Σελ. 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 229
  1. #181
    Εγγραφή
    29-11-2011
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγώ γλίτωσα κάθε υποψια χρηματικής ποινής επειδή όταν έγινε η ανανέωση (Νοέμβριος του 20, τηλεφωνικά σε κατάστημα στην επαρχία) δεν υπήρχε ούτε ηχογράφηση, ούτε μας έστειλαν συμβόλαιο για υπογραφή, μόνο το modem κ έτσι όταν μετά από 18 μέρες βλάβης χωρίς Ίντερνετ έν μέσω κορωνιου έκανα φορητότητα στον ΟΤΕ κ σε 3 εργάσιμες είχα λειτουργική γραμμή, δεν τόλμησαν να ζητήσουν ούτε τα 30€ που στοίχισε η κλήση στο 13888 για την αλλαγή παρόχου :Ρ

  2. #182
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Είναι τραγικοί !
    Εμένα μου εληξε το συμβόλαιο κι συνεχίζω ως... free agent (που έλεγαν κάποτε και στο NBA ) παρότι έχουν προσπαθήσει κάμποσες φορές να με πείσουν να ανανεώσω, συνεργαζόμενες εταιρίες. ΠΑΝΤΑ ευγενικός στο τηλ, κάποιες φορές το έκλεισε η υπάλληλος εκνευρισμένη όταν της είπα, συνεχίζω ως εχει, αν αλλάξετε τιμή (=όρο της υπηρεσίας) την έκοψα χωρίς κανενα πέναλντυ !

    Την εποχή των streaming πλατφορμών που αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα, αυτοί πάνε να μαντρώσουν κορόιδα ;

    Καταννοώ αρχικά το 24μηνο και τα πέναλντυ για να βγει το κόστος του εξοπλισμού (εκείνου του φτηνιάρικου σιδερένιου πιάτου και του basic δέκτη), αλλα απαξ και έγινε η απόσβεση, αυτή η εμμονή στο 24μηνο μάντρωμα, απ την στιγμή δε που δεν ειμαι κανένας ποδοσφαιρόβλακας που ενθουσιάζεται με το περιεχόμενο, καταντάει εκνευριστική !

  3. #183
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Καλησπέρα

    Είναι συμβατό το πρόστιμο των 140€ της Nova για αποχώρηση ολίγων ημερών από την λήξη για την συνδρομητική τηλεόραση με τους κανονισμούς της ΕΕΤΤ; Είχα 3play full.

    Είναι λογικό να έχω ολοκληρώσει τον κύκλο πληρωμών των 24 μηνών αλλά η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου να είναι 10+ μέρες μετά - εντός του 25ου μήνα (όπου λογικά η υπηρεσία μου θα έπρεπε να είναι αορίστου); Να μην συμβαδίζουν δηλαδή ημερολογιακά οι μήνες χρέωσης και περιόδων χρήσης με τους μήνες υποχρέωσης παραμονής; Κάτι τέτοιο μου είπαν από το κατάστημα όπου έκανα αμφισβήτηση του λογαριαμού και του ποσού ποινής. Επίσης τους ανέφερα ότι ουδέποτε μου έστειλαν το συμβόλαιο, παρόλα αυτά δεν μου έχουν απαντήσει σχετικά και συνεχίζουν να ζητούν το ποσό αυτό.

    Επίσης, από το 2013 που άλλαξα από duoble play σε 3 play και αγόρασα τον εξοπλισμό (αποκωδικοποιητή) από το κατάστημα τους, όπου πήρα το συμβόλαιο στο οποίο δεν αναφέρονται ρήτρες και ποινές, όλες οι ανανεώσεις έγιναν τηλεφωνικά χωρίς ποτέ να μου στείλουν νέο συμβόλαιο, ούτε φυσικά να μου αναλύσουν πλήρως όλους τους όρους εκτός τα κλασικά την τιμή, τι περιλαμβάνει και πόσο καιρό διαρκεί. Ήτοι ούτε από την τελευταία ανανέωση προ διετίας.

    Ευχαριστώ πολύ

  4. #184
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Είναι συμβατό το πρόστιμο των 140€ της Nova για αποχώρηση ολίγων ημερών από την λήξη για την συνδρομητική τηλεόραση με τους κανονισμούς της ΕΕΤΤ; Είχα 3play full.

    Είναι λογικό να έχω ολοκληρώσει τον κύκλο πληρωμών των 24 μηνών αλλά η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου να είναι 10+ μέρες μετά - εντός του 25ου μήνα (όπου λογικά η υπηρεσία μου θα έπρεπε να είναι αορίστου); Να μην συμβαδίζουν δηλαδή ημερολογιακά οι μήνες χρέωσης και περιόδων χρήσης με τους μήνες υποχρέωσης παραμονής; Κάτι τέτοιο μου είπαν από το κατάστημα όπου έκανα αμφισβήτηση του λογαριαμού και του ποσού ποινής. Επίσης τους ανέφερα ότι ουδέποτε μου έστειλαν το συμβόλαιο, παρόλα αυτά δεν μου έχουν απαντήσει σχετικά και συνεχίζουν να ζητούν το ποσό αυτό.

    Επίσης, από το 2013 που άλλαξα από duoble play σε 3 play και αγόρασα τον εξοπλισμό (αποκωδικοποιητή) από το κατάστημα τους, όπου πήρα το συμβόλαιο στο οποίο δεν αναφέρονται ρήτρες και ποινές, όλες οι ανανεώσεις έγιναν τηλεφωνικά χωρίς ποτέ να μου στείλουν νέο συμβόλαιο, ούτε φυσικά να μου αναλύσουν πλήρως όλους τους όρους εκτός τα κλασικά την τιμή, τι περιλαμβάνει και πόσο καιρό διαρκεί. Ήτοι ούτε από την τελευταία ανανέωση προ διετίας.

    Ευχαριστώ πολύ
    Short Answer: Λογικά όχι, δεν είναι συμβατό. Είχες πάρει εξοπλισμό μήπως που τον χρεώνουν; Το ποσό που αναφέρεις είναι πολύ μεγάλο αν είσαι στον τελευταίο μήνα. Εσένα πότε λήγει το συμβόλαιο, δεν το γράφει στο my account;

    Long Answer:
    Spoiler:

    Ανώτατο ύψος τέλους πρόωρης διακοπής σύμβασης
    Σε περίπτωση καταγγελίας σύμβασης ορισμένου χρόνου πριν τη λήξη της, το τέλος διακοπής δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα δύο ακόλουθα ποσά (Α και Β):

    Ποσό Α
    Το συνολικό ποσό που θα προκύπτει από το άθροισμα των ακόλουθων:

    Το σύνολο της έκπτωσης επί του μηνιαίου παγίου μέχρι τη στιγμή της διακοπής.
    Το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής, εξοπλισμού ή κατασκευής γραμμής.

    Επισημαίνεται ότι, εάν ο συνδρομητής καταγγείλει τη σύμβαση οποιαδήποτε στιγμή πριν παρέλθει διάστημα 2 μηνών από την έναρξή της, θα οφείλει να καταβάλει:
    Τα πάγια 2 μηνών.
    Την έκπτωση 2 μηνών και το εναπομείναν, πέραν των 2 μηνών, ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής, εξοπλισμού ή κατασκευής γραμμής.
    -----
    Ποσό Β
    Το συνολικό ποσό που θα προκύπτει από το άθροισμα των ακόλουθων:

    Το 1/3 του συνόλου των μηνιαίων παγίων για το διάστημα από την ημερομηνία διακοπής μέχρι την προβλεπόμενη ημερομηνία λήξης της σύμβασης ορισμένου χρόνου.
    Το ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής, τερματικού εξοπλισμού ή κατασκευής γραμμής, το οποίο αντιστοιχεί στα 2/3 του εναπομείναντος διαστήματος από την ημερομηνία διακοπής μέχρι την προβλεπόμενη ημερομηνία λήξης της σύμβασης.

    Επισημαίνεται ότι, στην πρώτη σελίδα της σύμβασης ορισμένου χρόνου θα πρέπει να αναγράφεται το τέλος πρόωρης διακοπής που θα οφείλει, κατά περίπτωση και για κάθε μήνα διακοπής, να καταβάλει ο συνδρομητής.

    Παράδειγμα: Συνδρομητής συνάπτει σύμβαση διάρκειας 24 μηνών, με αρχική τιμή μηνιαίου παγίου 40 ευρώ και έκπτωση 10 ευρώ (δηλαδή τελική τιμή 30 ευρώ), καθώς και επιδότηση 96 ευρώ για την αγορά συσκευής. Η επιδότηση της συσκευής αποσβένεται κατά 4 ευρώ/μήνα.

    Περίπτωση 1: Ο συνδρομητής αποφασίζει να διακόψει τη σύμβαση στο τέλος του 15ου μήνα, δηλαδή 9 μήνες πριν τη λήξη της. Το ποσό Α ανέρχεται στα 186 ευρώ (δηλαδή η συνολική έκπτωση που αντιστοιχεί στους 15 μήνες, συν το εναπομείναν ποσό για την απόσβεση επιδότησης έως τη λήξη της σύμβασης). Το ποσό Β ανέρχεται στα 114 ευρώ (το 1/3 των υπολειπόμενων παγίων, συν το ποσό απόσβεσης επιδότησης για τα 2/3 του εναπομείναντος διαστήματος των 9 μηνών). Συνεπώς, δεδομένου ότι το ποσό Β είναι το μικρότερο, το τέλος διακοπής σύμβασης με το οποίο θα επιβαρυνθεί ο συνδρομητής δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 114 ευρώ (βλ. πίνακα, Περίπτωση 1).

    Περίπτωση 2: Ο συνδρομητής αποφασίζει να διακόψει τη σύμβαση κατά τον πρώτο μήνα της σύμβασης. Σε αυτή την περίπτωση, πρέπει να καταβάλει στον πάροχο συνολικό ποσό 168 ευρώ, δηλαδή τα πάγια και την έκπτωση που αντιστοιχούν σε 2 μήνες, συν το εναπομείναν -πέραν των 2 μηνών- ποσό για την απόσβεση επιδότησης (βλ. πίνακα, Περίπτωση 2).

  5. #185
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Στο My Account αν είδα καλά έγραφε 15/01 αλλά στους λογαριασμούς η περίοδος ήταν μέχρι 03/01, εγώ έφυγα στο ενδιάμεσο διάστημα.
    Εξοπλισμό έχω ακόμη το ρούτερ που είχα πάρει προ 12ετίας, αν θέλουν να τους το πάω πίσω αν και ουδέποτε μου το ζήτησαν. Το πιάτο και η εγκατάσταση του, ήταν τότε δωρεάν παροχή ως προωθητική προσφορά και τον αποκωδικοποιητή της Nova τον αγόρασα εγώ το 2013 από κατάστημα.

    Έχω δει αυτά τα αναλυτικά και τους πίνακες (μου έδωσαν τέτοιο επιτόπου στην νέα εταιρεία που πήγα τώρα).
    Οι συμβάσεις που έχει στο site της η Nova βλέπω έχει στην αρχή μία παράγραφο όπου έχει ποινές ξεχωριστές για τηλεόραση με την ονομασία "Τέλος Αποδέσμευσης Υπηρεσίας Τηλεόρασης" και εκεί έχει ποσά μεγάλα fixed χωρίς μήνες κλπ

    Βεβαίως εγώ ουδέποτε έλαβα συμβόλαιο στα χέρια μου (ή μέσω mail) παρόλο που έχω όλες τις επαφές, λογαριασμούς ebill κλπ από το 2015 στο αρχείο μου.

  6. #186
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Στο My Account αν είδα καλά έγραφε 15/01 αλλά στους λογαριασμούς η περίοδος ήταν μέχρι 03/01, εγώ έφυγα στο ενδιάμεσο διάστημα.
    Εξοπλισμό έχω ακόμη το ρούτερ που είχα πάρει προ 12ετίας, αν θέλουν να τους το πάω πίσω αν και ουδέποτε μου το ζήτησαν. Το πιάτο και η εγκατάσταση του, ήταν τότε δωρεάν παροχή ως προωθητική προσφορά και τον αποκωδικοποιητή της Nova τον αγόρασα εγώ το 2013 από κατάστημα.

    Έχω δει αυτά τα αναλυτικά και τους πίνακες (μου έδωσαν τέτοιο επιτόπου στην νέα εταιρεία που πήγα τώρα).
    Οι συμβάσεις που έχει στο site της η Nova βλέπω έχει στην αρχή μία παράγραφο όπου έχει ποινές ξεχωριστές για τηλεόραση με την ονομασία "Τέλος Αποδέσμευσης Υπηρεσίας Τηλεόρασης" και εκεί έχει ποσά μεγάλα fixed χωρίς μήνες κλπ

    Βεβαίως εγώ ουδέποτε έλαβα συμβόλαιο στα χέρια μου (ή μέσω mail) παρόλο που έχω όλες τις επαφές, λογαριασμούς ebill κλπ από το 2015 στο αρχείο μου.
    Κανονικά θα πρέπει να ζητήσεις το συμβόλαιο, τους καταθέτεις γραπτό αίτημα αμφισβήτησης από κατάστημα, e-mail ή φαξ και τους λες να σου στείλουν και το συμβόλαιο και βλέπεις από εκεί.
    Προφανώς δεν κάνεις καμία κίνηση (πληρωμή κτλ) μέχρι να σου το στείλουν, αν επικοινωνήσουν και σου πουν για πληρωμή τους λες ότι εκκρεμεί η αμφισβήτηση και περιμένεις το συμβόλαιο.
    Υπάρχουν όντως κάποιες fix χρεώσεις στην τηλεόραση για αυτό το θέλουμε, δεν εμπίπτουν στο παραπάνω.
    Να πάρεις απόδειξη για την κατάθεση του αιτήματος.

  7. #187
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Πήγα σε κατάστημα τέλη Ιανουαρίου που έλαβα τον λογαριασμό και έκανα αίτημα αμφισβήτησης (το συμπλήρωσε στον Η/Υ, δεν μου έδωσε κάτι). Επίσης έχω κάνει σχετική αναφορά και μέσω του chat.

    Ουδέποτε έλαβα απάντηση θετική ή αρνητική και τώρα με παίρνουν τηλέφωνο για το ποσό αυτό.

  8. #188
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα σε κατάστημα τέλη Ιανουαρίου που έλαβα τον λογαριασμό και έκανα αίτημα αμφισβήτησης (το συμπλήρωσε στον Η/Υ, δεν μου έδωσε κάτι). Επίσης έχω κάνει σχετική αναφορά και μέσω του chat.

    Ουδέποτε έλαβα απάντηση θετική ή αρνητική και τώρα με παίρνουν τηλέφωνο για το ποσό αυτό.
    ok καλό θα ήταν να είχες πάρει απόδειξη για το αίτημα.
    Όταν σε πήραν τους το είπες;
    Τι σου είπαν;

  9. #189
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Δεν ήταν από την Nova, δεν με έχουν πάρει ποτέ από την Nova. Πήραν σπίτι μίλησαν στο ανήλικο παιδί μου το οποίο ήταν φοβισμένο όταν μου το ανέφερε γιατί το ρωτούσαν διάφορα και ήταν απότομοι.

    Λογικά από κάποια εισπρακτική... Δεν έχω μιλήσει μαζί τους και δεν επιθυμώ η αλήθεια είναι. Με την Nova που έχω το θέμα ναι με άλλους δεν ξέρω αν έχω όρεξη με όλα αυτά που διαβάζω για εκφοβισμούς, απειλές, κλπ. Ίσως να πάω ξανά σε κατάστημα ή να έκανα και εγώ καταγγελία στην ΕΕΤΤ όπως άλλοι εδώ είδα.

    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.

  10. #190
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είναι απαράδεκτο να το έστειλαν σε εισπρακτική αν υπήρχε ανοιχτό θέμα αμφισβήτησης του λογαριασμού, πρέπει να μιλήσεις μαζί τους πάρε ένα τηλέφωνο ή από κατάστημα να δεις τι γίνεται και αν μιλήσεις με την εισπρακτική ενημέρωσε τους για την κατάσταση.

  11. #191
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Long Answer:
    Έχει αλλάξει αυτό με την τελευταία τροποποίηση του κανονισμού πέρυσι και λογικά ισχύει το παρακάτω αν δεν έχει πάρει πάλι παράταση (δεν έχω δει κάτι σχετικό), καθώς κανονικά έπρεπε να ισχύει από τέλος του 2021.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο My Account αν είδα καλά έγραφε 15/01 αλλά στους λογαριασμούς η περίοδος ήταν μέχρι 03/01, εγώ έφυγα στο ενδιάμεσο διάστημα.
    Μην συγχέεις την περίοδο τιμολόγησης με την έναρξη του συμβολαίου. Στο 99% των περιπτώσεων η ημερομηνία έναρξης του συμβολαίου είναι διάφορη της ημερομηνίας χρέωσης των υπηρεσιών και έκδοσης του μηνιαίου λογαριασμού.

    Οι πίνακες που έχει στην ιστοσελίδα της η εταιρεία είναι άστα να πάνε και δεν έχουν σχέση με τον κανονισμό. Μπορείς να ζητήσεις να σου στείλουν επίσημα αντίγραφο του δικού σου συμβολαίου ώστε να έχεις πάτημα για την συνέχεια ακόμη και με καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απαράδεκτο να το έστειλαν σε εισπρακτική αν υπήρχε ανοιχτό θέμα αμφισβήτησης του λογαριασμού, πρέπει να μιλήσεις μαζί τους πάρε ένα τηλέφωνο ή από κατάστημα να δεις τι γίνεται και αν μιλήσεις με την εισπρακτική ενημέρωσε τους για την κατάσταση.
    Ανοικτό θέμα μόνο με έγγραφη επικοινωνία (και το email είναι τέτοιο). Στο προφορικό δεν ισχύει τίποτα και δεν μπορεί να γίνει επίκληση.

  12. #192
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει αλλάξει αυτό με την τελευταία τροποποίηση του κανονισμού πέρυσι και λογικά ισχύει το παρακάτω αν δεν έχει πάρει πάλι παράταση (δεν έχω δει κάτι σχετικό), καθώς κανονικά έπρεπε να ισχύει από τέλος του 2021.
    Τι είναι αυτό που ισχύει (παρακάτω); Και τί ισχύει για εμένα, εντάσσομαι και εγώ σε αυτές τις όποιες αλλαγές; Βλέπω αλλαγές από 1/1/2019, μετά κάποια στιγμή μέσα στο 2020, υπάρχει και άλλος; Ισχύουν και για τα παλαιότερα συμβόλαια (δικό μου 01/2020);

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πίνακες που έχει στην ιστοσελίδα της η εταιρεία είναι άστα να πάνε και δεν έχουν σχέση με τον κανονισμό. Μπορείς να ζητήσεις να σου στείλουν επίσημα αντίγραφο του δικού σου συμβολαίου ώστε να έχεις πάτημα για την συνέχεια ακόμη και με καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
    Ο αναρτημένος πίνακας στο site τους με τα πρόστιμα για "Τέλος Αποδέσμευσης Υπηρεσίας Τηλεόρασης" είναι ασύμβατα με τον κανονισμό ή είναι παραθυράκι όπου μπορούν να το εισπράξουν; Ακόμα και στα νέα συμβόλαια EON έχουν τέτοιες ποινές.

    - - - Updated - - -

    Καταρχάς αυτό με τις εισπρακτικές, αν είδα καλά τον σχετικό νόμο, πρέπει να επικοινωνήσουν μαζί μου πριν και να με ενημερώσουν ότι θα το δώσουν σε τέτοια εταιρεία αν δεν δεχθώ να πληρώσω. Ουδέποτε έγινε η οποιαδήποτε επαφή ή ενημέρωση από μέρους τους από την ημερομηνία που πήγα στο κατάστημα και μετά.


  13. #193
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Είναι συμβατό το πρόστιμο των 140€ της Nova για αποχώρηση ολίγων ημερών από την λήξη για την συνδρομητική τηλεόραση με τους κανονισμούς της ΕΕΤΤ; Είχα 3play full.

    Είναι λογικό να έχω ολοκληρώσει τον κύκλο πληρωμών των 24 μηνών αλλά η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου να είναι 10+ μέρες μετά - εντός του 25ου μήνα (όπου λογικά η υπηρεσία μου θα έπρεπε να είναι αορίστου); Να μην συμβαδίζουν δηλαδή ημερολογιακά οι μήνες χρέωσης και περιόδων χρήσης με τους μήνες υποχρέωσης παραμονής; Κάτι τέτοιο μου είπαν από το κατάστημα όπου έκανα αμφισβήτηση του λογαριαμού και του ποσού ποινής. Επίσης τους ανέφερα ότι ουδέποτε μου έστειλαν το συμβόλαιο, παρόλα αυτά δεν μου έχουν απαντήσει σχετικά και συνεχίζουν να ζητούν το ποσό αυτό.

    Επίσης, από το 2013 που άλλαξα από duoble play σε 3 play και αγόρασα τον εξοπλισμό (αποκωδικοποιητή) από το κατάστημα τους, όπου πήρα το συμβόλαιο στο οποίο δεν αναφέρονται ρήτρες και ποινές, όλες οι ανανεώσεις έγιναν τηλεφωνικά χωρίς ποτέ να μου στείλουν νέο συμβόλαιο, ούτε φυσικά να μου αναλύσουν πλήρως όλους τους όρους εκτός τα κλασικά την τιμή, τι περιλαμβάνει και πόσο καιρό διαρκεί. Ήτοι ούτε από την τελευταία ανανέωση προ διετίας.

    Ευχαριστώ πολύ
    O κανονισμός μιλάει για Internet Και τηλεφωνία, όχι και για τηλεόραση

    Εδώ οι συμβάσεις
    https://nova.gr/upload/oroi-yphresiw...214_131218.pdf

    Θα δεις οτι έχει εξτρά χρέωση για την τηλεόραση

  14. #194
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ


    Τι είναι αυτό που ισχύει (παρακάτω); Και τί ισχύει για εμένα, εντάσσομαι και εγώ σε αυτές τις όποιες αλλαγές; Βλέπω αλλαγές από 1/1/2019, μετά κάποια στιγμή μέσα στο 2020, υπάρχει και άλλος; Ισχύουν και για τα παλαιότερα συμβόλαια (δικό μου 01/2020);


    Ο αναρτημένος πίνακας στο site τους με τα πρόστιμα για "Τέλος Αποδέσμευσης Υπηρεσίας Τηλεόρασης" είναι ασύμβατα με τον κανονισμό ή είναι παραθυράκι όπου μπορούν να το εισπράξουν; Ακόμα και στα νέα συμβόλαια EON έχουν τέτοιες ποινές.

    - - - Updated - - -

    Καταρχάς αυτό με τις εισπρακτικές, αν είδα καλά τον σχετικό νόμο, πρέπει να επικοινωνήσουν μαζί μου πριν και να με ενημερώσουν ότι θα το δώσουν σε τέτοια εταιρεία αν δεν δεχθώ να πληρώσω. Ουδέποτε έγινε η οποιαδήποτε επαφή ή ενημέρωση από μέρους τους από την ημερομηνία που πήγα στο κατάστημα και μετά.
    Θα πρέπει να τους στείλεις email κι να ζητήσεις να σου απαντήσουν εγγράφος σχετικά με την εισπρακτική, δυστυχώς στην Ελλάδα έχουν γίνει μάστιγα κι για να σου πει "για" όποια εταιρεία θα σε πάρει εισπρακτική...

  15. #195
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Θα ήθελα να ενημερώσω ότι επικοινώνησα με την Nova, τους ανέφερα το πρόβλημα, ανέφερα το ότι έγινε τηλεφωνικά η ανανέωση του συμβολαίου μου και ουδέποτε μου έστειλαν συμβόλαιο κλπ, άμεσα μου απάντησαν ότι θα μου στείλουν νέο λογαριασμό που δεν θα έχει την ποινή. Τέλος καλό όλα καλά.

    Η ΕΕΤΤ αν είδα καλά αναφέρει ότι υποχρεούνται να στέλνουν το συμβόλαιο εντός 20 ημερών αλλιώς δεν έχουν λογικά πάτημα για ποινές, κλπ όμορφα.

    Ευχαριστώ όσους ενδιαφέρθηκαν και μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν.

Σελ. 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας