Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 205

Θέμα: Online Brokers

  1. #16
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επειδή χθές δοκίμασα να παίξω λίγο με το trading της Revolut, όταν το ενεργοποιείς σου ζητάει να δώσεις ΑΦΜ της χώρας κατοικίας σου. Οπότε σίγουρα όρισες ΑΦΜ κατά την ενεργοποίηση. Από 'κει και πέρα φυσικά και μπορεί να επικοινωνήσει η Revolut με τις αρχές της κάθε χώρας όπως και το αντίστροφο αν υποθέσουν ότι υπάρχει ζήτημα. Γι' αυτό και έχεις την υποχρέωση όταν κάνεις την φορολογική σου δήλωση, να δηλώσεις όλα τα στοιχεία (κέρδη, χασούρα, κτλπ.).
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  2. #17
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.316
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή χθές δοκίμασα να παίξω λίγο με το trading της Revolut, όταν το ενεργοποιείς σου ζητάει να δώσεις ΑΦΜ της χώρας κατοικίας σου. Οπότε σίγουρα όρισες ΑΦΜ κατά την ενεργοποίηση. Από 'κει και πέρα φυσικά και μπορεί να επικοινωνήσει η Revolut με τις αρχές της κάθε χώρας όπως και το αντίστροφο αν υποθέσουν ότι υπάρχει ζήτημα. Γι' αυτό και έχεις την υποχρέωση όταν κάνεις την φορολογική σου δήλωση, να δηλώσεις όλα τα στοιχεία (κέρδη, χασούρα, κτλπ.).
    Καλά θα το κοιτάξω αυτό που λες γιατί νομίζω στην Κύπρο δεν δηλώνουμε τέτοια πράγματα.
    Αλλά αν μιλάς για κέρδη ή χασούρα, τότε αν δεν πουλήσεις κάτι δεν έχεις και κάτι να δηλώσεις έτσι και αλλιώς, σωστά;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #18
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Όταν αγοράζεις και πουλάς αμερικάνικα securities και δεν είσαι φορολογικά υπόχρεος στις ΗΠΑ πρέπει να συμπληρώσεις τη φόρμα W-8 BEN. Εγώ για παράδειγμα δεν την έχω στείλει στη γερμανική μου τράπεζα και για αυτό δε μου επιτρέπει να αγοράσω αμερικάνικα securities (που δε με ενοχλεί γιατί έχω τη Revolut).

    H Revolut συμπληρώνει τη φόρμα αυτόματα με τα στοιχεία σου. Για να το κάνει αυτό έχει το ΑΦΜ σου.
    https://www.revolut.com/help/explori...a-w-8-ben-form
    Μάλιστα λέει "we will be making this completed W-8 BEN form available in-app in a future version".

    Επομένως δεν πληρώνεις φόρο στις ΗΠΑ.
    Το αν η Revolut έχει δίαυλο επικοινωνίας με τη χώρα στην οποία είσαι φορολογικά υπόχρεος δεν το ξέρω. Και αν σήμερα επιτρέπεται σε μια βρετανική start-up με τραπεζική άδεια στη Λιθουανία να παρέχει χρηματοοικονομικά προϊόντα στους πολίτες της ΕΕ χωρίς να ενημερώνει τις φορολογικές αρχές, δεν ξέρει κανείς αν ξαφνικά αυτό θα αλλάξει και την υποχρεώσουν να δώσει στοιχεία.

    Εγώ θα δηλώσω του χρόνου στη Γερμανία ο,τι έκανα στην Revolut για να είμαι φορολογικά ΟΚ.
    Προτείνω σε όλους να μάθουν τι ισχύει για τη χώρα όπου είναι φορολογικά υπόχρεοι πριν αρχίσουν να παίζουν τα λεφτά τους σε χρηματιστήρια.

  4. #19
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @RASTAVIPER Well, εξαρτάται είναι λίγο πολύπλοκο. Π.χ. αν έχεις μετοχές που δίνουν dividends τότε έχεις κατά κάποιο τρόπο εισόδημα, οπότε πρέπει να δηλωθεί.

    Επίσης αναλόγως την χώρα αν έχεις χασούρα, ίσως να έχεις επιστροφή φόρου (δεν είμαι σίγουρος για αυτό, κάτι μου έλεγε ο συγκάτοικος ότι στη Γερμανία γίνεται αυτό).

    Γενικά καλό είναι οι συναλλαγές να δηλώνονται, δεν έχει να κάνει αν έχεις πουλήσει και έχεις κάνει liquidify τις μετοχές όσο με το ότι υπάρχει συνδιαλαγή (η Revolut ή ο κάθε broker αντίστοιχα θα δηλώσει σαν εταιρία τις συνδιαλλαγές της και εκεί θα φανείς και 'συ, οπότε αν το κράτος υποθέσει ότι εσύ για κάποιο λόγο δεν δήλωσες αυτή την συνδιαλλαγή μπορεί να έρθει και να σε ρωτήσει τι γίνεται εδώ ), ούτως η άλλως πρεπει να μπορείς να πάρεις ένα report στο τέλος του χρόνου με όλη τη σούμα (η Degiro που γνωρίζω δίνει) την οποία απλά την καταθέτεις μαζί με την φορολογική.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν αγοράζεις και πουλάς αμερικάνικα securities και δεν είσαι φορολογικά υπόχρεος στις ΗΠΑ πρέπει να συμπληρώσεις τη φόρμα W-8 BEN. Εγώ για παράδειγμα δεν την έχω στείλει στη γερμανική μου τράπεζα και για αυτό δε μου επιτρέπει να αγοράσω αμερικάνικα securities (που δε με ενοχλεί γιατί έχω τη Revolut).

    H Revolut συμπληρώνει τη φόρμα αυτόματα με τα στοιχεία σου. Για να το κάνει αυτό έχει το ΑΦΜ σου.
    https://www.revolut.com/help/explori...a-w-8-ben-form
    Μάλιστα λέει "we will be making this completed W-8 BEN form available in-app in a future version".

    Επομένως δεν πληρώνεις φόρο στις ΗΠΑ.
    Το αν η Revolut έχει δίαυλο επικοινωνίας με τη χώρα στην οποία είσαι φορολογικά υπόχρεος δεν το ξέρω. Και αν σήμερα επιτρέπεται σε μια βρετανική start-up με τραπεζική άδεια στη Λιθουανία να παρέχει χρηματοοικονομικά προϊόντα στους πολίτες της ΕΕ χωρίς να ενημερώνει τις φορολογικές αρχές, δεν ξέρει κανείς αν ξαφνικά αυτό θα αλλάξει και την υποχρεώσουν να δώσει στοιχεία.

    Εγώ θα δηλώσω του χρόνου στη Γερμανία ο,τι έκανα στην Revolut για να είμαι φορολογικά ΟΚ.
    Προτείνω σε όλους να μάθουν τι ισχύει για τη χώρα όπου είναι φορολογικά υπόχρεοι πριν αρχίσουν να παίζουν τα λεφτά τους σε χρηματιστήρια.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  5. #20
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Εγώ στη Revolut βλέπω ότι μπορώ να αγοράσω μετοχές. Δεν έχω προσπαθήσει να προχωρήσω όντως αγορά οπότε μπορεί να μου ζητήσει φορολογικές λεπτομέρειες πιο μετά.

    Για το αν δίνουν τα στοιχεία στις αρχές, στη Ν26 που έχω βάλει το Ολλανδικό ΑΦΜ, είδα φέτος το λογαριασμό όταν πήγα να κάνω τη φορολογική και είμαι 99% σίγουρος ότι δεν το είχα δηλώσει ποτέ.

  6. #21
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στη Revolut βλέπω ότι μπορώ να αγοράσω μετοχές. Δεν έχω προσπαθήσει να προχωρήσω όντως αγορά οπότε μπορεί να μου ζητήσει φορολογικές λεπτομέρειες πιο μετά.
    Σου ζητάει μετά, μόλις πατήσεις για αγορά σε πάει βήμα βήμα να ενεργοποιήσεις το trading και ένα από τα βήματα είναι να ορίσεις ΑΦΜ και αναλόγως του τι έχεις δηλώσει ως μόνιμος κάτοικος σου προτείνει το ΑΦΜ στην αντίστοιχη χώρα.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  7. #22
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    @ThT εσύ στην Degiro έχεις Basic ή Custody λογαριασμό;
    Βλέπω ότι ο Basic δίνει περισσότερες επιλογές αλλά δίνει στην Degiro το δικαίωμα να δανείσει ως το 1/3 της θέσης σου σε τρίτους.

    https://www.degiro.co.uk/about-degir...-reliable.html
    Όπως το γράφουν αυτοί, η πιθανότητα να χάσουν τα λεφτά σου είναι πολύ μικρή.
    Securities lending

    When you become a client, you give DEGIRO the right to lend out your securities. This is done to be able to facilitate going short; ‘Debit Securities’. The risks of Securities Lending are managed as follows:

    - Firstly, DEGIRO (and not the borrowing party) is the ‘counterparty’ and therefore guarantees the timely return of the lent assets with its own equity.

    - Furthermore, DEGIRO requires security from the borrowing party. This is provided by the right of the pledge that DEGIRO has on the balance of that client and the borrowed assets are included in the continual risk monitoring of DEGIRO.

    - Damage for a client whose assets are lent therefore arises only at the moment when both the borrowing party and DEGIRO are no longer able to meet their obligations (i.e. are bankrupt) and the value of the asset has fallen or the value of the lent securities has risen. The amount of the damage is limited to the difference in value between the lent securities and the security provided by the borrower.
    Επιπλέον υπάρχει και μια εγγύηση ως 20 χιλιάσες ευρώ από το Dutch Investor Protection Scheme.

  8. #23
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Basic έχω, βασικά δεν βρήκα κάποιο ιδιαίτερο λόγο να πάω για custody.

    Ισχύει ότι τα λεφτά που κάνεις deposit στο λογαριασμό δεν μπορούν να κάθονται ανενεργά, καθώς όπως διευκρινίζουν δεν είναι τράπεζα να τα καταθέσεις. Οπότε όσο δεν τα επενδύεις σε μετοχές/bonds/ETFs/whatever και θες να τα κρατάς σε cash, τα χρησιμοποιούν για τις δικές τους επενδύσεις και από 'κει σου δίνουν ένα μερίδιο (μικρό βέβαια μην φανταστείς τίποτα το ιδιαίτερο). Ωστόσο είναι πάντοτε διαθέσιμα να τα χρησιμοποιήσεις δεν υπάρχει ζήτημα να στα κλειδώσουν για κάποια χρονική περίοδο ή οτιδήποτε. Δες το σαν ένα μικρό επιτόκιο το οποίο μεγαλώνει/μικραίνει αναλόγως με το ποσό που έχεις σε cash και κάθεται, βέβαια αν κάνουν καμία αστοχία στις επενδύσεις τους παίζει να γίνει αρνητικό το επιτόκιο και να χρειαστεί να πληρώσεις άλλα είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να συμβεί αυτό και το ποσό θα είναι αντιστοίχως μικρό. Εγώ για παράδειγμα, περίπου σε αυτό το χρόνο που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το Degiro έχω βγάλει ένα ευρώ από αυτό, άλλα βέβαια δεν άφηνα τα λεφτά να κάθονται παρά μόνο την τελευταία περίοδο έχω κάτι ψιλά που τα έχω παρκάρει λόγο της κατάστασης στην αγορά. Ουσιαστικά από αυτό το ένα ευρώ το μισό το έβγαλα τον τελευταίο μήνα.

    Για την εγγυηση στο είχα αναφέρει και σε προηγούμενο μήνυμα ότι είναι 20Κ. Ελπίζω να το μεγαλώσουν στο μέλλον.

    Δεν μου λες γνωρίζεις αν με invitation είναι πιο γρήγορη η διαδικασία να ανοίξεις τον λογαριασμό από την φάση που είσαι τώρα με την waiting list? Γιατί σε αυτή την περίπτωση μπορώ να σου στείλω αν θες.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  9. #24
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Και τι περιμένεις;
    Στείλε invitation! Θα σου στείλω πμ.
    Έχω φτάσει στη θέση 5500-κάτι, δηλαδή ανέβηκα κάπου χίλιες θέσεις σε μια εβδομάδα.

    - - - Updated - - -

    H Revolut μόλις μου έκλεψε (άθελά της πιστεύω) περίπου 10 ευρώ.

    Όπως ξέρουμε για τις μετατροπές συναλλάγματος μέσα στο Σ-Κ χρεώνει ένα mark-up fee.
    Όταν πας να κάνεις μετατροπές μεταξύ των λογαριασμών σου το mark-up φαίνεται και ξέρεις από πριν τι θα γίνει.

    Πριν λίγο κοίταξα από περιέργεια αν βάζουν mark-up όταν κάνεις fund τον επενδυτικό λογαριασμό και η ισοτιμία που μου έδειχνε έμοιαζε καλή (χωρίς mark-up). Πάτησα λοιπόν το κουμπί και το τελικό ποσό που με χρέωση ήταν με mark-up.
    Για την ακρίβεια δοκίμασα να βάλω 1075 δολάρια και μου είπε ότι θα με χρεώσει 987€ (1€ = 1.089 USD), και τελικά με χρέωση χωρίς να με προειδοποιήσει 997,3 € (1€ = 1.078 USD).

    Δε νομίζω ότι εσκεμμένα προσπάθησαν να με κλέψουν, με έκλεψαν όμως επειδή η εφαρμογή τους δεν έχει περάσει καλό QA.

    Tην ίδια στιγμή πάω να μετατρέψω € σε δολάρια μεταξύ των κανονικών λογαριασμών μου και μου λέει για 1075 δολάρια πρέπει να πληρώσω 997,3€. Άρα εδώ έχουν ενσωματώσει το mark-up.
    Επομένως προσοχή, δεν μετατρέπουμε λεφτά με Revolut μέσα στο Σ-Κ ακόμα και αν η ισοτιμία φαίνεται καλή.

  10. #25
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Tελικά δεν άνοιξα ποτέ το λογαριασμό στην Degiro.
    Άνοιξα σε έναν γερμανικό broker από το Βερολίνο που λέγεται Trade Republic και χρεώνει 1€ (+έξτρα φόρους αν υπάρχουν*) ανά αγορά/πώληση.
    Αγόρασα ήδη διάφορες μετοχές και από Γερμανία, και από Ισπανία και από Σουηδία και πλήρωσα ακριβώς 1€ για κάθε μια. Αλλά μια αγορά γαλλικής μετοχής μου κόστισε 5€ και κάτι γιατί η Γαλλία έχει φόρο συναλλαγών.

    In other news, είχα αγοράσει ένα μικρό αριθμό μετοχών της LATAM μέσα από την Revolut (γιατί ανακοίνωσε πτώχευση και η τιμή πήγε στα τάρταρα) και προχθές εξαφανίστηκε από τις μετοχές μου στη Revolut επειδή την έκανε delist το χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης. Η Revolut λέει ότι προσπαθεί να βρει τρόπο να μας επιτρέψει να τις πουλήσουμε μέσω άλλου καναλιού. Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να την πουλήσω άμεσα γιατί έχω σκοπό ή να βγάλω πολλά λεφτά όταν βγει από τη διαδικασία χρεωκοπίας ή να τα χάσω τελείως τα.... 25 δολάρια που επένδυσα.
    https://www.reddit.com/r/Revolut/com...elisted_stock/

  11. #26
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    In other news έσκασε προχθές μαιλ από τη Degiro όπου ανακοινώνουν ότι θα συνεργαστούν με μια γερμανική τράπεζα και πλεον θα έχουμε και την ασφάλεια των 100Κ .

    ...
    As an investment firm, DEGIRO is unable to hold clients’ money. Therefore, we currently make use of Money Market Funds (MMFs) as a solution for you to invest your unused money and as a way to make sure it is sufficiently safeguarded.

    We are happy to inform you that we will soon replace the MMFs with a bank account solution from flatex Bank. This change means that we can then answer the frequent question “Does my unused money at DEGIRO fall under the €100,000 Deposit Guarantee Scheme?”, with a ‘’yes’’.
    ...


    @lewton την είχα κοιτάξει την Trade Republic που αναφέρεις, μου την είχαν αναφέρει και άλλοι, άλλα δεν με συγκίνησε (γι' αυτό και την θυμήθηκα μόνο τώρα που την ανέφερες, επίσης κάτι/κάπου διάβαζα για το app τους που ήταν τραγικό).

    Εγώ ακόμα ρίχνω γ@@@σταυρίδια, που δεν πήρα περισσότερες μετοχες της Τεσλα όταν ακόμα ήταν στα 170€

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασα ήδη διάφορες μετοχές και από Γερμανία, και από Ισπανία και από Σουηδία και πλήρωσα ακριβώς 1€ για κάθε μια.

    1 ευρώ για κάθε μετοχή ή για κάθε transaction? ελπίζω το δεύτερο
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  12. #27
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Καλό αυτό από την Degiro.

    Εγώ στην Trade Republic πληρώνω 1€ ανά αγορά μετοχών από πολλές ευρωπαϊκές χώρες. Πήρα κάτι γαλλικές όμως και χρεώθηκα έξτρα τον φόρο συναλλαγών που είχε βάλει ο Hollande. Επίσης στις γαλλικές μετοχές μάλλον το γαλλικό δημόσιο θα με χρεώνει και φόρο για τα μερίσματα. Πάντως δε θα με χρεώνει φόρο κατά την πώληση των μετοχών.

    Μένω με την Trade Republic γιατί είναι γερμανική και γίνονται αυτόματα όλα τα σχετικά με τη γερμανική φορολογία. Αν πάω σε Degiro θα πρέπει να τα βγάζω μόνος μου.

  13. #28
    Εγγραφή
    07-08-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, είμαι νέος στο κόσμο των επενδύσεων και σκέφτομαι να ξεκινήσω επενδύσεις μετοχών με τη revolut. Έχω μελετήσει τους όρους της, αλλά ακόμη έχω κάποιες απορίες και ακολουθούν παρακάτω.
    1)Διάβασα στους όρους ότι αν κατά τη διάρκεια της επένδυσης η μετοχή πέσει αρκετά με αποτελεσμα να χαθεί όλο το χρηματικό ποσό στο λογαριασμό της revolut, μπορεί ο λογαριασμός να συνεχίσει να τραβάει χρήματα και να πάρει αρνητικό πρόσημο. Αυτό σημαίνει ότι θα ξεκινήσει να τραβάει από το λογαριασμό της κάρτας που έχω δηλώσει για να μισθώνω το λογαριασμό της revolut. Υπάρχει ρύθμιση που να ορίζει ότι μόλις φτάσει ο λογαριασμός της revolut στο μηδέν, να σταματήσει αυτόματα και η χρηματοδότηση? Πχ. Να χαθεί η μετοχή, από το να πέσει ο λογαριασμός της revolut υπό το μηδέν!
    2) Μπορώ να πουλήσω μία μετοχή οποιαδήποτε ώρα της ημέρας ή μόνο κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του αμερικανικού χρηματιστηρίου(πάντα εντός του ορίου αγοροπωλησίας 3 μετοχών το μήνα)?
    3)Όταν ανοίγω λογαριασμό στη revolut για επένδυση μετοχών, αυτόματα δημιουργείται και λογαριασμός τραπέζης ή αρκεί το χαρτοφυλάκιο της εφαρμογής?
    4)Τι άλλες χρεώσεις υπάρχουν που πρέπει να προσέξω, πέρα από τις στάνταρ χρεώσεις αγοροπωλησίας που είναι ελάχιστες από ότι έχω διαβάσει?
    5)Αν στο χαρτοφυλάκιο δεν υπάρχουν χρήματα και δεν υπάρχει εν ενεργεία επένδυση σε μετοχές(πχ. Για ένα διάστημα ενός μήνα), παίζει η περίπτωση της χρέωσης για αναστολή κινήσεων ή το κλείσιμο του λογαριασμού?

  14. #29
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.316
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbravo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, είμαι νέος στο κόσμο των επενδύσεων και σκέφτομαι να ξεκινήσω επενδύσεις μετοχών με τη revolut. Έχω μελετήσει τους όρους της, αλλά ακόμη έχω κάποιες απορίες και ακολουθούν παρακάτω.
    1)Διάβασα στους όρους ότι αν κατά τη διάρκεια της επένδυσης η μετοχή πέσει αρκετά με αποτελεσμα να χαθεί όλο το χρηματικό ποσό στο λογαριασμό της revolut, μπορεί ο λογαριασμός να συνεχίσει να τραβάει χρήματα και να πάρει αρνητικό πρόσημο. Αυτό σημαίνει ότι θα ξεκινήσει να τραβάει από το λογαριασμό της κάρτας που έχω δηλώσει για να μισθώνω το λογαριασμό της revolut. Υπάρχει ρύθμιση που να ορίζει ότι μόλις φτάσει ο λογαριασμός της revolut στο μηδέν, να σταματήσει αυτόματα και η χρηματοδότηση? Πχ. Να χαθεί η μετοχή, από το να πέσει ο λογαριασμός της revolut υπό το μηδέν!
    2) Μπορώ να πουλήσω μία μετοχή οποιαδήποτε ώρα της ημέρας ή μόνο κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του αμερικανικού χρηματιστηρίου(πάντα εντός του ορίου αγοροπωλησίας 3 μετοχών το μήνα)?
    3)Όταν ανοίγω λογαριασμό στη revolut για επένδυση μετοχών, αυτόματα δημιουργείται και λογαριασμός τραπέζης ή αρκεί το χαρτοφυλάκιο της εφαρμογής?
    4)Τι άλλες χρεώσεις υπάρχουν που πρέπει να προσέξω, πέρα από τις στάνταρ χρεώσεις αγοροπωλησίας που είναι ελάχιστες από ότι έχω διαβάσει?
    5)Αν στο χαρτοφυλάκιο δεν υπάρχουν χρήματα και δεν υπάρχει εν ενεργεία επένδυση σε μετοχές(πχ. Για ένα διάστημα ενός μήνα), παίζει η περίπτωση της χρέωσης για αναστολή κινήσεων ή το κλείσιμο του λογαριασμού?
    1) δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Επενδυσες και η μετοχή έπεσε. Τι σχέση έχει να τραβάει οποιοδήποτε άλλο ποσό από τον λογαριασμό σου;
    2) μόνο όταν είναι ανοιχτό το χρηματιστήριο γίνονται αγοραπωλησίες. 4:30 με 11 το βράδυ
    3) όχι δεν δημιουργεί άλλο λογαριασμό
    4) σε περίπτωση μερίσματος υπάρχει έξτρα φόρος
    5) όχι
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #30
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbravo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, είμαι νέος στο κόσμο των επενδύσεων και σκέφτομαι να ξεκινήσω επενδύσεις μετοχών με τη revolut. Έχω μελετήσει τους όρους της, αλλά ακόμη έχω κάποιες απορίες και ακολουθούν παρακάτω.
    1)Διάβασα στους όρους ότι αν κατά τη διάρκεια της επένδυσης η μετοχή πέσει αρκετά με αποτελεσμα να χαθεί όλο το χρηματικό ποσό στο λογαριασμό της revolut, μπορεί ο λογαριασμός να συνεχίσει να τραβάει χρήματα και να πάρει αρνητικό πρόσημο. Αυτό σημαίνει ότι θα ξεκινήσει να τραβάει από το λογαριασμό της κάρτας που έχω δηλώσει για να μισθώνω το λογαριασμό της revolut. Υπάρχει ρύθμιση που να ορίζει ότι μόλις φτάσει ο λογαριασμός της revolut στο μηδέν, να σταματήσει αυτόματα και η χρηματοδότηση? Πχ. Να χαθεί η μετοχή, από το να πέσει ο λογαριασμός της revolut υπό το μηδέν!
    2) Μπορώ να πουλήσω μία μετοχή οποιαδήποτε ώρα της ημέρας ή μόνο κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του αμερικανικού χρηματιστηρίου(πάντα εντός του ορίου αγοροπωλησίας 3 μετοχών το μήνα)?
    3)Όταν ανοίγω λογαριασμό στη revolut για επένδυση μετοχών, αυτόματα δημιουργείται και λογαριασμός τραπέζης ή αρκεί το χαρτοφυλάκιο της εφαρμογής?
    4)Τι άλλες χρεώσεις υπάρχουν που πρέπει να προσέξω, πέρα από τις στάνταρ χρεώσεις αγοροπωλησίας που είναι ελάχιστες από ότι έχω διαβάσει?
    5)Αν στο χαρτοφυλάκιο δεν υπάρχουν χρήματα και δεν υπάρχει εν ενεργεία επένδυση σε μετοχές(πχ. Για ένα διάστημα ενός μήνα), παίζει η περίπτωση της χρέωσης για αναστολή κινήσεων ή το κλείσιμο του λογαριασμού?
    Καλώς ήρθες.

    1. Δεν έχω ιδέα τι ακριβώς εννοεί γιατί δε μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο.
    Θεωρώ όμως ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σου πάρει λεφτά από τον λογαριασμό της κάρτας. Το λέω αυτό επειδή οι επενδύσεις γίνονται από άλλον λογαριασμό που βλέπεις ξεχωριστά στην εφαρμογή της Revolut και όχι από τους κεντρικούς λογαριασμούς που βλέπεις όταν ανοίγεις την εφαρμογή. Ο λόγος είναι ότι τα λεφτά βρίσκονται σε τρίτο broker και όχι στην Revolut, η οποία δεν έχει άδεια broker.
    Επομένως δεν μπορείς να επενδύσεις απευθείας τα λεφτά σου, και να το θες. Πρώτα τα μεταφέρεις στον επενδυτικό λογαριασμό και μετά μπορείς να αγοράσεις μετοχές.

    Να προσθέσω ότι σύμφωνα με πρόσφατο e-mail που μου έστειλαν, σύντομα θα μπορούμε να κάνουμε limit orders, δηλαδή να λέμε «αγόρασέ μου Χ μετοχές της εταιρίας Α με κόστος ως Υ δολάρια». Αυτό κάνω με τον γερμανικό μου broker και έτσι δεν έχω κανένα θέμα αν αλλάξει ξαφνικά η τιμή.

    2. Μόνο όσο είναι ανοιχτή η αγορά. Στο ίδιο e-mail μου έγραψαν ότι θα μπορούμε να δίμουμε limit εντολές και εκτός αυτών των ωρών για να εκτελεστούν όταν ανοίξει η αγορά (και αν η τιμή είναι εντός του limit που έχουμε θέσει).

    3. Aνοίγεται λογαριασμός στον broker με τον οποίο συνεργάζονται, τον οποίο βλέπεις σε ξεχωριστό tab της εφαρμογής.
    Προσοχή: στο λογαριασμό αυτόν δεν φορτώνουμε λεφτά από άλλα νομίσματα κατά το Σ-Κ γιατί τότε η Revolut κλέβει κατά την μετατροπή συναλλάγματος.
    Αν βέβαια έχεις ήδη δολάρια τότε μπορείς να φορτώσεις από τα υπάρχοντα δολάρια χωρίς έξτρα χρέωση και μέσα στο Σ-Κ.

    4. Κάτι ψιλά έξοδα διατήρησης του λογαριασμού ανάλογα με το ύψος των επενδύσεών σου (πληρώνω κάθε μήνα έναν μονοψήφιο αριθμό USD cents) και επίσης κάτι πολύ ψιλά που είναι φόροι κατά την πώληση μετοχών (πάλι μιλάμε για μονοψήφια USD cents που έχω πληρώσει).
    Πληρώνεις και φόρο στα μερίσματα, το οποίο κάποια στιγμή θα ασχοληθώ να μάθω αν μπορώ να τον πάρω πίσω στη Γερμανία, αλλά νομίζω ότι δε μπορώ.

    5. Δεν το ξέρω.

Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας