Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί θεωρείς ότι "μπλέκεις" με πιστωτική; Το θέμα δεν είναι τι κάρτα έχεις αλλά πως την χρησιμοποιείς.

    Η διαφορά είναι (από σύντομη εμπειρία που έχω) ότι ακόμα και να θεωρηθεί παράνομη ή λάθος η συναλλαγή σου με την χρεωστική, θα πάρεις τα λεφτά πίσω όταν και αν βρεθεί άκρη.
    πχ είχα διπλοχρέωση στο Ελ Βενιζέλος στα duty free και η alpha έλεγε επικοινωνήστε με το κατάστημα να την ακυρώσει και να σας βάλουμε πίσω τα λεφτά.
    Όταν είχα ίδιο θέμα με την apha bonus, πήρα ένα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση, έστειλα μια φόρμα με mail, σε 2-3 μέρες είδα τα λεφτά πίσω και την διαδικασία ακύρωσης την έκανε η alpha με το κατάστημα.
    Με την χρεωστική είναι δικά σου λεφτά άρα τρέχεις εσύ, με την πιστωτική δικά τους και τρέχουν αυτοί.

    Και αν είναι εξωτερικό η αγορά, άντε βγάλε άκρη με το κατάστημα
    Με την πιστωτική αισθάνομαι ότι μπλέκω γιατί μου αρέσει να ξέρω ότι έχω 10k στον λογαριασμό μου και με αυτά μπορώ να παίξω μπάλα. Ούτε δόσεις δεν θέλω, ούτε τόκους, ούτε τίποτα. Τόσα έχω, τόσα μπορώ να ξοδέψω, τόσα ξοδεύω.

    Δηλαδή στην πιστωτική με το που τους πεις ότι έγινε λάθος το έχουν δεδομένο ότι έχεις δίκιο και σου τα επιστρέφουν άμεσα? Το μόνο που ίσως χάνω είναι ότι στα δίνουν τόσο εύκολα πίσω αλλά εάν επιβεβαιώσουν μεθαύριο ότι έλεγες μπαρμπούτσαλα και ότι η χρέωση ήταν σωστή στα παίρνουν πάλι πίσω, μέσω πιστωτικού ορίου κλπ?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #17
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην χρεωστική υπάρχουν όρια. Στην χρεωστική δεν γίνεται αμφισβήτηση?
    Στη χρεωστική δε γίνεται αμφισβήτηση γιατί τα λεφτά φεύγουν από το λογαριασμό σου άμεσα. Δεν πρέπει ποτέ και κανένας να χρησιμοποιεί χρεωστικές κάρτες στο ίντερνετ κατά τη γνώμη μου, τα ρίσκα είναι πάρα πολλά.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη χρεωστική δε γίνεται αμφισβήτηση γιατί τα λεφτά φεύγουν από το λογαριασμό σου άμεσα. Δεν πρέπει ποτέ και κανένας να χρησιμοποιεί χρεωστικές κάρτες στο ίντερνετ κατά τη γνώμη μου, τα ρίσκα είναι πάρα πολλά.
    Δεν φεύγει κάτι άμεσα, τον ίδιο μηχανισμό που κάνει χρήση και η πιστωτική έχει απο πίσω, ο καταστηματάρχης θα πάρει, έγκριση, λεφτά στο δικό του λογαριασμό θα πάρει μετά την εκκαθάριση.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την πιστωτική αισθάνομαι ότι μπλέκω γιατί μου αρέσει να ξέρω ότι έχω 10k στον λογαριασμό μου και με αυτά μπορώ να παίξω μπάλα. Ούτε δόσεις δεν θέλω, ούτε τόκους, ούτε τίποτα. Τόσα έχω, τόσα μπορώ να ξοδέψω, τόσα ξοδεύω.
    Έχω πιστωτική από φοιτητής, εποχή αλλαγής δραχμών->ευρώ (πάντα χωρίς πάγιο). Πλέον χρησιμοποιώ 100% πιστωτική και η μισθοδοσία μου είναι εκεί που έχω την χρεωστική. Δεν έχω πληρώσει ούτε μια φορά τόκο.
    Θες να ξέρεις ότι έχεις τόσα και με τόσα θα κινηθείς; Δεν φτάνεις ποτέ το όριο σου και ξεχρεώνεις την κάρτα σου στο τέλος του μήνα. μηδέν έξοδα, μηδέν τόκοι, μεγαλύτερη ασφάλεια.
    Θες να ξοδεύεις ασύστολα να φτάνεις την πιστωτική στο όριο και να πληρώνεις σε δόσεις; Την πάτησες, από σένα ζουν οι τράπεζες.
    Το θέμα είναι τι χρήση κάνεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή στην πιστωτική με το που τους πεις ότι έγινε λάθος το έχουν δεδομένο ότι έχεις δίκιο και σου τα επιστρέφουν άμεσα? Το μόνο που ίσως χάνω είναι ότι στα δίνουν τόσο εύκολα πίσω αλλά εάν επιβεβαιώσουν μεθαύριο ότι έλεγες μπαρμπούτσαλα και ότι η χρέωση ήταν σωστή στα παίρνουν πάλι πίσω, μέσω πιστωτικού ορίου κλπ?
    Δεν διάβασες καλά τι έγραψα. Ακόμα και δίκαιο που είχα με την χρεωστική η απάντηση ήταν επικοινωνήστε με το κατάστημα να ακυρώσει την χρέωση να σας τα επιστρέψουμε. Στην περίπτωση της πιστωτικής αναλαμβάνει ο εκδότης της κάρτας να κινήσει τις διαδικασίες γιατί είναι δικά του λεφτά αυτά που πήρε το κατάστημα και εσύ έχεις πάρει ήδη τα λεφτά σου στο πιστωτικό όριο.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς όρια στην χρεωστική; Δεν λέω ανά συναλλαγή, λέω γενικά πόσα μπορεί να σου πάρει.
    Στην πιστωτική έχεις πχ όριο 1000€ τον μήνα, δεν μπορεί να σου αγοράσει κάτι πιο ακριβό. Στην χρεωστική όσα λεφτά έχεις μέσα μπορεί να τα πάρει, με μία ή περισσότερες συναλλαγές.

    Επίσης στην πιστωτική δεν έχεις πληρώσει ακόμα, έχει πληρώσει ο εκδότης της κάρτας. Σε παράνομη συναλλαγή τα λεφτά επιστρέφονται στο πιστωτικό σου όριο και αυτός κάνει τις διαδικασίες για να πάρει πίσω τα χρήματα του.
    Δεν βλέπω κάτι επίφοβο στην χρεωστική. Μια χαρά κάνεις αμφισβήτηση εφόσον τις χρεώσεις τι βλέπεις μέσα από το ebanking πριν πέσουν και έχει και όριο...
    Για την πειραιώς: Κάρτες->Κινήσεις χρεωστικών καρτών-> Εγκρίσεις...

  6. #21
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Δεν λες κάτι διαφορετικό απ ότι είπα παραπάνω.
    Έχω κάνει και εγώ αμφισβήτηση σε χρεωστική. Το μετά είναι το θέμα.

  7. #22
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.235
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    δεν νομίζω ότι είναι έτσι απλά

    η πιστωτική έχει όριο 4500€ - στο λογαριασμό της χρεωστικής ποτέ δεν έχω τόσα λεφτά

    άσε που οι χρεωστικές έχουν γενικά πολύ μικρότερα όρια

    αν υπάρξει διπλοχρέωση ότι κάρτα και αν έχεις θα επιστραφεί

    όλα είναι εργαλεία, και ποδήλατο να σου δώσουν εάν δε ξέρεις να το δουλεύεις φυσικά και θα το κοπανήσεις κάπου
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  8. #23
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων

    η πιστωτική έχει όριο 4500€ - στο λογαριασμό της χρεωστικής ποτέ δεν έχω τόσα λεφτά
    Άλλαξε το. Βάλε όσο όριο θες.
    Το παν είναι η σωστή χρήση.

  9. #24
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξε το. Βάλε όσο όριο θες.
    Το παν είναι η σωστή χρήση.
    Το οποίο είναι και το πιο δύσκολο. Είναι μεγάλος πειρασμός οι πιστωτικές.

    Αν κάποιος γνωρίζει τον κύκλο έκδοσης του λογ/μου του, μπορεί να έχει περιθώριο πληρωμής μέχρι και 2 μήνες: αν πχ ο λογ/μος εκδίδεται 27, τότε μπορεις να αγοράσεις κάτι στις 29/5, το οποίο θα φανεί στον λογ/μο που θα εκδοθεί 27/6, και θα είναι πληρωτέος πε΄ριπου 20 ημέρες μετά. Δηλαδή, για μια αγορά που έκανες Μάιο, θα πληρώσεις Ιούλιο. Αν το τηρείς ευλαβικά, δεν θα πληρώσεις ούτε σεντ τόκους (με την προϋπόθεση βέβαια να εξοφλείς τον λογ/μο)
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  10. #25
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κακά τα ψέματα, ο μέσος άνθρωπος δεν έχει πειθαρχία και οι περισσότεροι λειτουργούν ως μικρό παιδί μέσα σε candy store. Δεν είναι λάθος η συμβουλή να αποφεύγουν τον δανεισμό οι πολλοί. Αν μη τι άλλο η κρίση του 2008 ήταν διδακτική για κάρτες κλπ.

  11. #26
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.235
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    δεν θα πάω από μόνος μου να μειώσω το πιστωτικό όριο...αν χρειαστώ χρήματα ανάγκης τι θα κάνω μετά...
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  12. #27
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Το θέμα δεν είναι χρεωστική ή πιστωτική, αλλά η τράπεζα που είσαι και τι επιλογές σου δίνει. Π.χ. εκεί που είμαι τώρα, έχω την επιλογή να λαμβάνω μνμ για κάθε συναλλαγή εκτός direct debit.
    Υπογραφή

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας