Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    29-04-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan Home
    Γειά σε όλο το φόρουμ!
    Πρώτο μου ποστ εδώ αλλά έχω διαβάσει αρκετές φορές και οι γνώσεις σας είναι πολύ εκπαιδευτικές.

    Λοιπόν, εδώ και ένα δίμηνο είμαι συνδρομητής της Inalan.
    Η κύρια χρήση που κάνω είναι online gaming.
    Θέλω να προσθέσω είτε το edgerouter είτε το mikrotik για να εξαλειφθεί το bufferbloat και να γίνει optimized η γραμμή.
    Να προσθέσω οτι δεν έχω τηλέφωνο μονο internet.

    Εχω τις εξής απορίες:

    Ποιο από τα δύο router να πάρω,
    Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτά τα δύο?

    Από αυτά που διάβασα εδώ ,θα ζητήσω ip block(διότι δεν γίνεται να μπει σε bridge mode) και θα ζητησω να απενεργοποιηθεί το nat στο huawei
    Το WiFi θα δουλεύει κανονικά ομως απο το huawei?

    Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!

    Αλέξανδρος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alex1312 : 29-04-20 στις 12:38. Αιτία: Διόρθωση

  2. #2
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex1312 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σε όλο το φόρουμ!
    Πρώτο μου ποστ εδώ αλλά έχω διαβάσει αρκετές φορές και οι γνώσεις σας είναι πολύ εκπαιδευτικές.

    Λοιπόν, εδώ και ένα δίμηνο είμαι συνδρομητής της Inalan.
    Η κύρια χρήση που κάνω είναι online gaming.
    Θέλω να προσθέσω είτε το edgerouter είτε το mikrotik για να εξαλειφθεί το bufferbloat και να γίνει optimized η γραμμή.

    Εχω τις εξής απορίες:

    Ποιο από τα δύο router να πάρω,
    Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτά τα δύο?

    Από αυτά που διάβασα εδώ ,θα ζητήσω ip block(διότι δεν γίνεται να μπει σε bridge mode) και θα ζητησω να απενεργοποιηθεί το nat στο thompson.
    Το WiFi θα δουλεύει κανονικά ομως απο το Thompson?

    Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!

    Αλέξανδρος.
    Καλησπέρα, αναμένω και εγώ τις απαντήσεις από τους συμφορουμίτες μιας και σκέφτομαι το ίδιο. Πόσο bufferbloat έχεις με το ρούτερ/γραμμή της Inalan; Έχεις τεστάρει στο dslreports;

  3. #3
    Εγγραφή
    29-04-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan Home
    Εχω τεσταρει αλλά δεν θυμάμαι, εσύ?

  4. #4
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex1312 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο από τα δύο router να πάρω,
    Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτά τα δύο?

    Από αυτά που διάβασα εδώ ,θα ζητήσω ip block(διότι δεν γίνεται να μπει σε bridge mode) και θα ζητησω να απενεργοποιηθεί το nat στο thompson.
    Το WiFi θα δουλεύει κανονικά ομως απο το Thompson?
    Η ιδανική λύση είναι να παιξεις με ip block. Το wifi του huawei(ή όντως σου έδωσαν thomson) τι να το κάνεις; Δε θες να έχεις wifi από το mikrotik?

  5. #5
    Εγγραφή
    29-04-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan Home
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιδανική λύση είναι να παιξεις με ip block. Το wifi του huawei(ή όντως σου έδωσαν thomson) τι να το κάνεις; Δε θες να έχεις wifi από το mikrotik?
    Το διορθωσα.εχεις δίκιο το huawei εχω.
    Με πιάνεις αδιαβαστο , νομιζα οτι δεν υποστηρίζει ασύρματο δίκτυο.
    Μπορείς να μου στειλεις για ποιο ακριβώς mikrotik λεμε?

  6. #6
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex1312 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω τεσταρει αλλά δεν θυμάμαι, εσύ?
    Είμαι με vodafone adsl και η inalan έχει την περιοχή μου στο πλάνο επέκτασης. Επειδή έχω κάνει στο ρούτερ qos βγαίνει me βαθμό Α συνήθως το bufferbloat στο dslreport.

    Αν έχεις τη καλοσύνη κάνε ένα τεστ να δούμε πόσο βγάζει στην περίπτωσή σου το bufferbloat και το line quality.

    Θα ήταν χρήσιμο αν το έκανε και κανένας άλλος συνδρομητής της Ιναλαν και πόσταρε τα αποτελέσματά του εδώ (οι βαθμοί είναι Α, Β, C, D κλπ ανάλογα την ποιότητα) ώστε να δούμε πώς πάνε από bufferbloat τα ρούτερ /γραμμές της εταιρείας και έτσι να δούμε αν αξίζει να προσθέσουμε όπως λες edgerouter ή mikrotik καθώς μετά θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε double nat, να παίρνουμε block ip κλπ..

  7. #7
    Εγγραφή
    29-04-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan Home
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι με vodafone adsl και η inalan έχει την περιοχή μου στο πλάνο επέκτασης. Επειδή έχω κάνει στο ρούτερ qos βγαίνει me βαθμό Α συνήθως το bufferbloat στο dslreport.

    Αν έχεις τη καλοσύνη κάνε ένα τεστ να δούμε πόσο βγάζει στην περίπτωσή σου το bufferbloat και το line quality.

    Θα ήταν χρήσιμο αν το έκανε και κανένας άλλος συνδρομητής της Ιναλαν και πόσταρε τα αποτελέσματά του εδώ (οι βαθμοί είναι Α, Β, C, D κλπ ανάλογα την ποιότητα) ώστε να δούμε πώς πάνε από bufferbloat τα ρούτερ /γραμμές της εταιρείας και έτσι να δούμε αν αξίζει να προσθέσουμε όπως λες edgerouter ή mikrotik καθώς μετά θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε double nat, να παίρνουμε block ip κλπ..

    Θα κανω μολις παω σπίτι κ δεν χρησιμοποιεί κάποιος το δίκτυο και θα σου στείλω.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-03-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    pfsense
    Ιδανική λύση είναι πάντα modem-router-switch-access point να είναι 4 διαφορετικές συσκευές.

    π.χ. modem παρόχου, router pfsense, switch cisco, ap ubiquity

  9. #9
    Εγγραφή
    29-04-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan Home
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexmouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδανική λύση είναι πάντα modem-router-switch-access point να είναι 4 διαφορετικές συσκευές.

    π.χ. modem παρόχου, router pfsense, switch cisco, ap ubiquity

    Δεν καταλαβαίνω και πολλά απο αυτό που γραψες αλλά θα το ψάξω.
    Εγω θέλω να κανω smart qos τη γραμμή για να μην εχω bufferbloat οταν παίζω και χρησιμοποιεί και αλλος το δίκτυο.
    π.χ: γυναίκα νετφλιξ

    Αν γνωρίζεις κάτι και μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός για να καταλάβω θα το εκτιμούσα!

  10. #10
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Για όλα αυτά που λέτε υπάρχει ήδη νήμα εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...3-InaLan-HowTo

    Θα βρείτε απαντήσεις στις ερωτήσεις σας. Αν όχι συνεχίστε εκεί για να είναι όλα συγκεντρωμένα

  11. #11
    Εγγραφή
    06-03-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex1312 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω και πολλά απο αυτό που γραψες αλλά θα το ψάξω.
    Εγω θέλω να κανω smart qos τη γραμμή για να μην εχω bufferbloat οταν παίζω και χρησιμοποιεί και αλλος το δίκτυο.
    π.χ: γυναίκα νετφλιξ

    Αν γνωρίζεις κάτι και μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός για να καταλάβω θα το εκτιμούσα!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex1312 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω και πολλά απο αυτό που γραψες αλλά θα το ψάξω.
    Εγω θέλω να κανω smart qos τη γραμμή για να μην εχω bufferbloat οταν παίζω και χρησιμοποιεί και αλλος το δίκτυο.
    π.χ: γυναίκα νετφλιξ

    Αν γνωρίζεις κάτι και μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός για να καταλάβω θα το εκτιμούσα!
    τα modem - router των παρόχων είναι 4 συσκευές σε μία. Δεν κάνει την ίδια δουλειά με το να έχεις 4 συσκευές.
    Οπότε αν θες να έχεις σωστή υποδομή καλό είναι να διαχωρίσεις τις λειτουργίες.

    Στην δική σου περίπτωση θές router δικό σου με ξεχωριστή ip.
    1) Άρα σωστά θα πας σε block ip από τον πάροχο αφού δεν μπορείς να κάνεις bridge mode
    2) Για router τώρα μπορείς να πάρεις ένα microtic τα οποία είναι πολύ οικονομικά ή να πας σε κάτι καλύτερο και να βάλεις pfsense (δωρεάν) σε κάποιο δικό σου hardware (embedded, παλιό pc, παλιό laptop)
    3) Μετά το router σου θα χρειαστείς και ένα switch για να μοιράσεις δίκτυο στα λοιπά μηχανήματά σου. (pc,tv,ap,κλπ.) Εδώ θα σου πρότεινα cisco ή για φτηνό netgear easy managed switch (υπάρχουν και tp-link αλλά δεν θα τα πρότεινα για managed)
    4) Θες και wifi για τον χώρο σου οπότε εδώ πάμε σε Access Point. Πάρα πολύ πουλάνε τα ubiquity και θα βρεις άπειρα και στην μεταχειρισμένη αγορά. Αν θες κάτι καλό σε hardware και απλό σε ρυθμίσεις μπορείς να πας σε grandstream.

    Το παραπάνω setup θα το ζήλευαν ακόμα και μικρομεσαίες επιχειρήσεις αλλά it is what it is.
    κόστος? από 300 και αααανεεεβααίίίνεεειιιιι ουυυυυ !!!!!!!!!!!!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexmouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα modem - router των παρόχων είναι 4 συσκευές σε μία. Δεν κάνει την ίδια δουλειά με το να έχεις 4 συσκευές.
    Οπότε αν θες να έχεις σωστή υποδομή καλό είναι να διαχωρίσεις τις λειτουργίες.

    Στην δική σου περίπτωση θές router δικό σου με ξεχωριστή ip.
    1) Άρα σωστά θα πας σε block ip από τον πάροχο αφού δεν μπορείς να κάνεις bridge mode
    2) Για router τώρα μπορείς να πάρεις ένα microtic τα οποία είναι πολύ οικονομικά ή να πας σε κάτι καλύτερο και να βάλεις pfsense (δωρεάν) σε κάποιο δικό σου hardware (embedded, παλιό pc, παλιό laptop)
    3) Μετά το router σου θα χρειαστείς και ένα switch για να μοιράσεις δίκτυο στα λοιπά μηχανήματά σου. (pc,tv,ap,κλπ.) Εδώ θα σου πρότεινα cisco ή για φτηνό netgear easy managed switch (υπάρχουν και tp-link αλλά δεν θα τα πρότεινα για managed)
    4) Θες και wifi για τον χώρο σου οπότε εδώ πάμε σε Access Point. Πάρα πολύ πουλάνε τα ubiquity και θα βρεις άπειρα και στην μεταχειρισμένη αγορά. Αν θες κάτι καλό σε hardware και απλό σε ρυθμίσεις μπορείς να πας σε grandstream.

    Το παραπάνω setup θα το ζήλευαν ακόμα και μικρομεσαίες επιχειρήσεις αλλά it is what it is.
    κόστος? από 300 και αααανεεεβααίίίνεεειιιιι ουυυυυ !!!!!!!!!!!!!!
    Πολύ καλό set up αναμφίβολα. Αλλά αξίζει το χρήμα, τον χρόνο / κόπο για μία οικιακή σύνδεση που απλά θέλει ένα qos για να αντιμετωπίσει ενδεχόμενο bufferbloat;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όλα αυτά που λέτε υπάρχει ήδη νήμα εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...3-InaLan-HowTo

    Θα βρείτε απαντήσεις στις ερωτήσεις σας. Αν όχι συνεχίστε εκεί για να είναι όλα συγκεντρωμένα
    Το σκέφτηκα και εγώ. Αλλά το ερώτημα είναι αν αντιμετωπίζει πρώτα bufferbloat o φίλος (και οι υπόλοιποι συνδρομητές της Inalan φυσικά) που σκέφτεται να χρησιμοποιήσει έξτρα εξοπλισμό και πώς αντιμετωπίζεται (μιας και δεν είναι σίγουρος αν έχει). Εάν πηγαίναμε απευθείας με τέτοια ερωτήματα στο thread αυτό που είναι καθαρά τεχνικό θα κινδυνεύαμε να είμαστε offtopic. To post του φίλου alexmouris είναι πιο πολύ για εκεί βέβαια.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-03-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό set up αναμφίβολα. Αλλά αξίζει το χρήμα, τον χρόνο / κόπο για μία οικιακή σύνδεση που απλά θέλει ένα qos για να αντιμετωπίσει ενδεχόμενο bufferbloat;

    - - - Updated - - -



    Το σκέφτηκα και εγώ. Αλλά το ερώτημα είναι αν αντιμετωπίζει πρώτα bufferbloat o φίλος (και οι υπόλοιποι συνδρομητές της Inalan φυσικά) που σκέφτεται να χρησιμοποιήσει έξτρα εξοπλισμό και πώς αντιμετωπίζεται (μιας και δεν είναι σίγουρος αν έχει). Εάν πηγαίναμε απευθείας με τέτοια ερωτήματα στο thread αυτό που είναι καθαρά τεχνικό θα κινδυνεύαμε να είμαστε offtopic. To post του φίλου alexmouris είναι πιο πολύ για εκεί βέβαια.
    Εγώ έτσι αντιμετώπισα το συγκεκριμένο πρόβλημα σε adsl 9 mbps το 2010 και από τότε δεν άλλαξα. (ξεκίνησα με router=pfsense, ap=tp-link και switch=3com και αναβάθμιζα σταδιακά)
    Σίγουρα θα υπάρχουν router εμπορίου που θα κάνουν καλή δουλειά και σίγουρα βοηθάει το γεγονός ότι έχεις πολύ bandwidth για να διαχειριστείς στο qos σου απλά εγώ δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο που δεν έχω δει με τα μάτια μου.
    Εγώ έχω ένα lanner ( τα προτείνει και η netgate για pfsense ) με 2 GB ram και τα torrent δεν τα έκλεισα ποτέ. Έχω δει στο router μου 3κ+ p2p ενεργά χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Απλά να ξέρετε ότι το QOS θέλει trial and error.
    Υπάρχουν πολλοί αλγόριθμοι για να παίξεις και δεν είναι και το πιο εύκολο στο στήσιμο.
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Αν πάντως βρεις κάποιον πιο εύκολο τρόπο για το πρόβλημα σου let us know

  14. #14
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Σε αυτό το bandwith, για τη χρήση του περισσότερου κόσμου, το (εξαιρετικό) setup που προτείνεις alexmouris είναι λίγο overkill θεωρώ.
    Φίλε Alex1312 η πρότασή μου είναι: Βlock ip και αγορά κάποιο σκέτου ρούτερ, με dual band wifi και gigabit lan. Υπάρχουν πολλές καλές λύσεις στο εμπόριο.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    το ρουτερ μου που δεν ειναι και κάτι τρομερο ενα Redmi AC2100 by Xiaomi που εχει μεσα επιλογή για ενεργοποίηση QoS γράφει αμα εχεις γραμμή πάνω απο 50Mbps μην το ανοιγεις δεν χρειάζεται. ακομα και Netflix 4K να βάλεις πόσο να τραβήξει απο τα 200? τα 50?και αυτό οχι μονιμα. δημιουργεί αποδεδειγμένα πρόβλημα στο gaming?που να πρέπει να παίξεις τοσο με το priority των πακέτων?

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας