Σελ. 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 228
  1. #31
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    To εκανα για μενα αλλα οταν παει να κανει την διαδικασια ο πατερας μου, κανει log in σε μενα και στελνει στο δικο μου αριθμο τον κωδικο επιβεβαιωσης. Πως γινεται να το χρησιμοποιουν δυο διαφορετικα ατομα στο ιδιο pc και ιδιο browser? Και οι δυο Εθνικη εχουμε.
    No Justice - No Peace

  2. #32
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To εκανα για μενα αλλα οταν παει να κανει την διαδικασια ο πατερας μου, κανει log in σε μενα και στελνει στο δικο μου αριθμο τον κωδικο επιβεβαιωσης. Πως γινεται να το χρησιμοποιουν δυο διαφορετικα ατομα στο ιδιο pc και ιδιο browser? Και οι δυο Εθνικη εχουμε.
    Καθάρισε cookies έχει μείνει το session δεν έκανες logout η μπες από incognito ή άλλο browser.

  3. #33
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθάρισε cookies έχει μείνει το session δεν έκανες logout η μπες από incognito ή άλλο browser.
    Τα cookies για το gov.gr τα καθαρισα, κανω και logout αλλα παλι τιποτα. Το εκανα στον edge για τον πατερα μου αλλα και εκει μονο εκεινος μπορει να μπει, οχι εγω. Θα μπαινω με incognito mode που δεν εχει θεμα.

    Τωρα αυτο ειναι θεμα browser η προχειροτητα στην υλοποιηση?
    No Justice - No Peace

  4. #34
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τους δίνεις πουθενά. Το authentication γίνεται σε περιβάλλον της τράπεζας και πρόκειται για μία κλήση του gov προς τις τράπεζες, η οποία επιστρέφει ονοματώνυμο και αφμ. Όλα αυτά αποτυπώνονται καθαρά στην διαδικασία.
    Έτσι η τράπεζα ξέρει ότι μπήκα στο taxis... και μάλιστα αν πας και παρακάτω θα ξερεις και ποιά εφαμρογή... Δεν ξέρω σε τι μπορεί να είναι χρίσημο αλλά είναι κάτι που δεν θα ήθελα η τράπεζα να το ξέρει .. Οι κωδικοί του taxis αρκουν ...

    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά ότι νέο βγαίνει να τρέχουμε και να το χρισιμοποιούμε λές και δεν υπάρχει άλλος τρόπος εξίσου εύκολος και χρήσιμος..

    Ετσι και αλλιώς πάντα θα έχω κωδικούς taxis ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω πως λειτουργεί, απλά προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιήσω. Οι κωδικοί taxisnet αρκούν. Έχουν άλλωστε όλοι οι γύρω μου.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σε καταλαβαίνουν ...

  5. #35
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    καλή φάση η επιβεβαίωση.

  6. #36
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι η τράπεζα ξέρει ότι μπήκα στο taxis... και μάλιστα αν πας και παρακάτω θα ξερεις και ποιά εφαμρογή... Δεν ξέρω σε τι μπορεί να είναι χρίσημο αλλά είναι κάτι που δεν θα ήθελα η τράπεζα να το ξέρει .. Οι κωδικοί του taxis αρκουν ...

    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά ότι νέο βγαίνει να τρέχουμε και να το χρισιμοποιούμε λές και δεν υπάρχει άλλος τρόπος εξίσου εύκολος και χρήσιμος..

    Ετσι και αλλιώς πάντα θα έχω κωδικούς taxis ...

    - - - Updated - - -



    Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σε καταλαβαίνουν ...
    Όχι, η τράπεζα εμπλέκεται μόνο την πρώτη φορά που θα πιστοποιήσεις το κινητό σου ότι είναι δικό σου. Μετά το gov.gr κρατάει τον αριθμό για το 2fa, δεν συνδέεσαι κάθε φορά με κωδικούς τράπεζας (αν επιλέξεις σύνδεση με κωδικούς taxis)

  7. #37
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Ξέρουμε για ποσό καιρό θα μπορείς να συνδέεσαι και με κωδικούς taxisnet; Γιατί υποθετω ότι κάποια στιγμή θα μπορείς μόνο μέσω κωδικών ebanking.

  8. #38
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο από 2020-04-30 19-41-39.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  836,9 KB 
ID: 214631 Η σελίδα εισόδου μέσω εθνικής
    και Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο από 2020-04-30 19-42-14.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  209,8 KB 
ID: 214632 η σελιδα εισοδου Πειραιως

  9. #39
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια αν το Δημόσιο εμπιστεύεται την ιδιωτική επιχείρηση και τα στοιχεία που κρατά γιατί όχι;
    Με ποιά έννοια το βλέπεις σαν κακή πρακτική μπορείς να μας εξηγήσεις;
    Πάντα είναι κακή πρακτική να βάζεις ένα τρίτο στην σχέση σου με κάποιον. Είναι φθηνό, είναι γρήγορο αλλά είναι κακή πρακτική. Όταν αυτό μεταφέρεται στην πιστοποίηση ενός πολίτη από το κράτος βάζοντας μια ιδιωτική επιχείρηση στην στρατηγική θέση του παρόχου ταυτότητας τότε έχουμε την χειρότερη μορφή του καπιταλισμού. Μπα, θα δούμε και χειρότερες...

    Συζητάνε χρόνια τώρα την συγκεκριμένη αηδία και βρήκαν τώρα ευκαιρία να κάνουν πράξη θέματα που σωστά δεν γίνονταν εύκολα πραγματικότητα. Ναι, θα δούμε και άλλα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 30-04-20 στις 20:02.

  10. #40
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως στο Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης έχει πάρει φωτιά ο .... τους εδώ και 2 μήνες.

  11. #41
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Ας φτιαξουν το συστημα ΕΡΜΗΣ για τα ΚΕΠ και ας αφησουν τις ανοησιες και καλο θα ηταν να βελτιωσουν την εμφανιση του taxisnet

  12. #42
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας φτιαξουν το συστημα ΕΡΜΗΣ για τα ΚΕΠ και ας αφησουν τις ανοησιες και καλο θα ηταν να βελτιωσουν την εμφανιση του taxisnet
    +1 για την εμφάνιση του taxisnet και από εμένα.

  13. #43
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geodimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρουμε για ποσό καιρό θα μπορείς να συνδέεσαι και με κωδικούς taxisnet; Γιατί υποθετω ότι κάποια στιγμή θα μπορείς μόνο μέσω κωδικών ebanking.
    Δεν νομίζω ότι θα καταργηθεί ποτέ ...

  14. #44
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα είναι κακή πρακτική να βάζεις ένα τρίτο στην σχέση σου με κάποιον. Είναι φθηνό, είναι γρήγορο αλλά είναι κακή πρακτική.
    Συμφωνώ μαζί σου. Πιστεύω πως το ίδιο ισχύει και για την υποχρεωτική χρήση του κινητού ως μέσου ταυτοποίησης δύο στοιχείων. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν λειτουργεί ο «τρίτος», κατεδαφίζεται ό,τι έχεις χτίσει. Θα έπρεπε να διατίθενται κι άλλοι τρόποι 2FA, γιατί είναι γνωστό ότι το SMS δεν παρέχει καμία ασφάλεια. Τέλος, δεν μπορώ να θεωρήσω το SMS έναν τρόπο 2FA, ειδικά στην εποχή μας που αρκετοί κάνουν τα πάντα από το τηλέφωνο. Δηλαδή ανοίγουν το gov.gr από τον browser του τηλεφώνου, κάνουν αυτόματα Login με τους κωδικούς taxis που είναι αποθηκευμένοι στον browser, λαμβάνουν το SMS στο ίδιο τηλέφωνο και κάνουν την υπεύθυνη δήλωση/εξουσιοδότηση, που στέλνουν με email από το ίδιο τηλέφωνο. Όποιος έχει την (πιθανώς χωρίς PIN) συσκευή κάποιου άλλου, μπορεί να κάνει τα πάντα, χωρίς κανένα «δεύτερο στοιχείο ταυτοποίησης».

    Αντιλαμβάνομαι ότι το παραπάνω παράδειγμα πιθανώς να είναι κάπως πιο «τραβηγμένο» αλλά ας αναλογιστούμε πόσους ξέρουμε στον κύκλο μας που δεν έχουν PIN στο τηλέφωνό τους (πολλούς προσωπικά), που αποθηκεύουν τους κωδικούς στον browser (αρκετούς) και που δεν μπορούν να αναγνωρίσουν ένα πλαστό SMS/email (πάρα πολλούς).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να με συγχωρέσει ο αξιότιμος Υπουργός και το επιτελείο του, αλλά κωδικούς web banking δεν πρόκειται να δώσω σε άλλη πλατφόρμα εκτός της τράπεζας μου.
    Θεωρώ σωστό το σκεπτικό σου. Δεν πρέπει να μπλέκουμε χρήματα με «όχι χρήματα». Εκτός αυτού, το θεωρώ και λάθος πρακτική να εμπιστεύεται το κράτος για τη σωστή λειτουργία του, οποιονδήποτε άλλον.
    Από την άλλη όμως, και το ότι εμπιστεύεσαι τα χρήματά σου στις συστημικές τράπεζες, είναι από μόνο του ένα μεγάλο ρίσκο. Από τεχνικής πλευράς εννοώ, που λόγω κάποιων απαρχαιωμένων συστημάτων που χρησιμοποιούν ακόμα, είναι μάλλον τυχαίο το ότι δεν έχει γίνει κανένα μεγάλο κακό.
    Τέλος κρίνω πως είναι και λάθος σχεδιασμός. Το κράτος έχει την υποχρέωση να με «αναγνωρίζει / ταυτοποιεί» ως πολίτη. Η τράπεζα θα πρέπει να αντλεί στοιχεία από το κράτος για εμένα (όνομα, επώνυμο, κλπ) κι όχι το αντίστροφο.

  15. #45
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θεωρώ σωστό το σκεπτικό σου. Δεν πρέπει να μπλέκουμε χρήματα με «όχι χρήματα». Εκτός αυτού, το θεωρώ και λάθος πρακτική να εμπιστεύεται το κράτος για τη σωστή λειτουργία του, οποιονδήποτε άλλον.
    Από την άλλη όμως, και το ότι εμπιστεύεσαι τα χρήματά σου στις συστημικές τράπεζες, είναι από μόνο του ένα μεγάλο ρίσκο. Από τεχνικής πλευράς εννοώ, που λόγω κάποιων απαρχαιωμένων συστημάτων που χρησιμοποιούν ακόμα, είναι μάλλον τυχαίο το ότι δεν έχει γίνει κανένα μεγάλο κακό.
    Τέλος κρίνω πως είναι και λάθος σχεδιασμός. Το κράτος έχει την υποχρέωση να με «αναγνωρίζει / ταυτοποιεί» ως πολίτη. Η τράπεζα θα πρέπει να αντλεί στοιχεία από το κράτος για εμένα (όνομα, επώνυμο, κλπ) κι όχι το αντίστροφο.
    Sorry αλλά αναφέρεις απαρχαιωμένα συστήματα των τραπεζών και ότι δεν πρέπει να τα εμπιστευόμαστε, αμέσως μετά λες πως πρέπει να εμπιστευόμαστε τα απαρχαιωμένα συστήματα του κράτους, κάπου υπάρχει θέμα.

Σελ. 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας