Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 78
  1. #16
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπρεπε δηλαδή να πραγματοποιηθεί έρευνα από άλλη χώρα για να γίνει κάτι εδώ. Ας γίνονται πιο συχνά. Απ`την άλλη θέλω να χαρώ και δεν μπορώ γιατί δεν υπάρχει ακόμα VDSL εδώ και όοοοοταν με το καλό μπει θα πηγαίνει μέχρι 100. Για γέλια.
    Καμία σχέση. Είναι ο καθιερωμένος κοστολογικός έλεγχος. Αυτός που γινόταν για χρόνια μόνο στην ΟΤΕ ΑΕ και πλέον γίνεται σε όλους για τα προϊόντα του έργου vectoring.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να περιμένουμε δηλαδή πιο δυνατές προσφορές στα 100Mbps σύντομα?
    Ήδη ρίξανε την 100άρα κάτω από €30 και μάλλον αυτή είναι η αιτία.

    Εγώ το πάω ένα βήμα παραπέρα και λέω ότι με τα επερχόμενα μνημόνια (aka αποπληθωρισμός/εσωτερική υποτίμηση) θα πέσουν και άλλο οι τιμές...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι μου λέει ότι θα γκρίνιαζες που δεν θα σου έδιναν οι πάροχοι τσάμπα 10GbE switch/AP και κάρτες δικτύου.
    Καλά, είπαμε, δεν ζήτησε και δώρο 10 Gbps PCMR rig ο άνθρωπος.

    Πάντως εκείνη η μυθική 1 Gbps (που μάλιστα έχουν υποχρέωση αναβάθμισης εφόσον το ζητήσει ο πελάτης) ακόμα αγνοείται και θα αγνοείται μέχρι το 2028 όπως φαίνεται.

    IMHO, τα εξής 3 tiers θα έπρεπε να έχουν: 100 Mbps (low-end), 1 Gbps (mid-range), 10 Gbps (για premium πορτοφόλια). Και αναλογία down/up στο 2:1 (100/50 κλπ.) Ας κοιτάξει και προς τα εκεί η ΕΕΤΤ, μπας και προχωρήσει το digital transformation που ευαγγελίζονται.

  3. #18
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Mάλιστα. Πάλι καλά που γίνεται δηλαδή.

  4. #19
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ένας καταναλωτής δεν γκρινιάζει καταντά όπως ο έλληνας. Να ζει σε ψηφιακό μεσαίωνα.
    Δεν τα δίνουν ούτε έξω τσάμπα που δεν έχουν ψηφιακό μεσαίωνα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, είπαμε, δεν ζήτησε και δώρο 10 Gbps PCMR rig ο άνθρωπος.
    Όχι αλλά το extra μηδενικό στην 200αρα και την 500αρα ξεπερνούν το κλασικό 1Gbps NIC/Switch/AP.

  5. #20
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι αλλά το extra μηδενικό στην 200αρα και την 500αρα ξεπερνούν το κλασικό 1Gbps NIC/Switch/AP.
    Κοίτα, κι εμένα άχρηστα μου φαίνονται τα 2.5 Gbps Ethernet που διαφημίζουν σε high-end μητρικές, αλλά για να πωλούνται και τέτοια προϊόντα, προφανώς θα έχουν το κοινό τους (στο εξωτερικό)...

  6. #21
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη ρίξανε την 100άρα κάτω από €30 και μάλλον αυτή είναι η αιτία.

    Εγώ το πάω ένα βήμα παραπέρα και λέω ότι με τα επερχόμενα μνημόνια (aka αποπληθωρισμός/εσωτερική υποτίμηση) θα πέσουν και άλλο οι τιμές...


    Καλά, είπαμε, δεν ζήτησε και δώρο 10 Gbps PCMR rig ο άνθρωπος.

    Πάντως εκείνη η μυθική 1 Gbps (που μάλιστα έχουν υποχρέωση αναβάθμισης εφόσον το ζητήσει ο πελάτης) ακόμα αγνοείται και θα αγνοείται μέχρι το 2028 όπως φαίνεται.

    IMHO, τα εξής 3 tiers θα έπρεπε να έχουν: 100 Mbps (low-end), 1 Gbps (mid-range), 10 Gbps (για premium πορτοφόλια). Και αναλογία down/up στο 2:1 (100/50 κλπ.) Ας κοιτάξει και προς τα εκεί η ΕΕΤΤ, μπας και προχωρήσει το digital transformation που ευαγγελίζονται.
    Τι 500, τι 1000... μηδενική διαφορά εκτός αν κατεβάσεις 2ψήφιο αριθμό GB που και πάλι μιλάμε για λεπτά... το 1Gbps δεν το βλέπω σύντομα μιας και σχεδόν όλη η χώρα είναι σε FTTC. Το 10Gbps καλά άστο . To upload πρέπει όμως να ανέβει, έλεος πια.

  7. #22
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα δίνουν ούτε έξω τσάμπα που δεν έχουν ψηφιακό μεσαίωνα.
    Αυτό με τον τσάμπα δεν ξέρω πως σου κόλλησε. Μήπως έγραψε κάποιος κάτι και έκανες λάθος παράθεση?

    Αυτό που με ανησυχεί και το έχω γράψει και παλιότερα, είναι ότι φαίνεται να υπάρχει συνεχώς μία διαφορά φάσης με την υπόλοιπη ευρώπη και δεν βλέπω σημάδια μείωσης. Όταν εμείς παλεύαμε με pstn/isdn οι άλλοι έπαιζαν με adsl. Όταν εμείς πήραμε το adsl οι άλλοι ήταν ήδη στην vdsl. Όταν ήρθε σε εμάς μετά από τόσα χρόνια η vdsl και απωθεώσαμε οι υπόλοιποι φλέρταραν με τα GBPS. Και η ιστορία δείχνει να συνεχίζεται.

    Σαφώς και είναι καλοδεχούμενη η πτώση της 100/10 αλλά ο καταναλωτής δεν πρέπει να εφησυχάζει απλά επειδή το έως 24 < έως 100. Κάποιοι ίσως και να θεωρούν ότι μας κάνουν χάρη που φτάσαμε να συζητάμε για 3 ψηφία στις συνδέσεις μας μόλις πρόσφατα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όχι αλλά το extra μηδενικό στην 200αρα και την 500αρα ξεπερνούν το κλασικό 1Gbps NIC/Switch/AP.
    Μιλάμε πάντα σε βάθος χρόνου. Δηλαδή εμείς κοιτάμε για βάθος χρόνου ταχύτητες 200-500 οι οποίες σε πόσα χρόνια μπορεί να είναι κακόγουστο αστείο στην ευρώπη.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #23
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τον τσάμπα δεν ξέρω πως σου κόλλησε. Μήπως έγραψε κάποιος κάτι και έκανες λάθος παράθεση?

    Αυτό που με ανησυχεί και το έχω γράψει και παλιότερα, είναι ότι φαίνεται να υπάρχει συνεχώς μία διαφορά φάσης με την υπόλοιπη ευρώπη και δεν βλέπω σημάδια μείωσης. Όταν εμείς παλεύαμε με pstn/isdn οι άλλοι έπαιζαν με adsl. Όταν εμείς πήραμε το adsl οι άλλοι ήταν ήδη στην vdsl. Όταν ήρθε σε εμάς μετά από τόσα χρόνια η vdsl και απωθεώσαμε οι υπόλοιποι φλέρταραν με τα GBPS. Και η ιστορία δείχνει να συνεχίζεται.

    Σαφώς και είναι καλοδεχούμενη η πτώση της 100/10 αλλά ο καταναλωτής δεν πρέπει να εφησυχάζει απλά επειδή το έως 24 < έως 100. Κάποιοι ίσως και να θεωρούν ότι μας κάνουν χάρη που φτάσαμε να συζητάμε για 3 ψηφία στις συνδέσεις μας μόλις πρόσφατα.
    Τα μεγάλα αγκάθια στην Ελλάδα ήταν δύο. Στο ένα θα συμφωνήσουν εύκολα όλοι, στο άλλο θα μου την πέσουν. Το πρώτο ήταν ότι δεν μπήκε cable για την τηλεόραση που μετά θα γινόταν ανταγωνιστικό δίκτυο τηλεπικοινωνιών. Το δεύτερο ήταν στην αρχή του ανοίγματος της αγοράς που αντί να ελευθερώσουν τον υποβρόχο ελευθέρωσαν τον βρόχο και επέβαλαν αίθουσες συναγκατάστασης. Υπάρχουν πολλά μικρότερα, αλλά τα βασικά είναι αυτά.

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, κι εμένα άχρηστα μου φαίνονται τα 2.5 Gbps Ethernet που διαφημίζουν σε high-end μητρικές, αλλά για να πωλούνται και τέτοια προϊόντα, προφανώς θα έχουν το κοινό τους (στο εξωτερικό)...
    Διαφήμιση για Gbps σε μητρικές είχαμε εδώ και πάνω απο 10 χρόνια, όταν ακόμα δεν είχανε καν adsl2+ στο εξωτερικό.
    Δεν το βάζουν εκεί για το κατέβασμα μέσω wan
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 18-05-20 στις 22:45.

  10. #25
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τα μεγάλα αγκάθια στην Ελλάδα ήταν δύο. Στο ένα θα συμφωνήσουν εύκολα όλοι, στο άλλο θα μου την πέσουν. Το πρώτο ήταν ότι δεν μπήκε cable για την τηλεόραση που μετά θα γινόταν ανταγωνιστικό δίκτυο τηλεπικοινωνιών. Το δεύτερο ήταν στην αρχή του ανοίγματος της αγοράς που αντί να ελευθερώσουν τον υποβρόχο ελευθέρωσαν τον βρόχο και επέβαλαν αίθουσες συναγκατάστασης. Υπάρχουν πολλά μικρότερα, αλλά τα βασικά είναι αυτά.
    Δεν έχω άποψη για αυτά που γράφεις, φαντάζομαι ότι κάτι θα ξέρεις παραπάνω.

    Προσωπικά η μόνη σκέψη που μου είχε κολλήσει στο μυαλό και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το είχα διαβάσει εδώ μέσα από κάποιον είναι ότι όταν άρχισαν να μας πουλάνε VDSL και μας θαμπώσαν (όταν ζεις μεσαίωνα το λίγο καλύτερο σε θαμπώνει) έπρεπε να είχαν πάρει την γεναία απόφαση να κάνουν ένα μικρό άλμα στην τεχνολογία.

    Να σκιπάρουν το VDSL και να πάμε απευθείας στην οπτική ίνα. Προφανώς θέλουν να ξεζουμίσουν το δίκτυο αλλά με πορδές δεν βάφεις αυγά. Για αυτό και είμαστε περίγελος.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #26
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Μηνύματα
    315
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 13.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπράβο η 50αρα σε 8 χρόνια ~ -1€
    -0.125 το χρόνο
    1

  12. #27
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    IMHO, τα εξής 3 tiers θα έπρεπε να έχουν: 100 Mbps (low-end), 1 Gbps (mid-range), 10 Gbps (για premium πορτοφόλια). Και αναλογία down/up στο 2:1 (100/50 κλπ.) Ας κοιτάξει και προς τα εκεί η ΕΕΤΤ, μπας και προχωρήσει το digital transformation που ευαγγελίζονται.
    Τι να τα κάνεις ρε μάστορα τα 1Gbps για "mid-range" και 10Gbps πορτοφόλια; Ούτε το δίκτυο του σπιτιού σου δεν έχει τέτοιες ταχύτητες. Με τι oversubscription θα βγουν αυτά έξω; Πόσα 100G links να χει κι αυτός ο κακόμοιρος ο ISP και πόσο να το πληρώνει το transit εδώ στην ακρούλα που είμαστε; Από πού νομίζεις ότι θα πιάνεις αυτές τις ταχύτητες; Ας μην υπερβάλλουμε…

    Το digital transformation θέλει δύο πράγματα: σκληρή αντι-ολιγοπωλιακή πολιτική στη λιανική και χονδρική, ειδικά στο κομμάτι των ινών.

  13. #28
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τον τσάμπα δεν ξέρω πως σου κόλλησε. Μήπως έγραψε κάποιος κάτι και έκανες λάθος παράθεση?
    Δεν μου κόλλησε, απλά έχω ξαναδιαβάσει απαιτήσεις σου. Οπότε δεν θα μου φαινόταν περίεργο αν ζήταγες να στα παρέχει αυτά ο ISP επειδή το οφείλει βάσει του πακέτου που πουλάει.

  14. #29
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να τα κάνεις ρε μάστορα τα 1Gbps για "mid-range" και 10Gbps πορτοφόλια; Ούτε το δίκτυο του σπιτιού σου δεν έχει τέτοιες ταχύτητες. Με τι oversubscription θα βγουν αυτά έξω; Πόσα 100G links να χει κι αυτός ο κακόμοιρος ο ISP και πόσο να το πληρώνει το transit εδώ στην ακρούλα που είμαστε; Από πού νομίζεις ότι θα πιάνεις αυτές τις ταχύτητες; Ας μην υπερβάλλουμε…

    Το digital transformation θέλει δύο πράγματα: σκληρή αντι-ολιγοπωλιακή πολιτική στη λιανική και χονδρική, ειδικά στο κομμάτι των ινών.
    «Μάστορα» να πεις τον κολλητό σου αγαπητέ paravoid. Ξέρεις εσύ, από τότε που παίρνατε feed από το ntua... άσε τους σχολιασμούς για τα σπίτια των άλλων να χαρείς.

    Όσο για το oversubcription, ότι ισχύει και εδώ:

    https://lafibre.info/suisse/salt-fib...-gbps-annonce/

    Όσο για την «ακρούλα», έτσι την βλέπεις εσύ την χώρα μας, ως Ψωροκώσταινα. Εγώ την βλέπω ως σταυροδρόμι 3 ηπείρων, που θα μπορούσε άνετα να είναι transit κόμβος.

    Δεν νομίζω η Ολλανδία να έχει προνομιακότερη γεωγραφική θέση, αλλού είναι το πρόβλημα. Και όσο βλέπω ότι τα μυαλά παραμένουν ίδια και απαράλλαχτα τα τελευταία 20 χρόνια και πόσο έντονο παραμένει το mob mentality, δεν είναι να απορείς που η Ελλάδα βαφτίζεται «ακρούλα». Τι να πει και καμία Νέα Ζηλανδία δηλαδή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 18-05-20 στις 23:39.

  15. #30
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου κόλλησε, απλά έχω ξαναδιαβάσει απαιτήσεις σου. Οπότε δεν θα μου φαινόταν περίεργο αν ζήταγες να στα παρέχει αυτά ο ISP επειδή το οφείλει βάσει του πακέτου που πουλάει.
    Θα μπορούσες να μου πεις ποιες από τις απαιτήσεις μου, που διάβασες όπως λες και σου έχουν χαρακτει, τις θεωρείς υπερβολικές?

    Τι είναι αυτό το εξωφρενικο που έχω ζητήσει?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας