Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O πιτσιρικάς στην Ναύπακτο, για να πούμε κάτι πρόσφατο, έπεσε από τον φάρο με το κεφάλι και έζησε, αυτό δεν σημαίνει και όποιος πάει και δοκιμάσει το ίδιο θα έχει την ίδια τύχη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    O πιτσιρικάς στην Ναύπακτο, για να πούμε κάτι πρόσφατο, έπεσε από τον φάρο με το κεφάλι και έζησε, αυτό δεν σημαίνει και όποιος πάει και δοκιμάσει το ίδιο θα έχει την ίδια τύχη.
    Δεν είπα κάτι τέτοιο. Αλλά και το να λες πως άμα ανοιχτεί ο δίσκος είναι 100% dead, είναι επίσης λάθος.

    Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ανοίγουμε έναν δίσκο, αλλά αν στην περίπτωση γίνει κάτι και πρέπει να ανοιχτεί εκτός εργαστηρίου (για να δοκιμαστεί κάποιο άλλο μοτέρ πχ), θα μπορούσε να έχει πιθανότητες επιτυχίας.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με τι ποσοστό συμβιβάζεσαι για να το λέμε από εδώ και πέρα;; προσωπικά δεσμεύομαι να λέω το ποσοστό που θα προτείνεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι ποσοστό συμβιβάζεσαι για να το λέμε από εδώ και πέρα;; προσωπικά δεσμεύομαι να λέω το ποσοστό που θα προτείνεις.
    Δεν θα συνεχίσω ανούσια κουβέντα. Είπα μια περίπτωση που μου συνέβη. Αν θες να την θεωρήσεις "joker" ή αβάσιμη, it's ok.

    Αλλά εγώ σε μία τέτοια περίπτωση, δεν θα κάτσω να πω του άλλου να το πετάξει στα σκουπίδια χωρίς να δοκιμάσει ανάκτηση.

    Δεν είναι όλα μαύρο ή άσπρο. Υπάρχει και το γκρι.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σου ζήτησα να μου πεις ένα ποσοστό επιτυχίας ή αποτυχίας, ότι θέλεις και μου λες για ανούσια συζήτηση, αφού θεωρείς την ερώτηση μου ανούσια γιατί συζητάς μαζί μου;;

    Έχεις την εντύπωση ότι κάθομαι εδώ και γράφω απλώς επειδή δεν έχω τίποτα άλλο να κάνω;; μάλλον με έχεις μπερδέψει με κάποιον άλλον. Πάρε το ρίσκο και πες κι' εσύ το ποσοστό σου και δοκίμασε με αν δεν κάνω αυτό που δεσμεύτηκα πιο πάνω.
    Έχω περάσει πριν 50 χρόνια από την εφηβεία για να λέω παρλαπίπες για να περνάει ή ώρα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ζήτησα να μου πεις ένα ποσοστό επιτυχίας ή αποτυχίας, ότι θέλεις και μου λες για ανούσια συζήτηση, αφού θεωρείς την ερώτηση μου ανούσια γιατί συζητάς μαζί μου;;

    Έχεις την εντύπωση ότι κάθομαι εδώ και γράφω απλώς επειδή δεν έχω τίποτα άλλο να κάνω;; μάλλον με έχεις μπερδέψει με κάποιον άλλον. Πάρε το ρίσκο και πες κι' εσύ το ποσοστό σου και δοκίμασε με αν δεν κάνω αυτό που δεσμεύτηκα πιο πάνω.
    Έχω περάσει πριν 50 χρόνια από την εφηβεία για να λέω παρλαπίπες για να περνάει ή ώρα.
    Καταλαβαίνεις πως είναι άτοπο να σου πω ένα ποσοστό για κάτι που δεν μπορώ να γνωρίζω;

    Εγώ είπα πως σε δική μου περίπτωση, υπήρξε ανάκτηση. Επομένως το 100% αποτυχία αν ανοιχτεί δεν ισχύει.

    Από κει και πέρα, τι να λέμε περί ποσοστών και λοιπών είναι ανούσιο.

    Δεν επιθυμώ να συνεχίσω την κουβέντα. Δεν σκόπευα να συζητήσω μαζί σου, ανέφερα απλώς μία περίπτωσή μου.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ κι' εγώ με την σειρά μου και καλή συνέχεια.
    Δεν πειράζει, θα διορθώσω το post χωρίς συγκεκριμένο ποσοστό.

    ========================================================================================================

    Επειδή δεν μπορώ να διορθώσω μόνος μου το post #6, λόγω παρέλευσης χρόνου, θα παρακαλούσα κάποιον moderator να το κάνει.
    Γράφω
    Τον άνοιξες κιόλας;; τότε
    Και επειδή το εκλαμβάνεται σαν οριστική καταστροφή του δίσκου θα προτιμούσα να αλλαχτεί με το παρακάτω.
    Αν τον ανοίξεις υπάρχει πιθανότητα να καταστραφεί, το ποσοστό επιτυχίας ή αποτυχίας δεν μπορεί να εκτιμηθεί.
    Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση και ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodgeor Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok το βρηκα το προβλημα κατεστραμενη κεφαλη λογικα , διορθωνεται; αξιζει; Επειδη παλιοτερα ειχα ασχοληθει λιγο με τεχνικα τον ανοιξα μολις και βλεπω οτι η κεφαλη κολαει και δεν προχωραει να διαβασει τον σκληρο ο οποιος γυρναει κανονικα. Προσπαθει να παει στον σκληρο και παει μπρος πισω για λιγα δευτερολεπτα και μετα σταματαει
    χαχαχαχαχα
    Τον ανοιξες να παρει αερα??

  9. #24
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Όποιος ξέρει από που αγοράζουμε κεφαλές, να μας το πει παρακαλώ.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  10. #25
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    To ρίσκο θα πρέπει να είναι ανάλογο της αξίας των δεδομένων και του πόσο είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε.

    Πχ, αν έχεις πολύ σημαντικά αρχεία, τα πας σε εταιρία για ανάκτηση. Αν και μην το δένεις κόμπο ότι η εταιρία θα τα ανακτήσει.

    Αν τώρα, θες να ανακτήσεις κάποιες φωτογραφίες-βίντεο από τις διακοπές στη Χαλκιδική, δε θα δώσεις 400-500-600 ευρώ...Προσωπικά δε θα έδινα. Θα προτιμούσα να πάρω το ρίσκο να τον ανοίξω.

    Και όσοι πιστεύουν ότι σίγουρα καταστρέφονται οι σκληροί στο άνοιγμα, τους προκαλώ να βάζουν στοίχημα το σπίτι τους για κάθε άνοιγμα δίσκου. Εγώ θα καίω τον υγιή δίσκο μου και θα τους δίνω και 50 ευρώ και αυτοί θα χάνουν το σπίτι τους.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Larry71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ρίσκο θα πρέπει να είναι ανάλογο της αξίας των δεδομένων και του πόσο είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε.

    Πχ, αν έχεις πολύ σημαντικά αρχεία, τα πας σε εταιρία για ανάκτηση. Αν και μην το δένεις κόμπο ότι η εταιρία θα τα ανακτήσει.

    Αν τώρα, θες να ανακτήσεις κάποιες φωτογραφίες-βίντεο από τις διακοπές στη Χαλκιδική, δε θα δώσεις 400-500-600 ευρώ...Προσωπικά δε θα έδινα. Θα προτιμούσα να πάρω το ρίσκο να τον ανοίξω.

    Και όσοι πιστεύουν ότι σίγουρα καταστρέφονται οι σκληροί στο άνοιγμα, τους προκαλώ να βάζουν στοίχημα το σπίτι τους για κάθε άνοιγμα δίσκου. Εγώ θα καίω τον υγιή δίσκο μου και θα τους δίνω και 50 ευρώ και αυτοί θα χάνουν το σπίτι τους.
    Δεν καταστρέφονται στο άνοιγμα, αλλά στο πρώτο spin που θα πάνε να διαβάσουν οι κεφαλές

    Αλήθεια τι ακριβώς θα κάνεις αν τον ανοίξεις, πες πως δεν καταστρέφεται, θα του αλλάξεις κεφαλές;

    ΥΓ θα τον ανοίγουμε τον δίσκο στην Παραλια στην άμμο με 8 μποφόρ, αν θέλεις το πάμε στοίχημα, άλλα θα πρέπει να βάλεις και εσύ κάτι παραπάνω

  12. #27
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    O φιλος μας μαλλον δεν ξερει οτι οι κεφαλες σχεδον εφαπτονται στο πλατερ. Ενας κοκκος σκονης, αναμεσα απο την κεφαλη και το πλατερ, ειναι σαν να περασεις με το αμαξι σου, πανω απο μια κοτρωνα υψους 50εκ με 250χλμ/ωρα. Αποτελεσμα, θα απογειωθεις.

    Για την ακριβεια το παραδειγμα ειναι ατυχες,αφου η αποσταση της κεφαλης με το platter μετριεται σε νανομετρα.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Flying_height

    n 2011, the flying height in modern drives was a few nanometers.[2] Thus, the head can collide with even an obstruction as thin as a fingerprint or a particle of smoke
    Η δε σκονιτσα, εχει μεγεθος μου μετριεται σε μικρα, δηλαδη ειναι 1000 φορες μεγαλυτερο σαν μεγεθος!

    Μπορει η σκονιτσα να παει να κατσει στην ακρη, με το rotation του δισκου. Αμα ειναι πολλες οι σκονιτσες ομως, που οντως ειναι, τι γινεται;

    Υπαρχει και φιλτρακι, αλλα η ικανοτητα του ειναι περιορισμενη. Δεν ειναι ηλεκτρικη σκουπα.

    https://youtu.be/KQh1SIdqk10?t=101
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  13. #28
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    O φιλος μας μαλλον δεν ξερει οτι οι κεφαλες σχεδον εφαπτονται στο πλατερ. Ενας κοκκος σκονης, αναμεσα απο την κεφαλη και το πλατερ, ειναι σαν να περασεις με το αμαξι σου, πανω απο μια κοτρωνα υψους 50εκ με 250χλμ/ωρα. Αποτελεσμα, θα απογειωθεις.

    Για την ακριβεια το παραδειγμα ειναι ατυχες,αφου η αποσταση της κεφαλης με το platter μετριεται σε νανομετρα.
    Υπέροχη απάντηση σε σύγκριση με άλλους που ψοφάνε για κουτσομπολιά και μόνο, και έτσι γεμίζουν οι μετρητές των ποστ σε χιλιάδες.
    Επί του θέματος... οι δίσκοι ανοίγονται μόνο εντός ειδικού θαλάμου με απαραίτητα ενεργά φίλτρα αέρος, και ο τεχνικός φοράει απαραίτητο ρουχισμό (εξοπλισμό και γάντια).

    Τώρα ο δίσκος που παρουσιάζει προβλήματα στην διαχείριση κεφαλών, έχει χαλασμένη πλακέτα ή προβληματική τροφοδοσία ρεύματος.

  14. #29
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επαναλαμβάνουμε ακριβώς τα ίδια που έχουν πει άλλοι σε προηγούμενα posts και γεμίζουμε τα νήματα με άχρηστες πληροφορίες.

    post #8
    https://www.adslgr.com/forum/threads...78#post6819178
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #30
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Ξαναλέω, όλα είναι συνάρτηση της αξίας των δεδομένων. Προσωπικά, δε θα το τολμούσα να το κάνω αν είχα δεδομένα αξίας.

    Αλλά γιατί να μην το κάνω αν έχασα 100 φωτογραφίες;

    Έχει δεκάδες περιπτώσεις που κολλά η κεφαλή, δοκιμάζεις, τα παίρνεις ή τα χάνεις. Σε κάθε περίπτωση δε σε νοιάζει. Τώρα το ανάγουμε σε αξίωμα το
    "άνοιξες = έχασες", μόνο σωστό δεν είναι. Ειδικά όταν έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που ανέκτησαν (κάποια) δεδομένα.

    Τέλος και όβερ.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας