Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γειά σας,
    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το Oxygen και τις αναλογικές πόρτες και για ένα φαινόμενο που συμβαίνει με τον asterisk που έχω εγκαταστήσει και εξηγώ,

    Ο πελάτης είχε ένα παλιό ISDN τηλεφωνικό κέντρο που ήταν συνδεδεμένο στην ISDN πόρτα του oxygen το οποίο ξηλωσα για να μπει καινούριο (Asterisk).

    Από τον ΟΤΕ επιμένουν ότι στον συγκεκριμένο πελάτη δεν υπάρχει vobb σύνδεση αλλά κλασική isdn όποτε δεν μπορούν να μου δώσουν κωδικούς ims, και αναγκαστικά ο αστερισκ συνδέεται με 2 ht 813 στις αναλογικές πόρτες του oxygen!

    Ο πελάτης έχει ένα κεφαλικό αριθμό και ένα msn (fax).

    Στο oxygen έχω ρυθμίσει στο inbound να χτυπάνε και τα δύο νούμερα - target mode linear (κεφαλικό και msn) και στο outbound μόνο από το κεφαλικό ,και στις δύο πόρτες.

    Στην νούμερο 1 πόρτα του oxygen έχω συνδέσει την fxo του πρώτου ht 813 παράλληλα με το συναγερμό, και στη δεύτερη πόρτα το δεύτερο ht 813 παράλληλα με το fax.

    Η λήψη fax γίνεται από το freepbx και το κλασικό fax είναι ρυθμισμένο για αποστολή μόνο!

    Στις αναλογικές πόρτες του oxygen έχω απενεργοποιήσει την αναμονή κλήσεων, και όλα λειτουργούν κανονικά!

    Και ερχομαι τώρα να ρωτήσω για αυτό που παρατήρησα εγώ από τις δοκιμές μου,

    Δύο φορές που έχω καλέσει και όχι πάντα, ( δεν μπορώ να το αναπαράγω) σε ώρα που το κατάστημα είναι κλειστό , καλώ κανονικά από σταθερό ΟΤΕ, ακουω το ivr δεν πατάω τίποτα, μόνο ακούω, και εκεί που ακούω το ivr μου βγαίνει το μύνημα του ΟΤΕ ,ότι η κλήση μου είναι σε αναμονή κλπ.
    Ξανά παίρνω πάλι και κανονικά ακούω το ivr χωρίς να βγει το μύνημα της αναμονής του ΟΤΕ !

    Στο oxygen η ρύθμιση alarm port είναι ενεργή και στις 2 πόρτες!

    Το έχει συναντήσει κάποιος ξανά αυτό;

    Από πού μπορεί να ενεργοποιήται η αναμονή κλήσεων ενώ είμαι σε κλήση ενεργή;

    Υπάρχει περίπτωση να μου την κάνει ο συναγερμός; ( Δεν γνωρίζω ακριβώς τι κάνει η ρύθμιση alarm port)

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κατι ανοιγοκλεινει την γραμμη και το αντιλαμβανεται ως flash και τη βαζει σε αναμονη. Το alarm port μαλλον εχει να κανει με τη μεταδοση dtmf.
    ι
    Παντως εφοσον εχεις oxygen, μπορεις να δεις αν η τηλεφωνια ειναι vobb η οχι, καθοτι σου επιτρεπει να τα κανεις disable.
    Γενικοτερα, αν ειχες κωδικους, τι θα εκανες με ολα αυτα τα παραλληλα.
    Στη χειροτερη, βαλε ενα patton isdn conventer και βαλε συναγερμους και fax σε fxs πισω απο τον asterisk οπως θα εκανες και αν ειχες κωδικους.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Βάλε συναγερμό και fax σαν εσωτερικά στο κέντρο στις FXS των 813. Ένα από τα δύο (μάλλον το fax) απαντάει την γραμμή άρα παράγει το flash που λέει ο netblues.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την απάντηση ,

    Καλή η υπόθεση για το flash , θα το κοιτάξω με το ht 813, όσον αφορά για το vobb, και να το επιβεβαιώσω , από τον OTE επιμένουν ,και δεν δίνουν κωδικούς τους είπα ότι βλέπω account να είναι register και λοιπά, και αυτοί λένε τα δικά τους , ότι στο σύστημα τους φαίνεται ως απλή isdn κλπ.!

    - - - Updated - - -

    Το φαξ δεν απαντάει στις κλείσεις, το ρύθμισα να μην απαντάει, και το έλεγξα.
    Αλλά και να ήταν, είναι στη 2η πόρτα του oxygen !
    To Oxygen είναι ρυθμισμένο να χτυπάει πρώτα η 1 και αν είναι απασχολημένη, να στέλνει τη δεύτερη εισερχόμενη στη 2η πόρτα!

    Ευχαριστώ!

    - - - Updated - - -

    Και οι fxs είναι "πιασμένες" από δύο ασύρματα εσωτερικά!

    Ευχαριστω

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Τότε ο συναγερμός.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ασχετο/ σχετικο
    Δλδ δεν σας ενοχλει το echo?
    Ειναι voip απο τον οτε, γινεται pstn και ξαναγινεται voip και μετα ξαναγινεται αναλογικο και μετα dect και δεν ακουγεται σαν την θεια απο την Αυστραλια?

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο/ σχετικο
    Δλδ δεν σας ενοχλει το echo?
    Ειναι voip απο τον οτε, γινεται pstn και ξαναγινεται voip και μετα ξαναγινεται αναλογικο και μετα dect και δεν ακουγεται σαν την θεια απο την Αυστραλια?
    Xaxaxaxaxaxaxaxa τέλειο! Αν πέσει με sip κατευθείαν θα ακούγεται σαν dolby σε σινέμα.
    Δεν είχε ο ΟΤΕ μία διαδικασία με fax για να πάρεις τους κωδικούς, είναι προφανές ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται αφού λες ότι σου έχουν παραδώσει oxygen είναι voip, γιατί να κάνεις όλες τις μετατροπές που αναφέρει ο netblues.
    Εκτός κι αν σαν vobb εννοούν όταν παραδίδουν την γραμμή με speedport οπότε έχουν κάποια διαδικασία για να πάρεις τους κωδικούς, ενώ όταν παραδίδουν με oxygen εννοούν ότι παραδίδουν isdn γραμμή για την οποία δεν έχουν καμία διαδικασία.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κάνει σχετικά καλή δουλειά στην αντιμετώπιση του echo το grandstream δεν παρατηρούνται προβλήματα , τουλάχιστον σε εθνικές κλήσεις από σταθερά/ κινητά!

    Έχω παρατηρήσει ότι πετυχαίνω καλύτερη προσαρμογή με την πόρτα των speedport και τώρα με το Oxygen ,στην fxo του ht 813 με impedance COMPLEX1 ,και στην fxs SLIC setting country GERMANY αλλά μπορεί και να μην έχει σχέση τελικά!

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Oxygen έχω κι εγώ αλλά έχει παροπλισθεί στο πατάρι, αφού έχω πάρει κανονικά τον κωδικό της τηλεφωνίας.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας