Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 42
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η μόνη διαφορά του νέου αποκωδικοποιητή από τους παλιούς είναι ότι δεν συνδέεται σε συγκεκριμένη θύρα, αλλά σε οποιαδήποτε του router, ακόμη και σε switch. Τον έχουμε βάλει στο χωριό και ξέρω πως συνδέεται.
    Κατά τα άλλα όλοι τους συνδέονται στην υπηρεσία μέσω διαφορετικής σύνδεσης (VPI/VCI σε ADSL και VLAN ID σε VDSL) μέσω DHCP. Κανονικά πάντως θα έπρεπε να παίζουν και οι παλιοί.
    Οπότε από την στιγμή που παίζει έστω και μερικά λεπτά, οι ρυθμίσεις του Router είναι σωστές και γίνεται η σύνδεση, άρα το πρόβλημα είναι κάπου μεταξύ ΟΤΕ και Vodafone.

  2. #17
    Εγγραφή
    12-03-2005
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98955/11000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
    Router
    ZYXEL
    SNR / Attn
    2(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο νέος αποκωδικοποιητης είναι ο sagemcom, για να τον πάρεις θα πρέπει να αναβαθμίσεις το πακέτο σου. Ρώτησε τους για κάποια προσφορά.
    Η βασική διαφορά τους είναι ότι οι παλιοί (Cisco, Technicolor, Motorola) θέλουν ξεχωριστό προφίλ για την τηλεόραση, ενώ ο sagemcom θέλει απλά σύνδεση στο ίντερνετ.
    Πάλι αναφέρεις για 3play και αναβάθμιση πακέτου και προσφορά. Δεν το καταλαβαίνω. ΗΜΟΥΝ σε adsl γραμμή ΜΕ Vodafone tv, και έκανα αναβάθμιση σε 3play πακέτο στα 50mbps και τηλεόραση( 3play ). Τι προσφορά να πάρω για αποκωδικοποιητή??? Έπρεπε να παίζει η τηλεόραση επειδή περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα μου. Τόσο απλά.

    @Jkoukos Παιζει το περισσότερο 10 δευτερόλεπτα και βγάζει μήνυμα λάθους, αν δεν είναι πρόβλημα συμβατότητας εξοπλισμου, τότε είναι αυτό που λες, δηλαδή δεν αφήνει κίνηση η καμπίνα του ΟΤΕ.

  3. #18
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.979
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ το ξέρω ότι είναι λογικό αυτό που σκέφτεσαι, αλλά δυστυχώς στην Vodafone τα έχουν κάνει περιπλοκα.
    Ο νέος αποκωδικοποιητης, επειδή παίζει και με άλλους παρόχους, έχει ρύθμιση ώστε να παίζει με οποιαδήποτε σύνδεση ίντερνετ. Στο vdsl θα παίζει σωστά.
    Γιατί δεν δίνουν τον νέο αποκωδικοποιητή; Για κάποιο λόγο όπως ξέρεις πληρώνεις το κουτί (στο τέλος σου μένει ένα άχρηστο κουτί). Ο παλιός αποκωδικοποιητης έχει χρέωση 1,23€ τον μήνα, ενώ ο νέος 2,5.
    Επίσης ο αποκωδικοποιητής αυτός για κάποιο λόγο στο σύστημα δένει μόνο με 3play πακέτο. Αν έχεις δηλαδή 2play + TV θα πρέπει να κάνεις αναβάθμιση.
    Τέλος η αναβάθμιση είναι πάλι απαραίτητη γιατί ο νέος αποκωδικοποιητης έχει διαφορετικά πακέτα από τον παλιό (ο νέος έχει 3 πακέτα έναντι 2 του παλιού).
    Ήμουν και εγώ παθών και απλά αποφάσισα να κόψω την τηλεόραση γιατί η προσφορά για την νέα τηλεόραση με vdsl ήταν τουλάχιστον 5€ ακριβότερη από αυτή που μου είχαν κάνει.

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο νέος αποκωδικοποιητης, επειδή παίζει και με άλλους παρόχους, έχει ρύθμιση ώστε να παίζει με οποιαδήποτε σύνδεση ίντερνετ. Στο vdsl θα παίζει σωστά.
    Σε ADSL και με συγχρονισμό 15/0,9 παίζει στο χωριό, άψογα,
    Μπορεί να παίζει σε οποιαδήποτε σύνδεση παρόχου, αλλά δεν παίζει από την κύρια σύνδεση για το Internet.
    Και αυτός (όπως οι προηγούμενοι), θέλουν στον Router να υπάρχει απαραίτητα επιπλέον σύνδεση για το IPTV, που παίρνει πρόσβαση μέσω DHCP από τον εσωτερικό server της εταιρείας.

    Δες τις παρακάτω εικόνες:
    1. Υπάρχει μία σύνδεση (HSI) που αφορά αποκλειστικά το Internet και άλλη μία, η IPTV αντίστοιχα για την τηλεόραση.
    Η διαφορά μεταξύ ADSL και VDSL, είναι ότι στο πρώτο έχουμε VPI/VCI με τιμές 8/37), ενώ στο δεύτερο VLAN ID με τιμή 837.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IPTV1.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  33,8 KB 
ID: 216177 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IPTV2.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  26,9 KB 
ID: 216178

    2. Και οι τελική εικόνα όταν πραγματοποιούνται αυτές οι 2 συνδέσεις, με τις διακριτές διευθύνσεις που παίρνουν από τον πάροχο.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IPTV3.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  60,4 KB 
ID: 216179

    Αν τα στοιχεία αυτής της σύνδεσης δεν είναι σωστά, δεν θα δουλέψει η IPTV.
    Αν είναι σωστά και δεν δουλεύει, το πρόβλημα είναι στη Vodafone, εφόσον η υπηρεσία δίνεται από δικό της DSLAM.
    Αν η σύνδεση γίνεται από DSLAM σε καμπίνα FTTC άλλου παρόχου, τότε μπαίνει και αυτός στην αλυσίδα και με πιθανότητα να υπάρχει σε αυτόν το πρόβλημα.
    Σε κάθε περίπτωση δεν αποκλείεται να φταίει ο εξοπλισμός (Router ή αποκωδικοποιητής).

  5. #20
    Εγγραφή
    12-03-2005
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98955/11000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
    Router
    ZYXEL
    SNR / Attn
    2(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το ξέρω ότι είναι λογικό αυτό που σκέφτεσαι, αλλά δυστυχώς στην Vodafone τα έχουν κάνει περιπλοκα.
    Ο νέος αποκωδικοποιητης, επειδή παίζει και με άλλους παρόχους, έχει ρύθμιση ώστε να παίζει με οποιαδήποτε σύνδεση ίντερνετ. Στο vdsl θα παίζει σωστά.
    Γιατί δεν δίνουν τον νέο αποκωδικοποιητή; Για κάποιο λόγο όπως ξέρεις πληρώνεις το κουτί (στο τέλος σου μένει ένα άχρηστο κουτί). Ο παλιός αποκωδικοποιητης έχει χρέωση 1,23€ τον μήνα, ενώ ο νέος 2,5.
    Επίσης ο αποκωδικοποιητής αυτός για κάποιο λόγο στο σύστημα δένει μόνο με 3play πακέτο. Αν έχεις δηλαδή 2play + TV θα πρέπει να κάνεις αναβάθμιση.
    Τέλος η αναβάθμιση είναι πάλι απαραίτητη γιατί ο νέος αποκωδικοποιητης έχει διαφορετικά πακέτα από τον παλιό (ο νέος έχει 3 πακέτα έναντι 2 του παλιού).
    Ήμουν και εγώ παθών και απλά αποφάσισα να κόψω την τηλεόραση γιατί η προσφορά για την νέα τηλεόραση με vdsl ήταν τουλάχιστον 5€ ακριβότερη από αυτή που μου είχαν κάνει.
    Πάνο εξακολουθώ και δέν καταλαβαίνω τι θές να πείς. Έκανα νέο συμβόλαιο 3play με τηλεόραση μαζί. ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ το λαιμό τους να την κάνουν να παίξει.Ούτε νέο συμβόλαιο θα κάνω , ούτε αναβάθμιση πακέτου, ούτε αποκωδικοποιητή θα αγοράσω. Ότι υπέγραψα πριν 1 μήνα για δύο χρόνια συμβόλαιο είναι υποχρεωμένοι να το παρέχουν.Αλλιώς καταγγελία στο συνήγορο και όπου αλλού χρειάζεται. Δέν πήρα προσφορά όπως εσύ, εγώ υπέγραψα σύμβόλαιο και εκείνοι είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν τηλεόραση.

    Αιτήθηκα αλλαγή εξοπλισμού ρούτερ και αποκωδικοποιητή για δοκιμή.

    @jkoukos σωστά, έτσι έβλεπα τις συνδέσεις στο παλιό ΖΤΕ. Στο H300s δέν τις βρίσκω.

  6. #21
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή έλαβα το ίδιο router και είμαι στην αναμονή για ενεργοποίηση vdsl με vodafone tv (έχω ήδη adsl + vodafone tv), γενικά παίζει θέμα με το συγκεκριμένο router και την Vodafone TV; Το καφαο κάτω που συνδέομαι είναι του ΟΤΕ.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το H300s δεν το έχω, αλλά απ' ότι διαβάζω είναι κλειδωμένο και πολλές ενδείξεις δεν τις εμφανίζει.

    Προηγουμένως ξέχασα κάτι. Είχα αναφέρει:
    Η διαφορά μεταξύ ADSL και VDSL, είναι ότι στο πρώτο έχουμε VPI/VCI με τιμές 8/37), ενώ στο δεύτερο VLAN ID με τιμή 837
    Αυτό είναι σωστό αλλά αφορά μόνο την περίπτωση από DSLAM της Vodafone από αστικό κέντρο.
    Αν η υπηρεσία παρέχεται από DSLAM σε καμπίνα FTTC, είτε δικιά της είτε μέσω χοντρικής άλλου παρόχου, τότε το VLAN ID είναι 836, διότι το 837 αφορά VoIP τηλεφωνία.
    Και αυτό είναι υποχρεωτικό λόγω κανονισμού της ΕΕΤΤ.

  8. #23
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.979
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από μάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jkoukos σωστά, έτσι έβλεπα τις συνδέσεις στο παλιό ΖΤΕ. Στο H300s δέν τις βρίσκω.
    Βρίσκονται στο Ρυθμίσεις > Κατάσταση και υποστήριξη > κατάσταση > κατάσταση WAN.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από μάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jkoukos σωστά, έτσι έβλεπα τις συνδέσεις στο παλιό ΖΤΕ. Στο H300s δέν τις βρίσκω.
    Δες από εδώ και τα επόμενα 3-4 μηνύματα με τις σχετικές εικόνες. Δεν σου τις εμφανίζει;

  10. #25
    Εγγραφή
    12-03-2005
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98955/11000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
    Router
    ZYXEL
    SNR / Attn
    2(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  69,4 KB 
ID: 216188

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_4.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  67,0 KB 
ID: 216189

    όλα σωστά φαίνονται

  11. #26
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.979
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Από το μενού αυτό βλέπεις μόνο αν είναι συνδεδεμένο ή όχι. Κάτι ανάλογο με αυτό που είχε το ΖΤΕ (όπου λέει και ip κλπ) μπορείς να βρεις στην κατάσταση και υποστήριξη.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εκεί λέει ότι υπάρχει σύνδεση του IPTV. Αν πας παραμέσα (δες εικόνες εδώ κι εδώ), θα σου δείξει και τα στοιχεία σύνδεσης με τον server της Vodafone.
    Το θέμα είναι κάπου μεταξύ Vodafone-Cosmote και δικού σου εξοπλισμού (δεν πιστεύω το τελευταίο, αλλά δεν το αποκλείω).

  13. #28
    Εγγραφή
    12-03-2005
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98955/11000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
    Router
    ZYXEL
    SNR / Attn
    2(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_5.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  58,6 KB 
ID: 216192
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Χωρίς τίτλοs.png  


  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σύνδεση έχει κανονικά, όπως δείχνει και συνεχώς για τα τελευταία 20 λεπτά, έχοντας πάρει IP κλπ.

  15. #30
    Εγγραφή
    12-03-2005
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98955/11000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
    Router
    ZYXEL
    SNR / Attn
    2(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νέα απο την βλάβη.... Λοιπόν.
    Στάλθηκε νέος εξοπλισμός ( αποκωδικοποιητής technicolor ) και φυσικά δέν έπαιξε η τηλεόραση ούτε σε αυτόν.
    Τους ζήτησα τηλεφωνικά να στείλουν τον sagemcom που παίζει σε όλα τα δίκτυα. Δεν τον έστειλαν ποτέ και μετά απο άπειρα τηλέφωνα ήρθε και τεχνικός που έλεγξε την γραμμή και την vodafonetv η οποία φυσικά δέν έπαιξε ούτε στο laptop του, έπεσε και το τηλέφωνο που χαρακτήρισε την βλάβη ανεπίλυτη.
    Αφού περίμενα καμια βδομάδα να με πάρουν απο το εμπορικό τμήμα να δούμε πώς θα χειριστούμε την κατάσταση, με κάλεσε μία ευγενέσταση κυρία ( στην αρχή ) απο το τμήμα αποσύνδεσης.
    Μου ξεκίνησε την κουβέντα λέγοντας μου οτι πληρώνω ήδη χαμηλό πάγιο επειδή λόγω της βλάβης δόθηκε έκπτωση η οποία θα σταματήσει μετά την αποκατάσταση της βλάβης ( πράγμα που είναι αναληθές διότι η έκπτωση είναι για 24 μήνες - το αναφέρει στον λογαριασμό μου ) και μου πρότεινε διακοπή της vodafonetv με αλλαγή προγράματος και 5 ευρώ περισσότερο πάγιο !!!!
    Όταν της είπα οτι αυτό που λέει δέν είναι λογικό , μου είπε οτι αυτή είναι η καλύτερη προσφορά και ότι έχω πολύ χαμηλό πάγιο κ
    ( λές και το πληρώνει απο την τσέπη της?). Της λέω γιατί δέν μου στέλνετε τον νέο αποκωδικοποιητή για να αποκαταστήσετε την βλάβη και μου απαντάει οτι πάλι θα αλλάξουμε πακέτο και θα πληρώσω και 2,5 euro παραπάνω για τον νέο αποκωδικοποιητή.
    Ήδη η κουβέντα είχε αρνητικό χαρακτήρα απο την αρχή και η υπάλληλος έχανε την υπομονή της με τον ανυπάκουο πελάτη της.......Της λέω δέν με ενδιαφέρει τί και πως, φτιάξτε την τηλεόραση να δουλέψει, tripleplay έχω, και εσείς δέν μου παρέχετε την τηλεόραση, βρείτε τρόπο να την κάνετε να δουλέψει, δέν πληρώνω φράγκο επιπλέον.
    Δηλαδή έμμεσα με δένουν με τη βλάβη...
    Να μείνω με την βλάβη και με το χαμηλό μου πάγιο λόγω έκπτωσης ή να προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΕΤ και συνήγορο και βλέπουμε πώς θα πάει? Τί λέτε?

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας