Σελ. 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 229
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικαίωμα υπαναχώρησης ισχύει για όλα τα τηλε-συμβόλαια
    Κανείς δεν ισχυρίστηκε το αντίθετο. Άλλο έγραψε ο sdikr και δεν το κατάλαβες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jackal7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι το «δικαίωμα υπαναχώρησης» και σε ποιες περιπτώσεις μπορώ να το ασκήσω;Σε περίπτωση σύναψης σύμβασης «από απόσταση» ή «εκτός καταστήματος», έχετε δικαίωμα να αποδεσμευτείτε αζημίως από τη σύμβαση, εφόσον ενημερώσετε την εταιρία εντός 14 ημερολογιακών ημερών από τη σύναψή της, με την υποβολή δήλωσης υπαναχώρησης (βλ. και Ερ. 3). Ωστόσο, πρέπει να καταβάλετε τυχόν οφειλές για τη χρήση υπηρεσιών. Επισημαίνεται ότι η υποχρέωση αυτή ισχύει εφόσον έχετε ζητήσει να ενεργο-ποιηθεί η υπηρεσία πριν την πάροδο της προθεσμίας των 14 ημερών για την υποβολή της δήλωσης υπαναχώρησης.Το δικαίωμα υπαναχώρησης δεν ισχύει στις περιπτώσεις που έχετε δηλώσει ρητώς κατά τη σύναψη της σύμβασης ότι δεν επιθυμείτε την άσκησή του
    Έχεις μείνει πολύ πίσω. Ο οδηγός (τμήμα του οποίου παραθέτεις) θέλει επικαιροποίηση των πληροφοριών σύμφωνα με την τροποποίηση των σχετικών κανονισμών (2018), αφού είναι ενημερωμένος μέχρι 2ο/2016 (δες την 2η σελίδα).

  2. #17
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πέρσι άσκησα το δικαίωμα υπαναχώρησης και έμεινα στην Νόβα, λόγω αντιπροσφοράς.Το χαρτί δήλωσης υπαναχώρησης είναι υποχρεωμένες οι εταιρείες να το δίνουν στον πελάτη, όμως επειδή,δεν γνωρίζουν τα δικαιώματα τους οι πελάτες, πατάνε σε αυτό και παρανομούν, όπως και με τις χρηματικές ποινές.

    - - - Updated - - -

    Εφαρμόζουν το ποινολόγιο, όπως τους συμφέρει,για αυτό, πρέπει να γίνονται καταγγελίες, μήπως και αλλάξουν συμπεριφορά, μέχρι σήμερα,σε ότι συμφωνία έκανα με την Νόβα, μετά την αλλαγή της νομοθεσίας, δύο φορές,δεν έστειλαν χαρτί που να αναγράφει, ποινή αποδέσμευσης,και όταν το ζητούσα, ρωτούσαν για πιο λόγο το ζητάω, αντί να ζητήσουν συγγνώμη για την συμπεριφορά της εταιρείας!

  3. #18
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έγινε καταγγελία στην εεττ, αναμονή συμμόρφωσης της Νόβα,να υπολογίζει με σωστό τρόπο,τις χρηματικές ποινές. Είχε προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία με υπάλληλο της εεττ,στην οποία ανέφερα τα γεγονότα,μου πρότεινε να κάνω καταγγελία,για να προχωρήσει η διαδικασία.

  4. #19
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σήμερα έστειλε απαντητική επιστολή η nova σε ότι αφορά τις ποινές, στον πίνακα που αναγράφει το ποσό, για την υπηρεσία που έχω, δεν εφαρμόζει σωστά την κλιμακωτή χρέωση,μικρότερο ποσό τον τρίτο μήνα,πολύ μεγαλύτερο, τον έβδομο, ενώ στην ιστοσελίδα, αν και αναφέρεται σε 12 μήνες συμβόλαιο, είναι κανονική η κλιμακωτή χρέωση!Για μία ακόμα φορά, έπρεπε να γίνει καταγγελία, για να στείλουν πίνακα με τι ποινές, ενώ στην vodafone από προσωπική εμπειρία, μόλις κάνεις αποδοχή συμβολαίου, άμεσα εκτυπώνεις το συμβόλαιο, στο οποίο, στην πρώτη σελίδα, αναγράφει σε πίνακα, κλιμακωτή χρέωση ποινής, από τότε που άλλαξε η νομοθεσία, δύο φορές έκανα αποδοχή προσφοράς από την nova, και ποτέ δεν έλαβα συμβόλαιο!

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στον τιμοκατάλογο στην ιστοσελίδα έχουν παράδειγμα για 12μηνο συμβόλαιο. Στους όρους των συμβάσεων (που και αυτά υπάρχουν στην ιστοσελίδα), υπάρχουν αναλυτικά πίνακες για όλα τα πακέτα σε 12μηνα ή 24μηνα συμβόλαια.

  6. #21
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αν δεις τον πίνακα που μου έστειλαν,θα διαπιστώσεις ότι δεν έχει σχέση με όσα έχουν αναρτημένα,εδώ οι υπάλληλοι ήταν σίγουροι ότι το ποσό είναι σταθερό,τώρα έστειλαν επιστολή μετά από καταγγελία,να δούμε τι θα απαντήσουν την επόμενη φορά!Δεν υπάρχει έλεγχος και μόνο όταν γίνεται καταγγελία,εφαρμόζουν αυτό που ισχύει,είμαι χρόνια πελάτης στην nova,και βλέπω,ποτέ δεν είναι τυπικοί!

  7. #22
    Εγγραφή
    27-05-2020
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα @jackal7
    Έκανα ερώτημα για το ποσό της χρέωσης σε περίπτωση διακοπής και μου είπαν πως το ποσό είναι στάνταρ, άσχετα αν είσαι στο 1ο μήνα ή στο 24ο του συμβολαίου.
    Έχω πακέτο nova 3play full pack στα 50vdsl και επειδή το έχω σε αρκετά καλή τιμή δεν το έψαξα παραπάνω.
    περιμένουμε νέα μόλις έχεις κάποια ενημέρωση

  8. #23
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ, μόνο έτσι θα σου στείλουν επιστολή με τον πίνακα ποινής για την υπηρεσία που έχεις, αυτό έκανα και εγώ, τώρα περιμένω να μάθω,αν λανθασμένα, έχουν διαφορετικές τιμές ανά μήνα,δεν γίνεται, τρίτο μήνα να έχει μικρό ποσό και έβδομο μήνα πολύ μεγαλύτερο!

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γιατί δεν κάνεις εσύ τον υπολογισμό να δεις αν είναι σωστός; Δεν είναι κρυφός. Αναφέρεται στο συμβόλαιο και είναι σύμφωνος με τον κανονισμό της ΕΕΤΤ.
    Εφόσον γνωρίζεις τις τιμές του παγίου σου (προ και μετά την έκπτωση), κάνεις τους 2 υπολογισμούς και κρατάς αυτόν με την χαμηλότερο αποτέλεσμα.

  10. #25
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    125 ευρώ πρώτο δίμηνο, 100 ευρώ τρίτο μήνα, 160 ευρώ έβδομο μήνα στον πίνακα που έλαβα από την nova!Συμβόλαιο κινητού 127 ευρώ πρώτο δίμηνο,90 ευρώ τρίτο μήνα και μέχρι την λήξη,κλιμακωτή χρέωση προς τα κάτω!Δεν χρειάζεται να κάνω υπολογισμούς,θα φανεί όταν απαντήσει η εεττ και μετά ο συνήγορος καταναλωτή,αν χρειαστεί!

  11. #26
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Βασικά καλό θα ήταν να κάνεις και μόνος σου τους υπολογισμούς όπως λέει ο jkoukos για να σιγουρευτείς. Χρησιμοποίησε για ευκολία τον πίνακα από το παράδειγμα που θα βρεις στο δεύτερο link του jkoukos (EETT). Το Ποσό Α αφορά την έκπτωση που έχεις ήδη λάβει και το Ποσό Β τα υπολειπόμενα πάγια (το 1/3 αυτών) και κρατάς το μικρότερο από τα δύο ποσά. Το Ποσό Α με την πάροδο των μηνών αυξάνεται, το Ποσό Β μειώνεται, επομένως είναι λογικό το ποσό που προκύπτει ως τέλος διακοπής να πιάνει κορυφή προς τα μέσα της χρονικής διάρκειας του συμβολαίου, ανάλογα με το ποσό έκπτωσης που έχεις.

  12. #27
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έχω συμβόλαιο κινητού με την Vodafone,με μεγαλύτερη έκπτωση παγίου,τους δύο πρώτους μήνες είναι σταθερό ποσό και μετά μειώνεται ανά μήνα, καμία σχέση με αυτό της Nova!

    - - - Updated - - -

    Πριν λίγο, τηλεφώνησαν από την Νόβα, και στο ερώτημα που έθεσα, γιατί δεν έχουν κλιμακωτή χρέωση προς τα κάτω,η απάντηση ήταν, είναι πολιτική του τμήματος μάρκετινγκ,να βάζει μεγάλα ποσά, σε διαφορετικούς μήνες, για να μην φεύγουν οι πελάτες!Του ανέφερα πως υπάρχει αναρτημένος πίνακας ποινών για το πρόγραμμα που έχω,το οποίο αν και για δωδεκάμηνο, εφαρμόζει σωστά την κλιμακωτή χρέωση! Είτε δεν είναι ενημερωμένο το προσωπικό, είτε γίνεται εσκεμμένα,για να φοβάται ο πελάτης, και να μην κοιτάζει,τα δικαιώματα του,ως συνδρομητής.

  13. #28
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,πήρε αριθμό πρωτοκόλλου η καταγγελία,στον συνήγορο καταναλωτή,μέσα στις επόμενες ημέρες,πρέπει να απαντήσει η nova,ήδη με την υπάλληλο που μίλησα χθες στον συνήγορο,τρόμαξε από αυτό που της είπα,ότι το τμήμα μάρκετινγκ,διαμορφώνει δικό του πίνακα ποινών,για να μην φεύγουν οι πελάτες τον πρώτο χρόνο του συμβολαίου!

  14. #29
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Ωραία, αν μπορείς ενημέρωνε κι εδώ για τις εξελίξεις γιατί έχει ενδιαφέρον.

  15. #30
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως ούτε εγώ μπορώ να βρω κάπου στο site πινακάκι με το ποσό της ποινής για την υπηρεσία που με ενδιαφέρει (Nova internet 24). Στο αρχείο που κατεβαίνει από τη σελίδα των συμβάσεων που αναφέρθηκε πριν δεν υπάρχει ή τουλάχιστον εγώ δεν το βρίσκω

Σελ. 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας