Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: Cosmote SMTP

  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παιδιά καλημέρα, μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει.

    Έχω στο μαγαζί διάφορα μηχανήματα που δεν μπορούν να πάρουν πυρηνικές ρυθμίσεις για να στείλουν mail...tls δηλαδή κλπ. Αυτά είναι 2 μεγάλα παλιά φωτοτυπικά, ο συναγερμός πχ και κάποιες μηχανές στη παραγωγή.

    Χρόνια τώρα απλά δήλωνα σε αυτά σαν smtp το mailgate.otenet.gr χωρίς username και pass και έστελναν τα report ή οτιδήποτε κανονικά.

    Εδώ και κάποιες μέρες σταμάτησαν να δουλεύουν. Η γραμμή λειτουργεί κανονικά... ping το mailgate.otenet.gr απαντάει.

    Το έψαξα λίγο και λέω μήπως πρέπει να τα βάλω να κάνουν απλό logon ... οπότε πήγα σε 2 και δήλωσα (στο φόρουμ το βρήκα βασικά) σαν smtp το mailgate.cosmotemail.gr και έβαλα και username/password και το τέστ πέτυχε.

    Όλα καλά μέχρι εδώ, μετά όμως από 5 λεπτά που δοκίμασα να σκανάρω στο φωτοτυπικό μια σελίδα και να τη στείλει mail, έφαγα φάπα... ξαναέκανα το τεστ και πλέον δεν περνάει.


    Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? κάνει κάτι ο ΟΤΕ?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τσεκαρε λίγο το email της σύνδεσης σου μήπως έχεις κάποιο μήνυμα από το abuse@otenet

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσεκαρε λίγο το email της σύνδεσης σου μήπως έχεις κάποιο μήνυμα από το abuse@otenet
    Είναι 14 χρόνια γραμμή και ποτέ δεν το έχω ρυθμίσει... θα το ψάξω ... αλλά βρήκα άκρη.. συνδεόμενος στο mailgate.cosmotemail.gr αλλά μέσω της Vodafone!!!!!!!! (έχω και 100/100 vodafone αλλά δεν έχουν smtp απλό αυτοί) και με username και password δουλεύει ... δεν ήξερα πως το cosmotemail λειτουργεί ανεξαρτήτως παρόχου....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι 14 χρόνια γραμμή και ποτέ δεν το έχω ρυθμίσει... θα το ψάξω ... αλλά βρήκα άκρη.. συνδεόμενος στο mailgate.cosmotemail.gr αλλά μέσω της Vodafone!!!!!!!! (έχω και 100/100 vodafone αλλά δεν έχουν smtp απλό αυτοί) και με username και password δουλεύει ... δεν ήξερα πως το cosmotemail λειτουργεί ανεξαρτήτως παρόχου....
    Για να μην ανοιξω νεο θεμα ας ρωτησω πρωτα εδω.
    Χρησιμοποει καποιος σας τον mailgate.otenet.gr η τον mailgate.cosmotemail.gr η τελος παντων τον SMTP της Cosmote ΧΩΡΙΣ user/password/TLS??
    Τον χρησιμοποιουσα παλια και δουλευε σε καποιες συσκευες με SMTP χωρις δυνατοτητα user/passw/tls authentication αλλα τωρα δεν δουλευει οποτε να μην ταλαιπωρουμαι αν κατι εχει αλλαξει

    ευχ προκαταβολικα
    ΓΓ
    ΥΓ ειμαι πελάτης Cosmote VDSL50

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gveloce Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην ανοιξω νεο θεμα ας ρωτησω πρωτα εδω.
    Χρησιμοποει καποιος σας τον mailgate.otenet.gr η τον mailgate.cosmotemail.gr η τελος παντων τον SMTP της Cosmote ΧΩΡΙΣ user/password/TLS??
    Τον χρησιμοποιουσα παλια και δουλευε σε καποιες συσκευες με SMTP χωρις δυνατοτητα user/passw/tls authentication αλλα τωρα δεν δουλευει οποτε να μην ταλαιπωρουμαι αν κατι εχει αλλαξει

    ευχ προκαταβολικα
    ΓΓ
    ΥΓ ειμαι πελάτης Cosmote VDSL50
    Εγω στη δουλεια αντιμετωπισα θεμα οταν σταματησε να παιζει το mailgate αλλα επαιζε το cosmotemail με password φυσικα. Είχα πολλές συσκευές που δεν δέχονταν username και pass και η λυση που βρηκα ηταν να σηκώσω σε ενα απο τα server μου, smtp server (relay) που οτι λάβει το προωθεί στο cosmotemail με μονο εκεί δηλωμένο το username και pass.
    Όλα τα άλλα μηχανήματα έχουν για smtp αυτόν τον server χωρίς username και pass οπως έστελναν πριν στο mailgate.
    Νομίζω και στα win10 μπορείς να βάλεις τον smtp της Microsoft αν η λύση μου θα σε βοηθήσει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #6
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω στη δουλεια αντιμετωπισα θεμα οταν σταματησε να παιζει το mailgate αλλα επαιζε το cosmotemail με password φυσικα. Είχα πολλές συσκευές που δεν δέχονταν username και pass και η λυση που βρηκα ηταν να σηκώσω σε ενα απο τα server μου, smtp server (relay) που οτι λάβει το προωθεί στο cosmotemail με μονο εκεί δηλωμένο το username και pass.
    Όλα τα άλλα μηχανήματα έχουν για smtp αυτόν τον server χωρίς username και pass οπως έστελναν πριν στο mailgate.
    Νομίζω και στα win10 μπορείς να βάλεις τον smtp της Microsoft αν η λύση μου θα σε βοηθήσει.
    Σε ευχαριστω για την επιβεβαιωση φιλε.
    Αν ειναι ετσι θα βαλω κι εγω SMTP στο RPI μου (για εσωτερικη χρηση) με relay στην ΟΤΕΝΕΤ
    ΓΓ

  7. #7
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μιας και λέτε για smtp από κοσμοτε, mail μπορούμε όλοι να ανοίξουμε; Η το σταμάτησαν;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας