Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Λέω να αγοράσω νέο scooter, το πολύ μέχρι 2200-2300 ευρώ.

    Έχοντας κάνει μια έρευνα αγοράς και με δεδομένο ότι οδηγώ παπί τα τελευταία 19 χρόνια, έχουμε τα εξής :

    1. Κινεζιές τύπου keeway, longjan κλπ έχουν αποκλειστεί εντελώς,
    2. Υπάρχει μια τίμια πρόταση της suzuki (address 110 κ.εκ.), ωραιότατο (έκανα και test drive) αλλά τα 1995 ευρώ μου φαίνονται πολλά.
    3. Yamaha/honda/piaggio είναι ακριβά
    4. Μάλλον έχω καταλήξει σε sym (s/st/sr) όπου ανάλογα τα κυβικά (125 ή 169) κυμαίνεται από 1995-2300 ευρώ, με ένα ερωτηματικό για αυτό των 169 κ.εκ. ιας και μερικοί λένε πως οι πολλές περιπτώσεις μπιέλας ("βάρεσε μπιέλα") 'εκεί κοντά στα 45000 χλμ. εχει να κάνει με το ότι χρησιμοποιούν την ίδια και στους 2 κινητήρες.

    Κάθε γνώμη δεκτή!

    PS: Η χρήση είναι αποκλειστικά εντός Αττικής, συνήθως μικρές διαδρομές.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εγώ θα πρότεινα sym symphony st 125 LC (αυτό με το ψυγείο). Σίγουρα όχι sr. Θα μπορούσες να δεις και μεταχειρισμένο medley 150 εκεί στα 2300. Αν και δεν γνωρίζω τις ανάγκες σου ή αν έχεις μεγάλη μηχανή, αν θα είναι το μοναδικό σου δίκυκλο, θα πρότεινα να ανέβεις στα 300cc.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ γενικά για εργαλεία δουλειάς τείνω πάντα στη Honda. Δεν είναι και αυτή όπως παλιά αλλά παραμένει η πιο αξιόπιστη.

    Στα λεφτά που κοιτάς υπάρχει το Vision ή αν ανέβεις λίγο παραπάνω πας στο Vario.


  4. #4
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Πήγα σήμερα και είδα τα sym και γενικά συζήτησα.

    Η διαφορά μεταξύ 125 υδροψυκτου και 169 (200 όπως το ονομάζει η sym) αερόψυκτου, πέραν της φιλοσοφίας του κινητήρα :

    1,5 με 2 άλογα λιγότερο το 125 και πως στο 200 κάνουν δώρο την μπαγκαζιέρα.

    Οι αποστάσεις που διανύω καθημερινά είναι λιγότερες από 8 χιλιόμετρα και όταν έχω τίποτα δουλειές, κάνα 2-3 φορές τον μήνα, περίπου 15 και γενικά, το χρόνο κάνω 5-6 Χιλ. χιλιόμετρα αν συνυπολογισουμε τις έκτακτες μετακινήσεις.

    Δεν έχω μηχανή κι ούτε με ενδιαφέρει, τόσα χρόνια είχα παπάκι γιατί απλά θέλω να κάνω την δουλειά μου χωρίς πολλά πολλά.

    Για μεταχειρισμένο δεν ψήνομαι. Προτιμώ καινούργιο και μέτριο πάρα μεταχειρισμένο και καλό (αν το πάρεις καινούργιο).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ γενικά για εργαλεία δουλειάς τείνω πάντα στη Honda. Δεν είναι και αυτή όπως παλιά αλλά παραμένει η πιο αξιόπιστη.

    Στα λεφτά που κοιτάς υπάρχει το Vision ή αν ανέβεις λίγο παραπάνω πας στο Vario.
    Αν και το vision είναι εντός εύρους τιμής αλλά το vario ξεφευγει, τα sym έχουν abs ενώ αυτά της Honda cbs.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεκτόν....το ABS είναι σημαντικό ακόμα και σε μικρά μηχανάκια.

    Ε νομίζω έχεις δώσει ήδη την απάντηση σου αφού σε αυτά τα λεφτά η Sym είναι η πιο καλή πρόταση.

    Προσωπικά δεν θα έπαιρνα αερόψυκτο μηχανάκι πάντως.


  6. #6
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σ αυτά τα λεφτά αφού θες καινούριο θα πάρεις sym st, τώρα το LC ή το 200 κρίνε το εσύ. Δεν έχει κάτι το αερόψυκτο, το οποίο έχει και πίσω 16αρη τροχό σε σχέση με το 125 που έχει 14αρη. Επίσης, θα πρότεινα αν το πάρεις τώρα, τον Σεπτέμβριο πριν αρχίσουν οι βροχές να αλλάξεις τα λάστιχα Cst που φοράει, γιατί στο νερό είναι επικίνδυνα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας