Σελ. 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 229
  1. #31
    Εγγραφή
    24-06-2005
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    στην σελίδα της Nova - nova2play - τιμοκατάλογος , έχει ανέβει ανανεωμένο pdf
    https://www.nova.gr/sites/default/fi...ist_0719_0.pdf

    όπου πλέον έχει αφαιρεθεί τελείως ο πίνακας με την κλιμακωτή χρέωση κι έχει στάνταρ τιμές:
    Τέλος διακοπής Nova2play 105,00 € εφάπαξ
    Τέλος διακοπής Nova2play+ 126,00 € εφάπαξ


    Κάτι που προφανώς δεν ισχύει σωστά σύμφωνα με τον πίνακα της ΕΕΤΤ
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...egulation.html ;;

  2. #32
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει πλάκα η εταιρεία! Γειώνει κανονικά τον κανονισμό.
    Άλλαξε τα πάντα όσον αφορά συμβάσεις και τιμοκατάλογο και παρουσιάζει τώρα τα παλιά (από Μάρτη του 2019), αναφέροντας το παρακάτω αντί αυτού που έγραφε πριν.
    4.5. Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης από τον Συνδρομητή χωρίς υπαιτιότητα της Forthnet ή από την Forthnet λόγω υπαιτιότητας του Συνδρομητή, ο Συνδρομητής οφείλει, πέραν της εξόφλησης των λογαριασμών του έως την χρονική στιγμή ισχύος της καταγγελίας, να καταβάλει επίσης στην Forthnet τα ανάλογα τέλη αποσύνδεσης, σύμφωνα με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο.

  3. #33
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή για 24 σου χώνουν Τέλος διακοπής 126,00 !! ανεξάρτητα χρόνου . Και μάλιστα όταν είχα ρωτήσει έχωναν άλλα τόσα άμα εχεις και tv !

  4. #34
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Υπομονή για την απάντηση που πρέπει να μου δώσει η nova,μετά την καταγγελία που έκανα.Μέχρι πριν δύο εβδομάδες,είχαν αναρτημένους πίνακες ποινών,στην καταγγελία που έκανα,επισύναψη και τον πίνακα για το πρόγραμμα που έχω,απλά ήταν για 12 μήνες συμβόλαιο.Πρέπει να είναι η μοναδική εταιρία που ενεργεί με αυτό τον τρόπο,στο ποινολόγιο,μετά την αλλαγή της νομοθεσίας,έχω εμπειρία από την vodafone,τυπική και με καθαρούς όρους.

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όπως είχα γράψει και τότε, στον επίσημο τιμοκατάλογο υπήρχε ο πίνακας αποσβέσεων ως παράδειγμα βάσει ενός 12μηνου συμβολαίου συγκεκριμένου πακέτου και όχι όλων.
    Ο κανονικός πίνακας για κάθε πακέτο όλων των συνδέσεων, υπήρχε στην ιστοσελίδα στην αντίστοιχη σύμβαση, είτε για 12μηνα είτε για 24μηνα συμβόλαια, με πλήρη ανάλυση. Και αυτός αναφερόταν ως επίσημος, όχι ο τιμοκατάλογος (που αφορά άλλα πράγματα).
    Το γιατί η εταιρεία σήμερα δεν ακολουθεί τον κανονισμό, είναι απορίας άξιον.

  6. #36
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Θα έπρεπε,η επιτροπή η εεττ,να το έχει αντιληφθεί και να ζητήσει, άμεσα εναρμόνιση, με όσα ισχύουν,και όχι να τρομάζουν τους συνδρομητές όπως κάνουν συνέχεια.

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γι' αυτό υπάρχει η δυνατότητα καταγγελίας. Ούτε ο ΣτΚ, ούτε τα δικαστήρια ούτε καμία αρχή όπως η ΕΕΤΤ ελέγχουν κάθε εταιρεία, κατάστημα ή δεν ξέρω εγώ όποιον πουλά προϊόντα ή υπηρεσίες, συνεχώς και εκ των προτέρων.Είναι εκ των ουκ άνευ ότι πρέπει να ακολουθούνται οι νόμοι στο εμπόριο.

  8. #38
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Απάντησε η nova,με την δικαιολογία ότι επειδή πήρα προνομιακή προσφορά, έχει δικό της τρόπο υπολογισμού του πίνακα ποινών,και ότι ο πίνακας που είχε αναρτημένο, ήταν για νέους συνδρομητές! Ζήτησα με ηλεκτρονικό μήνυμα,στον εισηγητή,να αλλάξω πάροχο, χωρίς υπαιτιότητα, περιμένω να μου τηλεφωνήσουν, για να προχωρήσει η διαδικασία. Θα ζητήσω σύγκριση με το συμβόλαιο της Vodafone, από την οποία έχω μεγαλύτερη έκπτωση παγίου, αλλά κανονικό πίνακα ποινών.Οσοι έχετε αντίστοιχο πρόβλημα, καταγγελία στον συνήγορο καταναλωτή, άμεσα!

  9. #39
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H απάντηση της Nova, ήταν στο δικό σου ερώτημα προς αυτήν ή προς την ΕΕΤΤ (αν έχεις κάνει την καταγγελία) με δική σου κοινοποίηση;
    Αν ισχύει το πρώτο, άμεσα προχωράς στην καταγγελία στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ. Αν ισχύει το δεύτερο, αναμένεις την απάντηση της ΕΕΤΤ.

    Σε κάθε περίπτωση είναι για γέλια η δικαιολογία της εταιρείας και θα ίσχυε να είχε συνάψει διαφορετικό συμβόλαιο μαζί σου από των άλλων πελατών, που να το ανέφερε εκ των προτέρων στους όρους του.
    Επίσης μέχρι να έχεις απάντηση από την ΕΕΤΤ, καλό είναι να μην προχωρήσεις μονομερώς σε διακοπή της σύνδεσης. Χάνεις το όποιο δίκαιο βάσει των καταγγελλομένων σου.

  10. #40
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Η απάντηση δόθηκε τόσο στον συνήγορο καταναλωτή όσο και στην εεττ,σήμερα έλαβα επιστολή από την nova,για την καταγγελία που έκανα και στους δύο φορείς.Ήδη ζήτησα από τον συνήγορο καταναλωτή,να αλλάξω πάροχο,χωρίς δικιά μου υπαιτιότητα,θέλω να πιστεύω ότι και από την εεττ,θα υπάρχει αντίδραση.Το δίκιο μου δεν το χάνω,από την στιγμή που υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος,δεν θέλω να πληρώσω ποινή,αν ξέρεις πως μπορεί να γίνει η μονομερής καταγγελία της σύμβασης,δώσε πληροφορίες.

  11. #41
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είπα ότι θα χάσεις το δίκιο σου, αλλά μην προτρέχεις. Θα το κάνεις by the book, όπως συμβουλεύει η ΕΕΤΤ, μέχρι να βγει οριστική απόφαση.
    Ο ΣτΚ δεν μπορεί και δεν δικαιούται να σου δώσει το ελεύθερο να αλλάξεις πάροχο. Αυτό είναι ατομικό σου δικαίωμα. Ο ΣτΚ (και η ΕΕΤΤ) σε προστατεύει έναντι παράνομων-παράτυπων πρακτικών των εταιρειών και βγάζει απόφαση, είτε θετική είτε αρνητική, ανάλογα την περίπτωση. Αυτές τις αποφάσεις περιμένεις και όχι τι νομίζεις ότι θα συμβεί.

  12. #42
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τρίτη συνεχόμενη μέρα,καλώ συνήγορο καταναλωτή και εεττ,χωρίς να βρίσκω,τον υπεύθυνο,για να μιλήσω,αν γίνει και αύριο,γιατί έχω στείλει και ηλεκτρονικά μηνύματα,θα κοιτάξω και αλλού για καταγγελία!

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα, πριν από λίγο, μίλησα με συνήγορο καταναλωτή, γίνεται χαμός με καταγγελίες σαν την δική μου,δεν μου ανέφεραν, για ποιες εταιρείες αφορά, θέλω να πιστεύω, ότι θα υπάρξει εξέλιξη από εβδομάδα, τόνισα και τηλεφωνικά,πως θέλω να φύγω από την Nova,χωρις δικιά μου υπαιτιότητα.

  13. #43
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,μου έστειλε ο συνήγορος καταναλωτή,την επιστολή με την οποία, απαντάει,στους ισχυρισμούς της Nova, και ζητάει εξηγήσεις, τόσο για τον υπολογισμό του πίνακα ποινής,τον τρόπο υπολογισμού δηλαδή, και το συμβόλαιο της σύνδεσης,το οποίο, πότε δεν έλαβα,στο οποίο,θα πρέπει να αναγράφει, έκπτωση παγίου, επιδότηση συσκευής κτλ,στο τέλος αναφέρει ότι ζητάω να φύγω χωρίς να πληρώσω. Όσοι έχετε ανάλογο θέμα με την Nova, μην διστασετε να κάνετε καταγγελία.

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα, τηλεφώνησα στην ΕΕΤΤ και ρώτησα αν είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να στέλνει το συμβόλαιο, ακόμα και από τηλεφωνική προσφορά, και η απάντηση ήταν ναι, είναι υποχρεωμένη.

  14. #44
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είναι υποχρεωμένη να μας το δώσει κατά την αρχική σύνδεση. Σε περίπτωση ανανέωσης ισχύει το αρχικό συμβόλαιο.
    Μόνον αν αλλάζουν οι όροι του, πρέπει να στέλνεται το νέο.

  15. #45
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ακόμα και στις ανανεώσεις που έχουν γίνει, από 01/01/2019, και την αλλαγή της νομοθεσίας, είναι υποχρεωμένη η κάθε εταιρεία,να υπολογίζει,με κλιμακωτή χρέωση,τις ποινές. Κάθε φορά που γίνεται αλλαγή προγράμματος, είναι υποχρεωμένη,να στέλνει το συμβόλαιο με όλα τα στοιχεία, αυτό δεν το έκανε η Νόβα, και τώρα που ζητάνε την σύμβαση από τον συνήγορο καταναλωτή,να δούμε τι θα παρουσιάσουν!

    - - - Updated - - -

    Και για να προλάβω κάποιους, έγινε αλλαγή από 3play σε 2play, κανένα συμβόλαιο δεν έχω, όπως και το έντυπο υπαναχώρησης.

Σελ. 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας