Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-09-2005
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Καλησπέρα, έχω κάνει αίτηση για αναβάθμιση από adls 24mbps σε vdsl 50mbps στη Λάρισα (καμπίνες wind πλέον) μιας και στο 24αρι συγχρόνιζα στα 9/0.7 down/up. H αναβάθμιση έχει καθυστερήσει πάνω από έναν μήνα ενώ στην αρχική επικοινωνία η υπάλληλός μου είχε αναφέρει ότι συνήθως ολοκληρώνεται σε 10-15 εργάσιμες ημέρες.
    Αναλυτικά το ιστορικό έχει ως εξής:
    Τρίτη 24/3/2020 έκανα την αποδοχή του συμβολαίου,
    5/4/2020: Μετά από καθυστέρηση της acs παραλαβή ρούτερ Η300. Ταυτόχρονα είχε ξεκινήσει η αποστολή δεύτερου ρουτερ από την Vodafone λόγω της καθυστέρησης, το οποίο δεν παρέλαβα.
    7/4/2020: Επικοινώνησα με το customer care μέσω live chat ενημερώνοντας ότι παρέλαβα ένα ρούτερ αλλά δεν παρέλαβα δεύτερο.
    12/4/2020: Δεύτερη επικοινωνία με customer care για να ελέγξω την πορεία της διαδικασίας,μου απάντησε ο υπάλληλος ότι δεν βλέπει στο σύστημα να έχω παραλάβει το ρουτερ, αφού τον ενημέρωσα ότι το παρέλαβα στη συνέχεια καταχώρησε το serial number του ρούτερ στο σύστημα.
    22/4/2020: Αφού είχε καθηστέρηση η ενεργοποίηση επικοινώνησα με live chat και η υπάλληλος, έκανε αίτημα στο τεχνικό τμήμα για διερεύνηση της καθυστέρησης.
    28/4/2020: Επικοινωνία μεσω live chat για την καθυστέρηση, μου απάντησε ότι θα με καλούσε μέσα σε μια ημέρα, δεν έγινε.
    30/4/2020: Εκ νέου επικοινωνία με customer care και εκ νέου επιβεβαίωση ότι το customer care κάνει κάθε προσπάθεια και το προωθεί στο τεχνικό τμήμα, καθώς και πως το πρόβλημα είναι συστημικό της εταιρείας
    4/5/2020: Προσπαθώ να στείλω email (για να είναι γραπτό το αίτημα ) στα docupload_family01.gr@vodafone.com και customer care.gr@vodafone.com και μου έρχεται απάντηση ότι πρέπει να απευθυνθώ στην εξυπηρέτηση μέσω live chat η τηλεφώνου. Το αναφέρω και στο live chat όλο το ιστορικό καθώς και ο υπάλληλος μου είπε ότι θα κάνει ότι μπορεί και θα ενημερώσει τους managers του.
    5/5 ενώ ήμουν σε κλήση με πήραν τηλ. μάλλον απο Vodafone αλλά δεν μπορούσα να κάνω κλήση στο νούμερο που με κάλεσαν. Το ίδιο και σήμερα το μεσημέρι που με πήραν ενώ οδηγούσα (υποθέτω πάλι ότι ήταν Vodafone χωρίς να το γνωρίζω, είχε πάλι φραγή εισερχομένων ο αριθμός).
    Στη συνέχεια πάλι επικοινώνησα με customer care και πάλι με διαβεβαίωσαν ότι το ψάχνουν και ίσως με τηλεφωνήσουν σήμερα.

    Μετά από όλα αυτά, τι συμβουλεύετε να κάνω; Καταγγελία στην ΕΕΤΤ θα με καλύψει δεδομένου ότι το προηγούμενο συμβόλαιο για την adsl ήταν 24μηνο και συμπλήρωσα ουσιαστικά 14 μήνες περίπου;
    Καταγγελια στον συνήγορο του καταναλωτή;
    Να πάρω κατευθείαν προσφορά από άλλον για σταθερό και κινητό και να προχωρήσω πιστολιαζοντας την Vodafone αφού δεν μου παρέχει την υπηρεσία που ζήτησα (ξέρω θα με κυνηγάνε, όχι θα το κάνω κατόπιν καταγγελίας στα προαναφερθέντα);
    Η να περιμένω λίγο ακόμα μιας και σε κάθε περίπτωση θα χάσω τουλάχιστον κανένα μήνα το λιγότερο για να βγει άκρη και να αλλάξω εταιρεία...

  2. #2
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Να περιμένεις. Δεν είναι πολύς χρόνος 1,5 μήνας ειδικά εφόσον έχεις ίντερνετ. 10-15 μέρες για την ολοκλήρωση τέτοιας διαδικασία είναι σπάνιο φαινόμενο ακόμα κι όταν όλα λειτουργούσαν στην εντέλεια. Τον τελευταίο καιρό υπάρχουν μεγάλα προβλήματα όμως.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-09-2005
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Μακάρι να είναι από τον φόρτο εργασιών, εντωμεταξύ πλέον πέρασε και το μεγαλο λούκι που το χρειαζόμουν για τηλεδιασκέψεις κλπ. Ευχαριστώ πάντως!

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2005
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Τελικά ξαναπήρα για να δω ακόμη μια φορά το γίνεται κ μου λέει η υπάλληλος το εξής: καθυστερεί η αίτηση και δεν μπορεί να προχωρήσει αν δεν φανεί ότι έχω παραλάβει το ρούτερ από την acs στο σύστημα τους. Παρόλο που ενημέρωσαν ότι το έχω παραλάβει και παρόλη αυτή την επικοινωνία το σύστημα logistics δεν το προχωρά. Τώρα λοιπόν προσπαθούν να συνεννοηθούν για το πώς θα ενημερώσει η acs την αποστολή και να φανεί ότι το παρέλαβα... Ένα μήνα μετά. :-(

  5. #5
    Εγγραφή
    19-07-2020
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αίτημα αναβάθμισης που πρότεινε η Vodafone,από adsl 24 σε Vdsl 50, από 01/06/2020 (Βόλος) και μέχρι σήμερα 17/07/2020...στερεότυπη απάντηση "συστημική απόρριψη"...συγνώμη θα περιμένετε...άγνωστο έως πότε. Φυσικά υπάρχει διαθεσιμότητα λόγω δικτύου οπτικών ινών στο Βόλο που έστησε η Vodafone.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-05-2017
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Όλοι οι πάροχοι είναι για τον π@ύτσο στην μπανανία.
    Να δεις που όλοι περιμένουμε πότε θα τελειώσει ο elon mask το project του για να απαλλαγούμε από τους σκατιαρηδες.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας