Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wifi
    Γεια σε ολα τα μελη ου forum. Ειμαι νεο μελος και εκανα εγγραφη εδω, πιθανολογοντας οτι θα βρω λυση σε θεματα που αντιμετωπιζω κατα καιρους. Ετσι και τωρα, θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας, σε προβλημα που αντιμετοπηζω με την φορτηση του φωρητου μου. Εχω ενα toshibs satellite l500, εν λειτουργεια και ενω ειναι η μπαταρια γεματη,τον εχω στην μπριζα και μου κραταει την σταθμη της σταθερη.Εαν αρχησει να αδειαζη η μπαταρια και εν λειτουργεια το laptop, η μπαταρεια δεν φορτιζει, αντιθετως αδειαζη. Πρεπει να σβησω το laptop για να μου φορτισει ξανα η μπαταρια.Τι μπορει να ειναι? Το συστημα φορτισης ή φταιει η μπαταρεια. Εαν μπορειται να μου πειτε.ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκιμαζεις βγαζοντας την μπαταρια εντελως. Αν μπορει να δουλεψει το λαπτοπ χωρις την μπαταρια, εχει καλως. Αν οχι, εχει θεμα ο φορτιστης.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  3. #3
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wifi
    Σωστα,αλλα οταν δεν λειτουργει και ειναι κλειστος φορτιζει κανονικα η μπαταρεια. Εν λειτουργεια δεν την φορτιζει

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ φορτιστή θα έλεγα ή το βύσμα δεν κάνει πλέον καλή επαφή, και το πιθανότερο αν συμβαίνει καιρό να σου έχει χαλασει και την μπαταρία.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wifi
    Σας ευχαριστω πολυ. mimismar

  6. #6
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wifi
    Καλημερα σε ολον τον κοσμο. Στο θεμα που βεπετε στην αρχη της αναρτησης μου, να σας ενημερωσο οτι αγορασα αλλη μπαταρια, μεγαλυτερη απο την 4400 της μανας του, αυτη ειναι 8800Ah, αλλα το ιδιο προβλημα παραμενει. Εν λειτουργεια το laptop δεν φορτιζει η μπαταρια.(ΣΥΜ.δεν φορτιζει αλλα την κραταει σταθερα στο 100% και το προβλημα βλεπω πως το κανει, συνηθως οταν κανω διαφορες εργασιες με το chrome η με το microsoft edge, κατεβαζω καποιο αρχειο, τετοιου τυπου εργασιες και τοτε βλεπω οτι αρχειζη λιγο -λιγο να πεφτει η σταθμη της.Φευγη και το φις που φενεται διπλα στην ενδειξη της μπαταριας στην γραμη εργασιας.) και πρεπει να σβησω το laptop για να αρχησει να φωρτιζει η μπαταρια. Ακομα και τωρα με την νεα μπαταρια βλεπω να παρουσιαζει τα ιδια ακριβως οπως με την μητρικη του, 4400

  7. #7
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι αλλα με σκετο τον φορτιστη δουλευει το λαπτοπ? Αν δεν δουλευει με σκετο τον φορτιστη, παλι τα ιδια προβληματα θα παρουσιαζονται.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  8. #8
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα με σκετο τον φορτιστη δουλευει το λαπτοπ? Αν δεν δουλευει με σκετο τον φορτιστη, παλι τα ιδια προβληματα θα παρουσιαζονται.

    Αν διαβαζατε λιγο στην αρχη του θεματος, εχει διευκρινηστη οτι δουλευη σκετο τον φωρτιστη

    - - - Updated - - -

    Κατι αλλο σκεφτεται καποιος απο τον κοσμο που ισως διαβαζει τωρα....

  9. #9
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν βλεπω κατι τετοιο. Σκετο εννοω χωρις την μπαταρια επανω.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει ο φορτιστής; Δηλαδή να μην δίνει αρκετό ρεύμα ώστε να κρατάει ανοιχτό τον υπολογιστή και ταυτόχρονα να φορτίζει και την μπαταρία;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ για φορτιστή λέω από την αρχή.

    Η μπαταρία, η παλιότερη, κρατάει καθόλου;

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.008
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mimismar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε ολα τα μελη ου forum. Ειμαι νεο μελος και εκανα εγγραφη εδω, πιθανολογοντας οτι θα βρω λυση σε θεματα που αντιμετωπιζω κατα καιρους. Ετσι και τωρα, θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας, σε προβλημα που αντιμετοπηζω με την φορτηση του φωρητου μου. Εχω ενα toshibs satellite l500, εν λειτουργεια και ενω ειναι η μπαταρια γεματη,τον εχω στην μπριζα και μου κραταει την σταθμη της σταθερη.Εαν αρχησει να αδειαζη η μπαταρια και εν λειτουργεια το laptop, η μπαταρεια δεν φορτιζει, αντιθετως αδειαζη. Πρεπει να σβησω το laptop για να μου φορτισει ξανα η μπαταρια.Τι μπορει να ειναι? Το συστημα φορτισης ή φταιει η μπαταρεια. Εαν μπορειται να μου πειτε.ευχαριστω
    1. Αυτό στο έκανε έτσι ξαφνικά;
    2. Πρόσθεσες κάτι στο laptop ή εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα;
    3. Πείραξες κάτι στο Bios;
    4. Αντιικό έχεις εγκατεστημένο στο laptop;
    5. Τι windows έχεις;



    Ρίξε και μια ματιά εδώ, εννοείτε όπου δεις λύση σταματάς.

    Εμένα πάντως πάει το μυαλό μου σε malware αν και μπορεί να είναι και άλλοι λόγοι, drivers,προβληματικό update,κτλ.

    - - - Updated - - -

    Θα σου συνιστούσα πρώτα να κατεβάσεις μια διανομή λίνουξ πχ ubuntu και να δεις απο εκεί μέσα αν φορτίζει.
    Αν φορτίζει τότε είναι κάτι με το λειτουργικό σου, αλλιώς κάτι με το hardware.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  13. #13
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Αυτό στο έκανε έτσι ξαφνικά;
    2. Πρόσθεσες κάτι στο laptop ή εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα;
    3. Πείραξες κάτι στο Bios;
    4. Αντιικό έχεις εγκατεστημένο στο laptop;
    5. Τι windows έχεις;



    Ρίξε και μια ματιά εδώ, εννοείτε όπου δεις λύση σταματάς.

    Εμένα πάντως πάει το μυαλό μου σε malware αν και μπορεί να είναι και άλλοι λόγοι, drivers,προβληματικό update,κτλ.

    - - - Updated - - -

    Θα σου συνιστούσα πρώτα να κατεβάσεις μια διανομή λίνουξ πχ ubuntu και να δεις απο εκεί μέσα αν φορτίζει.
    Αν φορτίζει τότε είναι κάτι με το λειτουργικό σου, αλλιώς κάτι με το hardware.


    Γραφω για εναν φιλο, οτι ναι διχως την μπαταρια ενωο οτι δουλευη με τον φορτιστη. Και οσω για της αλλες γνωμες που διαβασα, θα δω τι και πως, λαμβανοντας τες υποψη μου. Τωρα κατι αλλο, μπορει να παιζη ρολο ο φορτιστης που δεν ειναι ο δικος του, αλλα σε δυνατοτητες ειναι αρκετος για να φορτιζει και να δουλευη το laptop.Δεν τον εχω ευκαιρω τωρα, αλλα αν θυμαμαι καλα ειναι 6.32Α. Θα το δω και θα ενημεροσω. Σας ευχαριστω.

    - - - Updated - - -

    Windows ειναι τα 7, τωρα δεν θυμαμαι κατι να εκανα, απο την πρωτη ωρα που ηρθε στα χερια μου, με αυτον τον φορτιστη το δουλεψα και εξ αρχης τα ιδια παρουσιαζε. Αντιβ... εχω ενα της AVG.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.008
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mimismar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γραφω για εναν φιλο, οτι ναι διχως την μπαταρια ενωο οτι δουλευη με τον φορτιστη. Και οσω για της αλλες γνωμες που διαβασα, θα δω τι και πως, λαμβανοντας τες υποψη μου. Τωρα κατι αλλο, μπορει να παιζη ρολο ο φορτιστης που δεν ειναι ο δικος του, αλλα σε δυνατοτητες ειναι αρκετος για να φορτιζει και να δουλευη το laptop.Δεν τον εχω ευκαιρω τωρα, αλλα αν θυμαμαι καλα ειναι 6.32Α. Θα το δω και θα ενημεροσω. Σας ευχαριστω.

    - - - Updated - - -

    Windows ειναι τα 7, τωρα δεν θυμαμαι κατι να εκανα, απο την πρωτη ωρα που ηρθε στα χερια μου, με αυτον τον φορτιστη το δουλεψα και εξ αρχης τα ιδια παρουσιαζε. Αντιβ... εχω ενα της AVG.
    όπως είπα και προηγουμένως κατεβάζεις μια διανομή λίνουξ πχ ubuntu φτιάχνει ένα usb ή DVD boot και μπουτάρεις απο το usb ή το DVD.
    Αν φορτίζει μέσα απο το ubuntu τότε είναι κάτι με το λειτουργικό σου, αλλιώς κάποιο πρόβλημα με το φορτιστή ή το καλώδιο του ή hardware.

    Αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει τα output Volts του φορτιστή να είναι ακριβώς τα ίδια με τον φορτιστή τον εργοστασιακό που είχε το λαπτοπ που αγόρασες, τα Amper μπορούν να είναι ίδια και παραπάνω αν είναι λιγότερα θα προκαλέσεις ζημιά στο λαπτοπ. Για αυτό που σου λέω δεν είμαι 100% σίγουρος
    Αν τα volts δεν είναι ίδια υπάρχει περίπτωση να προκαλέσεις ζημιά στο λαπτοπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 13-05-20 στις 23:23.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας