Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 53
  1. #31
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τελευταία φορά πριν χρόνια που δοκίμασα Ubuntu μόλις είδα αυτό το έκτρωμα στα αριστερά έπαθα σοκ και έφυγα τρέχοντας. Δεν είμαστε καλά λέω
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #32
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    452
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία φορά πριν χρόνια που δοκίμασα Ubuntu μόλις είδα αυτό το έκτρωμα στα αριστερά έπαθα σοκ και έφυγα τρέχοντας. Δεν είμαστε καλά λέω
    Και που να το έβλεπες πως έπαιζε με πολλαπλά monitors.
    Όλα τα μενού παρέμεναν στην κύρια οθόνη, ασχέτως σε ποια οθόνη είχες πάει το παράθυρο.
    Κάποτε είχαμε επιστήμονες να γράφουν UIs με γνώμονα τον Fitts's Law, και πλέον έχουμε παιδάκια που πετάνε τα πάντα χύμα πάνω στην οθόνη και όπου κολλήσουν, αυτό είναι το νέο μας UI.
    Μηδέν σκέψη, μηδέν ευρηματικότητα, μηδέν εμπειρία.

    Δεν ξέρω αν το διόρθωσαν πλέον, αλλά τέτοιες γελοιότητες μου έδειχνε ότι αυτοί που έφτιαξαν αυτό το UI, μάλλον έχουν μόνο ένα laptop και δεν έχουν ιδέα πως δουλεύει ο υπόλοιπος κόσμος που παράγει έργο στο PC και δεν βλέπει απλά YouTube και Facebook.

  3. #33
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία φορά πριν χρόνια που δοκίμασα Ubuntu μόλις είδα αυτό το έκτρωμα στα αριστερά έπαθα σοκ και έφυγα τρέχοντας. Δεν είμαστε καλά λέω
    Όπως το λες...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #34
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η απουσία της registry και οι πολλαπλές επιλογές δεν θα υπάρξουν ποτέ στα win.
    To gnome2 έγινε gnome 3. Δεν μου αρέσει. Bye.
    Βγήκαν mate, cinnamon. Προτιμάω xfce

    Τα win δεν ξέρω που τραβάνε και δεν έχω επιλογές.
    500 ώρες για updates +reboots


    Tο desktop φθίνει, αλλά οι διαφορές υπάρχουν
    Και δεν μίλησα για το raspberry
    Το πας στο win vs Linux, ενώ δεν μίλησα πότε για αυτό. Μιλάω για Linux desktop τότε vs linux desktop σημερα. Και η απάντηση δεν είναι "Ναι αλλά τα Windows κολλάνε", δεν μου αρέσει να κρύβομαι πίσω απ το δάκτυλο μου με whayaboutism
    Έχεις δίκαιο ότι υπάρχουν mate, xfce ή το cinnamon που χρησιμοποιώ πολύ παράλληλα με kde. Αλλά εδώ και 4 χρόνια που έχω cinammon μέχρι και σήμερα, μόνο bug fixes βλέπω. Που είναι οι παλιές εποχές;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Για μένα το desktop στο Linux πήρε την κατιούσα από όταν η Canonical αποφάσισε να φτιάξει την μπούρδα που λέγεται Unity, στα τέλη του 2010.
    Ακολούθησε και το Gnome project με το Gnome 3 και ήρθε και έδεσε το γλυκό.
    Σταμάτησαν να κάνουν innovate και πλέον αντιγράφουν κάθε ελάττωμα, κάθε ψεγάδι.

    Κατακερμάτισε (ακόμα περισσότερο) όλη την κοινότητα και αντί να συγκεντρωθούν οι προσπάθειες σε ένα-δύο DE και καλά (GTK & Qt based), πλέον έχουμε ακόμα περισσότερα μέτρια, γεμάτα bugs DE.
    Και έτσι το Linux Mint άρχισε να παίρνει νέους users που είχαν ξενερώσει με το μέχρι τότε usable Ubuntu. Δεν είναι τυχαίο που κάθε φορά που πειραματίζονται με το UI ο κόσμος ψάχνει εναλλακτικές που να επανέρχονται στην αρχική φιλοσοφία των desktops και όχι σε touch εμετούς και non-efficient designs.


    Όσο το Gnome είχε βασικό UI σαν τα Windows μέχρι την έκδοση 2, ήταν άψογο. Όταν αρχίσανε τα πειράματα (και ακολούθησαν φυσικά και Microsoft και λοιποί) το πράγμα πήγε κατά διαόλου.
    Αναίρεση βασικών δομών του UI που υπήρχαν για δεκαετίες, για να υποστηρίξουν το πιο useless feature που υπήρξε (ή δεν υπήρξε) ποτέ σε PC. Touch UIs. Δεν ξέρω ούτε έναν άνθρωπο που να παράγει έργο σε desktop που να χρειάζεται touch.
    Γελοίες ιδέες του στυλ, ίδιο OS και UI από το κινητό σου μέχρι το super-computer. Ελπίζω να απέλυσαν όσους είχαν αυτή τη φαεινή ιδέα και έστω και καθυστερημένα να επιστρέψουμε στο παλιό καλό desktop paradigm που απλά δουλεύει.

    Το μόνο DE που για μένα ακόμα κρατάει ζωντανό το σωστό/λειτουργικό desktop UI και δεν είναι τίγκα στα bugs (αλλά έχει και αυτό αρκετά) είναι το KDE.

    Δυστυχώς όμως πολλές (και σημαντικές) εφαρμογές γράφονται μόνο σε GTK (πχ firefox, chromium, thunderbird κλπ), άρα το να τις τρέξεις στο KDE και να έχεις consistent εμφάνιση και τρόπο λειτουργίας, πρέπει να πήξεις, και πάλι δεν είναι 100% consistent.


    Γενικά το desktop στο Linux, ενώ ήταν να το ζηλεύεις πριν 10 χρόνια, πλέον είναι απλά ένας εμετός αντιγραφής των χειρότερων features από άλλους, και εφεύρεσης κακών features που αντί να επιταχύνουν το workflow του χρήστη, απλά τον φτύνουν στα μούτρα.

    Και δυστυχώς το ίδιο ισχύει και στα Windows. Κάποτε είχες consistent design στις εφαρμογές. Μπορούσες να καταλάβεις τι είναι text και τι είναι κουμπί.
    Πλέον έχεις μία τεράστια «άσπρη κόλλα» με πεταμένα texts σκόρπια παντού, χωρίς καμία ένδειξη τι είναι κουμπί, τι είναι text, κλπ. Πραγματικά downgrade.

    Το MacOS ανέκαθεν είχε γτπ UI οπότε δεν έχω παράπονο για αυτό. Πάντα ήταν χάλια κατά την άποψη μου :P
    Και το kde έκανε τις βλακείες του και δεν ήξερε τι ακριβώς θέλει να κάνει. Μπορεί να έχει κρατήσει το παλιό κλασικό στυλ όπως είπες, αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήταν κάποτε. Το μεγάλο του πλεονέκτημα που ήταν integration χάθηκε ενώ οι εφαρμογές του πλέον μοιάζουν παρατημενες.
    Ξεκίνησαν και αυτοί να εφεύρουν τον τροχό ξανά με τα activities και τις βλακείες, με το indexing και τις λοιπές τρεντιες και στο τέλος κατάφεραν να σπάσουν το desktop. Μην θυμηθώ το kde for Windows που το έκαναν με τόσο λάθος τρόπο που ήταν τελείως δύσχρηστο.

    Και σήμερα, βλέπεις ενώ οι developers έχουν μειωθεί σημαντικά, κάθονται και ασχολούνται με plasma για κινητά και plasma media player.

  5. #35
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    @ ranger

    Μην το ψάχνεις
    Οι developers πήγανε ios και android
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #36
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Και οι λίγοι που έμειναν ασχολούνται με plasma mobile ξέρω γω...

  7. #37
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον δεν υπάρχει το ίδιο κοινό με κάποτε στο desktop και επί της ουσίας το Linux καθιερώθηκε μέσω του Android (και αντίστοιχα το FreeBSD μέσω του iOS). Για αυτό και δεν υπάρχουν πλέον συζητήσεις για το αν το Linux θα «εκθρονίσει» τα Windows (όπως κάποτε).
    ξεχασες το OS του ps4, που ειναι επισης freebsd based

    περαν απο την πλακα ομως, το android δεν ειναι linux, μονο και μονο επειδη χρησιμοποιει εναν (παλιο κιολας απ'οσο ξερω) linux kernel δεν το κανει linux. actually το ios/mac os ειναι πιο κοντα θα ελεγα στο freebsd παρα το android στο linux. γι αυτο και το chrome os (που ειναι gentoo based) μπορει και τρεχει android apps μετα απο ματσακονιες εκ μερους της google

    ουτε τα windows θα γινουν linux just because η ms εβγαλε το wsl η και καποιον "package manger".
    just my 2 cents
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος calcvita : 24-05-20 στις 02:24.

  8. #38
    Εγγραφή
    15-08-2017
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    περαν απο την πλακα ομως, το android δεν ειναι linux,
    Εννοείται ότι το android είναι linux και τρέχει κανονικά προγράμματα που είναι native σε Linux aarch64 χωρίς καμία απολύτως αλλαγή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita
    actually το ios/mac os ειναι πιο κοντα θα ελεγα στο freebsd παρα το android στο linux.
    Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. FreeBSD Myths

  9. #39
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Το ubuntu γύρισε σε πιο κλασσικό gnome 3 το οποίο έπρεπε να είχε υιοθετήσει νωρίτερα. Πάντως εγώ τώρα έχω μάθει gnome 3 και όταν βρίσκομαι σε windows μου φαίνεται ψιλαπαράξενο: όλο πάω το δείκτη αριστερά πάνω αλλά τίποτα καμία αντίδραση εκεί

  10. #40
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ubuntu γύρισε σε πιο κλασσικό gnome 3 το οποίο έπρεπε να είχε υιοθετήσει νωρίτερα. Πάντως εγώ τώρα έχω μάθει gnome 3 και όταν βρίσκομαι σε windows μου φαίνεται ψιλαπαράξενο: όλο πάω το δείκτη αριστερά πάνω αλλά τίποτα καμία αντίδραση εκεί
    Κακια συνήθεια
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #41
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    εγώ για χρόνια πατούσα alt+F2 στα windows αλλά δεν...
    Τελικά βρήκα ένα πρόγραμμα τύπου launcher για windows και έβαλα και το ίδιο shortcut

  12. #42
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το να λέμε ότι το android είναι linux είναι σαν να λέμε ότι τα σπίτια έχουν τούβλα. Όλα τα σπίτια έχουν τούβλα αλλά κανείς δεν αγοράζει το σπίτι για τα τούβλα του. Υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες closed/open source δωρεάν/πληρωμένες εφαρμογές γραμμένες σε Android API και αυτό είναι που παίρνει ο κόσμος. Το linux σε όλο αυτό το σύστημα είναι ένα τραγικά μικρό ποσοστό, πιο κάτω και από το marker share που έχει στο desktop.

  13. #43
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να λέμε ότι το android είναι linux είναι σαν να λέμε ότι τα σπίτια έχουν τούβλα. Όλα τα σπίτια έχουν τούβλα αλλά κανείς δεν αγοράζει το σπίτι για τα τούβλα του. Υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες closed/open source δωρεάν/πληρωμένες εφαρμογές γραμμένες σε Android API και αυτό είναι που παίρνει ο κόσμος. Το linux σε όλο αυτό το σύστημα είναι ένα τραγικά μικρό ποσοστό, πιο κάτω και από το marker share που έχει στο desktop.
    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά μου θυμίζεις κάτι μαξιμαλιστές Λινουξάδες (no_logo, που χάθηκε αυτή η ψυχή?) που δεν θεωρούσαν το Ubuntu "true" GNU/Linux, επειδή παραήταν mainstream κάποτε. Μια απ' τα ίδια τώρα με το Android που έχει φτάσει ψηλά. Master Race σύνδρομα για 15χρονα.

    Ευχαριστώ, αλλά από cultists/maximalists έχω χορτάσει και δεν είμαι στην «κατάλληλη» ηλικία πια, οπότε δεν θα πάρω... ούτε ο Average Joe θα ενδιαφερθεί να μάθει αν το Android έχει Linux roots ή το iOS FreeBSD roots, του αρκεί που έχει κάτι user-friendly και δεν χρειάζεται να μπλέξει με CLI ή kernel compiling.

  14. #44
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά μου θυμίζεις κάτι μαξιμαλιστές Λινουξάδες (no_logo, που χάθηκε αυτή η ψυχή?) που δεν θεωρούσαν το Ubuntu "true" GNU/Linux, επειδή παραήταν mainstream κάποτε. Μια απ' τα ίδια τώρα με το Android που έχει φτάσει ψηλά. Master Race σύνδρομα για 15χρονα.
    αρκετοι arch linux users το ειχαν αυτο, αλλα πλεον με τους δεκαδες installers που κυκλοφορησαν εγινε πιο mainstream και τα πραγματα ηρεμησαν αρκετα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, αλλά από cultists/maximalists έχω χορτάσει και δεν είμαι στην «κατάλληλη» ηλικία πια, οπότε δεν θα πάρω... ούτε ο Average Joe θα ενδιαφερθεί να μάθει αν το Android έχει Linux roots ή το iOS FreeBSD roots, του αρκεί που έχει κάτι user-friendly και δεν χρειάζεται να μπλέξει με CLI ή kernel compiling.
    σε αυτο συμφωνω 100% και επετρεψε μου να προσθεσω οτι ο average joe σε πολλες περιπτωσεις ουτε καν ξερει τι τρεχει.


    προσωπικα πιστευω οτι, οτιδηποτε κι αν γινεται για την βελτιωση του λινουξ ειναι καλο, αρκει να περναει και upstream, ας προερχεται και απο την microsoft. o nadella μεταμορφωσε την microsoft. καταλαβε οτι η μαρμιτα δεν ειναι στην πωληση του λειτουργικου, αλλα στην παροχη/πωληση υπηρεσιων (βλεπε apple, google, red hat κτλ), που ειναι μια συνεχομενη πηγη εσοδων. το λειτουργικο χρησιμευει απλα σαν delivery plattform

  15. #45
    Εγγραφή
    15-08-2017
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να λέμε ότι το android είναι linux είναι σαν να λέμε ότι τα σπίτια έχουν τούβλα.
    Άλλο το σαν να λέμε και άλλο τι είναι. Το android είναι Linux διότι χρησιμοποιεί πυρήνα Linux όπως και το Debian ή κάποια από τις διάφορες διανομές.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας