Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Καλησπέρα, πριν από καμιά ώρα άρχισε η σύνδεσή μου να μου κάνει παιχνίδια. Έχω μια 24άρα Cosmote όπου έχω συνδεδεμένο ένα netgear dgn2200 v4 όπου έχω φορτώσει το amod και εδώ και χρόνια είχα πειραγμένο το SNR σε σημείο που το είχα στο 1.0db και η σύνδεσή μου δούλευε απροβλημάτιστα.
    Τώρα παρατηρώ πως συνδέεται και μετά από λιγότερο από μισό λεπτό χάνει την σύνδεση και πάει πάλι απ'την αρχή. Τα CRC ανεβαίνουν στο Θεό, πάνω από 1000 μέσα σε αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα. Τόσο καιρό όμως δεν είχα πρόβλημα.. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι; για να ζητήσω κανέναν έλεγχο στη γραμμή μου; Την τελευταία φορά που είχα ένα θέμα, ο τεχνικός στην καμπίνα (η οποία είναι παλιά) όταν του είπα τι συμβαίνει, κάτι άλλαξε τα καλώδια μου και τα πέρασε στην κεντρική γραμμή (δεν ξέρω πως να το εξηγήσω) διότι εκεί που ήταν πριν είχε μπουκώσει η γραμμή μου και συγχρόνιζα χαμηλά.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, πριν από καμιά ώρα άρχισε η σύνδεσή μου να μου κάνει παιχνίδια. Έχω μια 24άρα Cosmote όπου έχω συνδεδεμένο ένα netgear dgn2200 v4 όπου έχω φορτώσει το amod και εδώ και χρόνια είχα πειραγμένο το SNR σε σημείο που το είχα στο 1.0db και η σύνδεσή μου δούλευε απροβλημάτιστα.
    Τώρα παρατηρώ πως συνδέεται και μετά από λιγότερο από μισό λεπτό χάνει την σύνδεση και πάει πάλι απ'την αρχή. Τα CRC ανεβαίνουν στο Θεό, πάνω από 1000 μέσα σε αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα. Τόσο καιρό όμως δεν είχα πρόβλημα.. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι; για να ζητήσω κανέναν έλεγχο στη γραμμή μου; Την τελευταία φορά που είχα ένα θέμα, ο τεχνικός στην καμπίνα (η οποία είναι παλιά) όταν του είπα τι συμβαίνει, κάτι άλλαξε τα καλώδια μου και τα πέρασε στην κεντρική γραμμή (δεν ξέρω πως να το εξηγήσω) διότι εκεί που ήταν πριν είχε μπουκώσει η γραμμή μου και συγχρόνιζα χαμηλά.
    Τα crc υποδηλώνουν θόρυβο στην γραμμή.
    Αν θέλεις, για να είσαι σίγουρος, κάνε έναν έλεγχο πρώτα της εσωτερικής σου εγκατάστασης (υπάρχει οδηγός στο φόρουμ)
    και αν δεν βρεις κάτι... δήλωσε βλάβη.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Το δήλωσα χθες στη 1+ το βραδυ και μάνι μάνι στις 8 το πρωι μου ηρθε μηνυμα πως η βλαβη αποκαταστάθηκε (not). Την ξανα εδωσα σημερα, αλλα αυτο με τον ΟΤΕ και τους υπαλλήλους που στην λενε «εχετε ιντερνετ αυτη τη στιγμη οποτε δεν υπαρχει προβλημα, αλλα ας δουμε λιγο αν φαινονται αποσυνδέσεις..» και γενικα που δεν μπορεις να μιλησεις με τεχνικούς, ειναι πολυ κουραστικό. Δεν ξερω αν μετα απο τη δευτερη δήλωση βλάβης εκαναν τιποτα, γιατι ακομα ειναι ανοιχτή σαν βλαβη, αλλα το συστημα μου γυρισε τη γραμμη αυτόματα σε interleaved. Στο τελος θα αναγκαστώ οπως και παλια να στήνω καραούλι στον δρομο μηπως βρω κανεναν υπάλληλο του οτε παρκαρισμένο τριγυρω ή στο καφαο μου για να του ζητησω να δει τη γραμμη..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  70248CEE-302C-4F0F-8B20-73928E3267F7.jpg 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  121,6 KB 
ID: 214846

  4. #4
    Εγγραφή
    13-12-2003
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δήλωσα χθες στη 1+ το βραδυ και μάνι μάνι στις 8 το πρωι μου ηρθε μηνυμα πως η βλαβη αποκαταστάθηκε (not). Την ξανα εδωσα σημερα, αλλα αυτο με τον ΟΤΕ και τους υπαλλήλους που στην λενε «εχετε ιντερνετ αυτη τη στιγμη οποτε δεν υπαρχει προβλημα, αλλα ας δουμε λιγο αν φαινονται αποσυνδέσεις..» και γενικα που δεν μπορεις να μιλησεις με τεχνικούς, ειναι πολυ κουραστικό. Δεν ξερω αν μετα απο τη δευτερη δήλωση βλάβης εκαναν τιποτα, γιατι ακομα ειναι ανοιχτή σαν βλαβη, αλλα το συστημα μου γυρισε τη γραμμη αυτόματα σε interleaved. Στο τελος θα αναγκαστώ οπως και παλια να στήνω καραούλι στον δρομο μηπως βρω κανεναν υπάλληλο του οτε παρκαρισμένο τριγυρω ή στο καφαο μου για να του ζητησω να δει τη γραμμη..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  70248CEE-302C-4F0F-8B20-73928E3267F7.jpg 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  121,6 KB 
ID: 214846
    Αντιμετωπίζω κι εγώ ένα αντίστοιχο πρόβλημα τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Έχω ήδη δηλώσει βλάβη 2 φορές, με το πρόβλημα να διορθώνεται προσωρινά. Χάνεται η σύνδεση, καταφέρνει να συγχρονίσει μετά από 2-3 λεπτά, κρατάει η σύνδεση άλλο τόσο, και το πρόβλημα επαναλαμβάνεται. Συνήθως ξεκινά η ιστορία το βράδυ και ως δια μαγείας "φτιάχνει" γύρω στις 6 το πρωί. Κατάφερες να βγάλεις άκρη;
    Nantito

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ουσιαστική λυση οχι δεν βρηκα. Η γραμμη μου συγχρονισε πιο χαμηλά και παιζει κανονικα αυτη τη στιγμη.
    Απλα με το ολο σκηνικο εχω χασει 2 mbps, οπου φυσικα δε μπορουν να κανουν κατι για αυτο

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας