Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ap_resize.png 
Εμφανίσεις:  379 
Μέγεθος:  130,8 KB 
ID: 214796Η δημοφιλής εναλλακτική Android ROM LineageOS, έπεσε θύμα παραβίασης των υποδομών της στις 2 Μαίου, όπως ανακοίνωσε. Η παραβίαση εκτιμάται πως δεν θα έχει σοβαρό αντίκτυπο στους χρήστες της, μιας και τα κλειδιά, οι χτισμένες ROMs τα builds και ο πηγαίος κώδικας, δεν κλάπηκαν από τους επιτιθέμενους.

    Τα διάφορα νέα builds είχαν ήδη μπει σε προσωρινή αναστολή λόγω προυπάρχοντος θέματος και οι υπηρεσίες επανέρχονται σταδιακά.

    Around 8PM PST on May 2nd, 2020 an attacker used a CVE in our saltstack master to gain access to our infrastructure.

    We are able to verify that:
    - Signing keys are unaffected.
    - Builds are unaffected.
    - Source code is unaffected.
    Η ευπάθεια που χρησιμοποιήθηκε για την επίθεση, εντοπίστηκε πρόσφατα και αφορά το SaltStack Salt πριν 2019.2.4 και 3000 πριν 3000.2.

    CVE-2020-11651

    An issue was discovered in SaltStack Salt before 2019.2.4 and 3000 before 3000.2. The salt-master process ClearFuncs class does not properly validate method calls. This allows a remote user to access some methods without authentication. These methods can be used to retrieve user tokens from the salt master and/or run arbitrary commands on salt minions.

    CVE-2020-11652

    An issue was discovered in SaltStack Salt before 2019.2.4 and 3000 before 3000.2. The salt-master process ClearFuncs class allows access to some methods that improperly sanitize paths. These methods allow arbitrary directory access to authenticated users.
    Πηγή : Android Police

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τι μερίδιο αγοράς έχει;

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μερίδιο αγοράς έχει;
    Υποστηρίζει πολλές συσκευές και έχει αρκετά μεγάλο. Δεν ανολιγει η σελίδα με τα στατιστικά τους.

    - - - Updated - - -

    Είναι η διαδόχος της CyanogeMod.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αυτό μας έλλειπε τώρα...

    Υ.Γ. Το unaffected σημαίνει ανεπηρέαστα. Δεν σημαίνει οτι δεν τα έκλεψαν. π.χ. τον κώδικα γιατί να τον κλέψουν; Ανοιχτός είναι.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μας έλλειπε τώρα...

    Υ.Γ. Το unaffected σημαίνει ανεπηρέαστα. Δεν σημαίνει οτι δεν τα έκλεψαν. π.χ. τον κώδικα γιατί να τον κλέψουν; Ανοιχτός είναι.
    Αν είχαν κλαπεί τα κλειδιά, σήμερα θα είχε βουήξει η κοινότητα από bogus updates. Ίσως τα φυλάνε σε ξεχωριστό infrastructure.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Πάντως πραγματικά οι ROM τους είναι φοβερές και υποστηρίζουν ευρεία γκάμα συσκευών που οι ίδιοι οι κατασκευαστές τους έχουν εγκαταλείψει ή έχουν απαράδεκτες ROM.
    Πριν μερικούς μήνες πέρασα Lineage ROM σε Amazon Fire 8 tablet αξίας $40 (στο οποίο με τη "μαμίσια" ROM απλά δε μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί σέρνεται με φουλ διαφημίσεις) και απλά πετάει, χωρίς το παραμικρό bug. Απορώ πάντως πως κερδίζουν από αυτή την ιστορία.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Είμαι εδώ και 2 χρόνια με lineageos και σε λίγο θα βάλω και την τελευταία τους με android 10 πάνω σε ένα Note 3 του 2013!!!!! Και το κινητό πετάει κανονικά.
    Δεν το συζητάμε ότι η δουλειά τους είναι τρομερή σε παλιές συσκευές.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχαν κλαπεί τα κλειδιά, σήμερα θα είχε βουήξει η κοινότητα από bogus updates. Ίσως τα φυλάνε σε ξεχωριστό infrastructure.
    Ναι προφανώς δεν έχουν κλέψει τα κλειδιά, για τον κώδικα έγραψα. Δεν ξέρω πως τα προστάτευσαν αλλά πάλι καλά.

    Απο οτι βλέπω το vulnerability δεν έχει κλείσει ακόμα.
    https://docs.saltstack.com/en/latest...es/3000.2.html

  9. #9
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Του γείτονα...
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι εδώ και 2 χρόνια με lineageos και σε λίγο θα βάλω και την τελευταία τους με android 10 πάνω σε ένα Note 3 του 2013!!!!! Και το κινητό πετάει κανονικά.
    Δεν το συζητάμε ότι η δουλειά τους είναι τρομερή σε παλιές συσκευές.
    Μία από τα ίδια σε LG G2 που το τελευταίο update από την LG ήταν η version 4 του android, τώρα τρέχω την 8 (LineageOS) και το τηλέφωνο τρέχει λες και είναι ναυαρχίδα του 2020.
    it's better to be a Pirate than to join the navy. -Steve Jobs
    Hackintosh the pirate way!

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία από τα ίδια σε LG G2 που το τελευταίο update από την LG ήταν η version 4 του android, τώρα τρέχω την 8 (LineageOS) και το τηλέφωνο τρέχει λες και είναι ναυαρχίδα του 2020.
    Το μόνο που μου λείπει ειλικρινά είναι η καλύτερη φωτογραφική που έχουν τα καινούργια και το ότι είναι τα ποιο πολλά αδιάβροχα και καλά να βγάζω φωτό τον μικρό στη θάλασσα ... αλλά κούκου δεν, αν δεν σκάσει δεν το αλλάζω το κινητό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία από τα ίδια σε LG G2 που το τελευταίο update από την LG ήταν η version 4 του android, τώρα τρέχω την 8 (LineageOS) και το τηλέφωνο τρέχει λες και είναι ναυαρχίδα του 2020.
    Τηλέφωνο σχεδόν 7 ετών να συγκρίνεται με ναυαρχίδες του 2020; Overstatement της χρονιάς.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τηλέφωνο σχεδόν 7 ετών να συγκρίνεται με ναυαρχίδες του 2020; Overstatement της χρονιάς.
    Χάθηκες λίγο στη πιπίλα που ταΐζει η καταναλωτικότητα. Θα μιλήσω για το δικό μου το Note 3.

    Πες μου τι μου λείπει εκτός από να είναι αδιάβροχο και λίγο καλύτερη κάμερα και πείσε με και πάω αύριο και τα χώνω. Μιλάω για σοβαρά πράγματα και όχι πχ τα καινούργια έχουν 8GB ram...
    Α και δεν παίζω παιχνίδια ... δεν υπάρχει χρόνος απλά.

    1. 5.7" οθόνη Oled. Νομίζω είναι μεγάλη δεν είναι?
    2. 32mb χώρος εσωτερικός. Είμαι με 300+ εφαρμογές και έχω και πολύ χώρο κενό + ότι έχω και μια 256mb SD Card Πάνω.
    3. 3GB Ram. Με τη Linage που είμαι και rooted με Magisk έχω 1200mb+ ελεύθερα πάντα σχεδόν
    4. 4200mha Μπαταρία. Βγάζω 1+ ημέρα. Έχω 3 τέτοιες.
    5. 3.5mm Jack ήχου. Δεν το συζητάω για την παπαριά να ξηλώσουν τη φύσα από τα νέα κινητά... θεική λαλακία. ΠΧ με το Hyundai της γυναίκας μου που πάμε διακοπές το καλοκαίρι, δεν έχει Bluetooth.. θα έπρεπε να παίρνω Bluetooth receivers κλπ για να το συνδέσω με το αμάξι.
    6. Infrared ( το οποίο το χρησιμοποιώ γιατί κάνω calibration σε τηλεοράσεις και με βοηθάει απίστευτα να μπαίνω σε service mode Κλπ αντί να κουβαλάω μαζί μου remote.
    7. Wireless Charning . Από το 2013 έχω βάλει το QI μόνος μου και συνεχίζει ακάθεκτο οπότε η φύσα η μαμά του κινητού είναι σε τέλεια κατάσταση.
    8. ΚΟΥΜΠΙΑ κάτω !!!!!!!!!! ναι ... μου τι δίνουν τα νέα κινητά που εξαφάνισαν τα κουμπιά back, home και menu στα samsung.
    9. To κινητό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σαν τηλεκοντρόλ. Είναι στα 16:9 και όχι στα 20:9 η 21:9 που είναι όλα τα καινούργια και νομίζεις πως κοιτάς/βαστάς τηλεκοντρόλ.
    10. S-pen. Μου δουλεύει κανονικά στη Lineage χωρίς να το υποστηρίζει εκείνη. Όντως μου λείπει το Touchwiz αλλά εφόσον βρήκα Note app γενικό για σημειώσεις είμαι ΟΚ... τίποτα άλλο από όσα κάνει το πενάκι δεν χρησιμοποιήσα ποτέ.
    11. 4Κ εγγραφή βιντεο

    Είναι και άλλα πολλά αλλά βαριέμαι να γράφω. Το γενικό είναι πως όντως μόλις πιάνω στα χέρια μου πχ ένα Note 10 το νοιώθω ελάχιστα ποιο γρήγορο από μένα και ο λόγος? το bloatware Που έχει μέσα του. Ένα AOSP κινητό rooted με δουλειά πάνω σε permissions, σε adblock κλπ κυριολεκτικά πετάει. Η ανάπτυξη του software μας πηγαίνει σε αναβαθμίσεις hardware αλλά ειλικρινά μέχρι σήμερα δεν έχω νοιώσει πως καθυστερώ κάπου ή έστω αυτό να είναι ο λόγος να χάσω ότι κερδίζω με το υπάρχων. Θα μου πεις μα μπορείς να ρουτάρεις και το 10... σε αυτό δεν έχω απάντηση και ισχύει όντως.. αλλά πολλά τα λεφτά για να κάνεις root άμεσα πλέον.. αν χάσεις την εγγύηση με το καλημέρα γιατί με root τη χάνεις και σου πάθει κάτι το ρημάδι των 1000€ τι κάνεις μετά? θα περιμένω 2 χρόνια για να το ρουτάρω? γιατί θεωρώ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να μην μπορώ να κάνω
    1. Full backup τη συσκευή μου εύκολα
    2. Να έχω adblock
    3. Να έχω control στο τι μπορεί να κάνει η κάθε εφαρμογή από permissions
    κλπ

    Οκ με ποιάνει η καταναλωτική μανία και εμένα κάθε χρόνο... και λέω.. οκ φέτος θα πάρω το Note 7 μετά Note 8 μετά το 9 μετά το 10.. τώρα περιμένω να δω το 11... αλλά τελικά όσο ξηλώνουν πάγια πράγματα από τα κινητά, τόσο μου τι δίνουν.

    Ίσως αν αρχίσω να αντιμετωπίζω πρόβλημα από εφαρμογές να μην τρέχουν να αναγκαστώ να το αλλάξω αλλά ακόμα είμαι ΟΚ και όσο ζει και λειτουργεί δεν το συζητάω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #13
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Το γενικό πρόβλημα με τα "παλιά" κινητά - tablets είναι ότι τρέχουν κατά κανόνα και παλιαιότερες εκδόσεις Android. Αυτό επηρεάζει μερικές εφαρμογές που δεν λειτουργούν καν, αλλά και την ασφάλεια.
    Βέβαια το κενό αυτό το γεμίζει το LineageOS αλλά και πάλι μέχρι ένα σημείο.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπάρχει χάος επιδόσεων μεταξύ ARM Cortex A15 και ARM A76, που δεν μπορεί να καλύψει καμία custom ROM.

    Είναι σαν να συγκρίνουμε Q9550 με Ryzen 3600.

    Γενικά τα κινητά τώρα είναι σαν τα PC των 90s, ταχεία εξέλιξη και απαξίωση των παλαιότερων συσκευών.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει χάος επιδόσεων μεταξύ ARM Cortex A15 και ARM A76, που δεν μπορεί να καλύψει καμία custom ROM.

    Είναι σαν να συγκρίνουμε Q9550 με Ryzen 3600.

    Γενικά τα κινητά τώρα είναι σαν τα PC των 90s, ταχεία εξέλιξη και απαξίωση των παλαιότερων συσκευών.
    Σίγουρα αν παίζεις παιχνιδάκια ισχύει, για μένα που ΔΕΝ παίζω παιχνιδάκια γιατί μου φαίνεται αστείο να παλεύω να παίξω σε 5-6" τότε με επηρεάζει ελάχιστα.

    Εγώ προσωπικά περιμένω μια μεγάλη επανάσταση στην κινητή... τα folding είναι παπάτζα... τουλάχιστον τα τωρινά άσε και την τιμή τους, σε 3+ γενιές θα είναι οκ. Πέθανε και ο Άγιος Jobs οπότε η ελπίδα χάνεται. Περιμένω Passive 3D χωρίς γυαλιά .. περιμένω πολλά και το μόνο που βλέπω είναι αναβάθμιση στα κινητά με καλύτερη φωτογραφική για τα Instagram κλπ και 5G (και όλοι είναι με πακετάκια 1-2giga) και τίποτα το σοβαρό από θέμα hardware, μιλάω για νέες δυνατότητες.

    Όσο για την Lineage δεν την αγιοποιώ ... ας είναι καλά 1-2 παλικαράκια στο XDA που συνεχίζουν και κάνουν compile ότι βγάζει η Lineage ακόμα. Αν σταματήσει αυτό ε τότε έχω θέμα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας