Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα. έχω στήσει ένα παλιό μηχάνημα (Q6600 quad core, M/B AsRock G31-s). Το ερώτημά μου είναι οτι με κλειστό το pc το led του mouse που έχει στο κάτω μέρος για την λειτουργία του παραμένει ανοικτό. Το έχω ρυθμίσει σε hibernate mode στα windows 10 (όχι hybrid) γιατι χωρίς hibernate mode on είχε θέματα στον τερματισμό. Είναι κάποια ρύθμιση στο bios? δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. καμια ιδέα? ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. έχω στήσει ένα παλιό μηχάνημα (Q6600 quad core, M/B AsRock G31-s). Το ερώτημά μου είναι οτι με κλειστό το pc το led του mouse που έχει στο κάτω μέρος για την λειτουργία του παραμένει ανοικτό. Το έχω ρυθμίσει σε hibernate mode στα windows 10 (όχι hybrid) γιατι χωρίς hibernate mode on είχε θέματα στον τερματισμό. Είναι κάποια ρύθμιση στο bios? δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. καμια ιδέα? ευχαριστώ!
    Α ρε τζίτζικα τι μου θυμίζεις

    Παλιές εποχές με win xp, τότε που συνδέαμε το κινητό με το pc me usb.
    Κάποια μέρα, σε όποιο usb και να έβαζα το κινητό, unknown device
    Aπειρο ψάξιμο, κόντεψα να διαλύσω το pc με προτάσεις άλλαξε αυτό, άλλαξε εκείνο στην registry και βρέθηκε χριστιανός που είχε γράψει "Βγάλτο από την πρίζα, άστο κανά μισάωρο και ξανασύνδεσέ το"
    ΕΠΑΙΞΕ
    Είχε να κάνει με το ότι για λόγους μείωσης κατανάλωσης κάτι έκανε η ms με τα usb και σταματούσανε να αναγνωρίζουν διάφορες συσκευές.
    Το έβγαζες από την πρίζα, αποφορτιζόντουσαν οι πυκνωτές και ξανάπαιζε.
    Είχα βοηθήσει διάφορους και ακόμα θυμάμαι το
    Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω
    μιάς κοπέλας.

    Το τι κάνουν τα 10άρια δεν ξέρω, βγάλτο από την πρίζα και δες σε πόση ώρα σβήνει
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. έχω στήσει ένα παλιό μηχάνημα (Q6600 quad core, M/B AsRock G31-s). Το ερώτημά μου είναι οτι με κλειστό το pc το led του mouse που έχει στο κάτω μέρος για την λειτουργία του παραμένει ανοικτό. Το έχω ρυθμίσει σε hibernate mode στα windows 10 (όχι hybrid) γιατι χωρίς hibernate mode on είχε θέματα στον τερματισμό. Είναι κάποια ρύθμιση στο bios? δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. καμια ιδέα? ευχαριστώ!
    Αν το βάζεις σε Hibernate τότε είναι λογικό
    Ακόμα υπάρχει ρυθμίση στο bios που επιλέγεις αν θα παρέχει ρεύμα στις usb σε κατάσταση off

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. έχω στήσει ένα παλιό μηχάνημα (Q6600 quad core, M/B AsRock G31-s). Το ερώτημά μου είναι οτι με κλειστό το pc το led του mouse που έχει στο κάτω μέρος για την λειτουργία του παραμένει ανοικτό. Το έχω ρυθμίσει σε hibernate mode στα windows 10 (όχι hybrid) γιατι χωρίς hibernate mode on είχε θέματα στον τερματισμό. Είναι κάποια ρύθμιση στο bios? δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. καμια ιδέα? ευχαριστώ!
    Για τις θύρες USB κάποια ρύθμιση υπάρχει στο BIOS, μπορεί να είναι κάτι από τα S(1-3-4-5) ή κάποια άλλη γιατί διαφέρουν ανάλογα τον κατασκευαστή.

    Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις στον τερματισμό;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το βάζεις σε Hibernate τότε είναι λογικό
    Στις δικές μου μητρικές και σε Αδρανοποίηση ή Αναστολή λειτουργίας κλείνουν ποντίκι και πληκτρολόγιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις θύρες USB κάποια ρύθμιση υπάρχει στο BIOS, μπορεί να είναι κάτι από τα S(1-3-4-5) ή κάποια άλλη γιατί διαφέρουν ανάλογα τον κατασκευαστή.

    Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις στον τερματισμό;;

    - - - Updated - - -



    Στις δικές μου μητρικές και σε Αδρανοποίηση ή Αναστολή λειτουργίας κλείνουν ποντίκι και πληκτρολόγιο.
    αν απενεργοποιήσω το hibernate και το fast startup δεν τερματίζει σωστά. κλείνουν τα windows, ssd κτλ αλλά τα fan cpu και gpu συνεχίζουν να γυρίζουν και το power led παραμένει αναμμένο.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mε τα 10αρια σου το κάνει αυτό;; έχεις δοκιμάσει άλλο λειτουργικό;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Σε administrator cmd

    shutdown /s /f /t 0 (μηδέν)

    Κλείνει το pc ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2012
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Η288Α
    Κοιταξε στο βιος καπου πρεπει να αναφερει "deep sleep in s5".....ή αλλαξε την ρυθμιση "erp disable"

  9. #9
    Εγγραφή
    23-03-2015
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικο bios με changelog:
    -Modify for Windows8 shut down behavior.

    Εχεις το τελικο bios στη μητρικη?

  10. #10
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. έχω στήσει ένα παλιό μηχάνημα (Q6600 quad core, M/B AsRock G31-s). Το ερώτημά μου είναι οτι με κλειστό το pc το led του mouse που έχει στο κάτω μέρος για την λειτουργία του παραμένει ανοικτό. Το έχω ρυθμίσει σε hibernate mode στα windows 10 (όχι hybrid) γιατι χωρίς hibernate mode on είχε θέματα στον τερματισμό. Είναι κάποια ρύθμιση στο bios? δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. καμια ιδέα? ευχαριστώ!
    Πάντως επειδή έχω Asrock μητρική έχει επιλογή στο Bios για την επιλογή ρεύματος όταν είναι κλειστό. Δέν θυμάμαι πώς το αναφέρει.
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. έχω στήσει ένα παλιό μηχάνημα (Q6600 quad core, M/B AsRock G31-s). Το ερώτημά μου είναι οτι με κλειστό το pc το led του mouse που έχει στο κάτω μέρος για την λειτουργία του παραμένει ανοικτό. Το έχω ρυθμίσει σε hibernate mode στα windows 10 (όχι hybrid) γιατι χωρίς hibernate mode on είχε θέματα στον τερματισμό. Είναι κάποια ρύθμιση στο bios? δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. καμια ιδέα? ευχαριστώ!
    Άνοιξε την κονσόλα (cmd) και δώσε το αποτέλεσμα απο την παρακάτω εντολή σαν admin.
    Κώδικας:
    powercfg /systempowerreport
    Αν σου βγάλει τίποτα με κόκκινο αυτή η εφαρμογή σου δημιουργεί πρόβλημα στο τερματισμό.
    Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας