Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    15-05-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν, με τα παρακάτω στατιστικά για Uptime γραμμής 24 και κάτι ωρών και συγκεκομμένα το Attenuation, είναι νορμάλ η ταχύτητα που πιάνω γιατί στο σχετικό calcualator του site μου βγάζει 12mbps σε ADSL2+ και 7 σε ADSL ενώ εγώ πιάνω 4.5mbps. Στο παρελθόν είχα συχνές αποσυνδέσεις άλλοτε λόγω προβλήματος στο Αστικό Κέντρο ή δεν έπαιρνε το μόντεμ IP και ήθελε reset η γραμμή ή πιο πρόσφατα λόγω modem όπου και άλλαξα. Πλέον όμως ενώ σταθεροποιήθηκε κάπως η γραμμή κλειδώνω σχεδόν 1mbps κάτω από πριν από 5.5mpbs σε 4.5-4.7mbps και σε σχετική ερώτησή μου στον παροχή έλαβα την απάντηση πως δεν υπάρχει κάποιο σφάλμα στην γραμμή, όλα δουλεύουν ρολόι και αυτό είναι το μέγιστο που μπορώ να πιάσω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl_stats.bmp 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  708,8 KB 
ID: 215131

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eίσαι χαμηλά, η εσωτερική σου εγκατάσταση και η συνδεσμολογία είναι εντάξει;; οι γείτονες πόσο πιάνουν;; έχεις ρωτήσει;;

    Υπάρχει μια περίπτωση να σε έχουν βάλει σε κλειδωμένο προφίλ λόγω προβλήματος. Η ΝΟVA σε βάζει και σε 6 SNR Margin και τώρα έχει 8 ίσως λόγω των προβλημάτων.

    Αν είσαι εντάξει από εγκατάσταση και οι υπόλοιποι ανεξαρτήτως παρόχου πιάνουν το ίδιο, μπορεί να υπάρχει γενικά πρόβλημα στο καλωδιακό δίκτυο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    15-05-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όταν είχε έρθει στις αρχές για την σύνδεση της γραμμής ο τεχνικός η μέτρηση από το χάλκινο κουτί σε σχέση με την πρίζα του τηλεφώνου δεν είχε μεγάλη απόκλιση. Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν το μόντεμ πάνω στην πρίζα χωρίς φίλτρο αλλά και με διαφορετικά καλώδια RJ11, η διάφορα ήταν 200-300kbps. Έναν γείτονα που είχα ρωτήσει μου είπε πως έχει VDSL 50 και πως κλειδώνει 49 κάτι το όποιο δεν μου έκανε εντύπωση αφού το καφάο του VDSL είναι ούτε 50 μετρά από την πολυκατοικία.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tότε πας για VDSL, τι το συζητάμε;; εγώ νόμισα ότι δεν υπάρχει δυνατότητα στην περιοχή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας