Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,

    Αν και συνήθως παρακολουθώ το φόρουμ είπα να γράψω σήμερα τι τραβάω τον τελευταίο 1 χρόνο με τη σύνδεσή μου...

    Αρχές Ιουνίου του 2018 αλλάζω από Vodafone σε Cosmote καθώς ενώ είχα κάνει αίτηση επί 4 μήνες για αλλαγή από ADSL σε VDSL η Vodafone μου έριξε άκυρο ότι δεν μπορεί να γίνει η αλλαγή λόγω μη διαθεσιμότητας.. οπότε και πάω στην Cosmote.

    Βάζω 100αρα Vdsl και επί ένα χρόνο ο συγχρονισμός ήταν κολλημένος στα 99 και είχα ξεχάσει τι σημαίνει να κάνει αποσυγχρονισμους ή restarts ένα router..μέχρι πέρυσι το καλοκαίρι όμως..

    Από πέρυσι τον Ιούνιο,ξεκίνησαν συνεχόμενοι αποσυγχρονισμοι και άπειρα Crc errors στη γραμμή μου...20 χιλιάδες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα μετα από restart του ρούτερ για παράδειγμα, δηλώνω βλάβη,ξαναδηλωνω βλάβη το πρόβλημα παραμένει...

    Τεχνικοί της Cosmote έρχονται και ξανάρχονται, πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση δεν υπάρχει όπως μου είπαν και το θέμα είναι της Vodafone οπου ανήκει η οπτική ίνα...όπως με ενημέρωσαν πολλές φορές η γραμμή δεν κουμπώνει σωστά και αυτό δημιουργεί τα λάθη και τις αποσυνδεσεις...

    Φτάνουμε αισίως Νοέμβριο με τα ίδια προβλήματα και χωρίς να μπορεί να δώσει κάποια λύση η Cosmote και με τον τεχνικό της vodafone είτε να μην έρχεται στα συνδυαστικά ραντεβού με τον τεχνικό της Cosmote είτε να μην επιδιορθώνει κάτι..

    Από τα πολλά η Cosmote με ενημερώνει ότι έχουν το 50%(?)της γραμμής μου και ότι αν πάω σε 50αρα σύνδεση δεν θα έχω κάποιο θέμα...ενώ τελικά αποδείχτηκε όπως μου είπαν τώρα ότι είναι 100% της vodafone η οπτική και γενικά όλη μου η γραμμή...

    Πράγματι Δεκέμβριο πηγαίνω σε 50αρα ταχύτητα και μέχρι τον Μάρτιο είχα κάποια λάθη και αποσυνδεσεις αλλά η γραμμή την περισσότερη μέρα ήταν σταθερή...

    Από τις αρχές Απριλίου τα ίδια προβλήματα...άκυροι συγχρονισμοι όπως τώρα στα 8,9 ή 12k/Bit/s όπως και τώρα πχ και αποσυνδεσεις κάθε 20 λεπτά στην καλύτερη...

    Πάλι βλάβη,πάλι επίσκεψη τεχνικού,πάλι ενημερώση ότι η γραμμή δεν κουμπώνει/κλειδώνει σωστά από τη Vodafone και 3η αλλαγή router μέσα σε ένα χρόνο..εν τω μεταξύ επειδή δουλεύω από το σπίτι και παίρνω κλήσεις,είναι σχεδόν απίθανο πως δουλεύω αυτές τις μέρες και πόσες επανασυνδέσεις κάνω...

    Κλήση σήμερα στον ΟΤΕ Παγκρατίου και η τελευταία ενημέρωση είναι πως είναι γενικό προβλημα της περιοχής(ενώ βέβαια cosmote και Vodafone δίνουν διαθεσιμότητα μέχρι 200 fiber στη διεύθυνση μου) και πως επειδή η vodafone δεν πρόκειται δυστυχώς να κάνει κάτι, αν θέλω να επιστρέψω σε 24αρα ADSL σύνδεση...από 100 σε 24 σε ένα χρόνο δλδ...

    Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...εν τω μεταξύ σε 1 μήνα λήγει το συμβόλαιο με την Cosmote και δεν ξέρω τι να κάνω γιατί δεν θέλω να μπλέξω με αλλαγές παρόχου καθότι αν τυχόν μείνω χωρίς ίντερνετ κάποιες μέρες θα έχω μεγάλο προβλημα με την εργασία μου που ήδη έχω λόγω των αποσυνδεσεων βέβαια..

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας....

    - - - Updated - - -

    Τα στατιστικά της γραμμής μου αυτή τη στιγμή μετά από την τελευταία αποσυνδεση

    - - - Updated - - -

    Μέσα σε λίγα λεπτά 9 χιλιάδες λάθη ακόμα και αλλαγή ταχύτητας
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2020-05-20-01-48-12-612_com.opera.browser.beta.jpg  

    Screenshot_2020-05-20-02-18-16-955_com.opera.browser.beta.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το attenuation που έχεις, η καμπίνα είναι σχεδόν στο μπαλκόνι σου! Πως γίνεται να είναι γενικό πρόβλημα της οπτικής και η Vodafone να μην το έχει φτιάξει τόσους μήνες; Ρώτα κανένα γείτονα αν έχει παρόμοια προβλήματα να δεις αν το πρόβλημα είναι γενικευμένο ή παρουσιάζεται μόνο σε εσένα. Οι τεχνικοί της COSMOTE έκαναν έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης με το μηχανάκι ή απλά σου είπαν πως δεν έχεις θέμα; Πάντως ακούγεται περίεργο να έχει βλάβη η οπτική. Ακούγεται σαν πρόβλημα καλωδίωσης

  3. #3
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!γενικά όσους έχω ρωτήσει εδώ γύρω στο τετράγωνο έχουν παρόμοια προβλήματα..σημερα που ήρθε τελευταία φορά ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι είναι πρόβλημα στο όριο της Vodafone,ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι και δήλωσε ανεφικτοτητα και επιστροφή σε 24αρα,όπου όπως μου είπε θα είμαι "τυχερός" αν κλειδώσω κοντά στα 9-10...τόσο καλά

    Τον ρώτησα για πολλοστή φορά μήπως είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης ή αν μπορώ να κάνω κάτι και μου ξαναειπε τα παραπάνω..η Vodafone μου λέει δεν θέλει να μας βοηθήσει,γυρνάς 24αρα

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν όντως έχουν και οι γείτονες σου θέμα τότε είναι πρόβλημα της περιοχής. Καλά η Vodafone δηλαδή δεν μπορεί να επιδιορθώσει τη βλάβη; Πρωτάκουστο. Καμία καταγγελία στην ΕΕΤΤ μπορεί να βοηθούσε. Δηλαδή η Vodafone ούτε για τους δικούς της πελάτες δεν θέλει να διορθώσει το πρόβλημα; Μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με την αδειοδότηση από τον δήμο; Κρίμα γιατί έχεις τη καμπίνα πάρα πολύ κοντά σου και θα σήκωνες 200αρα άνετα.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-07-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα στο Παγκρατι και μενω στην Υμηττου στο υψος του νεκροταφειου!! Εχω εναν χρονο που εχω τεραστιο αριθμο σφαλματων και πολυ μεγαλη πτωση ταχυτητας και αποσυνδεσεις συνεχεια.
    Εχει ερθει 6-7 φορες τεχνικος στο σπιτι μετραει πανω τα σφαλματα μετραει κατω τα ιδια νουμερα πανω κατω , αρα ειναι δικο τους προβλημα ( vodafone ) , παρολαυτα δεν κανουν κατι. Πριν 5 μερες ο τεχνικος μεχρι που μου ειπε να κανω restart πριν ξεκινησω δουλεια για να εχω λιγοτερες αποσυνδεσεις (αστεια πραγματα) .

    Βρηκες καποια λυση εσυ ?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας