Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789
Εμφάνιση 121-132 από 132
  1. #121
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    αν το υποστηρίζει ο provider αλλά και η συσκευή δοκιμάσατε να βάλτε tls αντί των άλλων?

  2. #122
    Εγγραφή
    17-02-2022
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό στη περίπτωση σου παίζει μάλλον επειδή η συγκεκριμένη κάμερα είναι cloud, αν δεν ήταν και έπρεπε να ανοίξεις πόρτες για να δεις τη κάμερα, τότε ίσως θα είχες θέμα δίχως public ip..

    - - - Updated - - -

    Αλήθεια και κάτι άλλο.. Τώρα που θυμήθηκα..
    Έχω zoiper και παίζει κανονικά το voip μέσω cgnat.. Μου διαφεύγει κάτι;
    Και εγώ χρησιμοποιώντας την ενσωματωμένη sip εφαρμογή των Android (ή των Xiaomi) από το κινητό μου, δεν είχα κάποιο πρόβλημα και είχα θεωρήσει ότι δεν είμαι πίσω από cg-nat. Επειδή ήθελα όμως να έχω και σταθερό στο σπίτι και όχι μόνο μέσα από το κινητό, πρόσφατα αγόρασα ένα Fritz Box, το οποίο στην ουσία πρόκειται για ένα τηλεφωνικό κέντρο.
    Δεν ξέρω αν το πρόβλημα αυτό ισχύει μόνο για τους χρήστες που χρησιμοποιούν VoIP μέσω Fritz Box, ή και για άλλους χρήστες που χρησιμοποιούν ATA συσκευές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν το υποστηρίζει ο provider αλλά και η συσκευή δοκιμάσατε να βάλτε tls αντί των άλλων?
    Τώρα μόλις έμαθα από εσένα τι σημαίνει tls. Ιδέα δεν είχα.

    Τόσο το modem/router μου https://en.avm.de/service/knowledge-...the-FRITZ-Box/,
    όσο και ο sip πάροχος (omnivoice), βλέπω ότι το υποστηρίζουν.
    Χρειάζεται όμως διαβάζω προσθήκη του certificate. Θα επικοινωνήσω την Τρίτη με τον πάροχο. Χίλια ευχαριστώ!

  3. #123
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Εχω καιρο να παιξω με sip clients.

    Αλλα εδω και καποιους μηνες που εβαλα την εφαρμογη της Modulus και εκανα register το 2ο userid, ολα δουλευουν ρολοι. Με wifi καιμε 4/5G. Με το που χτυπαει η συσκευη σπιτι, σε 1 δευτερολεπτο ακριβως χτυπαει και το κινητο! Και η ποιοτητα αψογη. Παντα με καρτο-data της Cosmote.

  4. #124
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vskf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ χρησιμοποιώντας την ενσωματωμένη sip εφαρμογή των Android (ή των Xiaomi) από το κινητό μου, δεν είχα κάποιο πρόβλημα και είχα θεωρήσει ότι δεν είμαι πίσω από cg-nat. Επειδή ήθελα όμως να έχω και σταθερό στο σπίτι και όχι μόνο μέσα από το κινητό, πρόσφατα αγόρασα ένα Fritz Box, το οποίο στην ουσία πρόκειται για ένα τηλεφωνικό κέντρο.
    Δεν ξέρω αν το πρόβλημα αυτό ισχύει μόνο για τους χρήστες που χρησιμοποιούν VoIP μέσω Fritz Box, ή και για άλλους χρήστες που χρησιμοποιούν ATA συσκευές.

    - - - Updated - - -


    Τώρα μόλις έμαθα από εσένα τι σημαίνει tls. Ιδέα δεν είχα.

    Τόσο το modem/router μου https://en.avm.de/service/knowledge-...the-FRITZ-Box/,
    όσο και ο sip πάροχος (omnivoice), βλέπω ότι το υποστηρίζουν.
    Χρειάζεται όμως διαβάζω προσθήκη του certificate. Θα επικοινωνήσω την Τρίτη με τον πάροχο. Χίλια ευχαριστώ!
    Όταν το κάνεις πες μας πως πήγε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #125
    Εγγραφή
    17-02-2022
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω καιρο να παιξω με sip clients.

    Αλλα εδω και καποιους μηνες που εβαλα την εφαρμογη της Modulus και εκανα register το 2ο userid, ολα δουλευουν ρολοι. Με wifi καιμε 4/5G. Με το που χτυπαει η συσκευη σπιτι, σε 1 δευτερολεπτο ακριβως χτυπαει και το κινητο! Και η ποιοτητα αψογη. Παντα με καρτο-data της Cosmote.
    Και εγώ είχα πολύ καιρό να ασχοληθώ με sip παρόχους κοκ. Απλά επειδή με σταθερή τηλεφωνία, σερνόταν το internet στο σπίτι (ADSL24), κατέληξα στη λύση internet μέσω κινητής τηλεφωνίας και σταθερού μέσω VoIP.

    Η modulus γενικά έχει πολύ καλό service και οι servers τους είναι στην Ελλάδα από όσο ξέρω. Έκανα έναν ping έλεγχο (εντολή μέσω command prompt) σε διάφορους VoIP παρόχους της χώρας μας που προσφέρουν ελληνικούς γεωγραφικούς αριθμούς (modulus, ephone, omnivoice, intertelecom) και είδα ότι η συντριπτική πλειοψηφία έχουν πλέον πολύ μικρό χρόνο καθυστερήσης, άρα μάλλον οι servers τους είναι Ελλάδα, με αποτέλεσμα να είναι πολύ καλή και η ποιότητα φωνής.

    Απλά κατέληξα τελικά στην omnivoice γιατί ήταν η μόνη που κατά κάποιον τρόπο σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής γεωγραφικού νούμερου, χωρίς κάποιο επιπλέον κόστος, ενώ είναι φθηνότερη και στις κλήσεις. Βέβαια για κλήση κινητών μέσω VoIP, έχω βάλει CallingCredit της betamax.

    Υ.Γ. στην καρτό data της Cosmote, είσαι με Ipv4 δημόσια (κάνοντας αίτηση δηλαδή σε κατάστημα), ή είσαι κατευθείαν με την αρχική λύση που προσφέρει αυτή (IPV6);

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν το κάνεις πες μας πως πήγε..
    Ναι εννοείται ότι θα το κάνω. ✌️
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vskf : 05-03-22 στις 22:26.

  6. #126
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vskf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ χρησιμοποιώντας την ενσωματωμένη sip εφαρμογή των Android (ή των Xiaomi) από το κινητό μου, δεν είχα κάποιο πρόβλημα και είχα θεωρήσει ότι δεν είμαι πίσω από cg-nat. Επειδή ήθελα όμως να έχω και σταθερό στο σπίτι και όχι μόνο μέσα από το κινητό, πρόσφατα αγόρασα ένα Fritz Box, το οποίο στην ουσία πρόκειται για ένα τηλεφωνικό κέντρο.
    Δεν ξέρω αν το πρόβλημα αυτό ισχύει μόνο για τους χρήστες που χρησιμοποιούν VoIP μέσω Fritz Box, ή και για άλλους χρήστες που χρησιμοποιούν ATA συσκευές.

    - - - Updated - - -


    Τώρα μόλις έμαθα από εσένα τι σημαίνει tls. Ιδέα δεν είχα.

    Τόσο το modem/router μου https://en.avm.de/service/knowledge-...the-FRITZ-Box/,
    όσο και ο sip πάροχος (omnivoice), βλέπω ότι το υποστηρίζουν.
    Χρειάζεται όμως διαβάζω προσθήκη του certificate. Θα επικοινωνήσω την Τρίτη με τον πάροχο. Χίλια ευχαριστώ!
    δεν νομίζω να χρειαστεί κάτι... τώρα όπως είσαι επέλεξε tls και πόρτα 5061 η ακόμα και κάποια άλλη

  7. #127
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομίζω να χρειαστεί κάτι... τώρα όπως είσαι επέλεξε tls και πόρτα 5061 η ακόμα και κάποια άλλη
    Αν κατάλαβα καλά, με TLS δεν χρειάζεται να έχεις public IP αλλά λειτουργούν οι εισερχόμενες πίσω από CG-NAT?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    - VPN στο δυναμικο ονομα (IPv6)
    Το IPv6 της Cosmote δεν είναι πίσω από carrier firewall?

  8. #128
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά, με TLS δεν χρειάζεται να έχεις public IP αλλά λειτουργούν οι εισερχόμενες πίσω από CG-NAT?
    Θεωρητικά: απαξ και παίζει με tls πλέον δεν είναι stateles (όπως το udp) οπότε αναλόγως των ρυθμίσεων του nat θα παίζει(?) και πίσω από cg-nat,
    ή τέλος πάντων θα αργούν να γίνουν expired τα established connections στο conn. tracking,
    οπότε αν κάνει κατά διαστήματα και ένα refresh το ata/pbx θα παίζει.
    Ατυχώς, δεν το έχω δοκιμάσει, ο μόνος voip provider που χρησιμοποιώ είναι η cosmote και δεν υποστηρίζει tls.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το IPv6 της Cosmote δεν είναι πίσω από carrier firewall?
    Πρέπει να είναι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #129
    Εγγραφή
    17-02-2022
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά, με TLS δεν χρειάζεται να έχεις public IP αλλά λειτουργούν οι εισερχόμενες πίσω από CG-NAT?

    - - - Updated - - -



    Το IPv6 της Cosmote δεν είναι πίσω από carrier firewall?
    Αν και δυστυχώς δεν έχω τεχνικές γνώσεις, από ό,τι κατάλαβα από την τηλεφωνική μου επικοινωνία με τεχνικό της Cosmote, στο δικό της δίκτυο από το 2016 στην χώρα μας στην κινητή τουλάχιστον τηλεφωνία, χρησιμοποιούν Ipv6 το οποίο δεν είναι πίσω από CG nat.

    Όπως αναφέρω και με προηγούμενο μήνυμα μου: (...) "Βέβαια ακόμη και IPv6 να έχουμε, πάλι σε κάποιες περιπτώσεις σύνδεσης μας με servers μπορεί να έχουμε πρόβλημα, όπως για παράδειγμα σε συνδέσεις με αρκετές περιπτώσεις καμερών (όχι σε όλες από όσες μου είπαν), καθώς μεταξύ άλλων οι servers δεν μεταφράζουν σωστά την Ipv6 και νομίζουν ότι είμαστε πίσω από NAT σε IPv4 (αν κατάλαβα καλά). Εξού και όταν έχουμε τέτοια προβλήματα σύνδεσης, προτείνεται η IPv4 με δημόσια IP. Βέβαια στην περίπτωση της cosmote σε κινητή τηλεφωνία, αν χρησιμοποιήσουμε την τελευταία μέθοδο, μπαίνει κόφτης στην ταχύτητα, καθώς οι μέγιστες δυνατές ονομαστικές ταχύτητες είναι 376 download και 64 upload".

    Κάνοντας μια μικρή έρευνα στο internet, κατάλαβα ότι πιθανόν πρόβλημα να έγκειται στο αν ο Server που θέλουμε να συνδεθούμε, χρησιμοποιεί ακόμη IPv4 και κατά την μετάφραση του Ipv6 σε IPv4, νομίζει ότι είμαστε πίσω από NAT. https://nfware.com/blog/why-cgnat

    Όσον αφορά τώρα την δική μου περίπτωση, καθώς πλέον δεν έχω ίντερνετ μέσω σταθερής τηλεφωνίας, παρά μόνον κινητής, ο μόνος τρόπος για να έχω ίντερνετ, είναι είτε μέσω LTE (4g) ή και 5g modem/Router, είτε μέσω απλού modem/router που να έχει υποδοχή usb και η οποία να υποστηρίζει συνδέσεις 4g κοκ. Εξού και αγόρασα ένα modem/router της tp link (mr6400). Όλα όμως τα tp Link modem router, δεν υποστηρίζουν το bridge mode. Έτσι εάν θέλει ένα άτομο να έχει παράλληλα και VoIP τηλεφωνία, θα πρέπει παράλληλα να αγοράσει είτε μία συσκευή ΑΤΑ, είτε ένα επιπλέον modem/Router που να υποστηρίζει VoIP υπηρεσίες. Εξού και εγώ προχώρησα στην αγορά του Fritz Box. Καθώς έχω στην κατοχή μου δύο Fritz Box (7390 και 7490), το πρώτο (7390) δεν υποστηρίζει απευθείας τουλάχιστον την υπηρεσία TLS. Το δεύτερο (7490) την υποστηρίζει, τόσο σε επίπεδο τηλεφωνίας (διαμόρφωση τηλεφωνικής VoIP γραμμής), όσο και μέσω DNS servers. Παρότι χρησιμοποίησα την υπηρεσία TLS κατά την διαμόρφωση της VoIP τηλεφωνικής γραμμής, συνέχισα να έχω πρόβλημα κατά τις εισερχόμενες κλήσεις μου (δεν άνοιξα πόρτα όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, καθώς δεν ξέρω πως γίνεται αυτό). Ίσως όμως να φταίει το γεγονός ότι είμαι πίσω από NAT, καθώς το modem/Router μου για σύνδεση στο internet (tp Link mr6400), δεν υποστηρίζει τη δυνατότητα bridge mode. Να σημειώσω τέλος ότι μέχρι και σήμερα για σύνδεση ίντερνετ μέσω κινητής, έχω Vodafone, η οποία δεν υποστηρίζει Ipv6 στην κινητή, ενώ δημόσια IPv4 δίνει μόνο σε εταιρικούς πελάτες (όχι σε ιδιώτες).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vskf : 07-03-22 στις 15:03.

  10. #130
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    1,5 - 2 χρόνια μετά, συνάντησα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τις εισερχόμενες κλήσεις στο αδερφάκι του 6400 το 6500v με cgnat.... Λύθηκε με public ip σε έξτρα σιμ με το gigamax unlimited της κοτε...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #131
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    public ip σε sim κινητης. Δεν ειναι λυσεις αυτες. Σπανιζουν γενικοτερα. Κατι αλλο φταιει.

  12. #132
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Πάλι καλά που δίνουν... Μακάρι να το έκαναν και οι άλλοι... Η έστω static... Και ας ήταν και με κάποια λογική χρέωση...
    Κάποιοι ανέφεραν ιοτ σιμ... Αλλά δεν ξέρω... Ποια είναι αυτά τα πακέτα; Υπάρχουν οικιακά; Λογικά σε τιμή κ όγκο;
    Όσο για το τι φταίει... Τι άλλο μπορεί να φταίει;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας