Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΑΙΟΜΟΝΑΣΤΗΡΟ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 14.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω σύνδεση 50άρα NOVA.

    Eδώ και καιρό αντιμετώπιζα συχνά πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Υπήρχαν μέρες που είχα καθόλου ή ελάχιστες και υπήρχαν μέρες που είχα 10 και άνω.

    Αρχές Απριλίου, ενημερώνω το τεχνικό τμήμα της NOVA και κανονίζω ραντεβού. Με ενημερώνουν ότι εάν αποδειχθεί ότι η υπαιτιότητα του προβλήματος είναι δική μου θα χρεωθώ επίσκεψη του τεχνικού αλλιώς (αν είναι θέμα της NOVA δηλαδή) δεν θα υπάρχει χρέωση. Τους ενημέρωσα όμως εκ των προτέρων ότι εαν απαιτηθεί πρόσβαση του τεχνικού εντός της οικίας μου, δεν θα την εγκρίνω καθώς στο σπίτι έχω άτομο με προβλήματα υγείας, το οποίο το προφυλάσσω από ενδεχόμενη μετάδοση του COVID.

    Μεγάλη Δευτέρα και εν μέσω καραντίνας έρχεται ο τεχνικός, κάνει τις μετρήσεις του στο τμήμα σπίτι - καφαο και τα βλέπει όλα ΟΚ. Ενημερώνει την σύζυγό μου ότι πρέπει να ανέβει στο σπίτι και φυσικά όπως είχαμε ενημερώσει αρνούμαστε την πρόσβαση και αφήνουμε το θέμα για όταν λήξει η ιστορία με τον COVID.

    Πρίν περίπου από 10 μέρες περίπου, ενημερώνω ξανά για το πρόβλημα γιατί οι αποσυνδέσεις πλέον ήταν πολύ συχνές και ο γιός μου δεν μπορούσε να παρακολουθήσει τα τηλε-μαθήματα του.

    Έρχεται πάλι τεχνικός, κάνει τις μετρήσεις τα βλέπει όλα ΟΚ στο εξωτερικό τμήμα και μου ζητάει να έρθει στο σπίτι. Αυτή τη φορά επέτρεψα την πρόσβαση γιατί το άτομο με τα προβλήματα υγείας απουσιάζει. Ο τεχνικός διαπιστώνει ότι ούτε εγώ έχω πρόβλημα στην γραμμή ή την συνδεσμολογία και θα το δηλώσει ως βλάβη στον ΟΤΕ.

    Ήρθε και ο ΟΤΕ έκανε τα μαγικά του και έκτοτε δεν έχω κανένα πρόβλημα.

    Το θέμα είναι ότι χρεώθηκα την 1η επίσκεψη του τεχνικού γιατί ήρθε και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα !

    Επικοινώνησα με 18731 και 18831 και όλοι επιμένουν ότι πρέπει να χρεωθώ. Μάλιστα μου λένε ότι την πρώτη φορά ήταν όλα εντάξει και δεν διαπιστώθηκε κάποιο πρόβλημα κατά τις μετρήσεις και για αυτό πρέπει να χρεωθώ (αλλά το πρόβλημα συνεχιζόταν...).

    Επιπλέον μου ανέφεραν ότι από ότι βλέπουν στην έκθεση του τεχνικού, την πρώτη φορά ήταν όλα εντάξει στον κατανεμητή ενώ την δεύτερη ήταν κάτι σπασμένο που αλλάχτηκε και επιμένουν ότι για την πρώτη φορά πρέπει να υπάρξει χρέωση.

    Η απορία μου είναι γιατί με χρεώνουν από την στιγμή που το πρόβλημά μου δεν λύθηκε αρχικά κατά την πρώτη επίσκεψη, λύθηκε μετά την δεύτερη επίσκεψη και μάλιστα όπως αποδείχθηκε οι αποσυνδέσεις δεν ήταν δική μου υπαιτιότητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiankap : 20-05-20 στις 08:05.
    DESKTOP: MSI B150M PRO-VDH, i5-6500, Crucial Ballistix Sport 2x8 GB 2400 Mhz DDR4, GIGABYTE 750Ti GAMING EDITION 2 GB, SAMSUNG 850 EVO SSD 250 GB, TOSHIBA DT01ACA200 2 TB, DVD-RW SAMSUNG SH-224FB, COOLER MASTER 690 NVIDIA EDITION, COOLER MASTER 600 W SILENT PRO.MONITOR: DELL 2209WA (+ΑΧ510 speakers). CONSOLES: XBOX ONE.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiankap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω σύνδεση 50άρα NOVA.

    Eδώ και καιρό αντιμετώπιζα συχνά πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Υπήρχαν μέρες που είχα καθόλου ή ελάχιστες και υπήρχαν μέρες που είχα 10 και άνω.

    Αρχές Απριλίου, ενημερώνω το τεχνικό τμήμα της NOVA και κανονίζω ραντεβού. Με ενημερώνουν ότι εάν αποδειχθεί ότι η υπαιτιότητα του προβλήματος είναι δική μου θα χρεωθώ επίσκεψη του τεχνικού αλλιώς (αν είναι θέμα της NOVA δηλαδή) δεν θα υπάρχει χρέωση. Τους ενημέρωσα όμως εκ των προτέρων ότι εαν απαιτηθεί πρόσβαση του τεχνικού εντός της οικίας μου, δεν θα την εγκρίνω καθώς στο σπίτι έχω άτομο με προβλήματα υγείας, το οποίο το προφυλάσσω από ενδεχόμενη μετάδοση του COVID.

    Μεγάλη Δευτέρα και εν μέσω καραντίνας έρχεται ο τεχνικός, κάνει τις μετρήσεις του στο τμήμα σπίτι - καφαο και τα βλέπει όλα ΟΚ. Ενημερώνει την σύζυγό μου ότι πρέπει να ανέβει στο σπίτι και φυσικά όπως είχαμε ενημερώσει αρνούμαστε την πρόσβαση και αφήνουμε το θέμα για όταν λήξει η ιστορία με τον COVID.

    Πρίν περίπου από 10 μέρες περίπου, ενημερώνω ξανά για το πρόβλημα γιατί οι αποσυνδέσεις πλέον ήταν πολύ συχνές και ο γιός μου δεν μπορούσε να παρακολουθήσει τα τηλε-μαθήματα του.

    Έρχεται πάλι τεχνικός, κάνει τις μετρήσεις τα βλέπει όλα ΟΚ στο εξωτερικό τμήμα και μου ζητάει να έρθει στο σπίτι. Αυτή τη φορά επέτρεψα την πρόσβαση γιατί το άτομο με τα προβλήματα υγείας απουσιάζει. Ο τεχνικός διαπιστώνει ότι ούτε εγώ έχω πρόβλημα στην γραμμή ή την συνδεσμολογία και θα το δηλώσει ως βλάβη στον ΟΤΕ.

    Ήρθε και ο ΟΤΕ έκανε τα μαγικά του και έκτοτε δεν έχω κανένα πρόβλημα.

    Το θέμα είναι ότι χρεώθηκα την 1η επίσκεψη του τεχνικού γιατί ήρθε και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα !

    Επικοινώνησα με 18731 και 18831 και όλοι επιμένουν ότι πρέπει να χρεωθώ. Μάλιστα μου λένε ότι την πρώτη φορά ήταν όλα εντάξει και δεν διαπιστώθηκε κάποιο πρόβλημα κατά τις μετρήσεις και για αυτό πρέπει να χρεωθώ (αλλά το πρόβλημα συνεχιζόταν...).

    Επιπλέον μου ανέφεραν ότι από ότι βλέπουν στην έκθεση του τεχνικού, την πρώτη φορά ήταν όλα εντάξει στον κατανεμητή ενώ την δεύτερη ήταν κάτι σπασμένο που αλλάχτηκε και επιμένουν ότι για την πρώτη φορά πρέπει να υπάρξει χρέωση.

    Η απορία μου είναι γιατί με χρεώνουν από την στιγμή που το πρόβλημά μου δεν λύθηκε αρχικά κατά την πρώτη επίσκεψη, λύθηκε μετά την δεύτερη επίσκεψη και μάλιστα όπως αποδείχθηκε οι αποσυνδέσεις δεν ήταν δική μου υπαιτιότητα.
    Νταβατζιλικα του καθε τεχνικου που ερχεται στο χωρο σου,οταν υπεγραψες το χαρτι που ηρθε για τον ελεγχο την πρωτη φορα εγραφε επανω οτι δεν βρηκε προβλημα και οτι θα χρεωθεις την μετακινησει του τεχνικου?!Αντιγραφο σας αφησε στην απο αυτο που υπογραψατε?!Γιατι σε εμενα οταν ηρθε στο παλιο το σπιτιβρηκε οτι υπαρχει προβλημα κατω στον κατανεμητη και το ιδιο προβλημα και πανω σε μενα,μου εδωσε να υπογραψω το χαρτι στο οποιο ΔΕΝ αναφερε τιποτα για αδικη μετακινησει τεχνικου και οτι θα τον χρεωθώ,επισης δεν μου αφησε και αντιγραφο,οταν ηρθε ο λογαριασμος μου ειχαν χρεωσει τεχνικου μεσα.
    Τους πηρα τηλ και τους ειπα τα παντα και οτι δεν μου αφησε αντιγραφο απο αυτο που υπογραψα,του ειπα λεπτομερως τι εγραφε το χαρτι επανω και στην ουσια εκανα ενστανση στην χρεωση και ζητησα να γινει πιστωση του ποσου για την λαμογια του τεχνικου.
    Μετα απο 3 μηνες με πηρα τηλεφωνο απο το τμημα τεχνικών παραπόνων με ρωτησαν τι ειχε γινει εκεινη την ημερα και μετα μου ειπαν οτι θα πιστωθουν τα λεφτα στον επομενο λογαριασμο,ετσι και εγινε.
    Η πλακα ειναι οτι στο καινουργιο σπιτι μετα ηρθε ο ιδιος τεχνικος να μου συνδεση το νοβα και την τηλεφωνια και με θυμόταν (προφανως δεν ξεχασε την συσταση που του εγινε απο τα κεντρικα) και εκανε τα παντα προσεκτικα + οτι τον ειχα συνεχεια απο πισω να δω τι κανει!!!
    Επειδη εχει ανεξαρτητα εξωτερικα συνεργεια η καθε εταιρια δεν μπορουν να τους ελεγχουν ολους,καλο ειναι να τους δειχνουμε εμεις ποιοι ειναι οι καλοι και ποιοι ειναι τα λαμογια που θελουν να παιρνουν τα 20ρικα ετσι,γιατι και το 20ρικο σε αυτον παει οχι στην νοβα και στην καθε εταιρια.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νταβατζιλικα του καθε τεχνικου που ερχεται στο χωρο σου,οταν υπεγραψες το χαρτι που ηρθε για τον ελεγχο την πρωτη φορα εγραφε επανω οτι δεν βρηκε προβλημα και οτι θα χρεωθεις την μετακινησει του τεχνικου?!Αντιγραφο σας αφησε στην απο αυτο που υπογραψατε?!Γιατι σε εμενα οταν ηρθε στο παλιο το σπιτιβρηκε οτι υπαρχει προβλημα κατω στον κατανεμητη και το ιδιο προβλημα και πανω σε μενα,μου εδωσε να υπογραψω το χαρτι στο οποιο ΔΕΝ αναφερε τιποτα για αδικη μετακινησει τεχνικου και οτι θα τον χρεωθώ,επισης δεν μου αφησε και αντιγραφο,οταν ηρθε ο λογαριασμος μου ειχαν χρεωσει τεχνικου μεσα.
    Τους πηρα τηλ και τους ειπα τα παντα και οτι δεν μου αφησε αντιγραφο απο αυτο που υπογραψα,του ειπα λεπτομερως τι εγραφε το χαρτι επανω και στην ουσια εκανα ενστανση στην χρεωση και ζητησα να γινει πιστωση του ποσου για την λαμογια του τεχνικου.
    Μετα απο 3 μηνες με πηρα τηλεφωνο απο το τμημα τεχνικών παραπόνων με ρωτησαν τι ειχε γινει εκεινη την ημερα και μετα μου ειπαν οτι θα πιστωθουν τα λεφτα στον επομενο λογαριασμο,ετσι και εγινε.
    Η πλακα ειναι οτι στο καινουργιο σπιτι μετα ηρθε ο ιδιος τεχνικος να μου συνδεση το νοβα και την τηλεφωνια και με θυμόταν (προφανως δεν ξεχασε την συσταση που του εγινε απο τα κεντρικα) και εκανε τα παντα προσεκτικα + οτι τον ειχα συνεχεια απο πισω να δω τι κανει!!!
    Επειδη εχει ανεξαρτητα εξωτερικα συνεργεια η καθε εταιρια δεν μπορουν να τους ελεγχουν ολους,καλο ειναι να τους δειχνουμε εμεις ποιοι ειναι οι καλοι και ποιοι ειναι τα λαμογια που θελουν να παιρνουν τα 20ρικα ετσι,γιατι και το 20ρικο σε αυτον παει οχι στην νοβα και στην καθε εταιρια.
    Εν μερη εισαι σωστος. Ειδικα η νοβα εχει εξωτερικα συνεργεια που αναλαμβανουν τις συνδεσεις-βλαβες .

    Η χρεωση ομως ΔΕΝ παει στον τεχνικο. Ειναι με συμβαση κανονικα και με σταθερο μισθο ανεξαρτητως εκβασης ραντεβου.

    Ειναι βαρυ να χαρακτηρισουμε εναν εργαζομενο "λαμογιο" . Ειδικα οταν δεν γνωριζουμε .


    @yiankap

    Συμπατριωτη ( Λαρισα) δυστυχως απο την στιγμη που του αρνηθηκες την προσβαση την πρωτη φορα στην οικια σου , δυσκολα θα βρεις ακρη.
    Ειναι ξεκαθαρη η διαδικασια. Πρεπει να παρουν και μετρησεις στον κατανεμητη και στην πριζα της συσκευης.

    Απο εκει και περα, μην κανεις αλλα τηλεφωνα. ΜΟΝΟ ΜΕ email για να εχεις εγγραφως τις αποδειξεις σου.

    Φτιαξε μια επιστολη που θα τα αναφερεις ολα αυτα αναλυτικα και στειλτην παλι στην nova.

    Ισως να βρεθεις τυχερος και να σου κανουν αποχρεωση.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν μερη εισαι σωστος. Ειδικα η νοβα εχει εξωτερικα συνεργεια που αναλαμβανουν τις συνδεσεις-βλαβες .

    Η χρεωση ομως ΔΕΝ παει στον τεχνικο. Ειναι με συμβαση κανονικα και με σταθερο μισθο ανεξαρτητως εκβασης ραντεβου.

    Ειναι βαρυ να χαρακτηρισουμε εναν εργαζομενο "λαμογιο" . Ειδικα οταν δεν γνωριζουμε .


    @yiankap

    Συμπατριωτη ( Λαρισα) δυστυχως απο την στιγμη που του αρνηθηκες την προσβαση την πρωτη φορα στην οικια σου , δυσκολα θα βρεις ακρη.
    Ειναι ξεκαθαρη η διαδικασια. Πρεπει να παρουν και μετρησεις στον κατανεμητη και στην πριζα της συσκευης.

    Απο εκει και περα, μην κανεις αλλα τηλεφωνα. ΜΟΝΟ ΜΕ email για να εχεις εγγραφως τις αποδειξεις σου.

    Φτιαξε μια επιστολη που θα τα αναφερεις ολα αυτα αναλυτικα και στειλτην παλι στην nova.

    Ισως να βρεθεις τυχερος και να σου κανουν αποχρεωση.
    Τον συγκεκριμένο θα τον πω λαμόγιο γιατί αλλά μου έδωσε και υπόγραψα και αλλά πρόσθεσε μετά στο χαρτί,όποτε εγώ μόνο λαμόγιο θα τον λέω τον συγκεκριμένο.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.761
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φώναξες τεχνικό τον οποίο μετά δεν άφηνες αν μπεί στο σπίτι, πώς ακριβώς θα γινόταν η μέτρηση σε διάφορα σημεία του δικτύου, της οποίας τα αποτελέσματα πρέπει να βάλουν στο εργαλείο που εντοπίζει τις βλάβες; Οπότε ο τεχνικός που δεν μπόρεσε να πάρει μέτρηση ήρθε άσκοπα, είναι σαν να μη σε βρήκε καθόλου στο σπίτι.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  6. #6
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν μερη εισαι σωστος. Ειδικα η νοβα εχει εξωτερικα συνεργεια που αναλαμβανουν τις συνδεσεις-βλαβες .

    Η χρεωση ομως ΔΕΝ παει στον τεχνικο. Ειναι με συμβαση κανονικα και με σταθερο μισθο ανεξαρτητως εκβασης ραντεβου.

    Ειναι βαρυ να χαρακτηρισουμε εναν εργαζομενο "λαμογιο" . Ειδικα οταν δεν γνωριζουμε .
    Δεν σου απαντησα σχετικα με την χρεωση,αυτα που εγραψα μου τα ειπανε απο το τμημα παραπόνων της τεχνικης υποστήριξης της Νοβα,δεν ειναι δικα μου λογια,ουτε τα σκεφτηκα εγω αυτα.
    Τωρα αν οντως μου ειπα μακακιες απο εκει για να ριξουν τα φταιξιμο αλλου τοτε ειναι και αυτοι μη πω τι............
    Και για να μην παρεξηγιομαστε,το ''λαμογιο'' παει στο συγκεκριμενο ατομο που μου εκανε την μακακια που εγραψα παραπανω.
    Πριν απο αυτον ειχε ερθει αλλο συνεργειο,πολυ καλα και συνεργασιμα παλικαρια τα οποια μου ειπα λεπτομερως τι γινοταν και μου ειχα δωσει κανονικα και το αντιγραφο με οτι ακριβως μου ειπαν.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρειάζεται να μπει σπίτι σου για να δει αν έχεις βραχυκύκλωμα μπορεί να το δει και από τη ρεγκλέτα

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να μπει σπίτι σου για να δει αν έχεις βραχυκύκλωμα μπορεί να το δει και από τη ρεγκλέτα
    Η διαδικασία έλεγχου είναι συγκεκριμένη, πρέπει να γίνει έλεγχος στον κατανεμητή και στην πριζα του πελάτη.
    Αλλιώς δεν θα στέλνανε καν τεχνικό και θα το βλέπανε απο το κέντρο...... κάτι μου θυμίζει αυτό, αα ναι το κάνανε κάτι φεγγάρια και δεν είχε αποτέλεσμα

  9. #9
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΑΙΟΜΟΝΑΣΤΗΡΟ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 14.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά καλησπέρα. Συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση αλλά ήμουνα εκτός (μετακομίζω ταυτόχρονα).

    Όσον αφορά στο αν ήμουνα υποχρεωμένος να μπει ο τεχνικός στο σπίτι ή όχι, απαντώ ότι στο αρχικό τηλεφώνημα προς την nova ήμουν ξεκάθαρος :

    "Αν απαιτηθεί είσοδος του τεχνικού στο σπίτι, δεν πρόκειται να τον βάλω μέσα λόγω συγκατοίκησης με άτομο που έχει σοβαρά προβλήματα υγείας, τον οποίο δεν θέλω να εκθέσω σε κίνδυνο."

    Ας μου έλεγαν τότε ότι κύριε Κ. δεν γίνεται χωρίς να επισκεφθεί ο τεχνικός το σπίτι σας, ας το αφήσουμε για αργότερα.

    Τι μου απάντησαν όμως : "Μπορεί να μην απαιτηθεί η είσοδος στο σπίτι".

    Όπως και να έχει πήγα σήμερα στο τοπικό κατάστημα της NOVA και με εξυπηρέτησε ένας άψογος στην συμπεριφορά υπάλληλος, ο οποίος ανέλαβε να εξετάσει το θέμα και αναμένω αποτελέσματα.
    DESKTOP: MSI B150M PRO-VDH, i5-6500, Crucial Ballistix Sport 2x8 GB 2400 Mhz DDR4, GIGABYTE 750Ti GAMING EDITION 2 GB, SAMSUNG 850 EVO SSD 250 GB, TOSHIBA DT01ACA200 2 TB, DVD-RW SAMSUNG SH-224FB, COOLER MASTER 690 NVIDIA EDITION, COOLER MASTER 600 W SILENT PRO.MONITOR: DELL 2209WA (+ΑΧ510 speakers). CONSOLES: XBOX ONE.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαδικασία έλεγχου είναι συγκεκριμένη, πρέπει να γίνει έλεγχος στον κατανεμητή και στην πριζα του πελάτη.
    Αλλιώς δεν θα στέλνανε καν τεχνικό και θα το βλέπανε απο το κέντρο...... κάτι μου θυμίζει αυτό, αα ναι το κάνανε κάτι φεγγάρια και δεν είχε αποτέλεσμα
    Η ρεγκλετα είναι κάτω απ'το σπίτι δεν χρειάζεται να μπει μέσα.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ρεγκλετα είναι κάτω απ'το σπίτι δεν χρειάζεται να μπει μέσα.
    Αυτο το γνωριζουμε ολοι .

    Αν διαβασεις ολα τα ποστ θα δεις οτι η χρεωση ειναι γιατι αρνηθηκαν την προσβαση ΜΕΣΑ στο σπιτι . στην πριζα .
    The gr81 .

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ρεγκλετα είναι κάτω απ'το σπίτι δεν χρειάζεται να μπει μέσα.
    Η διαδικασία είναι συγκεκριμένη, χρειάζεται να μπει και μέσα

  13. #13
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το γνωριζουμε ολοι .

    Αν διαβασεις ολα τα ποστ θα δεις οτι η χρεωση ειναι γιατι αρνηθηκαν την προσβαση ΜΕΣΑ στο σπιτι . στην πριζα .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαδικασία είναι συγκεκριμένη, χρειάζεται να μπει και μέσα
    ρε παιδιά διαβάζω καλά Ελληνικά Από τη στιγμή που μετράει στη ρεγκλέτα και δεν βλέπει βραχυκύκλωμα στο σπίτι γιατί να μπει?καταλαβαίνω ότι υπάρχει μία διαδικασία αλλά είναι περιττό.
    απλά η ιστορία είναι για να του φάνε τα λεφτά γιατί εμένα όταν ηρθε ο τεχνικός μέτρησε από κάτω και μάλιστα του είπα εγώ μήπως πρέπει να ανέβεις να δεις και πάνω και μου λέει Όχι ρε φίλε αφού μετρησα τη γραμμή σου από δω τι να ανέβω να κάνω πάνω?
    αυτό που σας λέω συνέβη με τεχνικό της Forthnet Ιανουαρίο του 19

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδιά διαβάζω καλά Ελληνικά Από τη στιγμή που μετράει στη ρεγκλέτα και δεν βλέπει βραχυκύκλωμα στο σπίτι γιατί να μπει?καταλαβαίνω ότι υπάρχει μία διαδικασία αλλά είναι περιττό.
    απλά η ιστορία είναι για να του φάνε τα λεφτά γιατί εμένα όταν ηρθε ο τεχνικός μέτρησε από κάτω και μάλιστα του είπα εγώ μήπως πρέπει να ανέβεις να δεις και πάνω και μου λέει Όχι ρε φίλε αφού μετρησα τη γραμμή σου από δω τι να ανέβω να κάνω πάνω?
    αυτό που σας λέω συνέβη με τεχνικό της Forthnet Ιανουαρίο του 19
    Οπως εχουμε επανειλημενως αναφερει.... η διαδικασια ειναι συγκεκριμενη.

    Επειδη ο δικος σου τεχνικος "βαριοταν" να μετρησει δεν σημαινει οτι αυτο ειναι το σωστο.

    Και εκτος αυτου , καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Οποτε ΙΣΩΣ να ειχε εντοπισει το δικο σου προβλημα και απλα να ηθελε επιβεβαιωση απο την ρεγκλετα. ΑΛΛΑ δεν ειναι αυτη η διαδικασια.
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας