Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χαίρεται και απο εμενα,

    ειμαι συνδρομιητς της forthnet απο γεννησεως της. Στο σπιτι μου έχω βαλει cat5e απο τον διανεμητη μεχρι το πριζάκι μου. Τα πρώτα χρόνια συνδεομουν στα 15-16mbps. Μετά η ταχύτητα αρχισε να μειώνεται σταδιακα. Την τελευταια εβδομάδα συνδεομαι μεγιστο στα 5mbps... Μεγιστο, γιατι τώρα που σας γραφω ειμαι κάτω απο τα 3mbps. Καθε φορα που κανω restart το router συνδεομαι σε διαφορετική ταχύτητα. Πάντα απο 1mbps εως 5...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2020-05-09 09-43-47.png 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  85,8 KB 
ID: 214914
    Επικοινωνησα με την forthnet και εστειλαν τεχνικο... Συνδεθηκε στο διανεμητη και επιασε 5mbps. μετα συνδεθηκε απο το δικο μου ακρο του cat5e και επιασε 4.5mbps. Το συμπερασμα του ειναι οτι εχω προβλημα στην δικτύωση του σπιτιου μου και ηθελε να στειλει ηλεκτρολογο να ελεξει το cat5e... Προσπαθώ να του εξηγησω οτι το προβλημα ειναι η ταχύτητα που βλεπει στον διανεμητη γιατι ασφαλώς τα 5mbps (οταν τα πιανει) ειναι λιγα και προφανώς υπάρχει προβλημα ή στο καλωδιο τους η στο dslam. Οπως επίσης οτι ειναι λογικο να πιανει στο σπιτι μου 4,5 γιατι καθε φορα που συνδεεται θα βλεπει διαφορετικη ταχυτητα και οτι αν δοκιμασει κατα επαναληψη συνδεση στον διανεμητη θα δει και 4 και 3 και 2 και 1mbps... Η απαντηση ειναι βάλε vdsl αυτη ειναι η ταχυτητα της περιοχης σου.

    Δηλαδη, πριν ενα μηνα γιατι ηταν 10mbps? Πριν απο αυτο γιατι ήταν 15mbps???

    Το να βάλω vdsl γιατι δεν μου φτανουν τα 15 αντε τα 10 να το κάταλαβω. Αλλά να με ριχνεις απο τα 15 στα 3 και να μου λες βαλε vdsl γιατι δεν μπορεις να λυσεις το πρόβλημα με εξοργιζει. Απο Δευτερα ψάχνω για νεο πάροχο...

    εχετε καμία συμβουλη να μου δώσετε;;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ανεβοκατέβασμα δείχνει πρόβλημα, αλλά
    έχεις πολύ SNR Margin, ζήτησε να σου το κατεβάσουν στο 6 και τσεκάρισε πάλι τον συγχρονισμό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    δοκιμασα με αλλο modem που βρηκα....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2020-05-09 10-43-29.png 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  44,0 KB 
ID: 214915

    εντυπωσιακο τώρα, δειχνει να σταθεροποιηθηκε η ταχυτητα στα 5. Η την κλειδωσαν η κατι γινεται με το modem... Μοιραία αρχίζω να αναρωτιεμαι:

    1) μηπως εφτασε η ωρα να παω σε vdsl
    2) υπαρχει modem που υποστηριζει adsl & vdsl να μου προτεινετε
    3) αν τελικα καταληξω να παω σε vdsl, εχω καμπινα του ote στα 50 μετρα... παιζει ρολο;;
    4) πως να διαλεξω παροχο τελικα;

    ευχαριστω

    - - - Updated - - -

    Τώρα βλεπω οτι με το attenuation που εχω πρεπει να κλειδωνω στα 15 κανονικα...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2020-05-09 11-16-00.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  41,3 KB 
ID: 214916

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έπεσε το SNR Margin στο 2.7~2.9 και πήγες εκεί. Υπάρχει πρόβλημα θορύβου στην γραμμή.

    Αν το πρόβλημα είναι από την καμπίνα μέχρι το σπίτι σου δεν θα λυθεί το πρόβλημα με το VDSL γιατί ο χαλκός θα μείνει να σου δημιουργεί πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρεται και απο εμενα,

    ειμαι συνδρομιητς της forthnet απο γεννησεως της. Στο σπιτι μου έχω βαλει cat5e απο τον διανεμητη μεχρι το πριζάκι μου. Τα πρώτα χρόνια συνδεομουν στα 15-16mbps. Μετά η ταχύτητα αρχισε να μειώνεται σταδιακα. Την τελευταια εβδομάδα συνδεομαι μεγιστο στα 5mbps... Μεγιστο, γιατι τώρα που σας γραφω ειμαι κάτω απο τα 3mbps. Καθε φορα που κανω restart το router συνδεομαι σε διαφορετική ταχύτητα. Πάντα απο 1mbps εως 5...
    ;;
    Άλλαξε κάτι την τελευταία βδομάδα;

    Το να πέφτει η ταχύτητα σταδιακά είναι δυστυχώς κάτι που γίνεται παντού, όσο πιο πολλοί συνδρομητές τόσες παραπάνω παρεμβολές, αν μάλιστα έγινε κάποια αλλαγή πρόσφατα στην καμπίνα και ας πούμε δίνει πλέον vdsl τότε και πάλι έχεις παραπάνω παρεμβολές λόγο του ότι πλέον έχεις συνδρομητές που λαμβάνουν υπηρεσία απο το dslam της καμπίνας.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπεσε το SNR Margin στο 2.7~2.9 και πήγες εκεί. Υπάρχει πρόβλημα θορύβου στην γραμμή.

    Αν το πρόβλημα είναι από την καμπίνα μέχρι το σπίτι σου δεν θα λυθεί το πρόβλημα με το VDSL γιατί ο χαλκός θα μείνει να σου δημιουργεί πρόβλημα.
    ευχαριστώ για την απάντηση. Ακριβώς αυτό υποστηριζω και εγώ, οτι ή ειναι προβλημα ζευγους ή κατι συμβαινει με το dslam στην καμπινα... Επιπλεον οταν τηλεφωνω ακουγονται παρασιτα στην γραμμη πλεον... νομιζω οτι μάλλον ειναιθεμα ζευγους. Το ερωτημα, ειναι γιατι ο "τεχνικός" ηρθε και εφυγε χωρίς να να το ψάξει σωστα και γιατί ενα τέτοιο θέμα που ειναι ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ έχει γίνει δικο μας...
    Ειναι η δουλεια τους καιπληρώνονται για να την κάνουν... αλλά ΔΕΝ την κανουν τελικα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξε κάτι την τελευταία βδομάδα;

    Το να πέφτει η ταχύτητα σταδιακά είναι δυστυχώς κάτι που γίνεται παντού, όσο πιο πολλοί συνδρομητές τόσες παραπάνω παρεμβολές, αν μάλιστα έγινε κάποια αλλαγή πρόσφατα στην καμπίνα και ας πούμε δίνει πλέον vdsl τότε και πάλι έχεις παραπάνω παρεμβολές λόγο του ότι πλέον έχεις συνδρομητές που λαμβάνουν υπηρεσία απο το dslam της καμπίνας.
    εδω και 15 μερες έχει καταρευσει το συμπαν... το καταλαβαίνω αυτο με τις παρεμβολές. Για κάθε πρόβλημα υπάρχει και η αντιστοιχη λύση. Δεν πρωτοπορουμε σε τίποτα! Δεν εφαρμόσαμε μια Νέα τεχνολογία και μας προέκυψαν προβλήματα που δεν περιμέναμε. Το γνωρίζουν οτι η vdsl δημιουργει προβλήματα στην adsl. Πρέπει να πάρουν τα μέτρα τους. Αλλα βέβαια γιατι να πάρει τα μέτρα του οταν μπορεί να σου πετάξει ενα "Βαλε vdsl, πληρωσε τα διπλα για να εχεις μια υπηρεσία που δεν χρειάζεσαι!" γιατι κατ ουσίαν τα 50 ΔΕΝ τα χρειάζομαι... Αλλά τα 5 ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ για τη δεκαετία μας...

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην καμπίνα γίνεται απλά διακλάδωση του καλωδίου που έρχεται από το A/K με το καλώδιο που φεύγει από την καμπίνα για το σπίτι σου, το DSLAM της καμπίνας δίνει σε VDSL ή σε συνδέσεις ADSL που τις δίνει ο ΟΤΕ μέσω καμπίνας, εσύ παίρνεις από το A/K.

    - - - Updated - - -

    Με 30 Line Attenuation(Down) δεν είναι φυσιολογικός αυτός ο συγχρονισμός αλλά δεν είναι μόνο εκεί το θέμα, το βασικότερο πρόβλημα είναι το ανεβοκατέβασμα του SNR Margin με τόσο μεγάλη διαφορά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackman Εμφάνιση μηνυμάτων

    εδω και 15 μερες έχει καταρευσει το συμπαν... το καταλαβαίνω αυτο με τις παρεμβολές. Για κάθε πρόβλημα υπάρχει και η αντιστοιχη λύση. Δεν πρωτοπορουμε σε τίποτα! Δεν εφαρμόσαμε μια Νέα τεχνολογία και μας προέκυψαν προβλήματα που δεν περιμέναμε. Το γνωρίζουν οτι η vdsl δημιουργει προβλήματα στην adsl. Πρέπει να πάρουν τα μέτρα τους. Αλλα βέβαια γιατι να πάρει τα μέτρα του οταν μπορεί να σου πετάξει ενα "Βαλε vdsl, πληρωσε τα διπλα για να εχεις μια υπηρεσία που δεν χρειάζεσαι!" γιατι κατ ουσίαν τα 50 ΔΕΝ τα χρειάζομαι... Αλλά τα 5 ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ για τη δεκαετία μας...
    Άλλο πράγμα σε ρώτησα, αν άλλαξε κάτι τώρα τελευταία.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο πράγμα σε ρώτησα, αν άλλαξε κάτι τώρα τελευταία.
    Αυτο νομιζω οτι απαντησα. Άλλαξε. συνδεομουν στα 15 μεχρι πριν λιγες μέρες. Ολη την περασμενη εβδομαδα επιανα απο 1 εως 5. σημερα κλειδωσε στα 5. αλλαξα modem και ειδα την ταχυτητα να "κλειδωνει" αλλα τωρα εχω συνεχεις αποσυνδεσεις. attenuation, snr margin κλπ ειναι οπως τα βλεπεται πάνω.

    Οταν λέτε αν άλλαξε κάτι, σε τι αναφερεστε;

  10. #10
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Λοιπον φιλε κοιτα,με attenuation 30 αποδεκτη ταχυτητα ειναι περιπου τα 10-13 mbps,αν αυτα σου φτανουν τοτε κυνηγησε το...Αφου βεβαιωθεις απο την δικη σου την μερια πως εισαι οκ και δεν ειναι δικο σου θεμα με την καλωδιωση τοτε θα κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ με ολο το ιστορικο,οτι πρωτα επιανες 15 μετα 10 με το ιδιο Attenuation κτλ και θα ζητησεις ειτε να επιλυθει η βλαβη και να παει η ταχυτητα στα επιπεδα που ηταν ειτε να αλλαξεις παροχο με δικια τους υπαιτιοτητα λογο ανεξηγητης πτωσης της ταχυτητας σε σημειο που να μην μπορεις να σερφαρεις
    Ελεος ποια με την καραμελα οτι τοσο ειναι η ταχυτητα και αν σου αρεσει διαφορετικα πηγαινε vdsl για να πληρωνεις περισσοτερα....Δεν γινετε με 30 Att να σου λενε πως τα 4-5 mbps ειναι φυσιολογικα

  11. #11
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον φιλε κοιτα,με attenuation 30 αποδεκτη ταχυτητα ειναι περιπου τα 10-13 mbps,αν αυτα σου φτανουν τοτε κυνηγησε το...Αφου βεβαιωθεις απο την δικη σου την μερια πως εισαι οκ και δεν ειναι δικο σου θεμα με την καλωδιωση τοτε θα κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ με ολο το ιστορικο,οτι πρωτα επιανες 15 μετα 10 με το ιδιο Attenuation κτλ και θα ζητησεις ειτε να επιλυθει η βλαβη και να παει η ταχυτητα στα επιπεδα που ηταν ειτε να αλλαξεις παροχο με δικια τους υπαιτιοτητα λογο ανεξηγητης πτωσης της ταχυτητας σε σημειο που να μην μπορεις να σερφαρεις
    Ελεος ποια με την καραμελα οτι τοσο ειναι η ταχυτητα και αν σου αρεσει διαφορετικα πηγαινε vdsl για να πληρωνεις περισσοτερα....Δεν γινετε με 30 Att να σου λενε πως τα 4-5 mbps ειναι φυσιολογικα
    Ευχαριστώ. Τους το ειπα και εγώ... ειτε δεν καταλαβαίνουν ειτε δεν τους ενδιαφέρει. ευχαριστώ γιατον χρόνο σου.

    btw σε ενα calculator που το εβαλα μου εβγαλε σε adsl2+ 15 και κατι ψιλα...

  12. #12
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    το θεμα δεν ειναι μονο να τους το πεις,ειναι να κανεις και την καταγγελια,μονο ετσι θα ασχοληθουν,αφου κανεις την καταγγελια εχουν καποιον συγκεκριμενο χρονο να απαντησουν,νομιζω 20 μερες δεν θυμαμαι καλα,μετα αναλογα την απαντηση βλεπεις και κανεις

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο νομιζω οτι απαντησα. Άλλαξε. συνδεομουν στα 15 μεχρι πριν λιγες μέρες. Ολη την περασμενη εβδομαδα επιανα απο 1 εως 5. σημερα κλειδωσε στα 5. αλλαξα modem και ειδα την ταχυτητα να "κλειδωνει" αλλα τωρα εχω συνεχεις αποσυνδεσεις. attenuation, snr margin κλπ ειναι οπως τα βλεπεται πάνω.

    Οταν λέτε αν άλλαξε κάτι, σε τι αναφερεστε;
    Πόσο καιρό έχει που έγινε η καμπίνα vdsl;

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια παρατήρηση επειδή και εγώ έχω δύο modem, το 108L και το 108Ν, με το 108Ν έχω πρόβλημα. Όταν το συνδέω για κάποιο λόγο συνδέεται γύρω στα 2Mbps χαμηλότερα απο το 108L κι ενώ είμαι σε ελεύθερο προφίλ με 6 SNR αυτό κρατάει snr 7- 6.3. Επίσης όταν συνδέω μετά το 108L δεν δουλεύει καλά το DSLAM, με συγχρονίζει χαμηλότερα, κρατάει πολύ ψηλά το SNR γυρω στο 7, του τινάζει τα πέταλα δηλαδή το 108Ν και μετα θέλει reset η γραμμή. Δεν ξέρω που το βρήκαν αυτό το 108Ν με Realtek για να το συνδυάσουν με Infineon dslam και δεν δίνουν ένα modem που ταιριάζει καλύτερα με τον εξοπλισμό τους...Πάντως χίλιες φορές καλύτερα το ZTE 108L και ας είναι παλιό.

    edit: κι εγώ έχω χάσει πολύ, απο τα 13-14, έπεσα στα 10 και μετά στα 9, μπορεί και 8 ανάλογα το modem. Πάντως έχω δεί και μεγάλες διαφορές ακόμα και με καλώδια τηλεφώνου. Έχω φτιάξει δικά μου cat6 για να συνδέσω τoν εξοπλισμό και δε βάζω εκείνα τα πλακέ που είναι μέσα στη συσκευασία τα οποία είναι εντελώς μάπα. Επίσης μια φορά ο τεχνικός δεν είχε βάλει καλά τα καλώδια στην πρίζα μετα απο έλεγχο που έκανε, προσοχή λοιπόν και στη πρίζα να είναι σφιγμένες οι επαφές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spanos : 13-05-20 στις 15:16.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας