Σελ. 1 από 18 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 264
  1. #1
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    1.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    21287 kbps /1020 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Router
    TP-LINK TD-W9970 V1
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  brave_icon_512x_twitter.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  8,6 KB 
ID: 215213
    Λέω να ανοιχτεί το παρόν νήμα σχετικά με τον Brave. 4 χρόνια παρουσίας, Ιανουάριος του 2016 κάνει εμφάνιση η πρώτη έκδοση

    Χρόνια χρήστης του chrome, τώρα είμαι σε παράλληλη χρήση λόγου sync bookmarks.

    Θετικά: σβέλτη ταχύτητα αναζητητής σε σελίδα με πολλή μεγάλο περιεχόμενο με chrome υπήρχε lag στην αναζήτηση - δυνατότητα ανώνυμης περιήγησης tor private (ALT=SHIFT+N) - υποστήριξη εγκατάστασης πρόσθετων από το chrome store - διαγραφή δεδομένων περιήγησης (cache cookies κ.α) με την έξοδο του περιηγητή./

    Αρνητικά: αργεί να φορτώσει βίντεο του youtube γύρο στα 5 δευτερόλεπτα ενώ ο chrome στα 3 δευτερόλεπτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maarinos : 18-05-20 στις 13:27.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μιας και σε λιγο καιρο θα εχω κλεισει 1 μηνα με brave, προερχομενος απο opera τα τελευταια 10+ χρονια, ας γραψω τα δικα μου, απο τη σκοπια του λινουξοχρηστη και σε σχεση με την opera.

    Για αρχη, ο brave ανεβηκε στα ματια μου σαν browser απο τοτε που οι devs του πεταξανε το muon (fork του electron) και τον χτισανε σε ενα σοβαρο toolkit. Αν θυμαμαι καλα, αυτο εγινε στα τελη του 2018. Εγω βεβαια το πηρα χαμπαρι περυσι το καλοκαιρι :P
    Αυτο ειναι το σημαντικοτερο αρνητικο που ειχε και εγινε θετικο.

    Θετικα
    - Συχνη ενημερωση ωστε να συμβαδιζει (σχεδον) παντα με τις releases του chromium απο upstream.
    - Χτισμενος ωστε να χρησιμοποιει τις βιβλιοθηκες του ffmpeg για να παιξει h264 κλπ, σε οποιαδηποτε διανομη, οταν η opera βασιζεται σε πακετο το οποιο χτιζει ΜΟΝΟ το ubuntu και καμια αλλη διανομη.
    - Csd που απενεργοποιειται, οπως και στον chrome/chromium, ενω η opera εχει το αθλιο w10 look απο το 2018 που δεν γινεται να αλλαχτει.
    - Κοβει το tracking απο fb κλπ, δηλαδη αν καποιος στο fb μου στειλει ενα link για το www.example.com, το fb κολλαει στο τελος και ενα "?fbclid=blablabla".
    - Built-in torrent "client", αν και κανονικα θα επρεπε να λεγεται torrent downloader.
    - Συμβατοτητα με ολα τα προσθετα του chrome, χωρις να απαιτειται κατι εξτρα, και με ολα τα command line switches του.

    Αυτα θυμαμια τωρα, τα αρνητικα θα τα γραψω αργοτερα.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και σε λιγο καιρο θα εχω κλεισει 1 μηνα με brave, προερχομενος απο opera τα τελευταια 10+ χρονια, ας γραψω τα δικα μου, απο τη σκοπια του λινουξοχρηστη και σε σχεση με την opera.

    Για αρχη, ο brave ανεβηκε στα ματια μου σαν browser απο τοτε που οι devs του πεταξανε το muon (fork του electron) και τον χτισανε σε ενα σοβαρο toolkit. Αν θυμαμαι καλα, αυτο εγινε στα τελη του 2018. Εγω βεβαια το πηρα χαμπαρι περυσι το καλοκαιρι :P
    Αυτο ειναι το σημαντικοτερο αρνητικο που ειχε και εγινε θετικο..............................................................................

    Αυτα θυμαμια τωρα, τα αρνητικα θα τα γραψω αργοτερα.
    Εγώ χρησιμοποιώ ακόμα τον opera ως βασικό κι έχω παρακολουθήσει και τα μνμ σου στο αντίστοιχο topic, αλλά παρά τα αρκετά θετικά του σε σχέση με κάποιους άλλους που έχω δοκιμάσει (SlimJet, Vivaldi πχ), έχουν αρχίσει κι εμένα να μου την δίνουν διάφορες μ@λ@κίες που κάνουν σε κάθε νέα έκδοση με αποτέλεσμα να σκέφτομαι σοβαρά πλέον, αλλαγή.


    Οπότε (και για να επιστρέψω στο θέμα) μ' ενδιαφέρει και η δική σου άποψη ως πρώην οπεράς. Θα παρακολουθώ το θέμα και τις απόψεις σας μ' ενδιαφέρον μέχρι την τελική απόφαση για αλλαγή. Μια μόνο ερώτηση προς το παρόν, αν επιτρέπεις. Τί σε έκανε (μετά από 10+ χρόνια) να καταλήξεις στον Brave με τόσους άλλους που κυκλοφορούν εκεί έξω;
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χρησιμοποιώ ακόμα τον opera ως βασικό κι έχω παρακολουθήσει και τα μνμ σου στο αντίστοιχο topic, αλλά παρά τα αρκετά θετικά του σε σχέση με κάποιους άλλους που έχω δοκιμάσει (SlimJet, Vivaldi πχ), έχουν αρχίσει κι εμένα να μου την δίνουν διάφορες μ@λ@κίες που κάνουν σε κάθε νέα έκδοση με αποτέλεσμα να σκέφτομαι σοβαρά πλέον, αλλαγή.


    Οπότε (και για να επιστρέψω στο θέμα) μ' ενδιαφέρει και η δική σου άποψη ως πρώην οπεράς. Θα παρακολουθώ το θέμα και τις απόψεις σας μ' ενδιαφέρον μέχρι την τελική απόφαση για αλλαγή. Μια μόνο ερώτηση προς το παρόν, αν επιτρέπεις. Τί σε έκανε (μετά από 10+ χρόνια) να καταλήξεις στον Brave με τόσους άλλους που κυκλοφορούν εκεί έξω;
    Τι σε εμποδίζει να κάνεις μία παράλληλη χρήση του (οποιουδήποτε) Brave? Θεωρώ πως ότι και να σου γράψουν εάν δεν το "ζήσεις" μόνος σου, δεν θα βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Δεν είναι δα ότι θέλει κάποια τρελή διαδικασία.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #5
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σε εμποδίζει να κάνεις μία παράλληλη χρήση του (οποιουδήποτε) Brave? Θεωρώ πως ότι και να σου γράψουν εάν δεν το "ζήσεις" μόνος σου, δεν θα βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Δεν είναι δα ότι θέλει κάποια τρελή διαδικασία.
    Προφανώς η προσωπική εμπειρία αποτελεί βασικό κριτήριο επιλογής προγραμμάτων. Δεν το συζητάμε! Απευθύνθηκα στον jim προσωπικά λόγω της εμπειρίας του, μήπως μπορεί να μου δώσει μια γενική εικόνα για την επιλογή του brave (ανάμεσα σε τόσους browser που κυκλοφορούν), συγκριτικά με τον opera.

    Το 1ο «αρνητικό» που (δεν) βρήκα, είναι η απουσία offline installer (προσωπικό κόλλημα). Γνωρίζετε μήπως κάποιο «αξιόπιστο» site για κατέβασμα; Γιατί στο google βγάζει ένα κάρο (τα μισά με παλαιότερες εκδόσεις) και δεν είμαι για τρεχάματα αυτή την εποχή που κάνει και ζέστη
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  6. #6
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    1.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    21287 kbps /1020 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Router
    TP-LINK TD-W9970 V1
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Blackened
    Κώδικας:
    https://github.com/brave/brave-browser/releases/download/v1.8.96/brave-v1.8.96-win32-x64-symbols.zip
    https://github.com/brave/brave-browser/releases/download/v1.8.96/brave-v1.8.96-win32-x64.zip
    Στο github ανεβάζουν της offline εκδόσεις
    Τα links αφορούν την σταθερή τελευταία έκδοση Version 1.8.96, και φυσικά και η beta διαθέσιμες στο github

  7. #7
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Blackened
    Κώδικας:
    https://github.com/brave/brave-browser/releases/download/v1.8.96/brave-v1.8.96-win32-x64-symbols.zip
    https://github.com/brave/brave-browser/releases/download/v1.8.96/brave-v1.8.96-win32-x64.zip
    Στο github ανεβάζουν της offline εκδόσεις
    Τα links αφορούν την σταθερή τελευταία έκδοση Version 1.8.96, και φυσικά και η beta διαθέσιμες στο github
    1) Ευχαριστώ για τις διευθύνσεις.

    2) Το link για το github μου βγάζει πρόβλημα

    3) Υπάρχει πουθενά στο site τους για να δοκιμάσω κι από 'κει;

    4) Τόσο δύσκολο είναι πια να κρατάνε τα αρχεία στο δικό τους site χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε ανασκαφές; Δλδ ήμαρτον.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  8. #8
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    1.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    21287 kbps /1020 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Router
    TP-LINK TD-W9970 V1
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο έχουν τον installer μόνο - beta - Nightly
    το link για την τωρινή σταθερή έκδοση
    Κώδικας:
    https://github.com/brave/brave-browser/releases/tag/v1.8.96

  9. #9
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο έχουν τον installer μόνο - beta - Nightly
    το link για την τωρινή σταθερή έκδοση
    Κώδικας:
    https://github.com/brave/brave-browser/releases/tag/v1.8.96
    Και πάλι ευχαριστώ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ποιό αρχείο πρέπει να κατεβάσω απ' όλα αυτά που υπάρχουν (και ποιά η διαφορά).

    BraveBrowserSetup.exe
    brave-v1.8.96-win32-x64-symbols.zip
    BraveBrowserSilentSetup.exe
    BraveBrowserStandaloneSetup.exe

    Τί στο καλό είναι όλα αυτά

    Εξακολουθώ πάντως να βρίσκω κουτή την απουσία installer στο ίδιο το site του browser. Δεν την βρίσκω καλή ιδέα εάν θέλεις να προωθήσεις το λογισμικό σου.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  10. #10
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν και δεν ξέρω τι κάνουν τα υπόλοιπα, το BraveBrowserStandaloneSetup είναι αυτό που ψάχνεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από value_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν ξέρω τι κάνουν τα υπόλοιπα, το BraveBrowserStandaloneSetup είναι αυτό που ψάχνεις.
    Για 64bit έκδοση, γνωρίζεις αν έχει επιλογή κατά την εγκατάσταση; Αν και έχει και Standalone32bit. Οπότε λογικά η παραπάνω αφορά 64άρα. Σωστά;
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  12. #12
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για τις εκδοσεις που λετε
    - το BraveBrowserSetup.exe εινια το λεγομενο stub, ενας downloader δηλαδη που κατεβαζει παντα την τελευταια εκδοση και την κανει εγκατασταση, γιαυτο ειναι και μικρο σε μεγεθος. Μοδα που την ξεκινησε χρονια πριν ο chrome και τωρα την ακολουθουν ολοι οι browsers για windows.
    - το BraveBrowserSilentSetup.exe ειναι το ιδιο με το παραπανω (φανταζομια), μονο που θα κανει silent εγκατασταση, δηλαδη δεν ρωταει τι θα βαλει και που, απλα πεταει στο τελος ενα εικονιδιο στο desktop
    - τα BraveBrowserStandaloneSetup.exe και BraveBrowserStandaloneSilentSetup.exe ειναι οι offline installers που αντιστοιχουν στα απο πανω
    - το οσα τελειωνουν σε "*-symbols.zip" εινια εξτρα για οποιον θελει να κανει debugging του εκτελεσιμου για καποιο λογο
    - τα οσα τελειωνουν σε "*32.exe" ειναι (φανταζομαι) οι 32αρες εκδοσεις των αντιστοιχων installers

    Τι με χαλαει στον brave
    - το οτι εχει και καλα editable keyboard shortcuts, μονο που αυτα αφορουν τις επεκτασεις μονο. Δεν μπορω πχ να τον κανω να ανοιγει τα bookmarks με ctrl+b
    - δεν εχει το δεξι κλικ > search with της opera και ξεχωριστο κουτακι διπλα στην address bar για αναζητηση
    - αυτα τα bat, rewards κλπ θα επρεπε να τα εχουν σαν εξτρα προσθετο
    - τα shields καμια φορα σπανε καποιες σελιδες
    - το οτι τα νεα bookmarks που κανω πανε στον πατο της λιστας στο brave://bookmarks αντι στην κορυφη οποτε η πλοηγηση μεσα εκει μεχρι να βρω τι θελω ειναι λιγο δυσκολη. Επισης, η γραμμη αναζητησης μεσα εκει ειναι ανενεργη απο default και πρεπει εγω να την πατησω για να αναζητησω κατι.
    - η new tab page εχει ενα σωρο αχρηστες πληροφοριες και αν ορισει ο χρηστης να μην βλεπει τιποτα, ουτε την φωτο, μενει ενα πολυ εντονο gradient που θυμιζει παλιοτερες εκδοσεις του ubuntu :P

    Για το τελευταιο μονο, εστησα στο συστημα μου εναν lighttpd (απλος http σερβερ), του εχω να σερβιρει μια speeddial-like σελιδα που εχω φτιαξει (= εχω κλεψει και εχω αλλαξει τα βασικα) με καμια εικοσαρια λινκ πανω της. Μετα απλα την εβαλα να ειναι η new tab page με αυτο το extension
    https://chrome.google.com/webstore/d...dbhnlpiopdcmna

    Για το τι με χαλασε στην opera θα ποσταρω στο αντιστοιχο θεμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 22-05-20 στις 09:51.
    ديميتريس

  13. #13
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    @ jim_p

    Εδώ ακριβώς είναι το θέμα. Γιατί το κάνουν τόσο δύσκολο (morning-nightly-noon...); Βάλε ένα win32-64 stable & κάτι αντίστοιχο για linux πχ, να καταλαβαίνει κι ο άλλος τι θα κατεβάσει

    Αναμένω (για τον opera)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 21-05-20 στις 18:13.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  14. #14
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για τους installers εννοεις? Αμα τους βολευει να τους εχουν με τετοια ποικιλια, γιατι οχι.
    Τα beta, dev και nightly εινια τα αντιστοιχα development channels, για τους χρηστες που θελουν να δοκιμαζουν νεα features. Οπως ο ff εχει stable, beta, developer και nightly ή ο chrome που εχει stable, beta, dev και canary, ετσι εχει και ο brave. Οποιος δεν ενδιαφερεται, μενει με stable, το οποιο btw ενημερωθηκε πριν λιγο στην 1.9.x.
    ديميتريس

  15. #15
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους installers εννοεις? Αμα τους βολευει να τους εχουν με τετοια ποικιλια, γιατι οχι.
    Τα beta, dev και nightly εινια τα αντιστοιχα development channels, για τους χρηστες που θελουν να δοκιμαζουν νεα features. Οπως ο ff εχει stable, beta, developer και nightly ή ο chrome που εχει stable, beta, dev και canary, ετσι εχει και ο brave. Οποιος δεν ενδιαφερεται, μενει με stable, το οποιο btw ενημερωθηκε πριν λιγο στην 1.9.x.
    Το θέμα είναι ότι με βάσει τους τίτλους, μπερδεύουν τους χρήστες. Όπως κι ίδιος αναφέρεις, οι περισσότεροι έχουν την «ρημάδα» την stable οπότε καταλαβαίνεις άμεσα ποιά θέλεις
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

Σελ. 1 από 18 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας