Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    30-05-2017
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Εγω μάγκες θα περιμένω το αποτέλεσμα και μετά θα σας πω για ψιψιψίνια και μύδια καπαμά.
    Το 90% αρχισε τον τελευταιο μηνα να έχει θέματα και θα τα ρίξουμε στις εγκαταστάσεις για να βγάλουμε λάδι το ναυαγιο.
    Και ναι έβαλα 25 μετρα καλώδιο φτηνό τηλεφώνου για να πάω το μόντεμ στο υπνοδωμάτιο και δεν άλλαξε τίποτα(τα στατιστικά είναι καρμπόν), και με κωλονόβα το είχα απο το κουτί με 1,5 μέτρο και έδινε 33-39 ταχύτητα με αποσυνδέσεις, αυτό που βλέπω μου αρκεί.
    Το αποτέλεσμα μετράει οχι οι θεωρίες. Θα περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα.
    Ούτε με νοιάζει φίλε μου τι λέει ο καθένας αλλά ουτε θα το παίξω ειδήμων σε πράγματα που δεν με ενδιαφέρει να μάθω.
    Τώρα το αν είναι μαργαριτάρια η κοινή λογική, άσε με να έχω άλλη άποψη.
    Τώρα θα μου πείτε κι εσείς και θα έχετε κι ένα δίκιο,αν παραδεχτείτε οτι τα κοκοκόψαρα δεν παίζουν και τόσο ουσιαστικό ρόλο, ποιό το νόημα που ασχολείστε;Ποιό το νόημα του φόρουμ;

    EDIT:Προβοκάτσια=σκόπιμη προκλητική ή / και παράνομη ενέργεια κι όχι διαφημηση ή προτροπή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panagiotis1974 : 14-05-20 στις 13:59.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα ηλεκτρονικά και πριν περίπου 40 χρόνια που τα σπούδαζα εγώ και μετά από 40 χρόνια συνεχίζουν να είναι θετική επιστήμη και όχι "ψιψιψίνια", "μύδια καπαμά", "κοκοκόψαρα", "ντούκια" και ότι άλλο μαργαριτάρι έχουμε ακούσει εδώ μέσα.
    Συνεχίζουν να στηρίζονται σε θεωρία εφαρμοσμένη και σε ενέργειες που θα πρέπει να γίνονται με συγκεκριμένες συνθήκες, με συγκεκριμένα υλικά, με συγκεκριμένα όργανα και γενικά να υπάρχει μια τεχνική υποδομή πίσω από όλα αυτά και όχι ότι μας κατέβει στο μυαλό και δημιουργική ασάφεια με τρικυμία εν κρανίω.
    Αλίμονο μας αν βαφτιστεί ο καθένας μας ειδήμονας ηλεκτρονικός και αρχίσει να πετάει διάφορα ακατονόμαστα εδώ κι' εκεί γιατί και επικίνδυνος είναι και τελικά το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να γίνει ρεζίλι.
    Αυτά τα ολίγα από μένα που δεν ξέρω τι πάει να πει προβοκάτσια και ευτυχώς υπάρχει κάποιος να μας το μάθει.

    Για τα υπόλοιπα εξακολουθούμε να επιμένουμε εμείς που δεν ξέρουμε από "ψιψιψίνια", "μύδια καπαμά", "κοκοκόψαρα", "ντούκια", κ.λ.π. αλλά από απλά και ταπεινά ηλεκτρονικά ότι θα πρέπει να έχουμε κάνει λεπτομερή έλεγχο σε όλη την εγκατάσταση(όπως περιγράφεται σε προηγούμενα posts) και αν βρεθεί κάτι ελαττωματικό ή εκτός προδιαγραφών να αντικαθίσταται.
    Θα πρέπει να είμαστε σίγουροι για την εγκατάσταση μας, για την συνδεσμολογία μας, για τα υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και τα οποία θα πρέπει να είναι σύγχρονα και να πληρούν όλες τις τεχνικές προδιαγραφές που απαιτούνται για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
    Όλα αυτά τα κάνουμε για να είμαστε απόλυτα σίγουροι με την εγκατάσταση μας και να αποφύγουμε τυχόν χρέωση από τους παρόχους όταν θα πάρουμε για να δηλώσουμε βλάβη.
    Επίσης όλα αυτά που λέμε αποδεικνύονται με όργανα μέσα από εργαστηριακές μελέτες και δεν τα έχουμε βγάλει από το κεφάλι μας όπως διάφορα που έχουμε διαβάσει πρόσφατα εδώ μέσα.
    Το να λέμε ότι όλα όσα έχουν γραφτεί από επιστήμονες που τρώνε τα μάτια τους στα εργαστήρια είναι μπαρούφες ενώ εμείς βάλαμε ότι να' ναι και δεν είδαμε διαφορά, είναι τουλάχιστον αχαρακτήριστο και δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε περαιτέρω με τέτοιου είδους νοοτροπίες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    12-05-2020
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    nova distixws :C
    μαγκες ολα καλα τελικα εφερα εναν δικο μου ηλεκτρολογο ηρθε ο ανρθωπος 2 ωρες δουλεια εκανε εδω τα αλλαξαμε ολα ... εβαλα και τα utp αν δεν κανω λαθος πως τα λενε , μου ειπε οτι ειχα τα παλια του 80 και θα ειχα θεμα αν δεν τα αλλαζα! ζορι δουλεια γιατι ειχα κεντρικα κουτια και διακλαδωσεις καναμε 4 τρυπες στους τοιχους... αυτα λοιπον ευχαριστω ολους οσους ειπαν μια γνωμη!

  4. #19
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Όλα καλά, η γραμμή/σύνδεση έστρωσε?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lesbiathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαγκες ολα καλα τελικα εφερα εναν δικο μου ηλεκτρολογο ηρθε ο ανρθωπος 2 ωρες δουλεια εκανε εδω τα αλλαξαμε ολα ... εβαλα και τα utp αν δεν κανω λαθος πως τα λενε , μου ειπε οτι ειχα τα παλια του 80 και θα ειχα θεμα αν δεν τα αλλαζα! ζορι δουλεια γιατι ειχα κεντρικα κουτια και διακλαδωσεις καναμε 4 τρυπες στους τοιχους... αυτα λοιπον ευχαριστω ολους οσους ειπαν μια γνωμη!


    Απλα να σου θυμισω απο το post #1 .....


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lesbiathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ 100ΑΡΑ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΝ NOVA ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ , ΑΠΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΘΕ 2 - 3 ΩΡΕΣ , ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ 10ΛΕΠΤΟ ΜΕ ΤΕΤΑΡΤΟ , ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΓΡΑΦΩ ΤΟ POST ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.... , ΤΕΣΠΑ , ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΠΙΤΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕΤΗ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ , ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΦΕΡΝΩ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 80 ΕΥΡΩ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ , ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ? ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΙΣΟΓΕΙΟ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ? ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ? ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ 20 ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.... ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ? ΜΕΝΩ ΡΟΔΟ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ..

    Ειδες οτι τελικα ολα εχουν μια λογικη εξηγηση ?

    Και οτι το ποσο των 80€ ηταν "λογικο" δεδομενου οτι χρειαζοταν δουλιτσα για να περαστει?

    Παρολα αυτα... καλοριζικη και καλοδουλευτη η γραμμη.


    EDIT : για πες πως παει η γραμμη...
    The gr81 .

  6. #21
    Εγγραφή
    12-05-2020
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    nova distixws :C
    ολα καλα απο ταχυτητες κτλ , ειχα μια αποσυνδεση ελπιζω να μην συνεχισουν

  7. #22
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lesbiathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολα καλα απο ταχυτητες κτλ , ειχα μια αποσυνδεση ελπιζω να μην συνεχισουν
    Αν μπορεις κρατα μια φωτο τα στατιστικα σημερα .. και αλλη μια μετα απο μερικες μερες.

    ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΑ.
    The gr81 .

  8. #23
    Εγγραφή
    28-03-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη.
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14300/1000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TD5136V2
    SNR / Attn
    8(dB) / 25(dB)
    και μενα σημερα τα ιδια μου ειπανε

  9. #24
    Εγγραφή
    13-01-2024
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα σας

    Ηθελα την βοηθεια σας θελω να βαλω σε ολο το σπιτι πριζες διπλες (rj11 rj45). Υπαρχει ετοιμη καλωδιωση utp και μονο πριζες θα αλλαξω. Στην πρωτη φωτο ειναι το σημειο που ενωσε ο τεχνικος την γραμη και πηραν ολες οι πριζες παροχη. Στην δευτερη φωτο ειναι η κεντρικη πριζα. Σε αυτη την πριζα το καφε-καφε ασπρο εχει συνδεσει και εχει ενωσει τα ιδια χρωματα στο utp που λογικα ειναι αυτο που στελνει το σημα στις αλλες πριζες. Αυτο που πρεπει να κανω ειναι να συνδεσω το καφε- καφε ασπρο της καθετης στην νεα πριζα στο rj 11 και το καλωδιο που στελνει στις αλλες πριζες (οριζοντια) συνδεω στο rj45 της νεας πριζας? Μπορει να να μου πει καποιος τι χρωματα καλωδιο θα βαλω και σε ποιες θεσεις στο rj45
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20240113_180851.jpg  

    20240113_180539.jpg  

    20240113_183255.jpg  

    20240113_183103.jpg  


Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας