Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Καλησπερα σας αντιμετωπιζω ενα προβλημα εδω και περιπου 2 μηνες με αποσυνδεσεις των ασυρματων συσκευων απο το ιντερνετ. Εχω παροχο τον οτε και 50αρα συνδεση. Σαν μοντεμ/ρουτερ εχω του παροχου speedport plus και αυτο μετα απο αντικατασταση προηγουμενου μοντελου λογο του προβληματος που ομως παραμενει. Αγορασα και ενα tenda ac10u πριν 2 μερες μηπως ελυνα το προβλημα λογο του χαμηλου σηματος που ειχα με το speedport plus και το εκανα AP αλλα οχι. Κατα τη διαρκεια της μερας εμφανιζεται στιγμιαια ενα θαυμαστικο διπλα απο το wifi και ξαναμπαινει αυτοματα μετα απο 10 δευτερολεπτα. Εχω κανει τα παρακατω και σας τα παραθετω μηπως μπορεσει κανεις να μου δωσει καποια λυση :

    1)Αρχικα επικοινωνησα με τον οτε και μου ελεγαν να αλλαξω ssid και κωδικους στις μπαντες 2.4 και 5.0 το εκανα. Μετα απο επικοινωνια παλι μου ελεγαν να βαλω τα ιδια μετα να αλλαξω καναλια πραγματα δηλαδη που ειχα ηδη κανει και ξερει και η κουτση μαρια πλεον

    2)Εκανα μετρηση των γραμμων του κτηριου και ειναι ενταξει οπως επισης και τα στοιχεια που δινει το ρουτερ ειναι πολυ καλα για την ιστορια σας τα παραθετω και αυτα crc 0 / fec 0 / snr 30.8/42.9 / attenuation 4/9 και χρονισμος 49999 και 4998 . Ενσυρματα δουλευει απροβληματιστα.

    Ρουτερ για παρεμβολες κοντα δεν υπαρχουν παρα μονο 3 με πολυ χαμηλο σημα ουτε κοντα στο ρουτερ μου αλλες συσκευες . Ενα περιεργο ακομα ειναι οτι οι αποσυνδεσεις στις συσκευευες ειναι ραντομ δηλαδη μπορει να βγουν τωρα οι Α+Β μετα η Γ+Δ και μετα μονη της η Α πχ.

    Αφου λοιπον εχω καταληξει οτι ο παροχος δεν φταιει αλλαξα σαν τελευταια λυση ξανα το speedport plus με ενα αλλο το εβαλα να παιξει και μονο του και με το tenda αλλα παλι τα ιδια.

    Για να κλεισω ως εδω ξερουμε οτι δεν ειναι θεμα παροχου γιατι ενσυρματα δεν εχω θεμα δεν ειναι θεμα ρουτερ τα αλλαξα ποσες φορες, δεν γινετε να φταινε ολες οι συσκευες αν ηταν μια θα ελεγα πως φταιει εκεινη δεν φταινε οι γραμμες του σπιτιου και δεν εχω παρεμβολες. Το φαινομενο παρατηρειτα κυριως οταν δουλευουν πανω απο 4-5 συσκευες σε απλα task . Υπαρχουν μηπως πιθανες ρυθμισεις που μπορω να κανω στο ρουτερ; αν ναι θα ηθελα αναλυτικες οδηγιες γιατι δεν ασχολουμαι επαγγελματικα ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.(τα μοντεμ εχουν τα τελευταια firmware)

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Oι συσκευές σε ποιο συνδέονται τώρα;; στο Speedport, στο Tenda ή και στα δύο;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Τωρα στο tenda ..

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε δύο διαφορετικές συσκευές το ίδιο πρόβλημα;; να ήταν σε μία να έλεγα ότι κάτι γίνεται με το lease time και δεν ανανεώνεται ο χρόνος, αλλά και στις δύο;;

    - - - Updated - - -

    Είπες ότι έχεις κάνει το TENDA να λειτουργεί σαν AP, τι ρυθμίσεις έχεις κάνει;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Δεν χρειαστηκε καποια ρυθμιση απλα το εβαλα πανω με ethernet και μεσα απο το interface υου τεντα απλα πατας AP mode στη συνεχεια απενεργοποιησα το wifi του speedport

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φυσικά και χρειάζονται ρυθμίσεις, είναι στο Link, αφού τις κάνεις σωστά κοίταξε το lease time στον DHCP Server του Speedport και βάλε μια άλλη τιμή(π.χ. διπλάσια).

    https://www.adslgr.com/forum/threads...15#post5871015
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δημήτρη δεν χρειάζονται αυτές οι ρυθμίσεις στο Tenda.
    Έχει επιλογή είτε να δουλέψει ως Router είτε ως απλό κανονικό ΑΡ. Στην δεύτερη περίπτωση, παίρνει αυτόματα ΙΡ από τον κύριο router (ή του ορίζουμε σταθερή) και μοιράζει ενσύρματα και ασύρματα την σύνδεση.

    Εγώ θα έκανα μία δοκιμή με το Tenda ως κανονικό ασύρματο Router, και να μοιράζει από τον δικό του DHCP.
    Αν το πρόβλημα παραμένει, είναι θέμα των ασύρματων συσκευών ή παρεμβολών, διαφορετικά του Speedport.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν το έχω δουλέψει, όταν το βάλεις σαν AP απενεργοποιεί μόνο του και τον DHCP Server;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν θυμάμαι σωστά, ναι τον έχει εξαρχής κλειστό. Παίζει κατευθείαν ως απλό ΑΡ και switch και μάλιστα παίρνει την σύνδεση από οποιαδήποτε θύρα (WAN ή LAN), ενώ σαν Router την παίρνει από την WAN.

  10. #10
    Δεν ξερω αν σε παλιοτερες συσκευες σαν αυτες του παραδειγματος στο λινκ επρεπε να γινει ετσι εμενα παντως απο το interface του τεντα αν πατησεις AP mode σου κλειδωνει ΟΛΟ το interface και οπως λεει ο κατασκευαστης κανει τις ρυθμισεις μονο του. Τωρα σε bridge mode για να μπω πρεπει να βγω απο AP αλλα και παλι δεν θελω γιατι θα χασω την τηλεφωνια του οτε . Αυτο που μπορω να κανω ειναι να τα συνδεσω με PPPoE ετσι ωστε να μην χασω την τηλεφωνια αλλα και το interface του tenda που θα το ηθελα μιας και δινει παρα πολλες δυνατοτητες αλλα δεν εχω τη γνωση να το κανω αν υπαρχει καποιος οδηγος γι αυτο θα το εκτιμουσα παρα πολυ γιατι εψαξα οσο γινοταν αλλα δεν βρηκα κατι ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας !!

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Oι οδηγίες που έχω πιο πάνω είναι γενικές και αφορούν και modem/router.
    Eγώ θα έβαζα οπωσδήποτε σταθερή IP και έξω από το range του Speedport.
    Aφού τα υπόλοιπα λες ότι τα κάνει μόνο του, τότε είσαι εντάξει.
    Ερώτηση:
    Όταν λες ότι κλειδώνει όλο, τι εννοείς;; ούτε IP δεν μπορείς να αλλάξεις;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν σου έγραψα να βάλεις το Speedport σε Bridge mode.
    Θα βάλεις το Tenda ως κανονικό ασύρματο Router, να παίρνει σύνδεση ενσύρματα στη WAN θύρα από το Speedport.
    Θα δημιουργήσει το δικό του LAN και θα συνδέσεις σε αυτό τις ασύρματες συσκευές για την δοκιμή.

  13. #13
    Οχι το bridge mode το εγραψα γιατι ετσι ελεγε στο λινκ του sweet dreams ετσι οπως λες τα συνδεσα αρχικα αλλα δεν επαιζε το tenda καθολου ψαχνωντας λοιπον βρηκα οτι για να παιξει ετσι σαν ρουτερ θελει πααρα πολλες ρυθμισεις για το pppoe για αυτο εγραψα οτι αν υπαρχουν θα τις ηθελα γιατι δεν γνωριζω τοσα πολλα ωστε να μπορω μονος μου και το αρχικο πλανο ηταν να συνδεθουν οπως λες

  14. #14
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δες και για firmware στο tenda.
    Άλλα Ντάλλα....

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IliAsta2020 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι το bridge mode το εγραψα γιατι ετσι ελεγε στο λινκ του sweet dreams ετσι οπως λες τα συνδεσα αρχικα αλλα δεν επαιζε το tenda καθολου ψαχνωντας λοιπον βρηκα οτι για να παιξει ετσι σαν ρουτερ θελει πααρα πολλες ρυθμισεις για το pppoe για αυτο εγραψα οτι αν υπαρχουν θα τις ηθελα γιατι δεν γνωριζω τοσα πολλα ωστε να μπορω μονος μου και το αρχικο πλανο ηταν να συνδεθουν οπως λες
    Πανεύκολο είναι και δεν χρειάζεται ιδιαίτερες ρυθμίσεις, ούτε PPPoE.
    Θα το βάλεις να παίρνει σύνδεση από το Speedport, επιλέγοντας είτε DHCP είτε Static IP και ορίζοντας εσύ μία ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με το Speedport.

    Το εγχειρίδιο της συσκευής στο 2ο κεφάλαιο αναφέρει αναλυτικά πως γίνεται η σύνδεση μέσω ΡΡΡοΕ, αλλά στο κεφάλαιο 5 αναφέρει και τους άλλους 2 τρόπους που γράφω παραπάνω.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας