Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 78
  1. #46
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τον τσάμπα δεν ξέρω πως σου κόλλησε. Μήπως έγραψε κάποιος κάτι και έκανες λάθος παράθεση?

    Αυτό που με ανησυχεί και το έχω γράψει και παλιότερα, είναι ότι φαίνεται να υπάρχει συνεχώς μία διαφορά φάσης με την υπόλοιπη ευρώπη και δεν βλέπω σημάδια μείωσης. Όταν εμείς παλεύαμε με pstn/isdn οι άλλοι έπαιζαν με adsl. Όταν εμείς πήραμε το adsl οι άλλοι ήταν ήδη στην vdsl. Όταν ήρθε σε εμάς μετά από τόσα χρόνια η vdsl και απωθεώσαμε οι υπόλοιποι φλέρταραν με τα GBPS. Και η ιστορία δείχνει να συνεχίζεται.

    Σαφώς και είναι καλοδεχούμενη η πτώση της 100/10 αλλά ο καταναλωτής δεν πρέπει να εφησυχάζει απλά επειδή το έως 24 < έως 100. Κάποιοι ίσως και να θεωρούν ότι μας κάνουν χάρη που φτάσαμε να συζητάμε για 3 ψηφία στις συνδέσεις μας μόλις πρόσφατα.

    - - - Updated - - -



    Μιλάμε πάντα σε βάθος χρόνου. Δηλαδή εμείς κοιτάμε για βάθος χρόνου ταχύτητες 200-500 οι οποίες σε πόσα χρόνια μπορεί να είναι κακόγουστο αστείο στην ευρώπη.
    Η Ελλάδα ανέκαθεν έπαιζε και θα παίζει «catch-up» με την Ευρώπη σε αυτό το θέμα, δεν πρόκεται να αλλάξει κάτι. Μιας και καθυστέρησαν τόσο πολύ να γίνουν οι επενδύσεις (για τον όποιο λόγο και όπως είπε και ο emeliss) στα δίκτυα νέας γενιάς λογικό επακόλουθο κιόλας. Το οτι λέει εκεί π.χ. για «500» δε σημαίνει οτι σε 2 χρόνια δεν θα έχουν αλλάξει τα δεδομένα σε ρυθμό που δεν μπορούμε να προβλέψουμε, άρα και οι υπηρεσίες. Γενικά, το δύσκολο ήταν να γίνουν οι αρχικές υποδομές, οι αναβαθμίσεις είναι πιο εύκολες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω άποψη για αυτά που γράφεις, φαντάζομαι ότι κάτι θα ξέρεις παραπάνω.

    Προσωπικά η μόνη σκέψη που μου είχε κολλήσει στο μυαλό και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το είχα διαβάσει εδώ μέσα από κάποιον είναι ότι όταν άρχισαν να μας πουλάνε VDSL και μας θαμπώσαν (όταν ζεις μεσαίωνα το λίγο καλύτερο σε θαμπώνει) έπρεπε να είχαν πάρει την γεναία απόφαση να κάνουν ένα μικρό άλμα στην τεχνολογία.

    Να σκιπάρουν το VDSL και να πάμε απευθείας στην οπτική ίνα. Προφανώς θέλουν να ξεζουμίσουν το δίκτυο αλλά με πορδές δεν βάφεις αυγά. Για αυτό και είμαστε περίγελος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσες να μου πεις ποιες από τις απαιτήσεις μου, που διάβασες όπως λες και σου έχουν χαρακτει, τις θεωρείς υπερβολικές?

    Τι είναι αυτό το εξωφρενικο που έχω ζητήσει?
    Αυτό: «Να σκιπάρουν το VDSL και να πάμε απευθείας στην οπτική ίνα.». Δεν γίνεται, μιλάμε για τεράστιο κόστος Σταδιακά θα γίνει όμως, μιας και η Ευρώπη προχωράει συνεχώς.

  2. #47
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    619
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αμα δουμε ποτε 50αρι VDSL κατω απο 20 ευρω τρυπήστε μου τη μυτη.

  3. #48
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    1ον όπως διάβασα την απόφαση ούτε σε 10 χρόνια δεν θα πιάσουμε τα τωρινά ποσοστά οπτικών ινών άλλων χωρών της Ευρώπης. Εάν όπως λέει η έκθεση μέχρι το 2030 το κύριο μοντέλο ανάπτυξης είναι το vectoring, τότε το χάσμα με τις άλλες χώρες απλά θα μεγαλώσει. Δεν λέμε να σκιπάρουμε το vdsl αλλά να δοθεί προτεραιότητα στις οπτικές ίνες
    2ον δεν προβληματίζει κανέναν ότι η Cosmote εμφανίζει πολλαπλάσια κέρδη για τους μετόχους της από ότι η dt στην Γερμανία. Έχουμε υψηλότερες τιμές από Γερμανία, αποδίδουμε περισσότερα κέρδη, άρα θα έπρεπε να απολαμβάνουμε ανάλογη ποιότητα και να έχουμε και ανάλογο ποσοστό επενδύσεων σε νέες τεχνολογίες.

  4. #49
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.761
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τό ξερα, σε ~ένα μήνα θα έχω 50αρα ή 100αρα όσο δίνω τώρα για adsl. Οι early adopters πλήρωσαν το κόστος των υποδομών και τώρα κάθονται τα dslam.

    υγ: ετοιμαστείτε για πτώση στις ταχύτητες
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  5. #50
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τό ξερα, σε ~ένα μήνα θα έχω 50αρα ή 100αρα όσο δίνω τώρα για adsl. Οι early adopters πλήρωσαν το κόστος των υποδομών και τώρα κάθονται τα dslam.

    υγ: ετοιμαστείτε για πτώση στις ταχύτητες
    Σκέφτομαι σύντομα να αρχίσω την πολιορκία στην forthnet. Λες να καταφέρουμε το ~25άρι για 100/10?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ελλάδα ανέκαθεν έπαιζε και θα παίζει «catch-up» με την Ευρώπη σε αυτό το θέμα, δεν πρόκεται να αλλάξει κάτι. Μιας και καθυστέρησαν τόσο πολύ να γίνουν οι επενδύσεις (για τον όποιο λόγο και όπως είπε και ο emeliss) στα δίκτυα νέας γενιάς λογικό επακόλουθο κιόλας. Το οτι λέει εκεί π.χ. για «500» δε σημαίνει οτι σε 2 χρόνια δεν θα έχουν αλλάξει τα δεδομένα σε ρυθμό που δεν μπορούμε να προβλέψουμε, άρα και οι υπηρεσίες. Γενικά, το δύσκολο ήταν να γίνουν οι αρχικές υποδομές, οι αναβαθμίσεις είναι πιο εύκολες.





    Αυτό: «Να σκιπάρουν το VDSL και να πάμε απευθείας στην οπτική ίνα.». Δεν γίνεται, μιλάμε για τεράστιο κόστος Σταδιακά θα γίνει όμως, μιας και η Ευρώπη προχωράει συνεχώς.
    Αν και δεν διαφωνώ πως οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας

    Spoiler:
    Η γάγγραινα ξέρεις δεν πολεμάτε εύκολα


    δεν μου αρέσει η μοιρολατρία. Θέλω να σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή θα κάνουμε 2-3 μικρά άλματα για να φτάσουμε κάπου στη μέση που λέει και μία ψυχή εδώ μέσα. Ούτε κατά διάνοια παραπάνω, γιατί είν' κακό και δεν πρέπει.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #51
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.761
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι σύντομα να αρχίσω την πολιορκία στην forthnet. Λες να καταφέρουμε το ~25άρι για 100/10?
    Πολλά είναι

    Όπως είμαι 19.80 και 50άρα
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  7. #52
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ τώρα γιατί θυμάμαι όποτε ανακοινώνουν μειώσεις μεταξύ τους (τερματισμού κλπ) να ακολουθούν έμμεσες αυξήσεις για τους καταναλωτές;
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  8. #53
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.941
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Μεγαλύτερη βελτίωση θα δείτε αγοράζοντας ένα καλό wifi router, παρά αναβαθμίζοντας την 50άρα σε 100άρα

  9. #54
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    σερρες
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19905 kbit/s, 1020kbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    thomson TG585V7
    δε νομιζω να ειναι ετσι παιζουν το ρολο τους τα ρουτερ αλλα δε θα δεις μεγαλη διαφορα μονο απ αυτα αλλο 50 μβ αλλο 100 αλλο 200
    cpu ryzen 3 2200 ram corsair 8g 3200mhz mother GA-AX370M-DS3H psu seasonic 430 ssd kingstone 120g hd 500g

  10. #55
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλύτερη βελτίωση θα δείτε αγοράζοντας ένα καλό wifi router, παρά αναβαθμίζοντας την 50άρα σε 100άρα
    Ορίστε?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #56
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τό ξερα, σε ~ένα μήνα θα έχω 50αρα ή 100αρα όσο δίνω τώρα για adsl. Οι early adopters πλήρωσαν το κόστος των υποδομών και τώρα κάθονται τα dslam.

    υγ: ετοιμαστείτε για πτώση στις ταχύτητες


    Όνειρα θερινής νυκτός, αλλά δε βαριέσαι - όταν θα γίνουν πραγματικότητα οι "early adopters" θα απολαμβάνουμε απιτάριστες GPON γραμμές.
    OK boomer

  12. #57
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αν και δεν διαφωνώ πως οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας

    Spoiler:
    Η γάγγραινα ξέρεις δεν πολεμάτε εύκολα


    δεν μου αρέσει η μοιρολατρία. Θέλω να σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή θα κάνουμε 2-3 μικρά άλματα για να φτάσουμε κάπου στη μέση που λέει και μία ψυχή εδώ μέσα. Ούτε κατά διάνοια παραπάνω, γιατί είν' κακό και δεν πρέπει.
    Ναι και εγώ, αλλά δεν θα γίνει. Αυτά τα 2-3 μικρά άλματα κοστίζουν πολύ. Στη μέση δεν θα φτάσουμε με τέτοιο ρυθμό, τέτοια οικονομία και αγοραστική ισχύ, εκτός εάν βοηθήσει η ΕΕ (η οποία βοηθάει το UFBB ).

  13. #58
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και εγώ, αλλά δεν θα γίνει. Αυτά τα 2-3 μικρά άλματα κοστίζουν πολύ. Στη μέση δεν θα φτάσουμε με τέτοιο ρυθμό, τέτοια οικονομία και αγοραστική ισχύ, εκτός εάν βοηθήσει η ΕΕ (η οποία βοηθάει το UFBB ).
    Υποθέτω το ίδιο λέει και ο emeliss, να είχαμε παρακάμψει το ενδιάμεσο στάδιο με τα Α/Κ και να πηγαίναμε κατευθείαν στο FTTC/FTTN στάδιο. Βέβαια σπανίως γίνεται αυτό.

    Το θέμα για μένα είναι να μην βαλτώνουμε στην εξέλιξη. Η ADSL είναι τεχνολογία 20 ετών (εποχής Pentium 4) και το IPv4 είναι τεχνολογία 40 ετών (εποχής Commodore 64).

    Για φαντάσου να είχαμε ακόμα ως εμπορικά διαθέσιμα προϊόντα Pentium 4 με Windows XP (μια χαρά δεν επαρκούν για μηχανοργάνωση? έτσι θα μας λέγανε κάποιοι) στην αγορά ή C64... γιατί κάπως έτσι είναι η φάση στα δίκτυα (ταχύτητες & addressing protocol), οι εξελίξεις κινούνται με ρυθμό σαλιγκαριού! Τέτοιο ρυθμό ούτε οι κονσόλες (που ακόμα κι αυτές κάνουν σημαντικό άλμα ανά 7 χρόνια like clockwork).

  14. #59
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.761
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων


    Όνειρα θερινής νυκτός, αλλά δε βαριέσαι - όταν θα γίνουν πραγματικότητα οι "early adopters" θα απολαμβάνουμε απιτάριστες GPON γραμμές.
    Μακάρι αν και το πιθανότερο είναι να επιδοτήσουν τον καφέ και τα σουβλάκια
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  15. #60
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Μειώνονται οι τιμές χονδρικής πρόσβασης σε δίκτυα FTTH (Fiber to the Home), FTTC (Fiber to the Cabinet) και χαλκού
    Το διαβαζω, το ξαναδιαβαζω, σκεφτομαι σιγα μην εγινε τετοιο πραμα... αλλά λεω κατσε να μπω να δω το pdf μπας και γκρεμιστηκε κανας φουρνος και οντως εχει γινει τιποτα τετοιο... Σιγα μην ειχε γινει: Aυξησεις προβλεπονται, οχι μειωσεις.

    Μειωσεις στο δικτυο χαλκου = fake news:



    Σταδιακη αυξηση 20-30 σεντς το χρονο μεχρι ο τοπικος βροχος να παει απ'τα 6.8/7.1 στα 8.8 ευρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 20-05-20 στις 23:24.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας