Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 132
  1. #91
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.112
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, αυτο που εχεις ειναι παγια συνδεση ή σαν καρτοκινητη?
    Γενικα επικρατει ο κανονας οτι την public ip την δινουν σε πακετα που ειναι παγιες συνδεσεις ΜΟΝΟ ιντερνετ. Οχι καρτοκινητες και οχι σε κινητα ακομα και αν ειναι παγια συνδεση δλδ να μην εχουν και ομιλια.
    Εμενα τουλαχιστον ετσι μου ειπαν απο cosmote και σε μαγαζι και στο τηλ και μου ειπαν οτι αυτο ισχυει για ολους τους παροχους γιατι ειπα να παω αλλου.
    Τελικα ειχα κανει cosmote mobile internet με παγια συνδεση 25GB τοτε και παλι ημουν πισω απο NAT.
    Οταν πηρα τηλ το ενεργοποιησαν στο APN VPN-INTERNET οπως το λεει η Cosmote και απο τοτε για οσα χρονια ειχα ηταν παντα public-dynamic ip και μονο.

  2. #92
    Εγγραφή
    13-04-2021
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Είναι μόνο data / internet σύνδεση, κανονική σύνδεση όχι καρτοκινητό ...

  3. #93
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.955
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikekgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί φίλοι χαίρετε.
    Είμαι κάτοχος σύνδεσης Vodafone Giga WiFi on the spot και χρειάζεται να έχω public IP. Επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Vodafone όπου μετά από μεγάλη ταλαιπωρία και αλλαγή πολλών εκπροσώπων η τελική απάντηση που μου δόθηκε είναι ότι: "για αμφίδρομη επικοινωνία (τους ζήτησα public IP για λειτουργία σε server μου) χρειάζομαι την ειδική υπηρεσία τους internet of things και ακόμα ότι στην σύνδεσή μου δεν είναι δυνατόν να έχω Public IP". Επειδή θέλω να είμαι σίγουρος, ξέρετε αν όντως είναι έτσι ή δεν ήξερε / κατάλαβε ο εκπρόσωπος της Vodafone? Σας παρακαλώ, οποίος ξέρει ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.
    Διφορούμενο, και αυτό-αναιρούμενο.
    Πιθανότερο να μην ήξερε τι έλεγε.
    Για "αμφίδρομη επικοινωνία" (με την έννοια ότι μπορεί να γίνει established ένα νέο connection/session από "έξω"),
    πρέπει να μην μεσολαβεί CG-NAT, άρα θα πρέπει αναγκαστικά να έχει public ip.
    Αν όντως αποκλείουν την public ip, μπορεί να εννοούν ότι με την υπηρεσία "ΙοΤ" το firewall τους είναι ρυθμισμένο να περνάει κίνηση/πόρτες/πρωτόκολλα που αλλιώς θα έκοβε?
    (δεν ξέρω, τα νύχια μου μυρίζω...).
    Βασικά αυτοί θα πρέπει να σου απαντήσουν σχετικά.
    Πάντως η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι ότι pulic ip μόνο σε συμβόλαια data δίνουν και αυτό αναλόγως προγράμματος (και μετά απο σχετικό αίτημα).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #94
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.112
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikekgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Είναι μόνο data / internet σύνδεση, κανονική σύνδεση όχι καρτοκινητό ...
    μαλλον επεσες σε ασχετο θα ελεγα να ξαναπροσπαθησεις δυστυχως υπαρχουν υπαλληλοι πολυ ασχετοι.
    Αλλιως αλλαζεις παροχο αφου πρωτα συννενοηθεις με αλλον για να δινουν public.
    Να τονισω οτι εγω ζητησα να μπορουν να παιζουν καμερες (καταγραφικο CCTV DVR).

  5. #95
    Εγγραφή
    13-04-2021
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ πολύ. Θα ξαναπροσπαθήσω και αν υπάρξουν εξελίξεις, θα ενημερώσω κι εδώ για να χρησιμοποιηθεί και από άλλους.

  6. #96
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.265
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikekgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί φίλοι χαίρετε.
    Είμαι κάτοχος σύνδεσης Vodafone Giga WiFi on the spot και χρειάζεται να έχω public IP. Επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Vodafone όπου μετά από μεγάλη ταλαιπωρία και αλλαγή πολλών εκπροσώπων η τελική απάντηση που μου δόθηκε είναι ότι: "για αμφίδρομη επικοινωνία (τους ζήτησα public IP για λειτουργία σε server μου) χρειάζομαι την ειδική υπηρεσία τους internet of things και ακόμα ότι στην σύνδεσή μου δεν είναι δυνατόν να έχω Public IP". Επειδή θέλω να είμαι σίγουρος, ξέρετε αν όντως είναι έτσι ή δεν ήξερε / κατάλαβε ο εκπρόσωπος της Vodafone? Σας παρακαλώ, οποίος ξέρει ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.
    Ακομα δεν εχω κανει τη κολοκλειδωμενη sim τους να δουλεψει σε unlocked μηχανημα . Βασικα οποιος γνωριζει της συγκεκριμενες ρυθμισεις ΑPN θα βοηθουσε να τις δουμε εδω

  7. #97
    Εγγραφή
    13-04-2021
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα δεν εχω κανει τη κολοκλειδωμενη sim τους να δουλεψει σε unlocked μηχανημα . Βασικα οποιος γνωριζει της συγκεκριμενες ρυθμισεις ΑPN θα βοηθουσε να τις δουμε εδω
    Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με την SIM. Της κατάργησα το pin 1 request και το APN είναι απλά internet
    Τόσο απλά.

  8. #98
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.265
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Xμ λεει συμβολαιο αλλα το παραστατικο γραφει ΚΑΡΤΑ SIM /PLUGIN/CREDIT/3G/48K R219H HOTSPOT Aλλα εχω μεσα τωρα τη voda nights unlimited

  9. #99
    Εγγραφή
    11-10-2007
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5493
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikekgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί φίλοι χαίρετε.
    Είμαι κάτοχος σύνδεσης Vodafone Giga WiFi on the spot και χρειάζεται να έχω public IP. Επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Vodafone όπου μετά από μεγάλη ταλαιπωρία και αλλαγή πολλών εκπροσώπων η τελική απάντηση που μου δόθηκε είναι ότι: "για αμφίδρομη επικοινωνία (τους ζήτησα public IP για λειτουργία σε server μου) χρειάζομαι την ειδική υπηρεσία τους internet of things και ακόμα ότι στην σύνδεσή μου δεν είναι δυνατόν να έχω Public IP". Επειδή θέλω να είμαι σίγουρος, ξέρετε αν όντως είναι έτσι ή δεν ήξερε / κατάλαβε ο εκπρόσωπος της Vodafone? Σας παρακαλώ, οποίος ξέρει ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.
    Έχω ακριβώς την ίδια σύνδεση από πέρυσι το καλοκαίρι. Όπως γράφω εδώ, χρειάζεται να κάνεις μια αίτηση σε κατάστημα για να σου δώσουν public IP. Οι υπάλληλοι του καταστήματος που την υπέβαλαν τότε, μου είχαν πει ότι δεν προβλέπεται public IP σε αυτή την υπηρεσία, τελικά όμως εγκρίθηκε το αίτημα και από τότε δουλεύει κανονικά.

  10. #100
    Εγγραφή
    13-04-2021
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακριβώς την ίδια σύνδεση από πέρυσι το καλοκαίρι. Όπως γράφω εδώ, χρειάζεται να κάνεις μια αίτηση σε κατάστημα για να σου δώσουν public IP. Οι υπάλληλοι του καταστήματος που την υπέβαλαν τότε, μου είχαν πει ότι δεν προβλέπεται public IP σε αυτή την υπηρεσία, τελικά όμως εγκρίθηκε το αίτημα και από τότε δουλεύει κανονικά.
    Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω και με αυτόν τον τρόπο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακριβώς την ίδια σύνδεση από πέρυσι το καλοκαίρι. Όπως γράφω εδώ, χρειάζεται να κάνεις μια αίτηση σε κατάστημα για να σου δώσουν public IP. Οι υπάλληλοι του καταστήματος που την υπέβαλαν τότε, μου είχαν πει ότι δεν προβλέπεται public IP σε αυτή την υπηρεσία, τελικά όμως εγκρίθηκε το αίτημα και από τότε δουλεύει κανονικά.
    Νομίζω ότι κάτι θα καταφέρω. Μια διευκρίνιση, όταν είσαι στο APN internet.open μπορείς να ενεργοποιήσεις πακέτο από τα διαθέσιμα μέσα από την σελίδα
    http://vodafone.gr/myvmb
    ή χρειάζεται να πας πρώτα στο APN internet για να μπορέσεις?
    Ευχαριστώ.

  11. #101
    Εγγραφή
    11-10-2007
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5493
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς χρειάζεται να πας πρώτα στο APN internet για να αγοράσεις πακέτο.

  12. #102
    Εγγραφή
    12-04-2018
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    vdsl-50
    Καλησπέρα σας, οι 10αρες ip που αναφέρθηκαν πιο πάνω στο post προκύπτουν απο το cgn network ip pool που ουσιαστικά ειναι nat. ορισμένες φορές μπορεί να μην εισαι σε νατ και πάλι να μην παιζουν port forwarding κλπ. Σε ευτές τις περιπτώσεις υπάρχει προφιλ gia dual stack ipv6overipv4.
    Είναι πολύ πιθανόν αναφέροντας το cgn στα τηλεφωνικά κέντρα να βγάλετε ακρη, δεν χρειάζεται να έχειτε στατικ εφόσον μπορείτε να εχετε εναν dynamic dns

  13. #103
    Εγγραφή
    14-10-2021
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Καλημερα σας και καλο μηνα,

    θα ηθελα να ρωτησω εαν στην Vodafone μπορω να ζητησω για την καρτα sim που εχω σε συμβολαιο με απειοριστα data μπορουν να μου δωσουν public ip.

    ΜΦΧ,
    Κωνσταντινος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekonkra : 01-12-21 στις 13:21.

  14. #104
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Μπορείς, μια αίτηση συμπληρώνεις σε κατάστημα

  15. #105
    Εγγραφή
    14-10-2021
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Καλησπερα και παλι,

    μπορεις να μου πεις (georgemv) τον τροπο διοτι και στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση πελατων αλλα και στο καταστημα με ενημερωσαν οτι δεν γινεται στις "sharing" καρτες που αφορουν το προγραμμα (συμβόλαιο για τα απεριόριστα της vodafone στα 26.90 αντί 29.90 black Friday offer οπου θα μου δωθεί δώρο ένα mifi και μια extra sim μόνο για data).
    Μπορει να γινει αποκλειστικα μονο στις IoT καρτες/συμβολαια.

    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Κωνσταντινος

Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας