβήτηση στην τράπεζα όμως δεν ισχύει.
    Σου λένε ότι η τράπεζα δεν είναι υπεύθυνη για τις διαφορές σας και αρμόδιοι για αυτό είναι τα δικαστήρια.
    Μου συνέβη δύο φορές μάλιστα

  13. #28
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή οι τύποι έκαναν ξεκάθαρα απάτη κατα συρροή (κακούργημα) και μιλάμε για πρόστιμο;
    Κάνεις μεγάλο λάθος, όπως άλλωστε και οι περισσότεροι που έγραψαν πιο πάνω.
    ΔΕΝ έχουν διαπράξει απάτη, γι αυτό και δεν δόθηκαν - και δεν πρέπει να δίνονται - στοιχεία τους στη δημοσιότητα. Μπορεί να έκαναν παρατυπίες κάνοντας παραεισαγωγες προκειμένου να μειώσουν το κόστος, αλλά αυτό δεν συνιστά εξαπάτηση, δεν πήγαν δηλαδή να κλέψουν κανενός πελάτη τα χρήματα.
    Το πρόστιμο ορθά επιβλήθηκε επειδή δεν μπόρεσαν να ανταποκριθουν στις υποχρεώσεις τους. Συγκέντρωσαν τα χρήματα από τις προπληρωμένες παραγγελίες, έκαναν την αγορά με αυτά - δεν τα έβαλαν στην τσέπη να φύγουν-, αλλά λόγω των συγκυριων λόγω covid, δεν ήταν δυνατόν να αποσταλεί από Κίνα η παραγγελία μέσα στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα.
    Οι αγοραστές θορυβηθηκαν, το κατάστημα δεν θα δέχτηκε επιστροφή χρημάτων φοβουμενο μην του μείνουν τα κινητά απουλητο στοκ, μπορεί και να μην είχαν ρευστότητα για τις ακυρώσεις, οπότε υποβλήθηκε καταγγελία και επιβλήθηκε πρόστιμο.
    Είναι πολύ σημαντικό να εντοπίζουμε τη διαφορά μεταξύ εσκεμμένης απάτης και κακής συγκυρίας και να μην προχωρούμε σε βεβιασμένα συμπεράσματα ειδικά όταν πρόκειται να θιγούν υπολήψεις..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σουβλατζίδικο δεν το συμφέρει αυτό (...) τότε δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος για τον σουβλατζή να το γυρίσει το ντελίβερι σε POS.
    Pos υποχρεώνεται να έχει ο σουβλατζής και ο κάθε 'σουβλατζής' άρα το νταβατζιλικι είναι δεδομένο. Πληρώνοντας λίγα ακόμα χρήματα μπαίνει σε μια ηλεκτρονική πλατφόρμα για ονλαιν παραγγελίες, που του παρέχει όλη την υποστήριξη και το στήσιμο αλλά και αυξάνει τις πωλήσεις του κάνοντάς του ουσιαστικά διαφήμιση.
    Κανείς δεν μίλησε για pos στον ντελιβερα - δεν ξέρω αν είναι καν νόμιμο αυτό -. Λιγότερος χρόνος στις παραδόσεις μια που απαλλάσσεται το παιδί από χρηματικές δοσοληψίες, περισσότερο κέρδος για την επιχείρηση.

  14. #29
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ονοματα των eshops εχουμε; Να ξερουμε να μην την πατησουμε κι αλλοι.

    Επιπλεον, δικη μου συμβουλη να προτιματε παντα την πιστωτικη καρτα οταν προκειται για φυσικα προϊοντα.
    Κι αυτο γιατι οι καταναλωτες εχουν τη δυνατοτητα να αμφισβητησουν μια συναλλαγη μεσω της τραπεζας τους και να παρουν τα χρηματα τους πισω πολυ πιο ευκολα.
    Δεν νομίζω να μπορεί προτού πάει το θέμα σε έναν εισαγγελέα:
    Επιπλέον, ο Συνήγορος του Καταναλωτή θα προχωρήσει κατά των δύο εταιρειών και των κατά νόμο εκπροσώπων τους στην, κατ΄ άρθρον 37 παρ. 2 & 3 ΚποινΔ, ανακοίνωση αξιόποινων πράξεων ενώπιον της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το paypal που λέτε να το καταλάβω. Ναι ισχύει. Μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής και να σου επιστραφούν τα χρήματα.
    Για πληρωμή με πιστωτική και αμφισβήτηση στην τράπεζα όμως δεν ισχύει.
    Σου λένε ότι η τράπεζα δεν είναι υπεύθυνη για τις διαφορές σας και αρμόδιοι για αυτό είναι τα δικαστήρια.
    Μου συνέβη δύο φορές μάλιστα
    Έτσι ακριβώς! Έτυχε σε γνωστή μου περίεργη χρέωση 9.90 από μια εταιρεία με ξένο περίεργο όνομα (όχι ΥΠΠ,καμία σχέση),μόλις το πρόσεξε πήγε στην τράπεζα της να μάθει τι εταιρεία είναι αυτή,εκείνοι δεν μπορούσαν (ήξεραν,δεν ξέρω) να της πουν και όταν ζήτησε να ακυρωθεί η συναλλαγή τις έλεγαν δεν μπορούμε να ξέρουμε αν όντως δεν κάνατε εσείς την συναλλαγή και κινηθείτε δικαστικά εναντίον τους αν θέλετε,εμείς δεν μπορούμε να έχουμε κάποια ανάμιξη αφού όλα δείχνουν νόμιμα και για να είναι σίγουρη πως δεν παίζει κάτι με πάγιες χρεώσεις ή πως δεν θα συμβεί ξανά βγήκε από την τράπεζα,έσπασε επίτηδες την κάρτα της,ξαναμπήκε και έβγαλε καινούργια (κι ας ξίνισε η υπάλληλος).
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  15. #30
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή οι τύποι έκαναν ξεκάθαρα απάτη κατα συρροή (κακούργημα) και μιλάμε για πρόστιμο;
    ανάλογα τον τρόπο που έχουν πληρώσει
    ανάλογα που έχουν κάνει καταγγελία
    ανάλογα αν έχουν κάνει έγκληση/μήνυση/αγωγή τα (400) τετρακόσια θύματα των (2) δύο ηλεκτρονικών καταστημάτων (e-shop) είτε ατομικά είτε ομαδικά

    ο ΣτΚ είναι ανεξάρτητη αρχή προστασίας καταναλωτών και συνήθως προσπαθεί να βρει "εξωδικαστικό συμβιβασμό" μεταξύ καταναλωτή και επιχείρησης.

    το τι αδίκημα έχει διαπράξει η επιχείρηση
    αν είναι αθώος ή ένοχος ο επιχειρηματίας

    το κρίνει η αρμόδια δικαστική αρχή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το paypal που λέτε να το καταλάβω. Ναι ισχύει. Μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής και να σου επιστραφούν τα χρήματα.
    Για πληρωμή με πιστωτική και αμφισβήτηση στην τράπεζα όμως δεν ισχύει.
    Σου λένε ότι η τράπεζα δεν είναι υπεύθυνη για τις διαφορές σας και αρμόδιοι για αυτό είναι τα δικαστήρια.
    Μου συνέβη δύο φορές μάλιστα
    Συγνώμη είσαι λάθος

    Ισχύει και στην Εθνική Τράπεζα και στην Τράπεζα Πειραιώς και στην Alpha Bank

    έχεις κάθε δικαίωμα αμφισβήτησης συναλλαγής που έχεις πληρώσει με χρήση χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας εφόσον κάτι δεν είναι σωστό στην συναλλαγή σου

    το ξέρω καθώς το έχω χρησιμοποιήσει (ελάχιστες φορές μεν)

    τώρα γιατί εσένα σου είπαν αυτά...μπορεί να έπεσες σε υπάλληλο που να μην ήθελε να σε εξυπηρετήσει

    αρμόδια δικαστική αρχή είναι αρμόδια να σου επιστρέψει τα χρήματα συναλλαγής μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας εφόσον κάνεις έγκληση/μήνυση/αγωγή

    η τράπεζα είναι η αρμόδια αρχή που θα εξετάσει το αίτημα της αμφισβήτησης συναλλαγής μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας και εφόσον το κρίνει σωστό σε εύλογο χρονικό διάστημα θα σου επιστραφούν τα χρήματα στον λογαριασμό σου το τι θα κάνει με τον έμπορο/επιχείρηση είναι άλλο θέμα

    μπορείς να ρωτήσεις και στα τηλέφωνα εξυπηρέτησης πελατών των τραπεζών και στην αρμόδια αρχή που είναι υπεύθυνη για τον έλεγχο των τραπεζών

    και να το ψάξεις στο διαδίκτυο

    μερικά παραδείγματα που βρήκα
    Eurobank : Ο πελάτης έχει κάθε δικαίωμα να αμφισβητήσει οποιαδήποτε συναλλαγή δεν αναγνωρίζει.

    Σε περίπτωση αμφισβητούμενων συναλλαγών που έχουν πραγματοποιηθεί με κάρτες έκδοσης Alpha Bank, ο Πελάτης υποβάλλει σχετικό αίτημα προς την Τράπεζα. Η ανάγκη ακύρωσης της κάρτας κρίνεται κατά περίπτωση, ανάλογα με το είδος των αμφισβητούμενων συναλλαγών. Συγκεκριμένα, όπως ορίζεται και από τα αντίστοιχα διεθνή σχήματα των καρτών, σε περίπτωση κλοπής κάρτας ή δεδομένων αυτής, επιβάλλεται η ακύρωσή της.

    παρόμοιες διαδικασίες έχουν και οι υπόλοιπες τράπεζες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις μεγάλο λάθος, όπως άλλωστε και οι περισσότεροι που έγραψαν πιο πάνω.
    ΔΕΝ έχουν διαπράξει απάτη, γι αυτό και δεν δόθηκαν - και δεν πρέπει να δίνονται - στοιχεία τους στη δημοσιότητα. Μπορεί να έκαναν παρατυπίες κάνοντας παραεισαγωγες προκειμένου να μειώσουν το κόστος, αλλά αυτό δεν συνιστά εξαπάτηση, δεν πήγαν δηλαδή να κλέψουν κανενός πελάτη τα χρήματα.
    Το πρόστιμο ορθά επιβλήθηκε επειδή δεν μπόρεσαν να ανταποκριθουν στις υποχρεώσεις τους. Συγκέντρωσαν τα χρήματα από τις προπληρωμένες παραγγελίες, έκαναν την αγορά με αυτά - δεν τα έβαλαν στην τσέπη να φύγουν-, αλλά λόγω των συγκυριων λόγω covid, δεν ήταν δυνατόν να αποσταλεί από Κίνα η παραγγελία μέσα στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα.
    Οι αγοραστές θορυβηθηκαν, το κατάστημα δεν θα δέχτηκε επιστροφή χρημάτων φοβουμενο μην του μείνουν τα κινητά απουλητο στοκ, μπορεί και να μην είχαν ρευστότητα για τις ακυρώσεις, οπότε υποβλήθηκε καταγγελία και επιβλήθηκε πρόστιμο.
    Είναι πολύ σημαντικό να εντοπίζουμε τη διαφορά μεταξύ εσκεμμένης απάτης και κακής συγκυρίας και να μην προχωρούμε σε βεβιασμένα συμπεράσματα ειδικά όταν πρόκειται να θιγούν υπολήψεις..

    Pos υποχρεώνεται να έχει ο σουβλατζής και ο κάθε 'σουβλατζής' άρα το νταβατζιλικι είναι δεδομένο. Πληρώνοντας λίγα ακόμα χρήματα μπαίνει σε μια ηλεκτρονική πλατφόρμα για ονλαιν παραγγελίες, που του παρέχει όλη την υποστήριξη και το στήσιμο αλλά και αυξάνει τις πωλήσεις του κάνοντάς του ουσιαστικά διαφήμιση.
    Κανείς δεν μίλησε για pos στον ντελιβερα - δεν ξέρω αν είναι καν νόμιμο αυτό -. Λιγότερος χρόνος στις παραδόσεις μια που απαλλάσσεται το παιδί από χρηματικές δοσοληψίες, περισσότερο κέρδος για την επιχείρηση.
    επίσης είσαι λάθος

    ο ΣτΚ κάνει εισήγηση προς το υπουργείο ανάπτυξης δεν έχει επιβάλει κανένα χρηματικό πρόστιμο σε καμία επιχείρηση καθώς δεν υπήρξε επικοινωνία (αν διάβασες)

    το αν κριθούν ένοχοι ή αθώοι οι επιχειρηματίες ή αν διέπραξαν κάποιο αδίκημα θα το κρίνουν οι αρμόδιες δικαστικές αρχές

    το αν θα τους βρουν ή όχι επίσης είναι άλλο θέμα...γιατί απλά μπορεί να πήραν ότι χρήματα μάζεψαν και να εξαφανίστηκαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 29-04-20 στις 11:22.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας