Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 132
  1. #1
    Εγγραφή
    18-05-2004
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπερα,

    προσπαθω επι μια βδομαδα να συννενοηθω με την COSMOTE αλλα δυστυχως απο οτι καταλαβα εχουμε να κανουμε με μοσχαρια.. Επικοινωνησα 3 φορες και αφου με συνεδεσαν συνολικα με 13 διαφορετικα ατομα !!!! ,κανενα απο αυτα δεν καταλαβαινε για τι μιλουσα.. και φυσικα ειπαν θα προωθησουν την ερωτηση σε αρμοδιο τμημα για να με παρουν τηλεφωνο και ακομα με παιρνουν.. αποφασισα να ρωτησω εδω μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος..

    Χρειαζομαι καποια καρτα 4G κατα προτιμηση χωρις συμβολαιο (whatsup, cosmotekarta, cosmote mobile internet me karta) την οποια θα χρησιμποιει ενα tablet.. Tο απαραιτητο ειναι να εχει public IP ωστε να μπορω να συνδεομαι με το tablet απομακρυσμενα με συγκεκριμενα πρωτοκολλα...

    Ξερετε αν γινεται αυτο ? Ξερετε καποια υπηρεσια της cosmote η αλλης εταιρειας που να προσφερει κατι τετοιο ??
    Ξερετε καποιο τηλεφωνο που να μπορω να επικοινωνησω με καποιο πραγματικο τμημα τεχνικων καποιας εταιρειας (οχι 13888 που ειναι τελειως ασχετοι) για να με καθοδηγησουν ??

    Οποιαδηποτε πληροφορια η προηγουμενη εμπειρια απο καποιον θα με βοηθουσε μπας και βγαλω ακρη...

    Ευχαριστω πολυ...

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Από πέρυσι που το έψαχνα με την cosmote, θυμάμαι μου είχαν πει:
    α) Όχι σε κάρτοκινητά.
    β) Όχι σε συμβόλαια*.
    Για τα παραπάνω α & β μου είχαν απαντήσει επισήμως (e-mail).
    Με τον αστερίσκο (προφορικώς) ότι ίσως γίνεται(?) σε κάποια επαγγελματικά πακέτα (για να κάνουν vpn),
    δεν βρήκα κανέναν να μου εξηγήσει λεπτομέρειες.
    γ) Υποστηρίζεται στις sim που είναι μόνο για data.
    Πχ, η sim του cosmote backup τελευταία φορά που δοκίμασα δεν ήταν πίσω από nat.
    Άμα βγάλεις άκρη ενημέρωσε μας.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Σε καρτοκινητο δεν δινει κανεις, για wind γνωριζω σιγουρα οτι δινει στα συμβολαια της (οποιοδηποτε εχει data).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pabou13 : 08-05-20 στις 10:30.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    @ lakis1982

    Οπως σωστα ανεφεραν οι συμφορουμιτες ... ολοι οι παροχοι ΔΕΝ δινουν public ΙΡ σε data sim εκτος αν ειναι με συμβολαιο.

    Παρολα αυτα, και μεσω nat να ειναι δεν σε εμποδιζει αυτο στο να συνδεθεις σε οποιο vpn εχεις ή να κανεις οποια αλλη χρηση θελεις.
    Ειναι ακριβως το ιδιο με το να συνδεσεις το tablet σου σε wifi και να κανεις την δουλεια σου.

    Οποτε οι λυσεις σου ειναι 2 .

    1) Ειτε κανεις συμβολαιο data . Απο οτι ειχα κοιταξει μεχρι προσφατα , 30 GB στα 20 €/μηνα simplefi.
    2) μας αναφερεις τι ακριβως θελεις να κανεις για να σε κατευθυνουμε πως θα το στησεις για να δουλευει.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    18-05-2004
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...

    Με πηρε επιτελους καποιος επιτελους απο την cosmote, και αν και παλι δεν καταλαβε τι ειναι η public ip ( ολοι μου λενε, κυριε εννοειτε static ip ?? ) μου ειπε οτι υπαρχουν καποια προγραμματα που υποστηριζουν vpn internet της cosmote... Αυτο ομως δεν θα μου δινει latency ?? Ή μηπως αυτη η υπηρεσια ειναι στην ουσια και αυτη που σου δινει public ip στο δικτυο κινητης (δηλαδη μιλαμε για το ιδιο πραγμα με διαφορετικα λογια) ??

    O σκοπος μου ειναι ο εξης:
    Θελω να εχω την καρτα sim se ena 4g modem/router που θα ειναι καρφωμενο πανω σε raspberry.. To raspberry αυτο ειναι πανω σε drone.. Οταν το drone ειναι στον αερα, θελω να συνδεομαι στο raspberry μεσω ssh για να εχω προσβαση σε διαφορες λειτουργιες που εκτελουνται στο raspberry ( video streaming , telemetry data klp). To latency θελω να ειναι σχετικα χαμηλο π.χ 100ms και οχι 2-3sec..

    Θυμαμαι οτι γινεται να παρει καποιο public ip σε δικτυο κινητης απλα ψαχνω τον τροπο.. Δεν περιμενα οτι θα ειναι τοσο δυσκολο να συννενοηθω με την τεχνικη υποστηριξη της καθε εταιρειας...

    Οποιος εχει να προτεινει κατι θα το εκτιμουσα

    ευχαριστω

  6. #6
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Το Public IP στην Wind ενεργοποιειται μονο σε 3G και το latency/ms ειναι τα ιδια οπως και στην αντιστοιχη συνδεση καρτοκινητης (απλα σε βγαζουν απο το NAT).

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lakis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...

    Με πηρε επιτελους καποιος επιτελους απο την cosmote, και αν και παλι δεν καταλαβε τι ειναι η public ip ( ολοι μου λενε, κυριε εννοειτε static ip ?? ) μου ειπε οτι υπαρχουν καποια προγραμματα που υποστηριζουν vpn internet της cosmote... Αυτο ομως δεν θα μου δινει latency ?? Ή μηπως αυτη η υπηρεσια ειναι στην ουσια και αυτη που σου δινει public ip στο δικτυο κινητης (δηλαδη μιλαμε για το ιδιο πραγμα με διαφορετικα λογια) ??

    O σκοπος μου ειναι ο εξης:
    Θελω να εχω την καρτα sim se ena 4g modem/router που θα ειναι καρφωμενο πανω σε raspberry.. To raspberry αυτο ειναι πανω σε drone.. Οταν το drone ειναι στον αερα, θελω να συνδεομαι στο raspberry μεσω ssh για να εχω προσβαση σε διαφορες λειτουργιες που εκτελουνται στο raspberry ( video streaming , telemetry data klp). To latency θελω να ειναι σχετικα χαμηλο π.χ 100ms και οχι 2-3sec..

    Θυμαμαι οτι γινεται να παρει καποιο public ip σε δικτυο κινητης απλα ψαχνω τον τροπο.. Δεν περιμενα οτι θα ειναι τοσο δυσκολο να συννενοηθω με την τεχνικη υποστηριξη της καθε εταιρειας...

    Οποιος εχει να προτεινει κατι θα το εκτιμουσα

    ευχαριστω
    Εγω θα ξεχνουσα εντελως το θεμα static (γιατι μονο τετοια δινουν, ξεχνα τον ορο public) και θα εστεινα ενα openvpn client το οποιο θα το εστελνα σε εναν δικο μου openvpn server. Με ενα αλλο client, και με το peer2peer enabled, εχεις ολες τις πορτες του raspberry διαθεσιμες.
    Για server θα μπορουσε να ειναι ενα αλλο raspberry@home πισω απο vdsl με ddns. η κανα μικρο vps των 4-5 ευρω καπου στην ευρωπη με roundtrip γυρω στα 60msec.
    Σε πιο extreme καταστασεις, μπορεις να κανεις port forward μεσα στο vpn και να βγαλεις κατι απο το raspberry public, απο την ip του vpn server.
    Ετσι δεν σε νοιαζει ουτε το nat, ουτε το cgn ουτε τι κανουν οι παροχοι...

    Αν δεν σε νοιαζει και το encryption, τοτε το tunnel θα σου βαλει μηδαμινο overhead, ακομα και με raspberries.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-05-2004
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    @netblues θα το ψαξω αν ειναι μηπως μπορω να ακολουθησω αυτην την οδο...
    Σαν VPN server, αντι να στησω ενα raspberry που θα βρισκεται στο σπιτι, θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το router του σπιτιου εφοσον υποστηριζει λειτουργια VPN server ?? Αν ναι, ξερεις κανα 2-3 modem-router που θα προτεινες γιατι αυτες τις μερες ετσι κια αλλιως ηθελα να αλλαξω το speedport 2i που εχω απο την cosmote και να αγορασω καποιο αλλο...

    Ευχαριστω

  9. #9
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Το WIND SimpleFi On the go μέχρι πριν λίγες μέρες έπαιρνε public IP . Το δικό μου είναι χωρίς συμβόλαιο και έληξε , οπότε δεν μπορώ να σου το επιβεβαιώσω σήμερα. Έχει δύο εκδόσεις είτε με κάρτα η συμβόλαιο. Μπορείς να πάρεις μια κάρτα να το δοκιμάσεις . Δίνει με πέντε ευρώ 2 GB το μήνα.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-05-2004
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    πηρα χθες μια καρτα SimpleFi on the go... η καρτα δεν εχει public Ip by default με το που αρχισεις να τη χρισιμοποιεις... υστερα απο μερικες προσπαθειεσ για συννενοηση στο 13800 πριν λιγο, ειπαν εκαναν το αιτημα και επισης μου ειπαν να καλεσω τριτη απογευμα για να προβουν σε δοκιμες και να δωσουν public ip..
    λογικα γινεται απο οτι καταλαβα.. οποτε συντομα θα το ξερω..

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lakis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...

    Με πηρε επιτελους καποιος επιτελους απο την cosmote, και αν και παλι δεν καταλαβε τι ειναι η public ip ( ολοι μου λενε, κυριε εννοειτε static ip ?? ) μου ειπε οτι υπαρχουν καποια προγραμματα που υποστηριζουν vpn internet της cosmote... Αυτο ομως δεν θα μου δινει latency ?? Ή μηπως αυτη η υπηρεσια ειναι στην ουσια και αυτη που σου δινει public ip στο δικτυο κινητης (δηλαδη μιλαμε για το ιδιο πραγμα με διαφορετικα λογια) ??

    O σκοπος μου ειναι ο εξης:
    Θελω να εχω την καρτα sim se ena 4g modem/router που θα ειναι καρφωμενο πανω σε raspberry.. To raspberry αυτο ειναι πανω σε drone.. Οταν το drone ειναι στον αερα, θελω να συνδεομαι στο raspberry μεσω ssh για να εχω προσβαση σε διαφορες λειτουργιες που εκτελουνται στο raspberry ( video streaming , telemetry data klp). To latency θελω να ειναι σχετικα χαμηλο π.χ 100ms και οχι 2-3sec..

    Θυμαμαι οτι γινεται να παρει καποιο public ip σε δικτυο κινητης απλα ψαχνω τον τροπο.. Δεν περιμενα οτι θα ειναι τοσο δυσκολο να συννενοηθω με την τεχνικη υποστηριξη της καθε εταιρειας...

    Οποιος εχει να προτεινει κατι θα το εκτιμουσα

    ευχαριστω
    καλημέρα, πριν λιγα χρονια ειχα cosmote on the go, πρόγραμμα συμβολαιου δλδ μονο δεδομενων, πανω σε ένα stick σε mikrotik router, ειχα ρωτησει τοτε μου ειχαν πει ότι θα εχω ΠΑΝΤΑ public ip (όχι πισω από ΝΑΤ), στην αρχη ηταν με 10αρα, τους πηρα τηλ τελικα το ενεργοποιησαν και για χρονια ειχα κανονικα public ip χωρις κανενα πρόβλημα. ΟΧΙ static, δημοσια ip ειχα.
    Το APN επρεπε να λεει internet όταν ηταν πισω από ΝΑΤ, μετα γραφεις vpn-internet ετσι το λενε, αλλα εχει κανονικα public ip, δουλευα με mikrotik ip cloud, noip, cctv DVR και OpenVPN server και όλα δουλευαν ΑΨΟΓΑ οσα χρονια ειχα, μετα εβαλα ADSL και το ξηλωσα.
    Πριν το κανω δοκιμαζα με W.U καρτοκινητη και ειχα μιλησει πολλες φορες και ειπαν καρτοκινητη ΜΟΝΟ πισω από NAT και δεν δουλευε τιποτα από τα παραπανω που ανεφερα φυσικα όπως είναι απολυτως λογικο και επακολουθο.
    Μονο με συμβολαια μπορεις να παρεις public εφόσον ενεργοποιηθεί όμως. Γιαυτο εβαλα συμβολαιο μετα.

    Αν ακους τον ορο vpn internet μην νομιζεις ότι είναι πισω από ΝΑΤ, για την COSMOTE λεω, δεν ξερω για τους αλλους παροχους τι κανουν.

    Φυσικα μετα θες ένα καλοστημενο firewall μολις δεν εισαι πισω από ΝΑΤ το τι γινεται δεν λεγεται από επιθεσεις!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lakis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @netblues θα το ψαξω αν ειναι μηπως μπορω να ακολουθησω αυτην την οδο...
    Σαν VPN server, αντι να στησω ενα raspberry που θα βρισκεται στο σπιτι, θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το router του σπιτιου εφοσον υποστηριζει λειτουργια VPN server ?? Αν ναι, ξερεις κανα 2-3 modem-router που θα προτεινες γιατι αυτες τις μερες ετσι κια αλλιως ηθελα να αλλαξω το speedport 2i που εχω απο την cosmote και να αγορασω καποιο αλλο...

    Ευχαριστω
    Οι υλοποιησεις openvpn server σε routers ειναι γενικα προβληματικες και με περιορισμενες δυνατοτητες. πχ τα microtik, αν και κανουν πολλα πραγματα πολυ καλα, στο openvpn ειναι πισω. Δεν θα το εμπλεκα τοσο. Καλυτερα με ανεξαρτητο device.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lakis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν VPN server, αντι να στησω ενα raspberry που θα βρισκεται στο σπιτι, θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το router του σπιτιου εφοσον υποστηριζει λειτουργια VPN server ?? Αν ναι, ξερεις κανα 2-3 modem-router που θα προτεινες γιατι αυτες τις μερες ετσι κια αλλιως ηθελα να αλλαξω το speedport 2i που εχω απο την cosmote και να αγορασω καποιο αλλο...
    Ευχαριστω
    Καλησπέρα, εγω εχω βαλει σε raspi με raspbian δλδ pivpn και παιζω με OpenVPN server αλλα εχω και wireguard για να το δω κυριως τωρα.
    Επισης και σε Nas server openvpn.
    Γενικα σε linux συσκευες το openvpn είναι κομπλε με όλα, ενώ στο Mikrotik το OVPN όπως το λεει είναι μια πετσοκομμενη εκδοση με πολλες ελλειψεις με την κυριοτερη την απουσια του UDP αλλα και της LZO compression ενώ λειπουν και αλλα χαρακτηριστικα πχ TLS και κατι άλλο ακομα που δεν θυμαμαι.

    Προτείνω με τα 1000 να βαλεις το raspi για την δουλεια αυτή και να κανεις έναν κοπο να δεις και το wireguard vpn, λενε ότι είναι καλυτερο, αλλα και πολύ ποιο γρηγορο που το προσεξα και εγω, πλεον υποστηρίζεται και αυτό μεσω του pivpn και μπορεις να εχεις μαζι και OpenVPN server παλι μεσω του pivpn, clients εχει για όλα τα λειτουργικα εκτος mikrotik δυστυχως όμως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 15-05-20 στις 13:08. Αιτία: pivpn

  14. #14
    Εγγραφή
    18-05-2004
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    τελικα πηρα ενα raspberry pi 2 που ειχα και το εστησα σαν openvpn server μεσω του PiVpn που ειναι ενα προγραμμα που σου στηνει ευκολα και γρηγορα εναν OpenVPn server..
    Antistoixa μετα εβαλα στο raspberry pi 3 (Που βρισκεται πανω σε drone) to openvpn client οπως επισης openvpn client εβαλα και στο windows laptop..
    Tο raspberry pi 2 ειναι καρφωμενο μονιμα στο ρουτερ του σπιτιου, τα raspberry pi 3 kai windows laptop exoyn καρφωμενο απο ενα 4g usb modem επανω τους...
    Και απο οτι φαινεται ολα δουλευουν σωστα... το ping μεταξυ tτων clients einai λιγοτερο απο 100ms.. alla στον ενα modem εχω cosmote internet on the go ενω στο αλλο εχω wind simplify... αν αντικαταστησω την simplefi καρτα με μια αλλη cosmote on the go, nomizv to ping θα πεσει πιο κατω.. απο οτι δοκιμασα h simplefi σερνεται...

    οποτε ουτε public ip oyte tipota... τα βοδια απο εξυπηρετηση πελατων ακομα παιρνουν τηλεφωνο... και γω οσες δοκιμασα να παρω μου ειπαν θα με καλεσουν αυτοι. εχουν προωθησει το θεμα μου και καλα....

    ευχαριστω για τις συμβουλες

  15. #15
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τόσο είναι αφού η επικοινωνία μεταξύ τους γίνεται μέσω gr-IX...

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας