Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 75
  1. #1
    Εγγραφή
    15-05-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Δεν έχω επιλέ?
    Καλησπέρα στην κοινότητα

    Νέος χρήστης, νέο διαμέρισμα, και χρειάζομαι τα φώτα σας.

    Έχω σε μια ντουλάπα του σπιτιού μια σειρά από καλώδια. Όλα είναι UTP Cat5e T568B. Και όλα είναι γυμνά δηλαδή πρέπει να τους περάσω εγώ τελικά φις/κλιπ (είτε RJ11 είτε RJ45).

    Ένα γράφει «ΟΤΕ» και είναι το βασικό καλώδιο που έρχεται από έξω, ενώ τα υπόλοιπα 12 πάνε σε πριζάκια στα διάφορα δωμάτια του σπιτιού - 7 πριζάκια είναι τηλεφώνου (RJ11) και 5 είναι LAN/data (RJ45).

    Κοίταξα από πίσω και τα πριζάκια LAN στα δωμάτια έχουν πάνω τους ενωμένα και τα 4 ζεύγη του UTP, ενώ τα πριζάκια τηλεφώνου έχουν μόνο τα 2 ζεύγη του UTP.

    Έχω φανταστεί τη λύση από ΟΤΕ σε router, από router σε network switch, και από το switch στα δωμάτια. Απλά δεν είμαι σίγουρος για τα εξής:

    Ερώτηση 1. Φαντάζομαι ότι ο router (που δεν έχω αγοράσει ακόμα) θα έχει υποδοχή για RJ11 (όχι RJ45) οπότε θα πρέπει να βάλω φις RJ11 στη καλώδιο UTP του ΟΤΕ? (δηλαδή να συνδέσω μόνο τα 2 ζεύγη των γραμμών 1 και 2 πάνω στο φις, με τα άλλα 2 ζεύγη μονωμένα/κενά?). Περίεργο μου κάνει να φέρνω λιγότερα καλώδια στο router (2 ζεύγη του ΟΤΕ στο router μέσω RJ11) και ο router να μου δίνει περισσότερα μέσα στο σπίτι (4 ζεύγη στις LAN). Σκέφτομαι κάτι λάθος?

    Ερώτηση 2. Εντάξει τα καλώδια που πάνε από τις LAN του switch στα πριζάκια LAN στα δωμάτια, αλλά τι γίνεται με τα καλώδια που καταλήγουν σε τηλεφωνικά πριζάκια στο σπίτι? Είναι εντάξει να ξεκινούν από τις LAN του switch? Πρέπει να βάλω κάποιο φίλτρο?

    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!!

    ΥΓ1. Αντιλαμβάνομαι ότι μπορώ να αλλάξω τα πριζάκια Τηλεφώνου σε DATA στα δωμάτια και να βάλω VoIP αλλά θα ήθελα να βρω μια λύση για την τρέχουσα κατάσταση!

    ΥΓ2. Δε γνωρίζω η σύνδεση ΟΤΕ του είναι κλασική ή ευρυζωνική, αλλά νομίζω το πρώτο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  myCables.jpg 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  122,6 KB 
ID: 215120

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Για το UTP του "ΟΤΕ" που πάει στην ρεγκλέτα της οικοδομής, θα πάρεις ένα εξωτερικό πριζάκι (πχ. https://www.skroutz.gr/s/9959711/CEN...01-04-55X.html)

    Σε αυτό θα συνδέσεις το ζεύγος που θα συνδέσει ο ΟΤΕ στη ρεγκλετα (πχ μπλε - μπλε ασπρο).
    Έτσι θα έρθει η τηλεφωνία/ιντερνετ στο σπίτι σου.
    Από το πριζάκι μετά θα συνδέσεις το router.

    Για τις πρίζες RJ-11
    Θεωρώ ότι πρέπει να τις αλλάξεις σε RJ-45. Και στις RJ45 αν συνδέσεις σωστά το τηλεφωνικό μπορεις να βάλεις καλώδιο RJ-11

    Γενικά:
    Στο δωματιάκι μπαίνει το router. Σε μία LAN του router συνδέεις ένα switch και στο switch τερματίζεις όλα τα UTP που έρχονται.
    Ότι τηλεφωνία και αν έχεις κρατάς αν θέλεις μία πρίζα RJ-11 και σε αυτήν βάζεις το τηλέφωνο και στο δωματιάκι είτε στο router αν έχεις VOIP είτε στο splitter αν δεν έχεις

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γενικές πληροφορίες:
    α. Η τηλεφωνία (άρα και το DSL) δουλεύει μόνο με ένα ζεύγος που τερματίζει πάντα στις 2 μεσαίες επαφές μιας πρίζας ή ενός βύσματος.
    β. Το Ethernet δίκτυο δουλεύει με 2 ζεύγη (100Mbps) ή με 4 ζεύγη (Giagabit).
    γ. Μέσω του switch μπορεί να περάσει μόνο το Ethernet δίκτυο και όχι η τηλεφωνία.
    δ. Η υποδοχή εισόδου σε ένα Router, εξαρτάται από την συσκευή:
    • Αν πρόκειται για DSL Router, τότε έχει υποδοχή RJ11 για να έρθει η γραμμή από τον πάροχο.
    • Αν πρόκειται για WiFi Router, τότε έχει υποδοχή RJ45 για να έρθει η σύνδεση από άλλη συσκευή.


    1. Εξαρτάται τι Router θα αγοράσεις. Αν θέλεις DSL Router, ώστε να αντικαταστήσεις την συσκευή του παρόχου, τότε το βύσμα θα είναι RJ11.
    2. Όχι, δεν θα περάσεις ποτέ και για κανέναν λόγο την τηλεφωνία μέσω του switch. Εκτός αν θέλεις να το κάψεις.

    Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι να βάλεις ένα Patch Panel, στο οποίο στην πίσω σταθερή πλευρά του θα τερματίζουν όλα τα καλώδια από όλες τις πρίζες του σπιτιού.
    Στην μπροστινές RJ45 θύρες, θα συνδέεις αντίστοιχα είτε το δίκτυο από τον Router ή το Switch είτε το τηλεφωνικό σήμα.
    Με απλά λόγια η εγκατάσταση θα είναι όπως η εικόνα. Δες ένα παλιό σχετικό θέμα.

    Το DSL Router θα το βάλεις σε εκείνο το σημείο ή σε άλλο δωμάτιο;
    Καλό είναι όλες οι πρίζες (και η τηλεφωνικές) να είναι RJ45 με τερματισμένα και τα 4 ζεύγη, ώστε να είναι εύκολη η χρήση τους κατά το δοκούν είτε για δίκτυο είτε για τηλεφωνία. Τα RJ11 βύσματα κουμπώνουν μια χαρά στις υποδοχές RJ45. Το ανάποδο δεν γίνεται.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να ξεκινήσουμε σωστά, τo router θα το βάλεις στην ντουλάπα;; επίσης θα πρέπει να σιγουρέψεις αν η γραμμή θα είναι ευρυζωνική ή POTS.

    Kατά τα άλλα, βάζεις ένα μίνι Patch Panel για να συνδέσεις εκεί όλα τα καλώδια δικτύου που θέλεις. Γενικά αποφεύγεις τα φις και ότι μπορείς το τερματίζεις σε πρίζα ώστε να έχεις μια σταθερή και σίγουρη σύνδεση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    15-05-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Δεν έχω επιλέ?
    Ευχαριστώ παιδιά! Πολύ χρήσιμες απαντήσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το UTP του "ΟΤΕ" που πάει στην ρεγκλέτα της οικοδομής
    Συγνώμη για την μάλλον άσχετη ερώτηση, αλλά η ρεγκλέτα και η οριολωρίδα είναι το ίδιο πράγμα? Και πως θα συνδέσω τα 4 ζεύγη του ΟΤΕ πάνω της?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικές πληροφορίες:
    α. Η τηλεφωνία (άρα και το DSL) δουλεύει μόνο με ένα ζεύγος που τερματίζει πάντα στις 2 μεσαίες επαφές μιας πρίζας ή ενός βύσματος.
    β. Το Ethernet δίκτυο δουλεύει με 2 ζεύγη (100Mbps) ή με 4 ζεύγη (Giagabit).
    Αυτό το καταλαβαίνω, αλλά εξακολουθεί να με μπερδεύει. Δηλαδή πως από τα 2 καλώδια του UTP του ΟΤΕ που πάνε στο DSL router (π.χ. το ζεύγος μπλε/μπλε-άσπρο), μετά o router «γεννάει» άλλα 3 ζεύγη (σύνολο 8 καλώδια) για το υπόλοιπο σπίτι? Θέλω να πω, το Ethernet είτε είναι 100 (2 ζεύγη) είτε 1000 (4 ζεύγη), τελικά μπαίνει μέσα στο σπίτι από την τηλεφωνία του ΟΤΕ που είναι 1 ζεύγος??? Σωστά? Αυτό είναι που μου φαίνεται περίεργο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι να βάλεις ένα Patch Panel, στο οποίο στην πίσω σταθερή πλευρά του θα τερματίζουν όλα τα καλώδια από όλες τις πρίζες του σπιτιού.
    Στην μπροστινές RJ45 θύρες, θα συνδέεις αντίστοιχα είτε το δίκτυο από τον Router ή το Switch είτε το τηλεφωνικό σήμα.
    Με απλά λόγια η εγκατάσταση θα είναι όπως η εικόνα. Δες ένα παλιό σχετικό θέμα.

    Το DSL Router θα το βάλεις σε εκείνο το σημείο ή σε άλλο δωμάτιο;
    Καλό είναι όλες οι πρίζες (και η τηλεφωνικές) να είναι RJ45 με τερματισμένα και τα 4 ζεύγη, ώστε να είναι εύκολη η χρήση τους κατά το δοκούν είτε για δίκτυο είτε για τηλεφωνία. Τα RJ11 βύσματα κουμπώνουν μια χαρά στις υποδοχές RJ45. Το ανάποδο δεν γίνεται.
    Νομίζω κατάλαβα τι πρέπει να κάνω. Το patch panel χρησιμεύει ώστε να δώσω DATA στις πρίζες που θέλω DATA και τηλέφωνο στις πρίζες που θέλω τηλέφωνο, ναι? Αλλιώς, αν κάνω όλες τις πρίζες DATA, θα χρειαζόμουν μόνο το switch. Αλλά τότε δε θα μπορούσα ποτέ να συνδέσω τηλέφωνο. Άρα τώρα μένει να καταλάβω πως θα συνδέσω το UTP του ΟΤΕ στην οριολωρίδα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ξεκινήσουμε σωστά, τo router θα το βάλεις στην ντουλάπα;; επίσης θα πρέπει να σιγουρέψεις αν η γραμμή θα είναι ευρυζωνική ή POTS.
    Ναι, ο router θα μπει στη ντουλάπα και μάλλον θα είναι DSL με το WiFi disabled, ώστε να δώσω WiFi από ένα Mesh από κάποιο κεντρικό σημείο του σπιτιού.
    Πως μπορώ να μάθω τι γραμμή έχω? (PSTN, ISDN, ευρυζωνική, ή οτιδήποτε?). Να πάρω τον ΟΤΕ? Να σημειώσω ότι ακόμα δεν έχω εγγραφεί για κάποια υπηρεσία τηλεφώνου ή ίντερνετ (δηλαδή το διαμέρισμα δεν έχει ενεργή σύνδεση σταθερού τηλεφώνου – τα άλλα διαμερίσματα της πολυκατοικίας προφανώς έχουν). Μήπως μπορώ να επιλέξω εγώ τι γραμμή θέλω όταν κάνω τη σύνδεση? Και αν ναι, τι να επιλέξω?

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από faimag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη για την μάλλον άσχετη ερώτηση, αλλά η ρεγκλέτα και η οριολωρίδα είναι το ίδιο πράγμα? Και πως θα συνδέσω τα 4 ζεύγη του ΟΤΕ πάνω της?

    Αυτό το καταλαβαίνω, αλλά εξακολουθεί να με μπερδεύει. Δηλαδή πως από τα 2 καλώδια του UTP του ΟΤΕ που πάνε στο DSL router (π.χ. το ζεύγος μπλε/μπλε-άσπρο), μετά o router «γεννάει» άλλα 3 ζεύγη (σύνολο 8 καλώδια) για το υπόλοιπο σπίτι? Θέλω να πω, το Ethernet είτε είναι 100 (2 ζεύγη) είτε 1000 (4 ζεύγη), τελικά μπαίνει μέσα στο σπίτι από την τηλεφωνία του ΟΤΕ που είναι 1 ζεύγος??? Σωστά? Αυτό είναι που μου φαίνεται περίεργο.
    Ναι, οριολωρίδα = ρεγκλέτα. Σε αυτήν έρχεται η γραμμή του παρόχου και συνδέεται όπου θέλουμε, όσον αφορά το τηλεφωνικό σήμα.

    Άλλο το τηλεφωνικό σημα, άλλο το DSL, άλλο του δικτύου Ethernet, άλλο το τηλεοπτικό, άλλο το δορυφορικό κλπ. Για το καθένα υπάρχει διαφορετικό καλώδιο.
    Το τηλεφωνικό (και το DSL) χρειάζονται μόλις 1 ζεύγος (2 καλωδιάκια). Το Ethernet θέλει 2 ή 4 ζεύγη (4 ή 8 καλωδιάκια).
    Ο Router δέχεται το τηλεφωνικό/DSL σήμα σε ένα ζεύγος στην είσοδο RJ11 και "γεννά" Ethernet σήμα που το βγάζει σε 4 υποδοχές RJ45. Δεν έχουν καμία σχέση αυτά τα 2 σήματα.

    Νομίζω κατάλαβα τι πρέπει να κάνω. Το patch panel χρησιμεύει ώστε να δώσω DATA στις πρίζες που θέλω DATA και τηλέφωνο στις πρίζες που θέλω τηλέφωνο, ναι? Αλλιώς, αν κάνω όλες τις πρίζες DATA, θα χρειαζόμουν μόνο το switch. Αλλά τότε δε θα μπορούσα ποτέ να συνδέσω τηλέφωνο. Άρα τώρα μένει να καταλάβω πως θα συνδέσω το UTP του ΟΤΕ στην οριολωρίδα.
    Όχι!. Το patch panel είναι απλά μια παθητική συσκευή που χρησιμοποιείται ενδιάμεσα κάνοντας την ζωή μας ευκολότερη. Μπαίνει μεταξύ router/switch και τερματικών πριζών στα δωμάτια. Φαντάσου το σαν μία μεγάλη πρίζα με πολλαπλές υποδοχές. Πάντα η σταθερή καλωδίωση (εντός του τοίχου) τερματίζει στα 2 άκρα σε μία πρίζα ή στον πίνακα διανομής (που εδώ είναι το patch panel).
    Μπορείς να δώσεις είτε data είτε τηλεφωνία (ανάλογα τι θέλεις). Ότι θα του δώσεις στην μπροστινή θύρα, αυτό το σήμα θα βγει στην πίσω σταθερή καλωδίωση και θα καταλήξει στην αντίστοιχη πρίζα. Για το λόγο αυτό σου λέμε βάλε παντού πρίζες RJ45.

    Ο λόγος είναι ότι αντί του patch panel θα κρέμονταν τα καλώδια με τα βύσματα κατευθείαν από τον τοίχο. Όμως έχει αποδειχθεί ότι στην πάροδο του χρόνου, με την συχνή χρήση τους χαλάνε οι επαφές, οπότε χρειάζεται κόψιμο και πέρασμα νέου βύσματος. Κάποια στιγμή στο μέλλον, δεν θα μείνει καθόλου καλώδιο περίσσευμα. Για τον ίδιο λόγο βάζουμε τις πρίζες και δεν κρέμεται ένα καλώδιο στον τοίχο.

    Πως μπορώ να μάθω τι γραμμή έχω? (PSTN, ISDN, ευρυζωνική, ή οτιδήποτε?). Να πάρω τον ΟΤΕ? Να σημειώσω ότι ακόμα δεν έχω εγγραφεί για κάποια υπηρεσία τηλεφώνου ή ίντερνετ (δηλαδή το διαμέρισμα δεν έχει ενεργή σύνδεση σταθερού τηλεφώνου – τα άλλα διαμερίσματα της πολυκατοικίας προφανώς έχουν). Μήπως μπορώ να επιλέξω εγώ τι γραμμή θέλω όταν κάνω τη σύνδεση? Και αν ναι, τι να επιλέξω?
    Αν η τηλεφωνία δουλεύει μέσω του Router, είναι VoIP. Διαφορετικά θα είναι PSTN. Για ISDN δεν σου λέω, διότι σίγουρα θα το ήξερες ήδη.
    Στον ΟΤΕ κατά 99% είναι VoIP και το ίδιο στους άλλους παρόχους αν η σύνδεση είναι από νέα υπαίθρια καμπίνα.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από faimag Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ναι, ο router θα μπει στη ντουλάπα
    Φρόντισε για καλό αερισμό για να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις, για τα υπόλοιπα απάντησε ο @jkoukos.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    15-05-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Δεν έχω επιλέ?
    Ωραία, παιδιά. Προοδεύω! Νομίζω κατάλαβα τη σύνδεση DATA/LAN. Έχω ακόμα μια απορία για το τηλέφωνο.

    Κατέβηκα στο υπόγειο και βρήκα το κουτί του ΟΤΕ. Το διαμέρισμά μου έχει μια οριολωρίδα στην οποία (όταν συνδεθώ) θα φέρει τηλεφωνική γραμμή ο ΟΤΕ (αυτή τη στιγμή δε συνδέεται τίποτα από έξω), και από την άλλη μεριά ξεκινούν από τις θέσεις 1-4 τα 4 ζεύγη του UTP "OTE" που έρχεται μέσα στο διαμέρισμά.

    Θα πρέπει να το ξανα-ανοίξω αυτό το καλώδιο και να το καρφώσω σε νέα οριολωρίδα μέσα στο διαμέρισμα? Και μετά από εκεί να δώσω την τηλεφωνική γραμμή με ένα καλώδιο στο DSL router (δηλαδή να καρφώσω την άλλη άκρη ενός καλωδίου RJ11 πάνω στην οριολωρίδα?).

    Με τα τηλέφωνα του σπιτιού τι θα γίνει? Όπως κατάλαβα, θα καρφώσω όλα τα καλώδια που πάνε στα δωμάτια στην πίσω πλευρά του patch panel, και από μπροστά με καλώδια LAN θα φέρνω DATA από το router/switch ή θα φέρνω τηλέφωνο - εδώ είναι η απορία μου: από που θα έρχεται αυτό το καλώδιο? Στο αρχικό σχήμα του jkoukos φαίνεται να έρχεται από την οριολωρίδα? Μιλάμε για τη νέα οριολωρίδα μέσα στο διαμέρισμα, από όπου θα πρέπει να καρφώσω στην ίδια θέση της τηλεφωνικής γραμμής (θέση 1) καλώδιο που να πηγαίνει από την άλλη μεριά με RJ45 στην αντίστοιχη θύρα του patch panel?

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από την εξωτερική οριολωρίδα, θα χρησιμοποιήσεις ένα μόνο ζεύγος που θα τερματίζει στο ντουλάπι σε μία εξωτερική πρίζα τηλεφώνου RJ11.
    https://www.google.com/search?q=επιτ...h=964&dpr=1.33

    Σε αυτή θα συνδεθεί, ανάλογα την τηλεφωνία:
    α. Αν πρόκειται για PSTN, το DSL Splitter.
    β. Αν πρόκειται για VoIP, το DSL Router.

    Κατόπιν με ένα τηλεφωνικό πολύπριζο RJ11, θα συνδέσεις ένα από τα παραπάνω με τις μπροστινές θύρες του patch panel.
    https://www.google.com/search?q=%CE%...x591fMWd5NSSqM

  10. #10
    Εγγραφή
    15-05-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Δεν έχω επιλέ?
    Τέλεια! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Και από το τηλεφωνικό πολύπριζο στο patch panel θα πάω με απλό καλώδιο τηλεφώνου RJ11 (από πολύπριζο) σε RJ11 (σε patch- θύρες RJ45) αφού όπως είπαμε το RJ11 μπαίνει στις RJ45, ναι?

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όπως τα λες θα είναι.
    Καλώδιο ΟΤΕ > πρίζα RJ11 > DSL Router ή Splitter > Τηλεφωνικό πολύπριζο > Patch Panel > πρίζα δωματίου > τηλέφωνο.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Kαι μην πάρεις mini-patch. Πάρε μεγάλο θα το χρειαστείς
    cat5e ή cat6

    Σε κανά δυό χρόνια θα χρεαιαστείς πρίζα data και στο κοτέτσι
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δυστυχώς θα τα βάλει σε ντουλάπι οπότε δεν τον βολεύουν τα κανονικά ανοικτού τύπου και καλύτερα είναι να πάει σε 2 μικρά κλειστά. Ούτως ή άλλως μπορεί σε επόμενη αναβάθμιση να παίξει και με επιπλέον.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-05-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Δεν έχω επιλέ?
    Ένα update για το project μου, μαζί με άπειρες ευχαριστίες για όλους εσάς που με βοηθήσατε να βγάλω άκρη!

    Αρχικά η εικόνα που είχα ήταν λίγο χειρότερη από αυτή (τα καλώδια στη ντουλάπα ήταν λίγο πιο χύμα και χωρίς ευκρινές labeling – εγώ έβαλα τις ετικέτες).

    ΠΡΙΝ:


    Μέσα στη ντουλάπα έχω επίσης συναγερμό, τα καλώδια της κεραίας των τηλεοράσεων και ρεύμα τροφοδοσίας.


    Μετά από τις συστάσεις/προτάσεις της κοινότητας, και κάμποσο online ψάξιμο και διάβασμα, κατέληξα στο παρακάτω wiring διάγραμμα (το οποίο τροποποιήθηκε καθώς «πήγαινα»):



    Και τελικά φτάσαμε εδώ.

    ΜΕΤΑ:





    Αρχικά τακτοποίησα όλα τα καλώδια με 2 μαύρα κανάλια διαχείρισης καλωδίων για rack που τα έβαλα ψηλά και εκατέρωθεν της ντουλάπας. Έβαλα και ένα πολύπριζο για το ρεύμα, και τακτοποίησα τα καλώδια των τηλεοράσεων στα δεξιά. Όλα τα υπόλοιπα στα αριστερά.

    Η γραμμή του τηλεφώνου από την οριολωρίδα του υπογείου έρχεται στο κεντρικό ντουλάπι (στο ζεύγος μπλε/άσπρο-μπλε του UTP «ΟΤΕ») και εκεί καρφώθηκε στο πίσω μέρος μιας επίτοιχης τηλεφωνικής πρίζας (μαζί με το ζεύγος πορτοκαλί/άσπρο-πορτοκαλί, που αυτή τη στιγμή είναι κενό – τα ζεύγη πράσινο και καφέ δε συνδέθηκαν πουθενά).

    Πάνω στην επίτοιχη RJ11, συνδέθηκε ένα τηλεφωνικό πολύπριζο (splitter RJ11 από 1 σε 5).

    Όλα τα καλώδια που έρχονται από τα δωμάτια τα τερμάτισα στην πίσω μεριά ενός 12P patch panel.

    Επίσης έβαλα και ένα 16P gigabit ethernet switch.

    Για να παρακάμψω το θέμα αερισμού του modem/router μέσα στη ντουλάπα, βρήκα τη λύση να το βάλω στο γραφείο. Εκεί έχω πριζάκια RJ11 και RJ45 δίπλα-δίπλα.
    Από το τηλεφωνικό πολύπριζο, με ένα μαύρο καλώδιο τηλεφώνου, έδωσα τη γραμμή τηλεφώνου στο P1 του patch panel, οπότε ο modem/router παίρνει σήμα DSL από το πριζάκι RJ11 που «έρχεται» από το P1 του patch panel, και δίνει data στο πριζάκι RJ45 που «καταλήγει» στο P12 του patch panel.

    Από το P12 του patch panel πάμε στο P16 του switch με ένα μαύρο patch LAN cable, και από το switch δίνω internet σε όλα τα υπόλοιπα πριζάκια RJ45 του σπιτιού με τα μπλε patch LAN cables.

    Επίσης έβαλα και ένα RJ45 coupler/decoupler σε μία θύρα του patch panel (αυτό που παίρνει 2 μπλε patch cables και κρέμεται) που πάει στο σαλόνι, γιατί εκεί θέλω συνδέσω στο internet 2 συσκευές σε ένα πριζάκι LAN (αντίστοιχα έχω βάλει άλλο ένα coupler/decoupler σε εκείνο το πριζάκι).

    Τα τηλέφωνα του σπιτιού (πριζάκια RJ11) παίρνουν σήμα από το τηλεφωνικό πολύπριζο με τα στριφογυριστά άσπρα καλώδια, αφού πρώτα έβαλα φίλτρα DSL, ώστε οι συσκευές τηλεφώνου να συνδέονται πια στα πριζάκια των δωματίων χωρίς «τοπικό» φίλτρο.

    Φυσικά έκανα σχεδόν ατελείωτες δοκιμές και ευχαριστώ επίσης και το γείτονα που με άφησε να δανειστώ την τηλεφωνική του γραμμή (!), αφού γεφύρωσα τις οριολωρίδες στο υπόγειο, για τις απαραίτητες δοκιμές. Προφανώς προέκυψαν πολλά προβλήματα στην πορεία αλλά με λίγο ψάξιμο και αρκετό πειραματισμό και υπομονή, όλα λύθηκαν. Για παράδειγμα, ο ηλεκτρολόγος είχε συνδέσει τα UTP στα πριζάκια RJ11 με λάθος τρόπο – τα πριζάκια μου έχουν 6 επαφές (για P6C6) και αυτός είχε συνδέσει τα δύο ζεύγη του UTP (μπλε και πορτοκαλί) στις θέσεις 1-6 και 2-5, αντί για 3-4 και 2-5).

    Και προς μεγάλη μου ευχαρίστηση (και ίσως και προς μικρή μου έκπληξη), όλα δουλεύουν όπως πρέπει!

    Τέλος καλό, όλα καλά. Και πάλι, σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Και προς μεγάλη μου ευχαρίστηση (και ίσως και προς μικρή μου έκπληξη), όλα δουλεύουν όπως πρέπει!

    Καιρός για διακοπές
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας