Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    10-05-2020
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα στην κοινότητα.

    Στην Αθήνα έχω ένα Fritz 7590, στο οποίο έχω προσθέσει τον landline αριθμό της Nova και το νούμερο έχει "μετατραπεί" σε Voip.

    Το νουμεράκι αυτό έχω κάνει register σε τοπικό 3CX pbx, με κανόνα για τις εξερχόμενες. Στο 3CX έχω κάνει register και πολλούς άλλους Voip αριθμούς και το έχω σετάρει έτσι όπως το θέλω, οπότε δεν θέλω να το αλλάξω.

    Ερχόμαστε τώρα στο κυρίως θέμα: Επειδή έχω γλυκαθεί που όλοι οι χρήστες του 3CX χρησιμοποιούν τα απεριόριστα της Nova, θελω να αξιοποιήσω την ίδια δυνατότητα και από αντίστοιχη σύνδεση forthnet που διαθέτω σε άλλη πόλη.

    Για το λόγο αυτό πήρα ένα γερμανικό 7430, το οποίο μετέτρεψα σε international, και το οποίο λαμβάνει OS με MyFritz VPN, που μου δουλεύει αξιόπιστα. Έλα όμως που στη βιαστική αγορά δεν πρόσεξα ότι το Fritz 7430 δεν παίρνει landline αριθμό αλλά μόνο Voip. Ωστόσο έχω 5-6 Fritz!box 7170 international που κάθονται και σκέφτηκα να κάνω το εξής:

    Σύνδεση 7590 (πόλη Α) <------> 7430 (πόλη Β) με AVM VPN. Να καρφώσω το 7170 πίσω από το 7430 (για αυτό το set up θέλω συμβουλές τόσο ρυθμίσεων όσο και πρακτικά τι κουμπώνω με τι). Να φορτώσω τη landline στο 7170. Και έτσι να μπορώ στο 3CX που είναι εγκατεστημένο τοπικά στην Αθήνα, να κάνω register επιτυχώς τον αριθμό Nova landline που βρίσκεται στην πόλη Β.

    Βοήθειά μου σε αυτό το παρθενικό μου ποστ!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Για την τηλεφωνία στο 7170 θα χρειαστείς το Υ-καλώδιο. Αν δεν το έχεις, πρέπει να φτιάξεις ένα σύμφωνα με το σχέδιο και θα συνδέσεις μόνο το βύσμα της τηλεφωνίας (PSTN) στην τηλεφωνική πρίζα.

    2. Για να δουλέψει το 7170 (και όλα τα Fritz) ως IP Client (παίρνοντας σύνδεση από άλλο Router), το ρυθμίζεις σύμφωνα με την εικόνα.
    Επίσης θα συνδέσεις την LAN1 με μία LAN του άλλου Fritz.

    3. Κατόπιν πρέπει να φτιάξεις στο 7170 ένα IP extension (π.χ. 620) στο οποίο θα κάνει registration το 7590 της Αθήνας.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-05-2020
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    ΟΚ δούλεψε το σκέλος της σύνδεσης 7430 και 7170, σύμφωνα με τις οδηγίες!

    Θα πρέπει να δοκιμάσω πώς θα συνδεθούν τα 7590 και 7430 με VPN και αν θα περνάει τηλεφωνία από το VPN της AVM για το οποίο είδα ότι η εταιρεία δεν εγγυάται... Όταν το δοκιμάσω θα επανέλθω να ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ακολούθησε τον σχετικό οδηγό για VPN σύνδεση μεταξύ 2 Fritz.
    Το κύριο σημείο είναι ότι το καθένα πρέπει να έχει διαφορετικό υποδίκτυο. Π.χ. αν το ένα έχει 192.168.1.0/24, τότε το άλλο δεν μπορεί να έχει το ίδιο, αλλά διαφορετικό (π.χ. 192.168.2.0/24).

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας