Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ
    Καλησπέρα! Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τις συνδέσεις στο σπίτι μου OTE - HOL. Παίρνω από το ίδιο Α/Κ και βλέπω διαφορά στο attenuation. Όπως βλέπεται κι εσείς η HOL έχει μικρότερη απόσταση από τον ΟΤΕ παρόλο που παίρνει από το ίδιο Α/Κ.Υπάρχει μήπως τρόπος ο ΟΤΕ να το χαμηλώσει? Σας επισυνάπτω 2 εικόνες για να δείτε την διαφορά. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails thumbnail.jpeg  

    thumbnail (1).jpeg  


  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H εξασθένηση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και σίγουρα αυξάνεται όταν πάμε σε VDSL. Σε μένα π.χ. άλλαξε το Line Attenuation(Down) 3dB σε ADSL όταν απλά άλλαξα πάροχο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως είπε ο sweet dreams το attenuation εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες. Στο vdsl συνήθως είναι λίγο παραπάνω.

    Παίζουν ρόλο τα ρούτερ αλλά και τα dslam, το καθένα μετράει διαφορετικά πόσο μάλλον όταν συγκρίνεις adsl με vdsl.

    Να πούμε επίσης πως το attenuation εμφανίζει ένα νούμερο το οποίο έχει σχέση και με την ποιότητα του χαλκού. Δεν έχει να κάνει μόνο με την εξασθένηση του σήματος λόγο της απόστασης.

    Αν τα 40Mbps που έχεις είναι απο α/κ είναι οκ και δύσκολα θα πας παραπάνω. Η εγκατάσταση στο σπίτι σε τι κατάσταση είναι; Έχεις το ρούτερ στην κεντρική πρίζα;

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπε ο sweet dreams το attenuation εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες. Στο vdsl συνήθως είναι λίγο παραπάνω.

    Παίζουν ρόλο τα ρούτερ αλλά και τα dslam, το καθένα μετράει διαφορετικά πόσο μάλλον όταν συγκρίνεις adsl με vdsl.

    Να πούμε επίσης πως το attenuation εμφανίζει ένα νούμερο το οποίο έχει σχέση και με την ποιότητα του χαλκού. Δεν έχει να κάνει μόνο με την εξασθένηση του σήματος λόγο της απόστασης.

    Αν τα 40Mbps που έχεις είναι απο α/κ είναι οκ και δύσκολα θα πας παραπάνω. Η εγκατάσταση στο σπίτι σε τι κατάσταση είναι; Έχεις το ρούτερ στην κεντρική πρίζα;
    Κατάλαβα. Ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι η απόσταση χαλκού είναι 400μετρα. Αυτά θεωρούνται πολλά; Δευτέρα περιμένω να έρθει το νέο ρούτερ ένα Fritz box 7590. Για να δούμε τι θα γίνει με αυτό. Η σύνδεση που έχω σπίτι είναι από το εξωτερικό κουτί του ούτε φεύγει ένα utp6 και κουμπώνει απευθείας στο ρούτερ!! Δεν νομίζω να έχει απώλεια αυτό.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το attenuation δείχνει μεγαλύτερη απόσταση αλλά όπως είπα έχει σχέση το ρούτερ ο χαλκός κ οι ενώσεις...
    Στην περίπτωση που παίρνεις από α/κ δεν πρέπει να ξεχνάμε πως δεν υπάρχει ενεργό vectoring για να βελτιώσει την κατάσταση, στα 400 μέτρα με vectoring θα έπρεπε να τερματίζει.

    Εφ όσον το καλώδιο πάει απευθείας στο ρούτερ έκανες την καλύτερη δουλειά. Βάλε και το νέο ρούτερ και βλέπεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το attenuation δείχνει μεγαλύτερη απόσταση αλλά όπως είπα έχει σχέση το ρούτερ ο χαλκός κ οι ενώσεις...
    Στην περίπτωση που παίρνεις από α/κ δεν πρέπει να ξεχνάμε πως δεν υπάρχει ενεργό vectoring για να βελτιώσει την κατάσταση, στα 400 μέτρα με vectoring θα έπρεπε να τερματίζει.

    Εφ όσον το καλώδιο πάει απευθείας στο ρούτερ έκανες την καλύτερη δουλειά. Βάλε και το νέο ρούτερ και βλέπεις.
    Το vectoring να υποθέσω είναι από την καμπίνα σωστά; Απ Α/Κ που παίρνω την 50 φεύγει χαλκός μέχρι την καμπίνα ( παλαιά καμπίνα του ΟΤΕ ) και γυρίζει σπίτι μου. Αυτήν η απόσταση είναι 400 μέτρα. Αυτό θεωρείται πολύ για να πιάσω την 50?

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlacKDrAgOn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα. Ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι η απόσταση χαλκού είναι 400μετρα. Αυτά θεωρούνται πολλά; Δευτέρα περιμένω να έρθει το νέο ρούτερ ένα Fritz box 7590. Για να δούμε τι θα γίνει με αυτό. Η σύνδεση που έχω σπίτι είναι από το εξωτερικό κουτί του ούτε φεύγει ένα utp6 και κουμπώνει απευθείας στο ρούτερ!! Δεν νομίζω να έχει απώλεια αυτό.
    Όταν έρθει το FRITZ πες μας πόσα μέτρα γράφει αυτό.
    Η απόσταση από το κουτί μέχρι την πρίζα πόσο είναι;; UTP απλό έχεις βάλει στον εξωτερικό χώρο;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έρθει το FRITZ πες μας πόσα μέτρα γράφει αυτό.
    Η απόσταση από το κουτί μέχρι την πρίζα πόσο είναι;; UTP απλό έχεις βάλει στον εξωτερικό χώρο;;
    Ναι θα κάνω ποστ την απόσταση που δείχνει!! Όταν λες απόσταση; Εννοείς από το Α/Κ μέχρι το σπίτι μου; Η την απόσταση το καλωδίου από το σπίτι μου στο router; Αν εννοείς αυτό η απόσταση του καλωδίου πρέπει να είναι 8 με δέκα μέτρα. Όχι δεν είναι απλό είναι ένα utp6 κάνει και για εξωτερική χρήση αυτό.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γράψε μας την απόσταση που λέει μέσα στα στοιχεία της γραμμής το FRITZ.

    UTP CAT6 υπάρχει και για εσωτερική χρήση και UTP CAT6 υπάρχει και για εξωτερική χρήση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράψε μας την απόσταση που λέει μέσα στα στοιχεία της γραμμής το FRITZ.

    UTP CAT6 υπάρχει και για εσωτερική χρήση και UTP CAT6 υπάρχει και για εξωτερική χρήση.
    Το πρώτο καλώδιο έχω. Είναι μπλε χρώμα. Δεν είναι πουθενά εκτεθειμένο σε βροχή ήλιο. Περνάει μέσα από την στέγη και στο σαλόνι του σπιτιού όπου εκεί κουπόνι στο ρούτερ απευθείας. Το Fritz Δευτέρα απόγευμα θα το έχω στα χέρια μου!! Εύχομαι να δω διαφορά στην ταχύτητα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας