Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Πριν 3 μερες ειμουν παρών στην κολληση και στην ενεργοποίηση οπτικης ινας από την wind στη πολυκατοικία που μένω αφού ο τεχνικός που έκανε την κολληση μετά πήρε μέτρηση έβγαλε και κάποιες φωτο μετά συνδεσε το ont με την οπτικη ινα συνδεσε και το ρουτερ και τα έβαλε στο ρευμα σε περίπου 5 λεπτά είχαν ανάψει τα απαραίτητα λαμπάκια στο ont και στο ρουτερ το on line είχε γίνει πράσινο όταν πήρε τηλ στην wind για να την ενεργοποίηση η γραμμή ήταν on line από πριν δεν έκανε καμια ρύθμιση ούτε στο ρουτερ ούτε στο ont όταν είχε έρθει σε εμένα τεχνικός της cosmote για την ενεργοποίηση είχε συνδεθεί με το ρουτερ με κινητό του με wifi για να ρύθμιση την lan1 σε wan αφού το plus δεν έχει wan μετά όλα τα άλλα έγιναν αυτόματα

  2. #17
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.918
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citi76t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζουμε άμα πρέπει να βάλει κωδικούς ο τεχνικός του ΟΤΕ στο ont η έρχεται έτοιμο σεταρισμενο και το μόνο που κάνει ο τεχνικός είναι να ρυθμίσει το ρούτερ και την θύρα wan;
    Στο ONT δεν νομίζω να βάζει κάτι, αλλά πρέπει να δηλώσει τον σειριακό/MAC του για να γίνει register από το OLT.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν 3 μερες ειμουν παρών στην κολληση και στην ενεργοποίηση οπτικης ινας από την wind στη πολυκατοικία που μένω αφού ο τεχνικός που έκανε την κολληση μετά πήρε μέτρηση έβγαλε και κάποιες φωτο μετά συνδεσε το ont με την οπτικη ινα συνδεσε και το ρουτερ και τα έβαλε στο ρευμα σε περίπου 5 λεπτά είχαν ανάψει τα απαραίτητα λαμπάκια στο ont και στο ρουτερ το on line είχε γίνει πράσινο όταν πήρε τηλ στην wind για να την ενεργοποίηση η γραμμή ήταν on line από πριν δεν έκανε καμια ρύθμιση ούτε στο ρουτερ ούτε στο ont όταν είχε έρθει σε εμένα τεχνικός της cosmote για την ενεργοποίηση είχε συνδεθεί με το ρουτερ με κινητό του με wifi για να ρύθμιση την lan1 σε wan αφού το plus δεν έχει wan μετά όλα τα άλλα έγιναν αυτόματα
    Λογικά βάζει το router σε bridge mode και δηλώνει απλός την mac του ont για σύνδεση στο olt

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ONT δεν νομίζω να βάζει κάτι, αλλά πρέπει να δηλώσει τον σειριακό/MAC του για να γίνει register από το OLT.
    Έτσι ακριβώς !!!

  4. #19
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Σε εμένα της ρύθμισης του ίντερνετ το plus της πήρε αυτόματα μονο την τηλεφωνια δεν έφερνε και ο τεχνικός πήρε τηλ και έδωσε κάποια στιχεια από το ρουτερ τώρα το serial number ήταν αυτο η Mac δεν ξέρω επίσης τα πρώτα 1-2 λεπτά που συνδεσε το ont τα λαμπάκια του αναβάθμιση και έσβησαν συνέχεια δεν ήταν σταθερα

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας