Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 205

Θέμα: Online Brokers

  1. #31
    Εγγραφή
    07-08-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Νομίζω πως μου λύθηκαν οι απορίες. Κάτι τελευταίο, έχω ακούσει από πολλούς ότι η revolut δεν είναι και η κατάλληλη υπηρεσία για επενδύσεις. Εγώ, με τη πρόχειρη ματιά ενός αρχάριου, βλέπω μια υπηρεσία με εύκολη διαχείριση και προσβάσιμη με απλό και κατανοητό μενού, κρατάει μικρές προμήθειες κτλ. Ποια είναι η γνώμη σάς?

  2. #32
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbravo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Νομίζω πως μου λύθηκαν οι απορίες. Κάτι τελευταίο, έχω ακούσει από πολλούς ότι η revolut δεν είναι και η κατάλληλη υπηρεσία για επενδύσεις. Εγώ, με τη πρόχειρη ματιά ενός αρχάριου, βλέπω μια υπηρεσία με εύκολη διαχείριση και προσβάσιμη με απλό και κατανοητό μενού, κρατάει μικρές προμήθειες κτλ. Ποια είναι η γνώμη σάς?
    Βλέπω ότι κάποιοι γράφουν τα ίδια, απλά με άλλα λόγια γιατί μάλλον τους αρέσει να γράφουν πιολλά.

    Να σου πω απλά και κατανοητά, όσο έγραψα και πριν είναι από προσωπική εμπειρία, και χωρίς πολλά πολλά η Revolut προσφέρει μια καλή πλατφόρμα για αρχάριους (όπως είμαι και εγώ), χωρίς φανφάρες. Με λίγα κλικ γίνεται η δουλειά σου, ξεκάθαρα και γρήγορα.
    Σαφώς και υπάρχουν και άλλες λύσεις, αλλά πρέπει να αξιολογήσεις αν προσφέρουν την ίδια ευκολία χρήσης.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #33
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbravo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Νομίζω πως μου λύθηκαν οι απορίες. Κάτι τελευταίο, έχω ακούσει από πολλούς ότι η revolut δεν είναι και η κατάλληλη υπηρεσία για επενδύσεις. Εγώ, με τη πρόχειρη ματιά ενός αρχάριου, βλέπω μια υπηρεσία με εύκολη διαχείριση και προσβάσιμη με απλό και κατανοητό μενού, κρατάει μικρές προμήθειες κτλ. Ποια είναι η γνώμη σάς?
    Καλως όρισες. Βασικά η ερώτηση δεν θα έπρεπε να είναι αν είναι κατάλληλη υπηρεσία για επενδύσεις άλλα αν είνια αξιόπιστη αυτή και αυτοί με τους οποιους συνεργάζεται. Σε γενικές γραμμές, πράγματι φαίνεται να είναι αρκετά εύχρηστη η πλατφόρμα τους για συναλλαγές με σχετικά μικρά fees (προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει αν και της έριξα μια ματιά). Για μικρές συναλλαγές και για να εξοικειωθείς με το πεδίο, δεν θα έλεγα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ωστόσο αν σκοπεύεις να ανέβεις σε ποσά, θα σου έλεγα να κοιτάξεις σε κάτι με περισσότερο καιρό στη πιάτσα. Βέβαια, να ξέρεις ότι αν γίνει κάτι με τη Revolut ή με οποιοδήποτε broker και τα λεφτά σου είναι σε αγορασμένες μετοχές αυτά δεν χάνονται και θα μπορείς να βρεις μέσω άλλου broker απλά θα έχει αρκετή διαδικασία και χαρτούρα απ' οτι διάβασα. Τα λεφτά σου σαν μετοχές τα χάνεις μόνο αν φαλιρίσει η εταιρία που έχεις επενδύσει ή αν τα έχεις σε cash στον broker και αυτός κηρύξει πτώχευση. Αν ωστόσο ο broker έχει άδεια τραπέζης τότε είσαι καλυμμένος μέχρι 100Κ, σύμφωνα με τον ευρωπαϊκό νόμο.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  4. #34
    Εγγραφή
    07-08-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χωρίς να θέλω να ξεφύγω από το θέμα του thread, θα ήθελα μια γνώμη για το, τι βιβλίο(προτιμότερο), ιντερνετικα μαθήματα κ.α. θα μου προτείνατε ώστε να έχω βασικές γνώσεις επενδυτικών κινήσεων? Να αναλύει στοιχεία και κινήσεις δείχνοντας πχ. Ποια είναι τα στοιχεία που προσέχουμε πριν επενδύσουμε σε μια εταιρία. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο, που όντως να αξίζει(πέρα απο το τίτλο, που σίγουρα θα υπόσχεται πολλά). Θα με διευκόλυνε να είναι ελληνόφωνο(ξέρω ότι αυτό είναι το δύσκολο αλλά, ίσως να σταθώ τυχερός). Έχω καταλήξει, στο ότι είναι καλύτερα ως αρχάριος να επενδύσω πρώτα στη γνώση, πάρα στο χρηματιστήριο χάνοντας περιουσίες.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βασικά τι σε ενδιαφέρει να κάνεις, trading η long term investment? Είναι δύο διαφορετικές προσεγγισεις, προσωπικά θα σου πρότεινα το δεύτερο πρέπει να έχεις υπομονή ωστόσο. Αν νομίζεις ότι θα πλουτήσεις μέσα σε ένα 6αμηνο-1 χρονο, λυπάμαι άλλα και τα λεφτά σου θα χάσεις και θα απογοητευτείς. Στην τελική, είναι ένα είδους τζόγου.

    Την εμπειρία θα την αποκτήσεις με το χρόνο, επίσης υπάρχουν αρκετά βιντεάκια και άρθρα στον ιντερνετ που μπορείς να διαβάσεις επί του θέματος (δυστηχώς κυρίως μόνο στα άγγλικά). Επίσης θα πρέπει να είσαι προσεκτικός γιατί πολλά άλλα εμπεριέχουν αρκετό FUD. Η γνώση είνα δύναμη, και ορθά θα πράξεις να διαβάσεις και να μάθεις. Δεν ξέρω το μπατζετ σου, άλλα θα μπορούσες αρχικά να παίξεις με 100-200 ευρώ και στην πορεία όταν νιώθεις πιο σίγουρος ίσως να επενδύσεις περισσότερα. Σκοπός σου είναι πάντα να βρεις και να επενδύσεις στην εταιρία που θα κάνει x10, άλλα και σε εταιρίες που είναι σταθερές αξίες στην αγορά τους (apple, nvidia, microsoft, etc) και ίσως με υψηλό dividend (IBM, 3M, etc).

    Για τις εταιρίες πως τις βρίσκεις και σε ποιες διαλέγεις να επενδύσεις, είνια πολύπλοκο το ζήτημα. Παίζουν πολλά, π.χ. ίσως έχεις στοιχεία από φίλους που δουλευουν σε κάποια εταιρία και μπορούν να σου πουν, να βλέπεις πως κινείτε κάποια εταιρία στην αγορά, να τσεκάρεις για μελλόντικά προτζεκτ που έχουν ανακοινώσει, συνεργασίες, να συμμετέχεις σε συνέδρια όπου μπορείς να δεις demo τους, τι πιστεύεις εσύ ότι θα έχεις μέλλον από προσωπική εμπειρία, να προσπαθείς να διαβάζεις σημάδια για το τι αλλαγές συμβαίνουν στην κοινωνία, ισσολογισμοί τριμήνου που ανακοινώνουν, και πολλά άλλα... Γενικά πρέπει να είσαι σε διαρκή εγρήγορση και ενημέρωση.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  6. #36
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbravo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να ξεφύγω από το θέμα του thread, θα ήθελα μια γνώμη για το, τι βιβλίο(προτιμότερο), ιντερνετικα μαθήματα κ.α. θα μου προτείνατε ώστε να έχω βασικές γνώσεις επενδυτικών κινήσεων? Να αναλύει στοιχεία και κινήσεις δείχνοντας πχ. Ποια είναι τα στοιχεία που προσέχουμε πριν επενδύσουμε σε μια εταιρία. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο, που όντως να αξίζει(πέρα απο το τίτλο, που σίγουρα θα υπόσχεται πολλά). Θα με διευκόλυνε να είναι ελληνόφωνο(ξέρω ότι αυτό είναι το δύσκολο αλλά, ίσως να σταθώ τυχερός). Έχω καταλήξει, στο ότι είναι καλύτερα ως αρχάριος να επενδύσω πρώτα στη γνώση, πάρα στο χρηματιστήριο χάνοντας περιουσίες.
    Δεν ξεφεύγεις από το θέμα του topic, όποιος έχει σχετικό υλικό ας το μοιραστεί.
    Το μόνο που απαγορεύεται είναι συμβουλές για συγκεκριμένα προϊόντα. Μπορώ πχ να σου εξηγήσω τι είναι τα ETFs (βαριέμαι) αλλά δε μπορώ να σου πω να επενδύσεις σε συγκεκριμένο ETF γιατί άκουσα ότι θα ανέβει.

  7. #37
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα πρωί πήρα μέρισμα από 2 μετοχές από Starbucks.
    0.82$ αρχική, μείον 0.12$ φόρος: καθαρό 0.70$ Γιούπι!!
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #38
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα πρωί πήρα μέρισμα από 2 μετοχές από Starbucks.
    0.82$ αρχική, μείον 0.12$ φόρος: καθαρό 0.70$ Γιούπι!!
    Αν ψάχνεις για υψηλά μερίσματα, κοίτα τις εταιρίες γνωστές και ως divident aristocrats....
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  9. #39
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Οκ χτες έφτασε το μαξ των τελευταίων μηνών η Starbucks οπότε τις πούλησα και έβγαλα 10ευρώ το κομμάτι.
    Αυτό που περιμένω πως και πως είναι αυτόματη πώληση στο Revolut. Δηλαδή να σετάρεις μια τιμη και μόλις την πιάσει η μετοχή να γίνεται αυτόματα η πώληση.
    Εκεί πραγματικά θα αξίζει πολύ.

    Πάντως γενικά θέλει πολλά φράγκα για να αξίζουν τέτοιες συναλλαγές. Αλλιώς δεν αξίζει τον χρόνο για να επενδύεις για 200-500ευρώ. Θέλει για μετοχές των 50-70ευρώ να πάρεις τουλάχιστον x10 για να έχει νόημα το κέρδος.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #40
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ χτες έφτασε το μαξ των τελευταίων μηνών η Starbucks οπότε τις πούλησα και έβγαλα 10ευρώ το κομμάτι.
    Αυτό που περιμένω πως και πως είναι αυτόματη πώληση στο Revolut. Δηλαδή να σετάρεις μια τιμη και μόλις την πιάσει η μετοχή να γίνεται αυτόματα η πώληση.
    Εκεί πραγματικά θα αξίζει πολύ.

    Πάντως γενικά θέλει πολλά φράγκα για να αξίζουν τέτοιες συναλλαγές. Αλλιώς δεν αξίζει τον χρόνο για να επενδύεις για 200-500ευρώ. Θέλει για μετοχές των 50-70ευρώ να πάρεις τουλάχιστον x10 για να έχει νόημα το κέρδος.
    Για να κάνεις λεφτά, θέλει λεφτά και ρίσκο. Γι' αυτό και ονομάζεται επένδυση. Το ποσό των 200-500€ που λες πράγματι είναι πιο πολύ για να παίξεις και να μάθεις παρά σαν επένδυση, εκτός και αν τα βάλεις σε μια μετοχή όταν είσαι ακόμα μικρός, π.χ. early 20's πάει η εταιρια καλά (π.χ. apple) και κάπου στα 35-40 πας και σηκώνεις τα κέρδη.

    Όπως ανέφερα και παραπάνω έχεις δύο επιλογές, η πας και μπαρκάρεις ένα αρκετα μεγάλο ποσό σε διάφορες εταιρίες σε χρονικό ορίζοντα 5-10 χρονών και τα ξεχνάς αυτά τα λεφτά (είπαμε επένδυση), το ίδιο μπορείς να κάνεις με real estate, πινακες ζωγραφικής, αντίκες αυτοκίνητα, μπιτκονια, χρυσό, κτλπ. αντίστοιχα αν δεν θες να τα χώσεις σε μετοχές, ή το παίζεις trader και αγοράζεις/πουλάς συνέχεια. Το δευτερο ωστόσο απαιτει συνεχής ενασχόληση και γνώσεις .
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  11. #41
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Τη Δευτέρα η Apple και η Tesla θα κάνουν split τις μετοχές τους επειδή έχουν ανέβει πολύ σε αξία.
    Μην δείτε ξαφνικά την Tesla στα 500 δολάρια και τρομάξετε, είναι η ίδια αξία απλά εκεί που είχες μια μετοχή στα 2500 θα έχεις 5 στα 500.

  12. #42
    Εγγραφή
    23-01-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα αρχικά ειχα επιλεξει την revolut για αγορα μετοχων κυριως λογω του οτι αμα πληρωσεις premium συνδρομη εχεις δωρεαν μετατροπη συναλαγματος πραγμα το οποιο με συνεφερε παρα πολυ σε σημειο που να μην κοιταω αλλου.....αλλα λογο οτι διαβαζω σε ξενα forum για παγωμα η κλειδωματα λογαρισμων πχ http://www.finews.com/news/english-n...ney-laundering λογω οτι η εξυπηρετηση πελατων καθυστερει παρα πολυ και σε ενδεχωμενο παγωμα λογαρισμου που ουτως η αλλιώς δεν ειναι και οτι καλυτερο ποσο μαλλον οταν σου παγωνουν τον λογαρισμο ακομα και για μηνες οπως γραφουν καποιοι με ανοιχτες θεσεις σε μετοχες αρχιζει και γινεται πλεον τρομαχτικο επισης αν και ενδιαφερομαι μονο για αμερικανικες μετοχες ακομα και αυτες δεν τις εχει ολλες αλλα πολυ λιγες και ειμαι πλεον σε αναζητηση αλλου brooker ειμαι αναμεσα σε ibkr και degiro.... τι εχετε να προτείνεται αναμεσα στους δυο???? γνωριζεται αν καποιος απο τους δυο επιτρεπει day trading και αν ναι υπο ποιες προυποθέσεις???? απο χρεωσεις απο οτι εχω καταλαβει για αγορα μετοχων οι τιμες ειναι περιπου ιδιες???? με τη χρεωση μετατροπης συναλαγματος που ειναι και το βασικοτερο για εμενα λογο του οτι ειναι το δαπανηρότερο τι χρεωσεις παιζουν???? το 10 ευρω/μηνα στον ibkr δεν με πολυ απασχολει... ευχαριστω εκ των προτερων

  13. #43
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Δεν είναι κακή η Revolut, αλλά ποτέ μην έχεις μέσα λεφτά που θα σου λείψουν αν υπάρξει πρόβλημα. Στατιστικά η πιθανότητα να σου κλειδώσουν το λογαριασμό είναι μικρή, αλλά αν συμβεί μπορεί να πάρει μήνες μέχρι να δεις τα λεφτά σου.
    Εγώ έχω Revolut επειδή κοστίζει ελάχιστα και την χρησιμοποιώ για αμερικάνικες μετοχές αφού μόνο για αυτές κάνει, αλλά ποιος θέλει να αγοράζει μόνο αμερικάνικες μετοχές;
    Από τις 2 που αναφέρεις έχουμε posts σχετικά με την Degiro αλλά όχι σχετικά με την άλλη. Διάβασε λίγο τις προηγούμενες σελίδες.

  14. #44
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επίσης η ibkr βλέπω ότι έχει έδρα στην αμερική οπότε αν δεν έχεις αμερικάνικη διεύθυνση παίζει να μη μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό εκεί. Μου είχε τύχει με άλλον αμερικανικό broker που είχα δοκιμάσει.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  15. #45
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρει κάποιος κάποιο καλό πρόγραμμα ή app που να καταχωρείς μια μετοχή με την τιμή που θες να σε ειδοποιεί ότι έφτασε αυτήν την τιμή.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας