Καλησπέρα παιδιά,

Τσίμπησα πριν απο λίγο καιρό το εν λόγω router σε προσφορά από το αμαζον για να αντικαταστήσω ενα παλαιο 32/8 wireless repeater (tp-link 801nd v2) που δεν τραβούσε άλλο (3laptop, 2 kinita + τηλεοραση +την ασυρματη συνδεση με το router) και δεν θα υποστηρίζεται απο το openwrt στο μέλλον. Το asus το διαφήμιζε το αμαζον και ως repeater αλλα προς έκπληξή μου το OEM firmware υποστηρίζει μόνο router και ap mode. (μπορεί να γίνει wds repeater αλλά δε θέλω). Είχα αποφασίσει να το επιτρέψω αλλά θα χρεωνόμουν γύρω στα 25 ευρώ τα μεταφορικά και σκέφτηκα ότι δεν αξίζει (το είχα πάρει 80). Έτσι το σύνδεσα στο παλαιό tp-link και παίζει σαν router.
Έχω κάποια θέματα με το dlna server, αφού ένας απο τους λόγους που το αγόρασα ήταν για να παίζω ασύρματα ταινίες στη τηλεόραση και να το κάνω fileserver. Αρχικά ο εξωτερικό σκληρός που του είχα βάλει απο τη στιγμή που θα έμπαινε σε idle για να τον δει η τηλεόραση έπρεπε να κάνω ανανέωση το router. Mέχρι και πριν μια εβδομάδα έβλεπα ταινίες κανονικά όπου προσφάτως, ο dlna server κόβεται μετά από το πρώτο δεκάλεπτο και η τηλεόραση τερματίζει τη σύνδεση. Έψαξα για κάποια ρύθμιση για το timeout του dlna αλλα δε βρήκα κάτι.
Ένας απο τους λόγους που το πήρα είναι γιατί η επόμενη έκδοση του opewrt θα το υποστηρίζει, ωστόσο δεν έχω εμπειρία με to usb support σε openwrt. Απο τη λίγη εμπειρία που έχω φανταζομαι ότι δεν θα είναι δύσκολο.
Ηθελα να ρωτήσω λοιπόν, 1) αξίζει τελικά να περιμένω την επόμενη έκδοση του openwrt ή να το γυρίσω/πουλήσω 2) αν το χρησιμοποιήσω σαν repeater η ταχύτητα πέφτει λέει στο μισό (έχει 1300 @5ghz +450@2.4Ghz) σημαίνει όταν αν το συνδέσω σε ένα ασύρματο δίκτυο 2.4ghz σαν client μέσω του οpenwrt (οχι σαν wds repeater του ΟΕΜ firmware) η ταχύτητα του 2.4 θα πέσει στο μισό και τα 1300 στο 5g θα μείνουν ανέγγιχτα; 3) έχει δύο mode που και στα δύο παιζει χωρίς πρόβλημα πίσω απο το tp'link είναι σαν router είτε σαν ap, υπάρχει σωστό λάθος εδώ ; στην δεύτερη περίπτωση δεν εμφανίζεται σαν node στο traceroute 4) κάποια λύση για το timeout tou dlna ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σταμάτης

ΥΓ. Χαίρομαι που ξανά έρχομαι στο forum και βρίσκω την κοινότητα να έχει μεγαλώσει τόσο, είχα γραφτεί και συμμετείχα από παλαιά στο φόρουμ το adslgr όταν ήμουν 14 (με άλλα credentials τα οποία δε μπορώ να ανακτήσω πλέον από τότε που το @mail.gr έγινε συνδρομητικό και εντέλει έκλεισε) όταν δεν έχει έρθει ακόμα το dsl στην Ελλάδα.