Σελ. 6 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 205

Θέμα: Online Brokers

  1. #76
    Εγγραφή
    07-08-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα! Η degiro μου ζητάει να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό για κράτηση μη επενδυμένων χρημάτων. Έχει δημιουργήσει κάνεις? Υπάρχουν προμήθειες για το διάστημα διατήρησης του λογαριασμού?

  2. #77
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οχι δεν χρειαζεται να ανησυχεις, είναι η καινουργια διαδικάσια από την στιγμή που εξασφάλησαν τραπεζική άδεια (εντωμεταξύ μεχρι 100k είσαι ασφαλισμένος πλεόν). Νομίζω, μέχρι 2k δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Από 2k και πάνω νομιζω μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν για τις δικές τους επενδύσεις χωρίς ωστόσο να στα κλειδώνουν (είναι πάντα διαθεσιμα να τα χρησιμοποήσεις) ενώ σου δίνουν και ποσοστό.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  3. #78
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Προσωπικά μετέφερα επιτυχώς το μεγαλύτερο μέρος των αμερικάνικων μετοχών μου στη Degiro από τη Revolut.
    Παρά τις κραυγές και προσωπικές επιθέσεις που δέχθηκα, πιστεύω ότι ήταν καλή κίνηση να μειώσω την έκθεσή μου στην Revolut που ρυθμιστικά βγαίνει εκτός του ελέγχου της ΕΕ σε ένα μήνα. Δεν πιστεύω ότι όσοι μείνουν στη Revolut θα χάσουν τίποτα, αλλά ήθελα να έχω την ασφάλεια που δίνει η ευρωπαϊκή ρύθμιση.
    Spoiler:
    Πως το έκανα; Εκείνες τις ημέρες που είχε πέσει το αμερικάνικο χρηματιστήριο αγόρασα τις ίδιες μετοχές περίπου στη Degiro και όταν ανέβηκε τις πούλησα στη Revolut. Έτσι στο τέλος βρέθηκα να έχω το ίδιο portfolio στην Degiro, αλλά έχοντας βγάλει και ένα κέρδος από τη διαφορά. Το ρίσκο που πήρα (δεν υπάρχει κέρδος χωρίς ρίσκο) ήταν ότι αν δεν ξανανέβαινε ποτέ η αγορά, θα είχα βρεθεί με διπλάσιο portfolio εν μέσω πτώσης. Ευτυχώς ο Τραμπάκουλας έχασε και η αγορά ανέβηκε.

    Έχω κρατήσει στη Revolut κάτι καμένες εταιρίες των οποίων η τιμή έχει καταρρεύσει.

    Όσον αφορά τα κόστη, η Degiro κοστίζει λίγο παραπάνω (posts 63-69), αλλά μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές.

  4. #79
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά γνωρίζει κάποιος τί ισχύει από φορολογικής πλευράς? Αναφέρομαι για degiro-ελληνικό κράτος.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  5. #80
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά μετέφερα επιτυχώς το μεγαλύτερο μέρος των αμερικάνικων μετοχών μου στη Degiro από τη Revolut.
    Παρά τις κραυγές και προσωπικές επιθέσεις που δέχθηκα, πιστεύω ότι ήταν καλή κίνηση να μειώσω την έκθεσή μου στην Revolut που ρυθμιστικά βγαίνει εκτός του ελέγχου της ΕΕ σε ένα μήνα. Δεν πιστεύω ότι όσοι μείνουν στη Revolut θα χάσουν τίποτα, αλλά ήθελα να έχω την ασφάλεια που δίνει η ευρωπαϊκή ρύθμιση.
    Spoiler:
    Πως το έκανα; Εκείνες τις ημέρες που είχε πέσει το αμερικάνικο χρηματιστήριο αγόρασα τις ίδιες μετοχές περίπου στη Degiro και όταν ανέβηκε τις πούλησα στη Revolut. Έτσι στο τέλος βρέθηκα να έχω το ίδιο portfolio στην Degiro, αλλά έχοντας βγάλει και ένα κέρδος από τη διαφορά. Το ρίσκο που πήρα (δεν υπάρχει κέρδος χωρίς ρίσκο) ήταν ότι αν δεν ξανανέβαινε ποτέ η αγορά, θα είχα βρεθεί με διπλάσιο portfolio εν μέσω πτώσης. Ευτυχώς ο Τραμπάκουλας έχασε και η αγορά ανέβηκε.

    Έχω κρατήσει στη Revolut κάτι καμένες εταιρίες των οποίων η τιμή έχει καταρρεύσει.

    Όσον αφορά τα κόστη, η Degiro κοστίζει λίγο παραπάνω (posts 63-69), αλλά μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές.
    Έχεις μεγάλη φαντασία τελικά που χαρακτηρίζεις τις διορθώσεις -για τις λαθεμένες εντυπώσεις που δημιουργείς- ως προσωπικές επιθέσεις.
    Πώς και δεν πήγες να προσλάβεις και κανέναν δικηγόρο βρε κατακαημένε.

    Καλά έκανες και πήγες στην Degiro. Δεν χρειάζεται να μας το αναφέρεις σε καθε 2 σελίδες. Όσο για το τι ανεβαίνει και τι κατεβαίνει, το βλέπουμε πολύ καλά. Και σίγουρα μπορούμε να δούμε καλύτερα, ότι όταν πρότεινες για πούλημα μετοχών ήταν μια πολύ άσχημη περίοδος για πολλά χαρτιά.
    Αλλά για να κάθεσαι και να κλαίγεσαι τόσο καιρό μετά ότι δέχτηκες και καλά επίθεση, μάλλον έχεις τα προσωπικά σου θέματα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #81
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά μετέφερα επιτυχώς το μεγαλύτερο μέρος των αμερικάνικων μετοχών μου στη Degiro από τη Revolut.
    Παρά τις κραυγές και προσωπικές επιθέσεις που δέχθηκα, πιστεύω ότι ήταν καλή κίνηση να μειώσω την έκθεσή μου στην Revolut που ρυθμιστικά βγαίνει εκτός του ελέγχου της ΕΕ σε ένα μήνα. Δεν πιστεύω ότι όσοι μείνουν στη Revolut θα χάσουν τίποτα, αλλά ήθελα να έχω την ασφάλεια που δίνει η ευρωπαϊκή ρύθμιση.
    Spoiler:
    Πως το έκανα; Εκείνες τις ημέρες που είχε πέσει το αμερικάνικο χρηματιστήριο αγόρασα τις ίδιες μετοχές περίπου στη Degiro και όταν ανέβηκε τις πούλησα στη Revolut. Έτσι στο τέλος βρέθηκα να έχω το ίδιο portfolio στην Degiro, αλλά έχοντας βγάλει και ένα κέρδος από τη διαφορά. Το ρίσκο που πήρα (δεν υπάρχει κέρδος χωρίς ρίσκο) ήταν ότι αν δεν ξανανέβαινε ποτέ η αγορά, θα είχα βρεθεί με διπλάσιο portfolio εν μέσω πτώσης. Ευτυχώς ο Τραμπάκουλας έχασε και η αγορά ανέβηκε.

    Έχω κρατήσει στη Revolut κάτι καμένες εταιρίες των οποίων η τιμή έχει καταρρεύσει.

    Όσον αφορά τα κόστη, η Degiro κοστίζει λίγο παραπάνω (posts 63-69), αλλά μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές.
    Μόνο η αξιοπιστια που έχεις με την degiro, επικαλύπτει αυτές τις μικροδιαφορές. Βασικά αν βάλουν και σωστά analytics (τους έχω επανελειμένα στείλει να τα εντάξουν στην πλατφόρμα σαν νέα features, στειλτε και 'σεις μπας και ακούσουν) του account σου, όπου μπορείς να δεις σε γραφήματα την πρόοδο του λογαριασμού σου τότε θα είναι σούπερ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά γνωρίζει κάποιος τί ισχύει από φορολογικής πλευράς? Αναφέρομαι για degiro-ελληνικό κράτος.
    Τι εννοείς? Βασικά ότι ισχύει με οποιοδήποτε capital gains εισόδημα, τα δηλώνεις κανονικά στην εφορία εφόσον πουλήσεις και έχεις κέρδος και λογικά ξεπερνάς και το όριο της βαθμίδας που βρίσκεσαι κανονικά. Όσο τα κέρδη σου τα κρατάς σε μετοχές δεν πληρώνεις τίποτα, αυτό είναι και ένα από τα καλά του long term investment. Ότι προσπαθεις να πουλήσεις όσο λιγοτερες φορές, ιδανικά μια και καλή, ώστε να πλήρώσεις μια φορά το φόρο.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  7. #82
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο η αξιοπιστια που έχεις με την degiro, επικαλύπτει αυτές τις μικροδιαφορές.
    Την αξιοπιστία της Degiro θέλω να την πιστέψω, αλλά κρατάω και μια πισινή με αυτά που διαβάζω (ότι δανείζει τα assets μας σε τρίτους).
    Απλά θεωρώ ότι είμαι πιο ασφαλής σε μια ευρωπαϊκή εταιρία.

    Μπορεί το 2021 αν η Revolut αποκτήσει άδεια trader στην ΕΕ να επιστρέψω σε αυτήν το portfolio μου.

  8. #83
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Usr 9108,Linksys wag200
    Path Level
    Interleaved
    καλησπερα.μιας και μιλατε για την degiro θα ηθελα να ρωτησω για την φορολογηση μετοχων ,αν ξερετε,γιατι ο λογιστης μου δεν μου τα λεει καλα. Η ερωτηση μου ειναι οταν κανεις trading μετοχων και βγαζεις κερδος στο τελος της χρονιας δηλωνεται απο την χρηματηριαστικη ή πρεπει να τα υπολογισουμε εμεις και να καταθεσουμε πινακιδια? επισης αν στην συνεχεια ολο το κεφαλαιο (αρχικο+κερδος) το κανεις μετοχες και το αφησεις ωσπου να φυγει η χρονια,παλι πρεπει να δηλωσης το κερδοσ ?

  9. #84
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Σκέφτομαι να επενδύσω ένα ποσό στο χρηματιστήριο. Πήγα να κάνω. εγγραφή στη tradong212 αλλά ζητάει διαβατήριο και δεν έχω. Etoro διαβάζω ότι ποντάρει μετοχές δεν τις αγοράζεις. Revolut έχει όρια και δεν ξέρω πόσο ασφαλής είναι για μεγάλα ποσά και μετά το brexit. Ποια άλλη εταιρία μου προτείνετε; Degiro;

    Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιες μετοχές και να τις κρατήσω για αρκετά χρόνια. Γίνεται κάτι τέτοιο; Θα πληρώσω κάτι επιπλέον κάθε χρόνο που θα κάθονται οι μετοχές; Θα μπορώ να τις πουλήσω ανά πάσα στιγμή;

    Μετά σκεφτομαι να παίξω και με τα κρυπτονομίσματα, αλλά με μικρότερα πόσα.

  10. #85
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κατά την γνώμη μου το μεγάλο γλέντι θα γίνει με cryptos και λιγότερο με μετοχές (Πληροφορική, Big Pharma σίγουρα θα έχουν άνοδο).

    Άνοιξε λογαριασμό στο Bitstamp και δες τι παίζει.

  11. #86
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Προσπαθω να ανοιξω λογαριασμο σε διαφορες εταιριες και παντου δεν προχωραει το verification. Τι στο καλο συμβαινει; Ανεβαζω λογαριασμο απο το ιντερνετ+τηλεφωνο, ιντερνετ και νερο ειναι σε αλλο ονομα. Μηπως φταιει που τα στοιχεια ειναι στα Ελληνικα;

  12. #87
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλό είναι να έχεις διαβατήριο, το πατσαβουρόχαρτο που λέγεται ελληνική ταυτότητα είναι hit or miss.

  13. #88
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Site αξιοπιστο για μακροπροθεσμη επενδυση σεβαστου χρηματικου ποσου σε μετοχες, υπαρχει ή θα τραβαμε τα μαλλια μας εαν εχουμε τιποτα τρελα κερδη και δε μπορουμε να τα κανουμε αναληψη;

    Το etoro που βλεπω, εχει μεγαλο καπελο μεταξυ buy και sell. Δεν ξερω και τι προμηθειες κραταει.

    Επισης τωρα εβαλα 100 ευρω σε ripple και κρατησε 2.5% και αλλα τοσα θα κρατησει στην αναληψη. Δλδ συνολο 5% σε καθε συναλλαγη. Ουτε αυτο συμφερει.

  14. #89
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πέρνα από εδώ καλύτερα: https://www.adslgr.com/forum/threads...%B9-Blockchain

    Και μην ρίχνεις άλλα λεφτά στο Ripple, είναι επίφοβο με αυτά που έγιναν πριν κάτι μέρες.

  15. #90
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης τωρα εβαλα 100 ευρω σε ripple και κρατησε 2.5% και αλλα τοσα θα κρατησει στην αναληψη. Δλδ συνολο 5% σε καθε συναλλαγη. Ουτε αυτο συμφερει.
    Δεν ξέρω πόσο καλή ιδέα ήταν που έβαλες 100 ευρώ στο ripple αυτή τη στιγμή. Η αλήθεια είναι πως έχει πέσει, μα δεν έχει δείξει πως θα ανέβει. Δεν αγοράζεις ethereum καλύτερα; Κι αυτό fluctuating είναι.

Σελ. 6 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας