Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περιοχή
    Vasiliko
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Είμαι ιδιοκτήτης καταστήματος το οποίο νοίκιαζα μέχρι την πρώτη Απρίλη όταν έγινε διακοπή μισθωτηρίου και αποχώρησε ο ενοικιαστής, ο οποίος όμως δεν έχει μεριμνήσει για την διακοπή ρεύματος με την ΔΕΗ ( η σύνδεση είναι στο όνομα του).
    Συμφωνά με τον ίδιο λόγω lockdown έχει κολλήσει η σχετική διαδικασία αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο το έχει τρέξει . Ξέρω ότι έχει οφειλές, στις οποίες υποψιάζομαι ότι σκοπεύει να ρίξει πιστόλι...

    Από την στιγμή λοιπόν που το ρολόι είναι στο όνομα του, μπορώ εγώ να ζητήσω διακοπή ή να περιμένω την ΔΕΗ να το κόψει από μονή της εφόσον ο ίδιος αδιαφορεί. Επίσης αν αφήσει χρέος, αυτό αφορά τον ίδιο αποκλειστικά ή θα έχω θέμα ως ιδιοκτήτης και θα πρέπει να το εξοφλήσω ώστε να γίνει επανασύνδεση όταν χρειαστεί;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Εφόσον η σύνδεση με τη ΔΕΗ είναι στο όνομα του, ο επόμενος ενοικιαστής με το ηλεκτρονικό συμβόλαιο θα πάει στη ΔΕΗ και θα κάνει νέα σύνδεση.
    Το χρέος στη ΔΕΗ είναι αποκλειστικά χρέος του ιδιοκτήτη της σύνδεσης ευτυχώς.
    Το χρέος στο νερό & αποχέτευση τελικά είναι χρέος του ιδιοκτήτη και ακινήτου δυστυχώς.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-03-2013
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    αλήθεια,πως μπορεί ο ιδιοκτήτης ενός ακινήτου να είναι καλυμμένος σε περίπτωση φεσιού λογαριασμού ύδρευσης από τον ενοικιαστή?

  4. #4
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Αν βρεις κάτι γράψε εδώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-03-2013
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βρεις κάτι γράψε εδώ.
    δεν ξερω..και στην ΕΥΑΘ..ενω προτρεπει τους κατα ναλωτες να εχουν τον μετρητη στο ονομα τους,αναφερει οτι τα χρεη βαραινουν τον ιδιοκτητη του ακινητου και μαλιστα μεταβιβαζονται και στο επομενο ιδιοκτητη σε περιπτωση πωλησης κλπ..παραξενο..δεν θα επρεπε μεσω του ΑΦΜ να τα ζηταει απο τον πραγματικο χρηστη της υδρευσης-αποχετευσης?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NARCOSYNTHESIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ιδιοκτήτης καταστήματος το οποίο νοίκιαζα μέχρι την πρώτη Απρίλη όταν έγινε διακοπή μισθωτηρίου και αποχώρησε ο ενοικιαστής, ο οποίος όμως δεν έχει μεριμνήσει για την διακοπή ρεύματος με την ΔΕΗ ( η σύνδεση είναι στο όνομα του).
    Συμφωνά με τον ίδιο λόγω lockdown έχει κολλήσει η σχετική διαδικασία αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο το έχει τρέξει . Ξέρω ότι έχει οφειλές, στις οποίες υποψιάζομαι ότι σκοπεύει να ρίξει πιστόλι...

    Από την στιγμή λοιπόν που το ρολόι είναι στο όνομα του, μπορώ εγώ να ζητήσω διακοπή ή να περιμένω την ΔΕΗ να το κόψει από μονή της εφόσον ο ίδιος αδιαφορεί. Επίσης αν αφήσει χρέος, αυτό αφορά τον ίδιο αποκλειστικά ή θα έχω θέμα ως ιδιοκτήτης και θα πρέπει να το εξοφλήσω ώστε να γίνει επανασύνδεση όταν χρειαστεί;
    παρολου των περιοριστικων μετρων που ειχαν επβληθει,προσωρινο κλεισμο καταστηματων ΔΕΗ,ΔΕΔΕΗ κλπ,υπηρχαν ηλεκτρονικες και τηλεφωνικες υπηρεσιες..για καλο και καλο επικοινωνησε τηλεφωνικα με την ΔΕΗ και ρωτησε αν βρεις καινουργιο ενοικιαστει τι πρεπει να κανεις..

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Νομίζω πως η οφειλή στη ΔΕΗ ακολουθεί τον ενοικιαστή ακόμα και αν δεν είναι στο όνομά του το ρολόι. Αρκεί να φαίνεται στο Ε2 ότι το διάστημα εκείνο κατοικούσε το σπίτι.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περιοχή
    Vasiliko
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Και εγώ αυτό γνωρίζω, όπως και οποίος έχω ρωτήσει, ότι η οφειλή ακολουθεί αυτόν που έχει την παροχή ρεύματος στο όνομα του.

    Απλά πριν μερικούς μήνες είχε ακουστεί πως η ΔΕΗ ζητάει από 01/01/2020 το χρέος να συνδέεται με τον μετρητή του ακινήτου και όχι με το ΑΦΜ φυσικού/νομικού προσώπου. Φαντάζομαι αν είχε τεθεί κάτι τέτοιο σε ισχύ θα είχε γίνει γνωστό αλλά είπα να ρωτήσω για κάλο και για κακό.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VANGELISGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλήθεια,πως μπορεί ο ιδιοκτήτης ενός ακινήτου να είναι καλυμμένος σε περίπτωση φεσιού λογαριασμού ύδρευσης από τον ενοικιαστή?
    Θα πρέπει να ζητάει φωτοτυπία των αποδείξεων πληρωμής, ώστε τουλάχιστον να μην βρεθεί αντιμέτωπος στο τέλος με πολλούς απλήρωτους λογαριασμούς.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elina_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να ζητάει φωτοτυπία των αποδείξεων πληρωμής, ώστε τουλάχιστον να μην βρεθεί αντιμέτωπος στο τέλος με πολλούς απλήρωτους λογαριασμούς.
    Αναφορικα με τον λογαριασμο υδρευσης, που ειναι κι ο μονος που μπορει να αφορα τον ιδιοκτητη ασχετα αν πολλοι εχουν και την ΔΕΗ στο ονομα τους για λογους φοροδιαφυγης, μια φωτοτυπια δεν αξιζει τιποτα. Το σωστο ειναι ειτε ο ιδιοκτητης να λαμβανει αυτους τους λογαριασμους, να τους ανοιγει και να τους δινει στον ενοικιαστη για πληρωμη στη διαρκεια της μισθωσης, ειτε να το κανει στον τελευταιο εστω. Σε περιπτωση που ο λογαριασμος δεν εχει ερθει πριν την αποχωρηση του ενοικιαστη, τοτε ο ιδιοκτητης ειναι που θα πληρωσει. Αν μαλιστα προνοησε να κρατησει μερος της εγγυησης για αυτον τον λογο καλως, διαφορετικα ο μονος τροπος "αμυνας" εναντι καποιου πονηρου ειναι να εχει θεσει "κοφτη" στο ποσο χρεωσης με αιτημα του στην ΕΥΔΑΠ. Ετσι τοτε τουλαχιστον το ποσο που θα κληθει να πληρωσει θα ειναι διαχειρισιμο, πχ 100€

    Στις επαγγελματικες μισθωσεις βεβαια τα πραματα αλλαζουν και χρειαζεται μεγαλυτερη προσοχη ειδικα αν το καταστημα/επαγγελματιας ειναι υγειονομικου ενδιαφεροντος.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χρέος στη ΔΕΗ είναι αποκλειστικά χρέος του ιδιοκτήτη της σύνδεσης ευτυχώς.
    Το χρέος στο νερό & αποχέτευση τελικά είναι χρέος του ιδιοκτήτη και ακινήτου δυστυχώς.
    Σωστός! Υπ'όψιν, σε περίπτωση χρέους του φευγάτου ενοικιαστή στη ΔΕΗ, το ΤΑΠ βαρύνει εσένα και μάλιστα αναδρομικά. Ακόμα κι αν έχουν κόψει το ρεύμα λόγω οφειλής, το ΤΑΠ και τα δημοτικά τέλη εξακολουθούν να χρεώνονται καθώς εκδίδεται λογαριασμός. Παθούσα και μαθούσα... Εφ΄όσον λοιπόν το ακίνητο είναι κενό, μπορείς να κάνεις αίτημα στη ΔΕΗ να διακόψουν την παροχή, οπότε παύεις να πληρώνεις φόρους και τέλη. Ultra sos! Μόλις πάρουν το ρολόι, θα ζητήσεις από ΔΕΔΔΗΕ σχετική βεβαίωση και μάθε αν πρέπει να ενημερώσεις το Δήμο που ανήκει το ακίνητο. Αν αποφασίσεις να το πουλήσεις, το μεταβιβάσεις, το χαρίσεις, για τη σύνταξη των συμβολαίων είναι απαραίτητη η βεβαίωση μη οφειλής ΤΑΠ.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Το ΤΑΠ δεν το γλιτώνεις ότι και να κάνεις. Γλιτώνεις τα δημοτικά τέλει και το τέλος καθαριότητας.
    Μόλις κοπεί το ρεύμα (όχι λόγω χρεών, αλλά με αίτηση διακοπής) παίρνεις τη βεβαίωση διακοπής από τη ΔΕΔΔΗΕ και την πάς στον Δήμο για να σταματήσει να χρεώνει το ΤΑΠ μέσω ΔΕΗ, αλλά να στέλνει κάθε χρόνο το ΤΑΠ ο Δήμος στο σπίτι σου, έτσι γλιτώνεις τα δημοτικά τέλει και το τέλος καθαριότητας.
    Τα παραπάνω τα έμαθα πριν λίγες ημέρες ευτυχώς, γιατί μέχρι τέλος Ιουνίου υπάρχουν κάτι παραγραφές στο ΤΑΠ και στα δημοτικά τέλει και στο τέλος καθαριότητας, που μπορεί να φθάσουν μέχρι παραγραφή όλων χρεών των προηγουμένων ετών. Τι ισχύει όμως δεν ξέρω ακριβώς.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας