Σελ. 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 205

Θέμα: Online Brokers

  1. #46
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κάποιος κάποιο καλό πρόγραμμα ή app που να καταχωρείς μια μετοχή με την τιμή που θες να σε ειδοποιεί ότι έφτασε αυτήν την τιμή.
    Ναι. Revolut
    Για αυτό ακριβώς την χρησιμοποιώ για μετοχές.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #47
    Εγγραφή
    23-01-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά η ibkr έχει και τμήμα στην Αγγλία και ανοίγεις κανονικά λογαριασμό από Ελλάδα.... Για ιδοποιησεις για τιμές μετοχών έχουν υπάρχουν άπειρες εφαρμογες...πιο πολύ με τρομάζει ότι θα μείνει παγωμένος ο λογαριασμός με ανοιχτές μετοχές.... Για αυτό πήρα την απόφαση να κάνω την μετάβαση....

  3. #48
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dextergsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά η ibkr έχει και τμήμα στην Αγγλία και ανοίγεις κανονικά λογαριασμό από Ελλάδα....
    I see, να πω την αλήθεια δεν το γνώριζα. Τώρα όσον αφορά την σύγκριση μεταξύ τους ρίχνοντας μια ματία εδώ https://brokerchooser.com/compare/de...active-brokers οι διαφορές τους φαίνεται να είναι ελάχιστες. Επίσης κάποια αρνητικά που αναφέρει για τη degiro, π.χ. ότι δεν έχει τραπεζική αδεια, δεν ισχύει πλέον. Από fees φαίνεται ότι η degiro είναι καλύτερη άλλα η διαφορες θα έλεγα ότι πρέπει να είνια σχετικά μηδαμινές. Προσωπικά χρησιμοποιώ τη degiro εδώ και 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τώρα ως προς το ποια να διαλέξεις, πιστεύω με όποιο broker και να πας δεν θα έχεις κάποιο θέμα (απλά κοίτα με το brexit αν υπάρχει κάποιο ζητημα που ίσως επηρεάσει τους φόρους ή οτιδήποτε με την ibkr).
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  4. #49
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Revolut
    Για αυτό ακριβώς την χρησιμοποιώ για μετοχές.
    thanks !!
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #50
    Εγγραφή
    23-01-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γνωρίζει κάποιος αν στην degiro και στον ibkr μπορώ να έχω λεφτά σε δολάρια αλλά και σε ευρω σαν υπόλοιπο και να αγοράζω μετοχές Ευρώπης Αμερικής αντιστοιχα η πρέπει να μετατρέπονται κατά την αγορά-πωληση η είσπραξη μερισμάτων πχ αν έχω base currency euro και λάβω μέρισμα σε usd μπορεί να μείνει στον λογαριασμό μου σαν usd η θα πρέπει να μετατραπεί σε euro?????

  6. #51
    Εγγραφή
    07-08-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαιρετώ! Έχω παρατηρήσει ότι η revolut καθυστερεί αρκετά να εμφανίσει άμεσα εταιρίες που εισάγονται στο χρηματιστήριο και άλλοτε δε τις εμφανίζει καθόλου πχ. H snowflake που εισήχθη εχθές. Έτσι σκέφτομαι να δημιουργήσω λογαριασμό σε άλλο broker. Γνωρίζεται αν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα στη degiro(μιας και αυτή είναι η πρώτη μου επιλογή)? Υπάρχει πρόβλημα να έχω λογαριασμό με τα ίδια στοιχεία σε διαφορετικούς brokers?

  7. #52
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dextergsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κάποιος αν στην degiro και στον ibkr μπορώ να έχω λεφτά σε δολάρια αλλά και σε ευρω σαν υπόλοιπο και να αγοράζω μετοχές Ευρώπης Αμερικής αντιστοιχα η πρέπει να μετατρέπονται κατά την αγορά-πωληση η είσπραξη μερισμάτων πχ αν έχω base currency euro και λάβω μέρισμα σε usd μπορεί να μείνει στον λογαριασμό μου σαν usd η θα πρέπει να μετατραπεί σε euro?????
    Ναι γίνεται να εχεις διαφορετικά currencies. Και λογικά να κανεις αγορες αντίστοιχα (προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει). Κοιτά εδώ https://www.degiro.ie/helpcenter/faq/cash-funds/1116 για ibkr δεν γνωρίζω να σου πω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbravo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ! Έχω παρατηρήσει ότι η revolut καθυστερεί αρκετά να εμφανίσει άμεσα εταιρίες που εισάγονται στο χρηματιστήριο και άλλοτε δε τις εμφανίζει καθόλου πχ. H snowflake που εισήχθη εχθές. Έτσι σκέφτομαι να δημιουργήσω λογαριασμό σε άλλο broker. Γνωρίζεται αν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα στη degiro(μιας και αυτή είναι η πρώτη μου επιλογή)? Υπάρχει πρόβλημα να έχω λογαριασμό με τα ίδια στοιχεία σε διαφορετικούς brokers?
    Εξαρτάται, δεν ξερω πως δουλεύει αλλά έχω δει και στη degiro καποιες εταιρίες να μην εμφανίζονται. Η snowflake που ανέφερες πάντως εμφανίστηκε κανονικά.

    υ.γ. αν εχετε αποφασισει και θέλετε να ανοίξετε λογαριασμο στη degiro μπορω να σας στείλω invitation
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  8. #53
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbravo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ! Έχω παρατηρήσει ότι η revolut καθυστερεί αρκετά να εμφανίσει άμεσα εταιρίες που εισάγονται στο χρηματιστήριο και άλλοτε δε τις εμφανίζει καθόλου πχ. H snowflake που εισήχθη εχθές. Έτσι σκέφτομαι να δημιουργήσω λογαριασμό σε άλλο broker. Γνωρίζεται αν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα στη degiro(μιας και αυτή είναι η πρώτη μου επιλογή)? Υπάρχει πρόβλημα να έχω λογαριασμό με τα ίδια στοιχεία σε διαφορετικούς brokers?
    H Revolut δεν είναι καλή επιλογή αν θέλεις να μπορείς να κάνεις τα πάντα.
    Είναι πολύ καλή επιλογή αν θέλεις να αγοράζεις με πολύ χαμηλές χρεώσεις μετοχές των συγκεκριμένων εταιριών που σου εμφανίζει. Έχει όλες τις μεγάλες αμερικάνικες εταιρίες που ακούμε στις ειδήσεις και πολλές μεσάιου μεγέθους, αλλά μέχρι εκεί.

    Επίσης εταιρίες εξαφανίζονται.
    Εγώ μέσω Revolut αγόρασα τον Μάρτιο-Απρίλιο μικροποσά σε μετοχές αμερικάνικων πετρελαϊκών που είχε καταρρεύσει η τιμή τους (της τάξης των 40-50 δολαρίων σε κάθε μια), και πλέον δεν τις εμφανίζει στις διαθέσιμες μετοχές. Μπορώ μόνο να πουλήσω τις μετοχές που έχω αγοράσει αλλά δε μπορώ να αγοράσω περισσότερο.

  9. #54
    Εγγραφή
    07-08-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Υπάρχει ακόμη αναμονή όσον αφορά το άνοιγμα λογαριασμού στη degiro?

  10. #55
    Εγγραφή
    07-08-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ήρθε σήμερα μία ενημέρωση από τη revolut, σχετικά με το brexit. Έχω μπερδευτεί, γιατί αναφέρουν πως δεν θα έχω δικαιώματα που ίσχυαν μέχρι τώρα. Ενώ από την άλλη το παρουσιάζουν σαν να μην μας επηρεάζουν αυτές οι αλλαγές. Ποια είναι η γνώμη σας? Είναι καλή επιλογή η παραμονή στη revolut?

  11. #56
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbravo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε σήμερα μία ενημέρωση από τη revolut, σχετικά με το brexit. Έχω μπερδευτεί, γιατί αναφέρουν πως δεν θα έχω δικαιώματα που ίσχυαν μέχρι τώρα. Ενώ από την άλλη το παρουσιάζουν σαν να μην μας επηρεάζουν αυτές οι αλλαγές. Ποια είναι η γνώμη σας? Είναι καλή επιλογή η παραμονή στη revolut?
    Χάνεις κάποια προστασία.
    Προσωπικά θα προσπαθήσω να εγκαταλείψω τη Revolut και να αγοράζω και τις αμερικάνικες μετοχές στον ευρωπαϊκό μου Broker (Trade Republic). Το σημείο κλειδί θα είναι αν θα μου επιτρέψει η Trade Republic να συμπληρώσω τη φόρμα που σου συμπληρώνει και η Revolut για να μην πληρώνεις τους αμερικάνικους φόρους.

  12. #57
    Εγγραφή
    07-08-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με ανησύχησε ένα μήνυμα τους "There may be tax implications for you if you have to sell down your positions before closing your account, so you should seek independent tax advice regarding this"
    Σε τι επιπλέον φορολογικές επιπτώσεις αναφέρεται? Θα υπάρξουν επιπλέον προμήθειες κατά το κλείσιμο λογαριασμού?

  13. #58
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbravo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ανησύχησε ένα μήνυμα τους "There may be tax implications for you if you have to sell down your positions before closing your account, so you should seek independent tax advice regarding this"
    Σε τι επιπλέον φορολογικές επιπτώσεις αναφέρεται? Θα υπάρξουν επιπλέον προμήθειες κατά το κλείσιμο λογαριασμού?
    Προμήθειες δεν ξέρω, πρέπει να διαβάσουμε τις χρεώσεις τους για να δούμε αν έχουν προμήθειες για το κλείσιμο, που δεν το νομίζω.
    Άλλο η προμήθεια του broker και άλλο οι φόροι.
    Αν πουλήσεις όλες τις μετοχές σου σίγουρα θα υπάρξει ένα κέρδος ή μια ζημιά. Αν έχεις κέρδος ίσως πρέπει να το δηλώσεις στη χώρα όπου φορολογείσαι (για αυτό λέει «there may be tax implications». Aν έχεις ζημιά δεν είσαι υποχρεωμένος να τη δηλώσεις, αλλά εγώ πχ στη Γερμανία, αν έχω κέρδη 1000€ από τον κανονικό μου broker και ζημιά 100€ στην Revolut, τότε μειώνεται το ποσό που φορολογούμαι από 1000€ σε 900€. Επομένως αν έχω ζημιά σίγουρα θα τη δηλώσω.

    - - - Updated - - -

    Όπως το βλέπω μάλλον θα ανοίξω λογαριασμό στην Degiro, που συμπληρώνει τη φόρμα W-8BEN για το αμερικάνικο χρηματιστήριο και έτσι μειώνει τη φορολογία που πληρώνεις στην Αμερική για τα μερίσματα που λαμβάνεις εκεί.
    Η Trade Republic μάλλον δεν το κάνει από αυτό που κατάλαβα, αλλά ακόμα και αν το κάνει, καλό είναι να έχω και μια Degiro για back-up.
    Επομένως πρέπει να πουλήσω ότι έχω στη Revolut μέχρι το τέλος του χρόνου, και αν σε κάποιες μετοχές έχω χασούρα δεν πειράζει (με τη χασούρα αυτή μπορώ να μειώσω τους φόρους που θα πληρώσω για τα κέρδη από τις ευρωπαϊκές μετοχές ). Στη χειρότερη μπορώ να τις αγοράσω την ίδια ημέρα στην ίδια τιμή, χάνοντας μόνο τις προμήθειες. Αλλά μπορώ και να τις πουλήσω σε μια τιμή Χ και να προσπαθήσω να τις ξαναγοράσω λίγο χαμηλότερα σε μια τιμή Υ για να βγει τουλάχιστον το κόστος των προμηθειών.

    - - - Updated - - -

    Προσωπικά δε θεωρώ υποχρεωτικό το να κλείσει κάποιος τη Revolut.
    Νομίζω ότι θα συνεχίσουν να λειτουργούν σωστά για τους πελάτες από την ΕΕ, και μάλιστα στο e-mail λέει έχουν κάνει αίτηση για άδεια στην Ιρλανδία.
    Our Future Plan

    We are currently applying for a licence in Ireland which will enable us to provide investment services across the EEA in 2021. We will keep you informed on its progress.
    Για εμένα όμως αποφάσισα να την κλείσω γιατί έχει πολύ λίγες μετοχές (ούτε καν όλες τις αμερικάνικες) και το μεγάλο ατού της είναι οι 3 δωρεάν συναλλαγές το μήνα, δηλαδή γλιτώνω λιγότερα από 5€ το μήνα (και πολλά λέω) σε σύγκριση με Degiro.

  14. #59
    Εγγραφή
    07-08-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συμφωνώ! Οι 3 αγοροπωλησίες χωρίς προμήθεια κάνουν τη revolut προσιτή. Θα περιμένω σχετική ενημέρωση για την άδεια μέχρι το Δεκέμβρη, διαφορετικά και εγώ θα κλείσω το λογαριασμό.

  15. #60
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbravo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ! Οι 3 αγοροπωλησίες χωρίς προμήθεια κάνουν τη revolut προσιτή. Θα περιμένω σχετική ενημέρωση για την άδεια μέχρι το Δεκέμβρη, διαφορετικά και εγώ θα κλείσω το λογαριασμό.
    Δεν θα έχουν λάβει την άδεια μέχρι το Δεκέμβρη.
    Αν εσύ δε νιώθεις εξασφαλισμένος και δε θέλεις να κάνεις συναλλαγές με πάροχο που λειτουργεί εκτός ΕΕ και δε σου παρέχει όλη την προστασία που παρέχει η ΕΕ, θα σε συμβούλευα να αρχίσεις να πουλάς τις μετοχές από την Revolut όποτε είναι σε καλή τιμή. Αυτό το λέω για να μην αναγκαστείς να τις πουλήσεις όλες στο τέλος του χρόνου σε όποια τιμή έχουν τότε.

Σελ. 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας