Σελ. 5 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 205

Θέμα: Online Brokers

  1. #61
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έχουν λάβει την άδεια μέχρι το Δεκέμβρη.
    Αν εσύ δε νιώθεις εξασφαλισμένος και δε θέλεις να κάνεις συναλλαγές με πάροχο που λειτουργεί εκτός ΕΕ και δε σου παρέχει όλη την προστασία που παρέχει η ΕΕ, θα σε συμβούλευα να αρχίσεις να πουλάς τις μετοχές από την Revolut όποτε είναι σε καλή τιμή. Αυτό το λέω για να μην αναγκαστείς να τις πουλήσεις όλες στο τέλος του χρόνου σε όποια τιμή έχουν τότε.
    Όλη η αμερικανική αγορά σχεδόν έχει βουλιάξει αυτή τη περίοδο (βαρεσαν τα μισά αλερτ μου από πτώσεις μεγάλων ονομάτων την προηγούμενη βδομάδα), και εσύ συστήνεις πούλημα μετοχών;;;

    Αυτή είναι η εμπειρία που έχεις να προσφέρεις στο νήμα; Τρομερή συμβουλή!
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #62
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλη η αμερικανική αγορά σχεδόν έχει βουλιάξει αυτή τη περίοδο (βαρεσαν τα μισά αλερτ μου από πτώσεις μεγάλων ονομάτων την προηγούμενη βδομάδα), και εσύ συστήνεις πούλημα μετοχών;;;

    Αυτή είναι η εμπειρία που έχεις να προσφέρεις στο νήμα; Τρομερή συμβουλή!
    Αν δε σου αρέσει το νήμα μπορείς να αποχωρήσεις.

    Σε αυτό που γράφεις έχω να απαντήσω 3 πράγματα.

    1. Αν πουλήσεις μια μετοχή σε έναν broker που θέλεις να κλείσεις το λογαριασμό σου και την αγοράσεις την ίδια στιγμή σε έναν άλλο όπου έχεις ανοίξει νέο λογαριασμό, θα έχεις χάσει μόνο τις προμήθειες (δηλαδή 2€ εφόσον μιλάμε για Revolut/Degiro). Και αν κάνεις και λίγο καλό coordination μπορεί να μη χάσεις ούτε και αυτό και να βγάλεις και ένα μικρό κέρδος (πχ αν βάλεις limit πώληση στα 60€ και limit αγορά στα 59,9€, η πιθανότητα να μη γίνουν οι συναλλαγές είναι πολύ μικρή καθώς οι αξίες ανεβοκαταβαίνουν όλη μέρα).
    Δεν έχει σημασία αν η τιμή είναι χαμηλότερη από την τιμή όπου αγόρασες αρχικά. Η θέση σου μετά από τις 2 συναλλαγές θα είναι η ίδια ακριβώς που ήταν πριν, δηλαδή θα έχεις στην κατοχή σου τις ίδιες μετοχές αλλά σε άλλον broker.
    Δε φταίω εγώ αν εσύ δε βλέπεις πέρα από τη μύτη σου και δεν καταλαβαίνεις κάτι τόσο βασικό, ούτε φταίω αν πήγες και αγόρασες Netflix και Tesla όταν ήταν σε ιστορικό υψηλό η τιμή τους.

    2. Μέχρι το τέλος του έτους η αγορά θα ξανανέβει. Δεν είπα σε κανέναν να τρέξει να πουλήσει τις μετοχές του σήμερα. Υπομονή και planning.

    3. Για εμένα προσωπικά, αν πουλήσω τις μετοχές μου με χασούρα, κερδίζω το ότι θα κάνω offset τα κέρδη που έχω ήδη καταγράψει για το 2020 στις ευρωπαϊκές μετοχές μου, μιας και αγόρασα κάποιες εταιρίες που μου έδωσαν καλό μέρισμα και επίσης πρόλαβα να πουλήσω μέσα στον Οκτώβρη μερικές που είχαν καταγράψει καλές επιδόσεις γιατί είδα ότι πάμε για νέα lockdown. Κάνοντας offset τα κέρδη μειώνω το φόρο που θα πρέπει να πληρώσω για το 2020.
    Την ίδια στιγμή η χασούρα αυτή θα είναι εικονική, γιατί δεν τις πουλάω για πάντα, απλά τις πουλάω στη Revolut για να τις αγοράσω στην Degiro.

  3. #63
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Όσοι έχετε Degiro, αγοράζετε και αμερικάνικες μετοχές;
    Αν ναι, το αφήνετε να κάνει μετατροπή αυτόματα κατά τη συναλλαγή; Έχει τίποτα χρεώσεις που δε δείχνει προκαταβολικά;
    Δοκιμαστικά πάω να αγοράσω κάτι (κάπου 300€ σύνολο) και λέει fees μόνο 0,53€! Δηλαδή πιο φθηνά και από Revolut, εφόσον χρησιμοποιήσεις τις 3 δωρεάν συναλλαγές που δίνει. Όμως δεν ξέρω αν μετά χρεώνει τα έξοδα συναλλάγματος, γιατί λέει ότι έχει έξοδα συναλλάγματος. Ή τα έχει ήδη ενσωματώσει στα 0,53€;
    Η τιμή που μου δίνει σε € είναι η ίδια με το Google, οπότε δεν νομίζω έχει ενσωματώσει σε αυτήν έξοδα μετατροπής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 05-11-20 στις 22:17.

  4. #64
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι έχετε Degiro, αγοράζετε και αμερικάνικες μετοχές;
    Αν ναι, το αφήνετε να κάνει μετατροπή αυτόματα κατά τη συναλλαγή; Έχει τίποτα χρεώσεις που δε δείχνει προκαταβολικά;
    Δοκιμαστικά πάω να αγοράσω κάτι (κάπου 300€ σύνολο) και λέει fees μόνο 0,53€! Δηλαδή πιο φθηνά και από Revolut, εφόσον χρησιμοποιήσεις τις 3 δωρεάν συναλλαγές που δίνει. Όμως δεν ξέρω αν μετά χρεώνει τα έξοδα συναλλάγματος, γιατί λέει ότι έχει έξοδα συναλλάγματος. Ή τα έχει ήδη ενσωματώσει στα 0,53€;
    Η τιμή που μου δίνει σε € είναι η ίδια με το Google, οπότε δεν νομίζω έχει ενσωματώσει σε αυτήν έξοδα μετατροπής.
    Ναι, κύριως αμερικάνικες μετοχες αγοράζουμε (εκεί είναι το ζουμί, βέβαια υπάρχουν και αρκετές ευρωπαϊκές με ενδιαφέρον).
    Τα fees είναι τόσο, το μεγαλύτερο που είχα δει για αγορά αμερικάνικων μετοχών που έκανα ήταν 0.63€ αν θυμάμαι καλά. Την μετατροπή την αφήνω να την κάνει μόνο του και συνηθως εξαρτάται στην ισοτιμία μεταξύ €-$. Μπορείς ωστόσο να έχεις και δολάρια αν θυμαμαι καλά, σε κάποια φάση που ισοτιμία το επιτρέπει και να χρησιμοποιήσεις αυτά για την αγορά αμερικανικών μετοχών (ωστόσο το τελευταίο δεν το έχω δοκιμάσει να πω την αλήθεια, απλά έχω deposit σε € και αγοράζω όταν θέλω).
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  5. #65
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κύριως αμερικάνικες μετοχες αγοράζουμε (εκεί είναι το ζουμί, βέβαια υπάρχουν και αρκετές ευρωπαϊκές με ενδιαφέρον).
    Τα fees είναι τόσο, το μεγαλύτερο που είχα δει για αγορά αμερικάνικων μετοχών που έκανα ήταν 0.63€ αν θυμάμαι καλά. Την μετατροπή την αφήνω να την κάνει μόνο του και συνηθως εξαρτάται στην ισοτιμία μεταξύ €-$. Μπορείς ωστόσο να έχεις και δολάρια αν θυμαμαι καλά, σε κάποια φάση που ισοτιμία το επιτρέπει και να χρησιμοποιήσεις αυτά για την αγορά αμερικανικών μετοχών (ωστόσο το τελευταίο δεν το έχω δοκιμάσει να πω την αλήθεια, απλά έχω deposit σε € και αγοράζω όταν θέλω).
    Ευχαριστώ.
    Ήδη έκανα 2 αγορές χθες το βράδυ και όντως είναι πολύ χαμηλές οι χρεώσεις ειδικά για αμερικάνικες μετοχές.
    Θα μεταφέρω σταδιακά όλο το σημαντικό μου πορτφόλιο στην Degiro από την Revolut.
    Προσωπικά αγοράζω πολύ περισσότερες ευρωπαϊκές από αμερικάνικες μετοχές, και αυτές θα τις κρατήσω στον γερμανικό μου broker που χρεώνει ακριβώς 1€ ανά συναλλαγή και η Degiro χρεώνει περισσότερο.

  6. #66
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επίσης να γνωρίζεις ότι μπορείς να μεταφέρεις τις μετοχές από τον ένα broker στον άλλον χωρίς να χρειάζεται να τις πουλήσεις ξανα-αγοράσεις (το έμαθα και 'γω πρόσφατα, τουλάχιστον για τους αμερικανικούς broker άλλα το ίδιο θα ισχύει γενικά πιστεύω). Απλά θα πρέπει να κάνεις μια αίτηση στον καινούργιο broker, δηλαδή degiro, και μετά σε ενημερώνουν για τη διαδικασία. Επικοινώνησε με το customer service στη degiro να σου δώσουν λεπτομέρειες.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  7. #67
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να γνωρίζεις ότι μπορείς να μεταφέρεις τις μετοχές από τον ένα broker στον άλλον χωρίς να χρειάζεται να τις πουλήσεις ξανα-αγοράσεις (το έμαθα και 'γω πρόσφατα, τουλάχιστον για τους αμερικανικούς broker άλλα το ίδιο θα ισχύει γενικά πιστεύω). Απλά θα πρέπει να κάνεις μια αίτηση στον καινούργιο broker, δηλαδή degiro, και μετά σε ενημερώνουν για τη διαδικασία. Επικοινώνησε με το customer service στη degiro να σου δώσουν λεπτομέρειες.
    Με τις μετοχές της Revolut τι ισχύει σχετικά με το ΒΡΕΧΙΤ και το εμαιλ που έστειλε πρόσφατα;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #68
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν γνωρίζω, sorry. Δεν την χρησιμοποιώ για μετοχές.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  9. #69
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να γνωρίζεις ότι μπορείς να μεταφέρεις τις μετοχές από τον ένα broker στον άλλον χωρίς να χρειάζεται να τις πουλήσεις ξανα-αγοράσεις (το έμαθα και 'γω πρόσφατα, τουλάχιστον για τους αμερικανικούς broker άλλα το ίδιο θα ισχύει γενικά πιστεύω). Απλά θα πρέπει να κάνεις μια αίτηση στον καινούργιο broker, δηλαδή degiro, και μετά σε ενημερώνουν για τη διαδικασία. Επικοινώνησε με το customer service στη degiro να σου δώσουν λεπτομέρειες.
    Ξέρω ότι θεωρητικά γίνεται, αλλά δεν το χρειάζομαι για την ώρα.
    Προς το τέλος της χρονιάς αν μου έχουν μείνει μετοχές στη Revolut θα κοιτάξω να δω αν γίνεται.

    Spoiler:
    Ήδη αγόρασα στην Degiro χθες ένα μεγάλο μέρος των μετοχών που ήδη έχω στη Revolut, αυτές που παραμένουν λίγο πεσμένες. Την επόμενη εβδομάδα (ή όποτε ανέβουν λίγο) θα κοιτάξω να τις πουλήσω στη Revolut, επομένως στο τέλος θα έχω τις ίδιες μετοχές έχοντας βγάλει και ένα μικρό κέρδος. Και αν ανέβει λίγο και το δολάριο έναντι του ευρώ (πχ από 1,19 να πάει στο 1,15), βγάζω έξτρα κέρδος από την ισοτιμία γιατί χθες αγόρασα μετοχές με 1,19 και τα δολάρια από την Revolut μπορώ να περιμένω για να τα πάρω πίσω πχ στο 1,15).

  10. #70
    Εγγραφή
    09-11-2020
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, για όποιον χρησιμοποιεί τη degiro, έχετε επιλέξει λογαριασμό basic ή custody; ευχαριστώ

  11. #71
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ είμαι με basic, για custody (πλέον Active/Trader accounts) πας αν θες να κάνεις trading με πιο advanced features, e.g. puts/options/shorts. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον αν θέλω να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με αυτά να το γυρίσω σε Active/Trader.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  12. #72
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Άνοιξα την Παρασκευή account στη degiro για να πειραματιστώ.
    Ακόμη μου ζητά να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό ενώ ήδη από την Παρασκευή έχω στείλει χρήματα τα οποία υποτίθεται θα έφταναν σήμερα (λογικό λόγω σαββατοκύριακου)
    Είναι φυσιολογικό?

  13. #73
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elina_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άνοιξα την Παρασκευή account στη degiro για να πειραματιστώ.
    Ακόμη μου ζητά να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό ενώ ήδη από την Παρασκευή έχω στείλει χρήματα τα οποία υποτίθεται θα έφταναν σήμερα (λογικό λόγω σαββατοκύριακου)
    Είναι φυσιολογικό?
    Δεν μπορώ να σου πω γιατί εμένα μου έδωσε την επιλογή να πληρώσω επιτόπου με σύνδεση με το e-banking μου.
    Ας απαντήσει άλλος που το έκανε από Ελλάδα.
    Για εμένα δουλεύει άψογα γιατί όποτε θέλω μπορώ να στείλω λεφτά και να τα έχω διαθέσιμα επιτόπου.

  14. #74
    Εγγραφή
    07-08-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι, είναι φυσιολογικό! Εμένα προσωπικά με πήρε 3 εργάσιμες για να μεταφερθούν τα χρήματα στον λογαριασμό της degiro.

    - - - Updated - - -

    Η revolut δε με αφήνει να αποσύρω τα χρήματα γιατί αναφέρει πως πρώτα θα πρέπει να εκκαθαριστούν. Πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια ή απλά αναμένω?

  15. #75
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbravo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, είναι φυσιολογικό! Εμένα προσωπικά με πήρε 3 εργάσιμες για να μεταφερθούν τα χρήματα στον λογαριασμό της degiro.

    - - - Updated - - -

    Η revolut δε με αφήνει να αποσύρω τα χρήματα γιατί αναφέρει πως πρώτα θα πρέπει να εκκαθαριστούν. Πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια ή απλά αναμένω?
    Εννοείς μετά την πώληση μετοχών;
    Παίρνει 2-3 μέρες μέχρι να γίνει διαθέσιμο όλο το ποσό.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 5 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας