Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    ΣΑΓΕΪΚΑ ΑΧΑΪΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    αυτή την εποχ
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΓΕΪΚΑ
    Router
    Zte ZXV10
    Path Level
    Interleaved
    Χαιρετώ το forum, ένας φίλος μου έχει ένα καφενείο, έχει έναν όροφο από πάνω (σπίτι), κ άλλο ένα σπίτι ακριβώς δίπλα στο καφενείο, έχει το router μέσα στο καφενείο,κ θέλει να ενισχύσει το σήμα μέσα στα δύο σπίτια.σκεφτομουν να του πω για powerline και access point αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν θα λειτουργήσει, έχει δύο μετρητές της ΔΕΗ γιατί έχει φωτοβολταϊκά.του δάνεισα ένα παλιό tp link router,στο οποίο έχω βάλει μεγαλύτερες κεραίες (5dbi) και του έχω περάσει το λογισμικό open wrt, και έχω βάλει στο τέρμα την ένταση εκπομπής..μου είπε ότι είναι ευχαριστημένος με αυτό,κ θέλω να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο access point εσωτερικού χώρου με δυνατό σήμα; Κοιταγα το tenda ac6 κ μου φάνηκε ενδιαφέρον,θα κάνει για αυτή την δουλειά;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    ειναι μια καλη επιλογη και αξιοπιστο επισης ειναι και 5 ghz,
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.309
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madprofessorus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ το forum, ένας φίλος μου έχει ένα καφενείο, έχει έναν όροφο από πάνω (σπίτι), κ άλλο ένα σπίτι ακριβώς δίπλα στο καφενείο, έχει το router μέσα στο καφενείο,κ θέλει να ενισχύσει το σήμα μέσα στα δύο σπίτια.σκεφτομουν να του πω για powerline και access point αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν θα λειτουργήσει, έχει δύο μετρητές της ΔΕΗ γιατί έχει φωτοβολταϊκά.του δάνεισα ένα παλιό tp link router,στο οποίο έχω βάλει μεγαλύτερες κεραίες (5dbi) και του έχω περάσει το λογισμικό open wrt, και έχω βάλει στο τέρμα την ένταση εκπομπής..μου είπε ότι είναι ευχαριστημένος με αυτό,κ θέλω να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο access point εσωτερικού χώρου με δυνατό σήμα; Κοιταγα το tenda ac6 κ μου φάνηκε ενδιαφέρον,θα κάνει για αυτή την δουλειά;
    powerlines με δύο ξεχωριστές παροχές... θα μπλέξεις.
    Εκτός αυτού... αν είναι σε άλλη οικοδομή... ξέχνα το.

    Το να βάλεις ένα ap με μεγαλύτερη ισχύ σήματος... δεν το συστήνω.

    Η μόνη ρεαλιστική λύση για την περίπτωσή σου, κατά την γνώμη μου, είναι... ethernet καλώδιο από το ρούτερ έως τον χώρο που θέλεις να καλύψεις.
    Από εκεί και μετά βάζεις είτε ap είτε power lines.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΑΙΟΜΟΝΑΣΤΗΡΟ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 14.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρεμβαίνω στο θέμα και θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

    Μετακομίζω σε διώροφο, το ADSL router (speedport entry 2i) είναι στο κάτω διαμέρισμα και εγώ μένω στο πάνω.

    Στο πάνω διαμέρισμα, υπάρχει δομημένη καλωδίωση Cat6 που καταλήγει σε εξωτερικό προστατευόμενο χώρο, όπου οι γραμμές συνδέονται σε Gigabit switch.

    Για να "δώσω" internet στο πάνω σπίτι δοκίμασα κάτι powerline που έχω αλλά δεν έγινε τίποτα - δεν συγχρονίστηκαν (στο προηγούμενο σπίτι δούλευαν άψογα) παρά το γεγονός ότι και τα δύο σπίτια παίρνουν από το ίδιο ρολόι.

    Τι επιλογές έχω; Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα repeater-externder και όπως αλλιώς λέγεται ώστε να πάρω το internet μέσω Wifi από το κάτω σπίτι και σε αυτό να κουμπώσω το κεντρικό switch του πάνω διαμερίσματος, ώστε να έχω πρόσβαση στο internet μέσω της δομημένης καλωδίωσης του σπιτιού;

    Μπορώ να χρησιμοποίησω σαν repeater ένα παλιό tp link w8960N που μου περισσεύει;
    DESKTOP: MSI B150M PRO-VDH, i5-6500, Crucial Ballistix Sport 2x8 GB 2400 Mhz DDR4, GIGABYTE 750Ti GAMING EDITION 2 GB, SAMSUNG 850 EVO SSD 250 GB, TOSHIBA DT01ACA200 2 TB, DVD-RW SAMSUNG SH-224FB, COOLER MASTER 690 NVIDIA EDITION, COOLER MASTER 600 W SILENT PRO.MONITOR: DELL 2209WA (+ΑΧ510 speakers). CONSOLES: XBOX ONE.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.745
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και ολη αυτη η καλωδιωση που αναφερεις τι θα γινει?
    Στο κατω υπαρχει καλωδιωση? Θα μπορουσαν να τραβηχτουν 1-2 καλωδια? Οπου υπαρχει καλωδιο, αποφευγουμε τα ασυρματα και τα powerlines. Μονο αν δεν γινεται αλλιως.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.309
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiankap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεμβαίνω στο θέμα και θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

    Μετακομίζω σε διώροφο, το ADSL router (speedport entry 2i) είναι στο κάτω διαμέρισμα και εγώ μένω στο πάνω.

    Στο πάνω διαμέρισμα, υπάρχει δομημένη καλωδίωση Cat6 που καταλήγει σε εξωτερικό προστατευόμενο χώρο, όπου οι γραμμές συνδέονται σε Gigabit switch.

    Για να "δώσω" internet στο πάνω σπίτι δοκίμασα κάτι powerline που έχω αλλά δεν έγινε τίποτα - δεν συγχρονίστηκαν (στο προηγούμενο σπίτι δούλευαν άψογα) παρά το γεγονός ότι και τα δύο σπίτια παίρνουν από το ίδιο ρολόι.

    Τι επιλογές έχω; Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα repeater-externder και όπως αλλιώς λέγεται ώστε να πάρω το internet μέσω Wifi από το κάτω σπίτι και σε αυτό να κουμπώσω το κεντρικό switch του πάνω διαμερίσματος, ώστε να έχω πρόσβαση στο internet μέσω της δομημένης καλωδίωσης του σπιτιού;

    Μπορώ να χρησιμοποίησω σαν repeater ένα παλιό tp link w8960N που μου περισσεύει;
    Ισχύει ότι έγραψα παραπάνω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΑΙΟΜΟΝΑΣΤΗΡΟ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 14.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ολη αυτη η καλωδιωση που αναφερεις τι θα γινει?
    Στο κατω υπαρχει καλωδιωση? Θα μπορουσαν να τραβηχτουν 1-2 καλωδια? Οπου υπαρχει καλωδιο, αποφευγουμε τα ασυρματα και τα powerlines. Μονο αν δεν γινεται αλλιως.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει ότι έγραψα παραπάνω.
    Δυστυχώς το κάτω είναι σπίτι του 1980 και δεν υπάρχουν καλώδια.

    Στο εντωμεταξύ η όλη κατάσταση είναι προσωρινή μέχρι να βάλω δικό μου internet σε 1-2 μήνες. όποτε και θα αλλάξω το switch με το dsl router.

    Για αυτό το λόγο δεν θέλω να τρυπήσω τοίχους του κάτω σπιτιού και να τραβάω καλώδια ethernet από κάτω προς τα πάνω.

    Απλά θέλω προσωρινά να πάρω το internet με Wi-Fi από το κάτω σπίτι και να το δώσω στο δικό μου σπίτι μέσω του switch και της δομημένης καλωδίωσης.

    Θα μπορούσα πολύ απλά να δουλεύω ασύρματα τα πάντα (PC,TV,TV BOX,X BOX ωστόσο δεν το θέλω λόγω ακτινοβολίας. Θέλω να δουλέψω μέσω καλωδίωσης.
    DESKTOP: MSI B150M PRO-VDH, i5-6500, Crucial Ballistix Sport 2x8 GB 2400 Mhz DDR4, GIGABYTE 750Ti GAMING EDITION 2 GB, SAMSUNG 850 EVO SSD 250 GB, TOSHIBA DT01ACA200 2 TB, DVD-RW SAMSUNG SH-224FB, COOLER MASTER 690 NVIDIA EDITION, COOLER MASTER 600 W SILENT PRO.MONITOR: DELL 2209WA (+ΑΧ510 speakers). CONSOLES: XBOX ONE.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.745
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiankap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωστόσο δεν το θέλω λόγω ακτινοβολίας. Θέλω να δουλέψω μέσω καλωδίωσης.
    Α εισαι απο "αυτους"...

  9. #9
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΑΙΟΜΟΝΑΣΤΗΡΟ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 14.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α εισαι απο "αυτους"...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αρχείο λήψης.jpg 
Εμφανίσεις:  81 
Μέγεθος:  15,2 KB 
ID: 215528

    Για αυτό δεν θέλω πολύ ακτινοβολία μέσα στο σπίτι (άσε που δεν έχεις και ποτέ σταθερή ταχύτητα όπως το καλώδιο...)
    DESKTOP: MSI B150M PRO-VDH, i5-6500, Crucial Ballistix Sport 2x8 GB 2400 Mhz DDR4, GIGABYTE 750Ti GAMING EDITION 2 GB, SAMSUNG 850 EVO SSD 250 GB, TOSHIBA DT01ACA200 2 TB, DVD-RW SAMSUNG SH-224FB, COOLER MASTER 690 NVIDIA EDITION, COOLER MASTER 600 W SILENT PRO.MONITOR: DELL 2209WA (+ΑΧ510 speakers). CONSOLES: XBOX ONE.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.745
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι αποδεδειγμενο οτι αμα μικρα εκτεθουν σε wifi μετα τα 15 γινονται μανιωδεις fps gamers.

    Επιστημονικα αποδεδειγμενο σε μεγαλο δειγμα, ρωτηστε γυρω γυρω οσους εχουν παιδια και θα εκπλαγειτε..

    Επι της ουσιας δεν βρισκω κανενα λογο να βαλετε και δευτερη συνδεση.

    Ανεβασε τη γραμμη επανω, εκμεταλλευσου την καλωδιωση, γυρνα το τηλεφωνο κατω, ειτε καλωδιακα ειτε με dect, και ριξε και ενα καλωδιο με ενα access point, κυριως για σενα, οταν θα εισαι κατω (και αργοτερα οταν θα κανουν baby sitting)..

  11. #11
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.309
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiankap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αρχείο λήψης.jpg 
Εμφανίσεις:  81 
Μέγεθος:  15,2 KB 
ID: 215528

    Για αυτό δεν θέλω πολύ ακτινοβολία μέσα στο σπίτι (άσε που δεν έχεις και ποτέ σταθερή ταχύτητα όπως το καλώδιο...)
    Βάλε ένα wifi analyzer στο κινητό και δες τι ακτινοβολία έχεις από τους γύρω σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας