Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Question
    Καλησπέρα,
    Εδώ και κάμποσο καιρό έχω βάλει cosmote FTTH.Όπως γνωρίζετε η cosmote δίνει ένα Nokia ONT και ενα Speedport plus router.
    Επειδή δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί η τεχνολογία FTTH θελω να ρωτησω τα εξής :

    Aν θέλω να αναβαθμίσω το router και να μην χρησιμοποιώ το speedport plus του ΟΤΕ, υπάρχει κάποιο router/modem που να δέχεται με τη μια βύσμα οπτικής ίνας ή
    πρέπει να υπάρχει ένα ONT να κάνει τη μετατροπή οπότε πρέπει να αλλάξω και τα δυο ? Επίσης ποια router είναι συμβατά με τον ΟΤΕ Και ποιο θα συστήνατε.Γενικά αξίζει η αναβάθμιση ?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Το ΟΝΤ δεν το αγγίζουμε και δεν επιτρέπεται να το αγγίζουμε για λόγους ασφαλείας (η γραμμή μας διαμοιράζεται με άλλες). προσωπικά πήρα το fritz box 7530. δεν υπάρχει το μηχάνημα. τα κάνει όλα.

  3. #3
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικά πήρα το fritz box 7530. δεν υπάρχει το μηχάνημα. τα κάνει όλα.
    Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει, γίνεται να δωσει σε παραπάνω ταχύτητα απο οτι το speedport plus και γενικα εχει καλο QoS ?

  4. #4
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    δεν θα κάνει το συγχρονισμό, οπότε θα διαμοιράζει την ταχύτητα που δέχεται. άρα το ίδιο με το speedport. αλλά οι λειτουργίες τηλεφωνικού κέντρου σε αυτήν την τιμή δεν υπάρχουν. από τότε που το πήρα (amazon.it) απορώ πως δεν το έχουν όλοι. Ψάξε για τις λειτουργίες του στο forum. Η πιο χρήσιμη είναι η σύνδεση με vpn από το κινητό σου, όταν είσαι εκτός σπιτιού, οπότε μπορείς να χρησιμοποιείς εν κινήσει τα απεριόριστα σταθερά (ή τα 420 λεπτά σε διεθνείς και κινητά). Τα δεδομένα που καταναλώνει είναι λίγα. επίσης, σου στέλνει email για τις κλήσεις που δέχεσαι στο σταθερό (οπότε ακόμα και όταν λείπεις από το σπίτι μαθαίνεις ποιοι σε πήραν). μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για φαξ, έχει τηλεφωνητή, έχω βάλει δεύτερη γραμμή yuboto για τον μικρό (έχω καθορίσει να χτυπάει μόνο στο δικό του τηλέφωνο), μπορείς να κανονίσεις αυτόματη ενεργοποίηση - απενεργοποίηση wifi (π.χ. το βράδι οταν κοιμάσαι)

  5. #5
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Kαταλαβα,το τηλεφωνικό κέντρο δεν με ενδιαφέρει ιδαιτερα, απλα με νοιαζει να ρυθμισω ποση ταχυτητα μνπορει να παρει ο καθενας στο δικτυο μου κλπ

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ΟΝΤ σε όλους τους παρόχους, σε όλο τον πλανήτη, είναι κλειδωμένο για πολλούς λόγους και κυρίως ασφάλειας και ακεραιότητας του δικτύου. Βλέπεις σε FTTH δεν έχεις αποκλειστική χρήση της ίνας, αλλά την μοιράζεσαι με αρκετούς άλλους συνδρομητές. Εξάλλου δεν έχει κάτι να δεις. Δεν υπάρχουν στοιχεία σύνδεσης ή συγχρονισμού όπως στο DSL.

    Από εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις το δικό σου Router, οποίο κι αν είναι αυτό.
    Το κρίσιμο ερώτημα αφορά την τηλεφωνία και αν ο πάροχος δίνει την δυνατότητα να δουλέψει σε δικιά μας συσκευή, πράγμα που είναι εφικτό μόνο στην Cosmote.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-06-2007
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    230
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    Η πιο χρήσιμη είναι η σύνδεση με vpn από το κινητό σου, όταν είσαι εκτός σπιτιού, οπότε μπορείς να χρησιμοποιείς εν κινήσει τα απεριόριστα σταθερά (ή τα 420 λεπτά σε διεθνείς και κινητά). Τα δεδομένα που καταναλώνει είναι λίγα
    Με ενδιαφέρει αυτό που αναφέρεις.Μπορείς να δώσεις αναλυτικές οδηγίες?Τι vpn χρειάζεται,κάποια εφαρμογή ίσως κ.λ.π.Έχω το 7490

  8. #8
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Ωραια εφοσον ειμαι στην κοσμοτε δεν εχω προβλημα, η ερωτηση μου ειναι αν ενα νεο router θα εχει καλυτερο QoS απο το speedport και αν μπορω να ρυθμισω ποιος παιρνει τι.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για ποιο νέο Router ρωτάς;

  10. #10
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο στο μυαλο μου, απλα απο οτι βλεπω στο speedportplus δεν μπορω να κανω setup QoS, οποτε ελεγα αν ενα νεο ρουτερ θα βοηθησει σε αυτο.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zakos52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο χρήσιμη είναι η σύνδεση με vpn από το κινητό σου, όταν είσαι εκτός σπιτιού, οπότε μπορείς να χρησιμοποιείς εν κινήσει τα απεριόριστα σταθερά (ή τα 420 λεπτά σε διεθνείς και κινητά). Τα δεδομένα που καταναλώνει είναι λίγα
    Με ενδιαφέρει αυτό που αναφέρεις.Μπορείς να δώσεις αναλυτικές οδηγίες?Τι vpn χρειάζεται,κάποια εφαρμογή ίσως κ.λ.π.Έχω το 7490
    Υπαρχει εφαρμογή Fritz Fon. Έτσι, όταν είσαι σπίτι και το κινητό είναι συνδεδεμένο με το WiFi τότε μπορείς να δέχεσαι και να κανείς κλήσεις της σταθερής γραμμής από το κινητό. Λειτουργεί στην ουσία σαν ασύρματο. Με το vpn (στο site έχει αναλυτικές οδηγίες) μπορείς να συνδεθείς με το Fritz box σου, όποτε είναι σαν να έχεις το κινητό στο σπίτι. Έτσι κανείς κλήσεις με το Fritz fon, βλέπεις διαδικτυακούς σκληρούς δίσκους, τον εκτυπωτή σου κλπ. Βέβαια θ´ελεις δεδομένα στο κινητό ή σύνδεση σε WiFi. Τα λεφτά της αγοράς τα έχω ήδη βγάλει επειδή χαμήλωσα τις εξερχόμενες κλήσεις στα κινητά.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο στο μυαλο μου, απλα απο οτι βλεπω στο speedportplus δεν μπορω να κανω setup QoS, οποτε ελεγα αν ενα νεο ρουτερ θα βοηθησει σε αυτο.
    Το Fritz έχει καλό QoS αλλά δεν μπορείς να ρυθμίσεις το bandwidth ανά χρήστη ή συσκευή. Τέτοιο περιορισμό έχει μόνο για το Guest δίκτυο.
    Αυτό που έχει είναι να δίνει προτεραιότητες σε εφαρμογές.

    Αν θέλεις ρύθμιση του bandwidth ανά χρήστη ή συσκευή, θέλεις router με αντίστοιχη δυνατότητα.
    Το καλό είναι ότι μπορείς να βάλεις όποιο θέλεις και δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-06-2007
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    230
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    Με το vpn (στο site έχει αναλυτικές οδηγίες) μπορείς να συνδεθείς με το Fritz box σου, όποτε είναι σαν να έχεις το κινητό στο σπίτι
    Αυτό με ενδιαφέρει,αλλά χωρίς vpn μπορεί να γίνει? Βρήκα και την εφαρμογή MyFRITZ στο store.Γνωρίζεις τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν?

  14. #14
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    γίνεται με την άλλη εφαρμογή την my fritz εάν ενεργοποιήσεις μία επιλογή on the go. εδώ στο φόρουμ όμως είχα διαβάσει ότι είναι πιο ασφαλές με vpn. οι οδηγίες είναι πολύ απλές.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΟΝΤ σε όλους τους παρόχους, σε όλο τον πλανήτη, είναι κλειδωμένο για πολλούς λόγους και κυρίως ασφάλειας και ακεραιότητας του δικτύου. Βλέπεις σε FTTH δεν έχεις αποκλειστική χρήση της ίνας, αλλά την μοιράζεσαι με αρκετούς άλλους συνδρομητές. Εξάλλου δεν έχει κάτι να δεις. Δεν υπάρχουν στοιχεία σύνδεσης ή συγχρονισμού όπως στο DSL.

    Από εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις το δικό σου Router, οποίο κι αν είναι αυτό.
    Το κρίσιμο ερώτημα αφορά την τηλεφωνία και αν ο πάροχος δίνει την δυνατότητα να δουλέψει σε δικιά μας συσκευή, πράγμα που είναι εφικτό μόνο στην Cosmote.
    Γνωρίζουμε άμα πρέπει να βάλει κωδικούς ο τεχνικός του ΟΤΕ στο ont η έρχεται έτοιμο σεταρισμενο και το μόνο που κάνει ο τεχνικός είναι να ρυθμίσει το ρούτερ και την θύρα wan;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας